Esnaf İşyeri Destekleri

2020 Destekli Tavuk Çiftliği Nasıl Kurulur?

Devlet destekli tavuk çiftliği kurmak isteyen kişiler öncelikle hangi kurumlardan destek alabileceklerini öğrenmek istemektedir. Destekli tavuk çiftliği işini yapmak isteyenler devletin bazı kurumlarından hibe veya geri ödemeli düşük faizli krediler alabilmektedir. Kişilerin projeleri ile bazı kuruluşlara iş fikirlerini sunmaları gereklidir. İş fikirleri kurumlar tarafından cazip görüldüğünde tavuk çiftliği için adımlar atılmış olur. Çiftlik kurmak isteyen kişiler öncelikle projelerini geliştirmek ve yeni fikirler elde edebilmek amaçlı bağlı bulunduğu TKDK kurumuna müracaat etmelidir.

Destekli Tavuk Çiftliği İçin Hangi Kurumlara Müracaat Edilir?

Çiftlik kurmak isteyen kişiler öncelikle projeleri hakkında hibe veya düşük faizli geri ödemeli kredi seçeneklerinden birini değerlendirmek istemektedir. Öncelik olarak çiftlik kurmak isteyen kişiler hibe desteğine yönelmektedir. Hibe desteğinden yararlanamayacak olan kişiler bankalardan veya TKDK’den düşük faizli geri ödemeli kredi olanaklarından yararlanabilir. Vatandaşlara devlet tarafından verilen bazı teşvikler tavuk çiftliği işlerini de kapsamaktadır. Devlet tarafından emekli, işçi, serbest meslek çalışanı veya farklı bir sektörde çalışan herkese teşvik desteği belirli bazı şartlar altında verilebilmektedir.

Destekli Tavuk çiftliği kurmak isteyen kişiler KOSGEB üzerinde hibe veya kredi alamazlar. KOSGEB kurumunun hayvancılık için herhangi bir desteği veya teşvik paketi olmadığından kişilerin TKDK veya devlet banlarının sapladığı olanaklardan yararlanması gereklidir. Kişiler ilgili kurumlara iş fikirleri ile müracaat ettiklerinde hibe veya kredi türlerinden hangisinden yararlanabileceğini öğrenebilir. Bu sayede iş fikirleri için devletten destek alarak üretime başlayabilir.

Tavuk Yetiştiriciliği Teşvik Desteği Nedir?

Teşvik desteği devlet tarafından üretim işi yapmak isteyen kişilere verilebilmektedir. Devlet bazı şartları yerine getiren kişilere teşvik destekleri vererek ülke ekonomisine katkı sağlamayı hedeflemektedir. Üretimin ve yetiştiriciliğin kapılarını aralayan teşvik paketleri kişilerin hangi konularda iş fikirleri oluşuna göre değişebilmektedir. Devlet bazı iş kollarında teşvikleri arttırarak kişilerin kırsalda daha fazla faaliyet göstermesini istemektedir. Bunların başında küçükbaş, büyükbaş ve kümes hayvancılığı gelmektedir. Hayvan üretim tesisleri için son yıllarda oldukça büyük destekler alınabildiği gibi kişilerin taşıması gereken bazı koşullar bulunmaktadır. Destekli tavuk çiftliği için iş fikirleri olan ve gerekli koşulları taşıyan kişiler üretime başlayabilir.

Tavuk Yetiştiriciliği Teşvik Desteği İçin Gerekli Koşullar Nelerdir?

Teşvik desteği almak isteyen kişiler hükümet tarafından belirlenmiş olan bazı koşulları taşıması istenir. Bu koşullar şu şekilde sıralanabilir:

 • Tavuk çiftliği kurmak isteyen kişilerin ÇKS yani Çiftçi kayıt Sistemine üye olması gereklidir.
 • Tavuk çiftliği kurmak isteyen kişilerin Hayvancılık kayıt Sistemine kayıt olması gereklidir.
 • Üretim yapmak isteyen kişiler son 3 yıla ait tarım işi ile uğraştığını belgelemelidir.
 • Tarım meslek yüksekokulu veya tarım bölümü ile ilgili üniversite veya lise bölümlerinden birinden mezun olan kişiler için son 3 yıla ait hayvancılık ile uğraştığının belgesi istenmemektedir.

İlgili kurumun belirtilen koşullar dışında belge veya bilgi istemesi kişilerin bilgileri ışığında kurumun inisiyatifindedir. Kişiler gerekli şart ve koşulları sağlaması durumunda teşvik desteklerinden yararlanabilecektir. Ayrıca tarım ve hayvancılık ile uğraşan ve tarım ile ilgili bir bölümünden mezun olan kişiler için teşvik destekleri daha kolay alınabilmektedir.

Tavuk Çiftliği Kredisi Veren Bankalar

Tavuk çiftliği kredisi veren bankalar kümes hayvancılığı işe ile uğraşmak isteyen kişilere büyük fırsatlar tanımaktadır. Bankalardan alınacak kredilerde üretim işi ile uğraşmak isteyen kişilerden bazı belgeler talep edilmektedir. Belgeler üretim tesisi ile ve üretimi yapılacak olan kümes hayvancılığı ile ilgili bilgilerden oluşmaktadır. Kişiler bankaya bizzat başvuru yaparak hangi şartlarda kredi alabileceğini öğrenebilir. Destekli Tavuk çiftliği kurmak için kredi veren bankalar şu şekilde sırlanabilir:

 • Ziraat Bankası,
 • Garanti Bankası,
 • Denizbank,
 • TEB,
 • Akbank,
 • Şekerbank,
 • İş Bankası,
 • QNB Finansbank olarak sıralanabilir.

Kaynak

İlgili İçerikler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu