İş Dünyası

2020 Devlet İstihdam Teşviki Nedir, Nasıl Alınır?

2020 devlet istihdam teşviki SGK tarafından gerek sigortalı kişiye gerekse işverene uygulanmaktadır. İstihdam teşviki aran kurumlar ülke içerisinde daha fazla sigortalı çalıştıracaklarını ve kişilere istihdam sağlayacaklarını belirtmiş olmaktadır. Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yapılan istihdam teşviki ile beraber iş veren ve iş arayan kişi karlı çıkmaktadır. İş verenin ödemelerinin azalması ve işlerini daha iyi yürütmesi için sağlanan ödenek sigortalı iş arayan kişi için geçin kaynağı olmakta ve önemli tecrübeler kazanmasını sağlamaktadır. Sosyal Güvenlik Kurumunun başlatmış olduğu istihdam desteği ile beraber birçok insana iş konusunda umut olmuştur.

Devlet İstihdam Teşvikine Nasıl Başvurulur?

Devlet istihdam teşvikine başvurular Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından alınmaktadır. İş verenlerin çalışan kapasitesini arttırmasını sağlayan ve iş arayan kişiler için istihdam sağlayan bu programa başvuru yapmak için direkt olarak SGK ile irtibata girilmesi gerekmektedir. Aynı zamanda sigortalı işsiz kişi SGK’ya ulaşarak kayıt yaptırması gerekmektedir. Yaptırdığı kayıt sonrası iş arayışı süreci başlamaktadır. Herhangi bir işverenin SGK ile iletişime geçmesi ve istihdam desteği almak istemesi neticesinde kayıt yaptıran işsiz kişi firmaya önerilmekte ve iki taraflı yarar sağlanmaktadır.

Devlet İstihdam Teşviki Ne Kadar?

Devlet istihdam teşviki ücretleri sektörlere göre değişkenlik göstermektedir. SGK’nun farklı sektörlere sağladığı destekler şunlardır:

  • İmalat ve bilişim sektöründe işletmesi olan işverenler için o döneme ait çalışan sayısının çalıştığı güne ilişkin günlük asgari ücrete dayalı prim ödemesini çalıştığı gün sayısı ile çarpımı sonucu ödenecek prim miktarı karşılanmaktadır. Aynı zamanda yeni istihdam edilen sigortalının primleri 7848 TL’ye kadarı devlet tarafından karşılanmaktadır. Prim desteği ile beraber damga ve gelir vergisi de alınmamaktadır.
  • Diğer sektörler için istihdam teşviki sayesinde işveren çalıştırdığı kişilerin brüt ücretine bakılarak ödenen primleri toplamda 1.103 TL ile 2.943 TL kadarı devlet tarafından karşılanmaktadır. Devlet tarafından karşılanan primlerin yanında damga ve gelir vergisi de alınmamaktadır.

SGK’nın istihdam sağlamak adına işverene verdiği destek ile beraber işveren çalışma hacmini büyütürken ekstra prim ödeme derdinden kurtulmaktadır. Aynı zamanda iş arayan kişiler için iş imkânı oluşturulmaktadır.

Devler İstihdam Teşviki Destek Süresi Ne Kadardır?

Devlet istihdam teşviki destek süresi olarak 2020 yılının aralık ayının son gününe kadar geçerlidir. Devletin destek verdiği sigortalılar için sunduğu şart 2018 den sonra 2020 yılından önce sigortalı işçi almasıdır. Bu aldığı sigortalı çalışan için kurumun alacağı destek süresi 12 aydır. 12 ay boyunca istihdam teşviki neticesinde aldığı sigortalı işçiler için işçiler için belirlenen sigorta primleri ödenmemektedir. Bu şekilde hem iş kapısı açılır hem de iş veren prim ödeme kolaylığı sağlanmaktadır.

İstihdam Desteği Alacak Sigortalıda Aranan Şartlar Nelerdir?

İstihdam desteği alacak sigortalı kişilerde aranan şartlar şunlardır:

  • İş başı yaptığı günden önceki 3 ay içerisinde sigortalılık durumu olması ve priminin en az 10 gün ödenmiş olması gerekmektedir.
  • İş Kurumuna kayıtlı olması gerekmektedir.
  • İş Kurumuna işsizliğini bilgilendirmesi gerekmektedir.

Belirten şartları sağlayan sigortalı işsizler istihdam desteği alabilmektedir.

İstihdam Desteği Alacak İşverende Aranan Şartlar Nelerdir?

İstihdam desteği alacak işverende aranan şartlar şunlardır:

  • Kendine ait bir firması olması gerekmektedir.
  • Çalışan sigortalının aylık prim ve maaş bordrosunu düzenli olarak SGK’ya bildirmesi gerekmektedir.
  • Kendi dükkanınızda çalışanlarınızın sigorta primlerini belirttiğiniz tarihi geçmeden düzenli ödemeniz gerekmektedir.
  • Firmanızda çalışanlarının primlerini geç ödemenizden ve firmanın aldığı uyarılardan oluşan prim gecikme cezası borcu gibi borçların olmaması gerekmektedir.
  • Firmasında hiçbir çalışanını sigortasız çalıştırmaması gerekmektedir. Böyle ihbar almış ve ispatlanmış firmalara destek verilmemektedir.

Yukarıda belirlenen şartların sağlanması durumunda işveren SGK tarafından istihdam teşviki alabilmektedir.


Kaynak

İlgili İçerikler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu