Kosgeb Destekleri

2020 KOSGEB Girişimcilik E-Devlet Kayıt İşlemi

KOSGEB girişimcilik işlemleriniz için E-Devlet üzerinden hizmet vermektedir. KOSGEB girişimcilik işlemleri içerisinde küçük ve orta ölçekli işletmelere hem maddi hem de tecrübe katkısı sunmaktadır. İşletmelerin şartları yerine getirmesi ve E-Devlet üzerinden başvurması neticesinde gerekli yardımı kısa süre içerisinde alabilmektedir.

KOSGEB Ne Amaçla Kurulmuştur?

KOSGEB 20 Nisan 1990 yılında Sanayi Bakanlığının bir alt kuruluşu olarak Ankara merkezli kurulmuştur. Kuruluşundan itibaren 30 yıldır hizmet vermektedir. KOSGEB’in açılımı Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığıdır. Kurulduğu tarih 1990 yılı ile 2009 yılına kadar sadece imalat ve üretim sektörüne destek sağlamaktaydı. 5 Mayıs 2009 tarihinde resmî gazetede çıkan yazı ile birlikte hizmet ve ticaret sektörlerine de destek sağlamaya başlamıştır. Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı’nın amacı Türkiye’de bulunan veya Türkiye’de gerçekleştirilmesi planlanan girişimci düşünceleri desteklemek ve Türkiye’ye katma değer katmaktır. KOSGEB bu tutumu ile gerek genç girişimcilere gerekse orta ölçekli firmalara maddi ve tecrübe desteği sağlamaktadır. Örneğin bir kişi yeni bir fikrini ortaya koymak ve bir şeyler üretmek isterse bu fikrini KOSGEB’e taşıyarak fikrinin tutarlılığına göre genç girişimciye maddi destek sağlanmaktadır. Maddi destek yanında girişimci dilerse fabrika, yer, eleman ve tecrübe desteği de verilmektedir. KOSGEB bu hizmeti sayesinde kurulduğu günden bu yana Türkiye’nin refahı için çalışan büyük bir kuruluştur.

KOSGEB Girişimcilik Desteği Nasıl Alınır?

KOSGEB girişimcilik desteği almak için öncelikle girişimci bir fikrinizin ve gerekli belgelerinizin olması gerekmektedir. Tutarsız yapılan KOSGEB girişimcilik başvuruları dikkate alınmamaktadır. Kendi fikrinizi gerekli belgelere dayandırarak sunmanız gerekmektedir. Sağlıklı bir şekilde sunacağınız fikriniz ile KOSGEB merkezlerine giderek yüz yüze başvuru yapabilir veya E-Devlet üzerinden başvuru yapabilirsiniz. Yapacağınız başvurularda hangi desteği istediğinizi belirtmeniz gerekmektedir. Belirttiğiniz destek paketi için uygunluğunuz incelenmekte ve kısa süre içerisinde olumlu veya olumsuz geri dönüş yapılabilmektedir. Fikirlerinizi hayata geçirmek KOSGEB üzerinden destek alabilirsiniz.

KOSGEB Destek Paketleri Nelerdir?

KOSGEB girişimcilere birçok destek paketi sunmaktadır. KOSGEB’in sunmuş olduğu destek paketleri şunlardır:

  • Girişimcilik Destek Paketi : Girişimciliği Geliştirme Destek Programı’dır.
  • AR-GE, Teknolojik Üretim ve Yerlileştirme Destekleri: Ar-Ge ve İnovasyon Destek Programı, Endüstriyel Uygulama Destek Programı, KOBİ Teknolojik Ürün Yatırım Destek Programı ve Stratejik Ürün Destek Programı’dır.
  • İşletme Geliştirme, Büyüme ve Uluslararasılaşma Destekleri: İşletme Geliştirme Destek Programı, KOBİ Gelişim Destek Programı, İş Birliği Destek Programı, Uluslararası Kuluçka Merkezi & Hızlandırıcı Destek Programı ve Yurt Dışı Pazar Destek Programı’dır.
  • KOBİ Finansman Destekleri: Kobi Finansman Destek Programı, Gelişen İşletmeler Pazarı KOBİ Destek Programı’dır.
  • KOSGEB Laboratuvar Hizmetleri,
  • İŞGEM/TEKMER Programı hizmetidir.

KOSGEB sunduğu destek paketleri ile girişimci kişilere gerek maddi gerekse tecrübe yardımında bulunmaktadır. Sizin de girişimci bir fikriniz veya işletmenizi geliştirmek adına düşünceniz var ise KOSGEB üzerinden destek talep edebilirsiniz.

E-Devlet Üzerinden KOSGEB Girişimcilik Kayıt İşlemi Nasıl Yapılır?

E-Devlet Üzerinden KOSGEB girişimcilik kayıt işlemi için sırası ile yapmanız gerekenler şunlardır:

  • Öncelikle E-Devlet şifresi edinmeniz gerekmektedir. E-Devlet şifreniz var ise kimlik bilgileriniz ve E-Devlet şifreniz ile turkıye.gov.tr adresini ziyaret etmelisiniz.
  • E-Devlet sistemi üzerinde bulunan arama çubuğuna Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) yazarak KOSGEB hizmetlerine erişmeniz gerekmektedir.
  • Ardından başvurmak istediğiniz destek paketini seçmelisiniz.
  • Seçtiğiniz destek paketi üzerinden kimlik bilgileriniz ile işlem yaparak kayıt sağlayabilirsiniz.

Bu şekilde yapacağınız işlemler ile KOSGEB girişimcilik desteği alabilirsiniz


Kaynak

İlgili İçerikler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu