İş Dünyası

2021 Askerlik Borçlanması Ne Kadar? Başvurusu ve Şartları

2021 askerlik borçlanma tutarları, günlük 31,39 TL olacak şekilde hesaplanmaktadır. Bu tutar üzerinden askerlik yapılan gün sayısı kadar ödeme yapılarak prim borçlarının kapatılması mümkün olmaktadır.

Askerlik borçlanması yapılabilmesi için SGK birimlerine askerlik durumunun resmi evraklar ile bildirilmesi gerekmektedir. Bu tutar minimum tutarlar olarak belirlenmekte olup isteyen kişilerin daha yüksek tutar üzerinden ödeme yapmaları mümkün olmaktadır.

Askerlik Borçlanması Yapmanın Şartları Nelerdir?

Askerlik borçlanması şartları, şu şekilde sıralanmaktadır:

 • Askerlik vazifesinin er ya da erbaş olarak yapılması gerekmektedir.
 • Askerlik süresinden daha fazla gün üzerinden borçlanma yapılamamaktadır.
 • Minimum 1 ay, maksimum 1 yıl olacak şekilde borçlanma yapılması mümkün olmaktadır.
 • Borçlanmanın günlük tutarı yıllık olarak farklılık göstermektedir.
 • Askerlik dönemi içerisinde işveren tarafından herhangi bir prim ödemesinin yapılmadığının belirtilmesi gerekmektedir.
 • Askerlik vazifesinden muaf tutulanlar için borçlanma olanağı bulunmamaktadır.

Neden Askerlik Borçlanması Yapılmalıdır?

Askerlik borçlanması yapmanın avantajları, özellikle emeklilik döneminde sağlanmaktadır. Bilinen avantajlı durumlar şu şekilde sıralanmaktadır:

 • Erken emekli olma olanağı sunulmaktadır.
 • Özellikle 2000 yılı öncesinde sigorta başlangıcı olanlara yönelik emeklilik avantajları sunmaktadır.
 • Prim ödemeleri daha kolay bir şekilde ödenebilmektedir.

Bu avantajlı durumlar nedeniyle sigortalı çalışan erkekler için askerlik borçlanması faydalı bir hizmet olarak bilinmektedir. Fakat borçlanma hesaplamalarının yapılması durumunda emeklilik yaşına bir etki sunmuyorsa bu durumda herhangi bir avantajlı durum söz konusu olmamaktadır.

Askerlik borçlanması yapmak isteyen kişilerin öncelikli olarak yaş hesaplamaları yapmaları önerilmektedir. Eğer yaş ile ilgili bir avantaj sunmuyorsa emekli maaşında düşmeye neden olacağı için askerlik borçlanmasına başvurmamaları önerilmektedir.

Askerlik Borçlanması Ne Şekilde Yapılır?

Askerlik borçlanmasının yapılması, sigortalı olarak çalışmakta olanlar için Sosyal Güvenlik İl Müdürlüklerine giderek yapılmakta olan bir hizmet olarak bilinmektedir. Sigortalı bir işe askerden döndükten sonra başlayanlar için de askerlik borçlanması yapılabilmektedir.

Askerlik borçlanmasına yönelik başvuru belgesinin internet üzerinden de temin edilmesi mümkün olmaktadır. Resmi devlet sitesi üzerinden alınan belgenin Sosyal Güvenlik Merkezi’ne verilmesi halinde gerekli işlemler tamamlanabilmektedir.

Borçlanmanın yapılmasının ardından primler aylık olarak ödenecek şekilde hesaplanmaktadır. Borçlanmanın ne kadar süre ile yapıldığından hareketle tebliğ durumunun hemen akabinde ödemelere başlanması gerekmektedir.

2021 Güncel Askerlik Borçlanma Tutarları

2021 yılının güncel olarak belirlenen askerlik borçlanma tutarları, ne kadar süre ile borçlanma yapılacağına göre farklılık göstermektedir. Bu tutarların toplam ödemeleri şu şekilde sıralanmaktadır:

 • 1 Aylık askerlik borçlanması 941,76 TL
 • 1 Yıllık askerlik borçlanması 11.301 TL
 • 18 aylık askerlik borçlanması 16.951 TL

Bu tutarların ödenmesi aylık ödeme şeklinde yapılmaktadır. Aylık ödemelerin düzenli yapılmaması halinde başvurunun iptali söz konusu olmakta ve yeniden borçlanma başvurusunun oluşturulması gerekmektedir.

Askerlik Borçlanması Nasıl Hesaplanır?

Askerlik borçlanmasının hesaplaması, kişilerin kazançları ve prim ödeme seçenekleri üzerinde yapılmaktadır. Alt ve üst kazanç sınırları arasında belirlenen günlük kazancın %32 değeri üzerinden borçlanma hesaplaması yapılmaktadır.

2021 yılı içerisinde yapılmakta olan askerlik borçlanma hesaplamasında asgari ücret 2,943 TL olarak belirlenmekte olup minimum borçlanma tutarı 941 TL olarak ödenmesi gerekmektedir. Bu tutar yıllar bazında farklılaşmaktadır.

Asgari ücrete gelen zam oranları üzerinden yapılmakta olan değerlendirmeler ile her yıl askerlik borçlanması tutarlarında artış olduğu bilinmektedir. Bu nedene ödeme yapmak isteyenlerin hızlı bir biçimde başvuru yapmaları önerilmektedir.

Askerlik borçlanması başvurularının hızlandırılması için E-devlet sistemi üzerinden online başvuru ekranı açılmakta olup, oradan alınan belgeler ile başvurular bir gün içerisinde tamamlanabilmektedir.


Kaynak

İlgili İçerikler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu