İş Dünyası

2021 Çiftçi BAĞ-KUR Borç Sorgulama Nasıl Yapılır?

2021 çiftçi BAĞ-KUR borcu sorgulama işlemi emekliliği yaklaşan kişiler tarafından sıklıkla sorulmaktadır. BAĞ-KUR borcu olduğunu düşünen veya BAĞ-KUR borcunu ödemek isteyen çiftçiler BAĞ-KUR borçlarını sorgulatmaktadır.

2021 Yılı Çiftçi BAĞ-KUR Prim Ücretleri Ne Kadar?

2021 yılı çiftçi BAĞKUR prim ücretleri %5 indirimli olarak 781 TL olarak ödenebilmektedir. %5 indirim hakkına sahip olmak için öncelikle prim borcunun şimdiye kadar düzenli bir şekilde ödenmiş olması gerekmektedir. Düzenli bir şekilde prim borcunu ödeyen kişiler 132 TL daha az ödeyerek 781 TL ödeyebilmektedir. BAĞ-KUR primlerini eksik veya öteleyen kişiler %5 indirim hakkına sahip olmayarak aylık düzenli olarak 913 TL ödemeleri gerekmektedir. Bu ödemenin en büyük şartı düzenli ödemeyen ama prim borcu kalmayan kişiler için bu ücret oluşmaktadır. Prim borçlarını hiç ödemeyen ve bekleten kişiler öncelikle geçmişe dönük borçların ödenmesi gerekmektedir.

2021 Yılı Esnaf BAĞ-KUR Prim Ücretleri Ne Kadar?

2021 yılı esnaf BAĞ-KUR prim ücretleri düzenli ödeyen kişiler için %5 indirimli olarak 868 TL’dir. Geçmişe dönük borcu olmayan ve düzenli bir şekilde prim borçlarını ödeyen esnaf BAĞ-KUR’lular yaklaşık 150 TL eksik ödeme yapabilmektedir. Fakat düzenli ödemesi olmayan ve geçmişe dönük borçlanması olan esnaf Bağ-Kur’lular için aylık ödemesi gereken ücret 1015 TL’dir. Borçlarını düzenli ödeyen ve gerekli şartları sağlayan kişiler rahatlıkla emekli olabilmektedir.

Bağ-Kur Emeklisi Olmak İçin Şartlar Nelerdir?

Bağ-Kur emeklisi olmak için önemli 3 tarih bulunmaktadır. Bu önemli tarihler:

  • 1 Ekim 1999 yılı ve öncesi işe giren kişiler,
  • 1 Ekim 1999 yılından sonra 30 Nisan 2008 yılına kadar işe giren kişiler,
  • 30 Nisan 2008 sonrası işe giren kişilerin emeklilik durumlarında farklılık olmaktadır.

Farklı 3 kategoriye göre emeklilik durumu bulunmaktadır. Örneğin 1 Ekim 1999 yılı ve öncesi işe giren kişiler için emeklilik şartı 25 yıl 9000 gün prim ödeme şartı bulunmaktadır. Bu tarihten önce sigortalı olan kişilerde yaş şartı bulunmamaktadır.

E-Devlet Üzerinden BAĞ-KUR Borcumu Öğrenebilir Miyim?

E-Devlet üzerinden BAĞ-KUR borcunuzu kolay bir şekilde öğrenebilirsiniz. Yapmanız gereken işlemler sırası ile şu şekildedir:

  • Öncelikle E-Devlet sistemine giriş yapabilmeniz için şifreniz olması gerekmektedir. Şifreniz var ise Kimlik numaranız ve size ait şifreniz ile giriş yapmanız gerekmektedir. Size ait şifre yok veya unutmuşsanız PTT şubelerinden E-Devlet şifrenizi almanız gerekmektedir.
  • E-Devlet üzerinden kendi kimliğiniz ile giriş yaptıktan sonra hizmetler bölümünden BAĞ-KUR 4B hizmet sorgulama işlemine tıklamanız gerekmektedir.
  • E-Devlet üzerinden aldığınız BAĞ-KUR hizmet sorgulama işlemi ile kendinize ait borcu öğrenebilirsiniz. Aynı zamanda aynı sekme üzerinden BAĞKUR borcunuzu ödeyebilirsiniz.

Belirtilen işlemleri sırası ile yaparsanız kendinize ait BAĞKUR borç durumunu kısa süre içerisinde öğrenebilirsiniz.

Çiftçi Destek Paketleri Nelerdir?

Çiftçi destek paketleri ile çiftçileri zorlu ödeme planlarından kurtarmak ürünlerini rahat bir şekilde yetiştirmeleri için maddi kaynak sağlamak için hazırlanmaktadır. Çiftçi destek paketleri altında bankalar üretim yapan çiftçiye nakdi destek sağlamaktadır. Çiftçinin bankalara başvurması ve gerekli belgelerini tamamlamasından sonra isterlerse nakdi desteğin yanında tecrübe ve iş ortaklığı desteği de alabilmektedir. Bu konuda birçok banka çalışma yapmakta ve çiftçilere ihtiyaç kredisi sunmaktadır. Örneğin Garanti Bankası çiftçiler için tarıma destek paketini hazırlamıştır. Tarıma destek paketi ile çiftçiye nefes aldırmak isteyen Garanti Bankası bir yandan çiftçinin mahsulünü rahat bir şekilde yetiştirmesi için de zemin hazırlamaktadır. Çiftçilerin en büyük sorunlarından olan ödeme planları ile birlikte ilerleyen dönemde BAĞ-KUR borcu oluşmaktadır. Bu şekilde sorun yaşanılmaması adına bankalar tarafından destek paketleri alınabilmektedir.


Kaynak

İlgili İçerikler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu