Emekli

2021 Devlet Destekli Bireysel Emeklilik Nedir?

Devlet destekli emeklilik kişilerin emeklilik birikimlerine katkı sağlaması ile gerçekleşmektedir. Kişiler emekli olabilmek için her ay maaşlarından veya gelirlerinden belli oranlarda tasarruf ederek anlaşma yaptığı emeklilik sistemine düzenli ödeme yapmaktadır. Özellikle gençlerin emeklilik için birikim yapabilmelerine teşvik vermek amaçlı devlet, emeklilik için birikim yapan kişilere destek olmaktadır. Destekli bireysel emeklilik, kişilerin emeklilik için ayırdığı katkı payının %25’ini oluşturmaktadır.

Devlet Destekli Bireysel Emeklilik Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Devlet destekli emeklilik hesaplaması yapmak isteyen kişiler bireysel emeklilik için ödeme yaptıkları tutar üzerinden hesaplama yapabilir. Devletin bireysel emeklilik için kişilerin her ay düzenli olarak biriktirdiği katkı payı tutarına %25 katkı sağlamaktadır. Bir örnekle açıklanmak istenirse; Her ay bireysel emeklilik hesabına yatırılan 100 TL tutarındaki bir ödeme için 25 TL devlet desteği alınmaktadır. Kişiler her ay devlet desteğini almaya devam etmektedir. Toplu bir şekilde veya düzenli olarak bireysel emeklilik yatırımı yapan herkesin devlet desteğinden yararlanılması sağlanır.

Devletin yapmış olduğu destek sayesinde kişiler yatırımlarını geleceğe yönelik yaparken ciddi bir oranda devletinde desteğini alabilmektedir. Emeklilik zamanı geldiğinde devletinde katkı sağladığı bireysel emeklilik sisteminden yüksek oranda maaş ile emekli olunabilir. Kişileri geleceğe yatırımına teşvik etmek ve refah bir gelecek için devlet vatandaşlarına destekli bireysel emeklilik fırsatını sunmaktadır.

Devlet Destekli Bireysel Emeklilik Örnekleri

Devlet destekli bireysel emeklilik için bazı bireysel ödeme katkı paylarına verilen devlet destekleri şu şekilde sıralanabilir:

  • Aylık 300 TL emeklilik katkı payı ödemelerinde aylık devlet katkısı: 75 TL,
  • Aylık 500 TL ödemeler için devlet katkısı aylık: 125 TL,
  • Aylık 1000 TL ödemeler için aylık devlet katkısı: 250 TL,
  • Aylık 2.943 TL ödemeler için aylık devlet katkısı: 735,75 TL olarak belirlenmiştir.

Katkı payı ödemelerini düzenli aralıklara yaparak yüksek oranlarda ödeme yapan kişiler hayalindeki emeklilik için daha fazla birikim yapmış olacaktır. Kişiler emekliliklerinde maddi olarak zorluk çekmek istemediklerinde daha devletin katkı sağladığı bireysel emeklilik desteğinden yararlanmak için yüksek oranlarda katkı payı ödemesi yapabilir. Kişilerin bireysel emeklilik için yapacağı katkı payı tutarının devlet desteği alabilmesi için üst sınırı bulunmaktadır. Aylık 2.943 TL bireysel emeklilik katkı payı ödemesini düzenli yapan kişiler yılda en fazla 8.829 TL devlet katkısı alabilecektir. Aylık 2.943 TL ve üzeri katkı payı ödemesi yapan kişiler sabit oranda aylık devlet desteği alabilmektedir. Bu destek aylık 735,75 TL olarak belirlenmiştir.

Bankalardan Devlet Destekli Bireysel Emeklilik Başvuru Yapmak

Emeklilik devlet desteği almak isteyen kişiler bankalardan başvuru yaparak emeklilik için katkı payı ödemelerine başlayabilir. Kişiler emekli olduğunda rahat bir hayat yaşamak istediklerinde emeklilik için birikim yapmayı düşünmektedir. Bu sebeple bankalardan yapılacak emeklilik başvurusunda devlet desteği ile hayali yaşanan bir emeklilik elde edilebilir. Emeklilik için hemen her bankadan bireysel emeklilik fonu açılabilir. Bankanın şubelerinden veya internet üzerinden başvurular kabul edilmektedir.

Bankalardan Yapılacak Devlet Destekli Bireysel Emeklilik İçin İstenen Belgeler

Web sitesi üzerinden devlet destekli emeklilik için istenen bilgileri formda dolduran kişiler banka tarafından geri dönüş alarak emeklilik için hesaplarının açılmasını talep edebilir. Bankanın web sitesi üzerinden kişisel bilgilerini veren kişiler formu doldurarak ilgili birimin kendisine geri dönüş sağlamasını bekleyebilir. Kişilerden istemem bilgiler ad, soyad, T.C. kimlik numarası, iletişim numarası, aylık ödeme yapılacak tutar ve en son işlem doğrulama bilgisi girilerek başvuru gerçekleştirebilir. Kişilerin başvuruları tatil veya özel günler dikkate alınarak en geç birkaç gün içerisinde sağlanabilmektedir. Banka işlemlerini gerçekleştirmek adına kişileri şubeye davet edebilir. Destekli bireysel emeklilik fırsatlarından yararlanmak isteyen kişiler işlemlerini gerçekleştirdikten sonra hesaplarına yapacakları her birikim için otomatik olarak %25 devlet desteği alabilir.


Kaynak

İlgili İçerikler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu