Sağlık

2021 Ehliyet Sağlık Raporu Şartları

Ehliyet sağlık raporu ehliyet almak isteyen herkes için zorunludur. Ehliyet sağlık raporu polikliniklerden, özel ya da devlet hastanelerinden, sağlık tesislerinden, tıp merkezlerinden ya da aile sağlık merkezlerinden alınabilir. Ehliyeti yeni alacak kişilerin de ehliyeti yenileyecek kişilerin de ehliyet sağlık raporu alması zorunludur.

Ehliyet Sağlık Raporu Almak İçin Gereken Belgeler Nelerdir?

Ehliyet sağlık raporu için, kişinin kimlik numarası ve biyometrik fotoğrafının raporda olması gerekir. Ehliyeti olup yeniletecek kişilerin de sağlık raporlarının olması gerekir. Yenileme işleminde başvuru formu doldurulmaz. Raporu almak isteyen kişinin öncelikle ehliyet sağlık raporu başvuru formunu doldurmaları gerekir. Başvuru formu e-devlet üzerinden doldurulur. Başvuru formu için şu bilgiler istenir:

  • Kişisel bilgiler
  • Boy ve kilo
  • Kan grubu
  • Aile bireylerinin sağlık durumu
  • Sindirim, kas ve iskelet, solunum, kalp – damar ve sinir sistemi raporu
  • Enfeksiyon durum bilgisi
  • Hormonal rahatsızlık bilgisi
  • Psikolojik rahatsızlık bilgisi
  • Kan hastalıkları bilgisi
  • Genito – üriner sistem rahatsızlığı bilgisi

Bu bilgileri girip başvuru formunu dolduran kişi göz muayenesine sokulur. Bu muayene sonucunda rapor alabilmesi için tek gözün 10 üzerinden 2’ nin, iki göz toplamından 20 üzerinden 12’ nin altında olması gerekir. Günlük hayatta gözlük kullanılması da bu duruma dahildir. Bu muayeneden sonra kişinin sağlık raporunu hazırlayan doktor “sürücü olabilir” bölümünü işaretlediği zaman ehliyet alınabilir. Ancak doktor raporu uzman doktorlara gönderdiğinde “sürücü olamaz” bölümü işaretlenir ve kişi ehliyet alamaz. Rapor için gidilen doktor uyuşturucu madde bağımlılığı, çoklu kişilik bozukluğu, alkolizm, şizofreni ya da demans gibi bir rahatsızlık görürse ilgili uzmana zeka testi için yönlendirme yapabilir. Yapılan zeka testi sonucunda sonuç 79 ve üzeriyse kişi ehliyet sağlık raporunu alabilir. Ancak zeka testi sonucuna göre kişiye ehliyet sağlık raporu verilmeyip kişi tedavi altına da alınabilir.

Sağlık Raporunun Yenilenme Süresi Ne Kadardır?

Sağlık raporu için başvuran kişinin ehliyeti M, A1, A2, B1, B, BE ya da F  sınıfından ise kişi 10 yılda bir yeni bir ehliyet sağlık raporuyla ehliyetini yenilemek durumundadır. Bu kişiler sistemde 1. Grup Sağlık Raporu ( hafif araç sürücüleri ) olarak geçer. Ancak başvuran kişinin ehliyeti C1, C1E, C, CE, D1, D1E, D, DE ya da G sınıfından ise kişi 5 yılda bir yeni bir sağlık raporuyla ehliyetini yenilemek durumundadır. Bu kişiler sistemde 2. Grup Sağlık Raporu ( ağır ve ticari araç kullanıcıları ) olarak geçer. Alınmış olan sağlık raporunun geçerlilik süresi 1 yıldır. Daha öncesinde alınan ehliyet sağlık raporu işleme alınmaz, yenisinin alınması gerekir.

Engelli Ehliyeti İçin Sağlık Raporu Nasıl Alınır?

Engelli sağlık raporu için kişinin gerekli merkezlere gidip muyene olması gerekir. Engel oranı hesaplanır. Eğer sorun teşkil etmeyecek fiziksel bir engelse kişiye ehliyet sağlık raporu verilir. Ancak engel oranı fazla veya zihin engeli varsa ehliyet sağlık raporu verilmez.

Ehliyet Sağlık Raporu Fiyatı Ne Kadar?

Ehliyet sağlık raporu, aile sağlık merkezlerinden ücret ödenmeden alınabilir. Ancak hastanelerde belli bir ücret ödemesi gerekir ve bu ücret her hastanede farklıdır. Devlet hastanelerinde belirlenen hekim raporu 50 TL olup Sağlık Kurul raporu 200 TL’ dir. Eğitim araştırma ve üniversite hastanelerinde ise hekim raporu 75 TL olup Sağlık Kurul raporu 300 TL’ dir. Özel hastanelerin kendi fiyatlandırma sistemi olduğundan dolayı ehliyet sağlık raporu için kesin bir fiyat verilmemektedir.


Kaynak

İlgili İçerikler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu