Emekli

2021 Emekli Aylığı Hesaplama Nasıl Yapılır?

Emekliği aylığı hesaplamak, dijital yollardan veya bağlı olunan sosyal güvence kurumundan hesaplanabilir. Emekli olmayan kişilerin bağlı olduğu sosyal güvence kurumlarına göre kodlandırılmıştır. Bu kodlamalar güvenceye göre üçe ayrılır:

  • 4A ( SSK Emekli Aylığı ): SSK çalışanları SGK resmi internet sitesi üzerinden kimlik numarası, SGK’ ya kayıtlı olduğunu ispatlayan sicil numarası, doğum yeri ve tarihi ve anne, baba adı bilgilerini girerek hesaplamalarını yapabilirler.
  • 4B ( Bağ-Kur Emeki Aylığı ): SGK internet sitesi üzerinden kimlik numarası ve e-devlet şifresi aracılığıyla hesaplama yapılır.
  • 4C ( Emekli Sandığına Bağlı Emekli Aylığı ): Memurların başvurduğu dijital yollardan kişi emekli maaşı hesaplama bölümünde açılan formda istenen bilgileri doldurarak hesaplama yapar. Maaş tutarını tam olarak öğrenmek için formu eksiksiz doldurması beklenir. Formda kişinin; ünvanı, derecesi, memurluğa başladığı tarih medeni durumu, engelli ve engelli olmayan çocuk sayısı ve yaşları, üye olduğu sendika, hizmet verdiği süre ve görev yapmakta bulunduğu yer sorulur.

Kişi bağlı olduğu kuruma göre emekli aylığı hesaplama işlemini dijital yollardan yapmak istemezse kendi bağlı sosyal güvencesinin en yakın şubesine giderek de hesaplama yaptırabilir.

Emekli Aylığına Nasıl Başvuru Yapılır?

Emekli aylığına başvuru yapmak için bağlı olunan sosyal güvencenin şartlarını yerine geitrmiş olmak gerekir. Sosyal güvenceye göre emekli aylığına başvuru şartları şu şekildedir:

  • 4A ( SSK Emekli Aylığı ): Başvuracak kişinin 7,200 gün süreyle sigorta priminin yatırılmış olması ve 25 yıl hizmet vermiş olması gerekir. Emeklilik yaşı kademeli olarak artmaktadır. Kriterlerden biri eksik olursa başvuru yapılamaz.
  • 4B ( Bağ-Kur Emeki Aylığı ) ve 4C ( Emekli Sandığına Bağlı Emekli Aylığı ): Emeklilik yaşı kademeli olarak artmakta olup en az 9,000 gün süreyle sigorta priminin yatırılması ve en az 25 yıl süreyle hizmet vermiş olmaları gerekmektedir. Kriterlerden biri eksik olursa başvuru yapılamaz.

Bu kriterlere eksiksiz uyan kişinin başvurusu alınır ve emekliği aylığı hesaplama işlemi yapılır.

Emekli Aylığı Hesaplanırken Dikkat Edilen Kriterler Nelerdir?

Emekli aylığı hesaplamada, kişinin yaşı, çalışma süresi ve yatırılan sigorta prim süresi ve miktarı dikkate alınır. Kişinin çalıştığı toplam süre ve çalışırken aldığı maaş oranında sigorta primi yatırılacağından emekli maaşına da bu yansır.Ancak memuriyetten emekli olacak kişinin derece, kademe ve ek gösterge değerleri de hesaplanır. Eğer kişi kendisi prim ödeyerek emekli olacaksa yatırılan toplam tutar ve yatırılan toplam süre göz önüne alınarak emekli aylığı oluşturulur. Alınan emekli aylığına yılda iki kere zam uygulaması yapılır. Aylık ve yıllık TÜFE oranları hesaba katılarak zam miktarı hesaplanır. Bunun yanında yılbaşı, ramazan bayramı ve kurban bayramı öncesi emekli kişilere bir maaş ikramiye uygulanır. Bağlı oldukları güvencenin anlaşmalı olduğu özel hastanelerden de indirimli hizmet alırlar.

Emekli Aylığı Alınan Süre Nedir?

Emekli maaşı alınan süre bağlanan kişi ölene kadar devam eder. Ancak kişi öldükten sonra varsa eşine bağlanır. Eğer kişinin maaşını alacak resmi bir eşi yoksa bekar olan kızı varsa kızı evlenene ya da ölene kadar maaşı alabilir. Erkek çocukları vefat eden anne ve babanın emekli maaşından sigorta girişi olana kadar faydalanabilir. Sigorta girişi olduğu zaman bu maaş kesilir. Kişi vefat ettikten sonra maaşı alacak birinci derece yakını yoksa maaş devlet tarafından kesilir.

Çift Emekli Maaş Nedir?

Çift emekli maaş alabilmek için iki sigorta girişi olması gerekir. Çift emekli maaşı alabilme durumları şunlardır:

  • Bekar bir kadının hem anne hem de babasının vefatından sonra ikisinin de maaşını alabilmesi
  • Bir kadının kocasının vefatından sonra hem kocasının hem de vefat eden ebeveyninin maaşını alabilmesi
  • Bekar ve sigorta girişi yapılmamış bir erkeğin hem anne hem de babasının vefatından sonra ikisinin de maaşını alabilmesi

Bu durumlarda çift maaş alınabilir. Ancak bekar kadının evlenmesi durumunda kocasından veya ebeveyninden olan maaşı devlet tarafından kesilir. Aynı şekilde bekar ve sigorta girişi yapılmamış erkeğin evlenmesi veya sigorta girişi yapılması durumunda maaş kesilir. Çift emekli maaş emekli aylığı hesaplama yöntemiyle hesaplanamaz.


Kaynak

İlgili İçerikler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu