Emekli

2021 Emekli İkramiyesi Ne Kadar Alırım? Hesaplama

Emekli ikramiyesi hesaplaması için kişilerin bazı SGK bilgilerine ihtiyaç vardır. Emekli ikramiyesi hesaplamak ve ne kadar ikramiye alacağını öğrenmek isteyen kişiler Sosyal Güvenlik Kurumundan gerekli sorgulama işlemlerini yapabilir. Kişiler Sosyal Güvenlik Kurumuna gidemediği zamanlarda Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından belirlenmiş ve resmi web sitesinde yayınlanan ikramiye ve maaş hesaplama tablosu üzerinden hesaplama işlemlerini yapabilir. Buna göre ne kadar emekli ikramiyesi alınacağı hakkında detaylı bilgi sahibi olunarak web sitesinde istenen bilgiler girildiğinde alınacak olan ikramiye hesabı yapılmış olur.

Sosyal Güvenlik Kurumu Emekli İkramiyesi Hesap Tablosu

Sosyal Güvenlik Kurumu emekli ikramiyesi hesaplamak için 4C kamu çalışanı olmak gereklidir. Özel sektör çalışanları emekli ikramiyesi için kıdem tazminatı hesaplamasını yapmalıdır. Buna göre emekli ikramiyesi ve maaş hesaplama için Sosyal Güvenlik Kurumu web sitesinden istenen bilgiler şu şekilde sıralanmaktadır:

 • Derece,
 • Kademe,
 • Ek Gösterge,
 • Makam, Temsil, Görev Tazminat Göstergesi,
 • Hizmet Yılı,
 • Hizmet Ayı,
 • Kıdem Yılı,
 • İkramiye Yılı,
 • Aylık Tarihi,
 • Pay, Payda,
 • Kademe Tazminat Ek Gösterge bilgileri doğru ve eksiksiz bir şekilde girildiğinde hesaplama işlemi gerçekleşebilir.

Sosyal Güvenlik Kurumu Emekli İkramiyesi Hesaplamasında Dikkat Edilecekler

Sosyal Güvenlik Kurumu ikramiye hesaplaması yaparken bazı önemli detaylar bulunmaktadır. Bakanlığın resmi web sitesi üzerinden yapılacak olan sorgulamalarda kişiler doğru ve eksiksiz bilgi girişi yaparak en son ‘‘GÖNDER’’ butonuna basarak işlemlerini gerçekleştirebilir. Hesaplama işlemlerini yaparken dikkat edilecek önemli hususlar şu şekilde sıralanabilir:

 • Hesaplama işlemlerinin gerçekleşmesi için mutlaka en az derece, kademe ve aylık tarihin girilmesi zorunludur.
 • Kişilerin Makam, Temsil, Görev Tazminat Göstergesi mevcut ise mutlaka giriş yapması gereklidir.
 • Girilen tüm bilgiler ışığında ikramiye hesaplaması yapılacağı gibi kişilerin bilgileri yanlış veya eksik girmesinden kaynaklı hesaplama işlemi doğru yapılamayacaktır. Tüm hesaplama işlemlerinin sonucunda ortaya çıkan emekli ikramiyesi bilgi amaçlı olup net ve gerçek olan bilgi Sosyal Güvenlik Kurumu şubelerinden öğrenilmektedir.

 

 

 

2021 Emekli İkramiyesi Ne Kadar?

İkramiye alacak kişiler 2021 yılında ramazan ve kurban bayramı öncesinde 1.000 TL tutarında bir ödeme alabilecektir. Emekli ikramiyesi kamu çalışanlarına verilen bir ödeme olduğu için özel sektör çalışanları için ikramiyenin karşılığı olan kıdem tazminatı alınabilmektedir. Her yıl bayramlardan önce veya devlet tarafından belirlenmiş tarihlerde alınabilen ikramiye için kişiler her ay maaş aldıkları hesapları kullanmaktadır.

İkramiyeler her yıl devletin belirlediği tarihlerde yapılmaktadır. Her yıl ikramiye oranları ödemeler yapılmadan önce ilgili kişilere duyurulur. Ne zaman ödeme yapılacağı da yine devletin bazı kurumları aracılığı ile ilgili kişilere iletilir. Genellikle devlet, ikramiye ödemelerini bayram ve özel günlerin öncesinde yaparak vatandaşların rahat bir bayram geçirmesine fırsat vermektedir. Kişiler bayram öncesinde aldıkları ikramiyeyi yine maaş hesaplarından çekebilecektir. Her ay emekli maaşının yatırıldığı hesap senede 1 defa verilen ikramiye ile birlikte kullanılabilecektir.

2021 Emekli İkramiyesi Alabilmek İçin Ne Yapmak Gereklidir?

Emekli ikramiyesi alabilmek için kişiler herhangi bir başvuru yapmasına gerek yoktur. Kişilerin emeklilik ikramiyesi her yıl devlet tarafından kendilerine ödenen bir ödeme türüdür. Özel günlerde veya devletin belirlediği günlerde emekli kişiler yine devletin belirlediği tutarlarda ikramiyelerini almaktadır. İkramiyeler kişilerin emekli maaşlarını aldıkları hesaplara yatırılır. Bu sayede emeklilik ikramiyesi alabilmek için bankaya veya PTT şubelerine gitmeye gerek kalmaz. Emekli kişilerin her ay düzenli şekilde aldıkları emeklilik maaşlarına en olarak senede 1 defa devlet tarafından belirlenen tarihlerde ve tutarda emekli ikramiye ödemelerini almaktadırlar.


Kaynak

İlgili İçerikler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu