İş Dünyası

2021 Engelli Maaşı Ne Kadar? Başvurusu ve Şartları

2021 Engelli Maaşı nisan ayı itibariyle yapılan açıklama sonucu yeniden belirlenmiştir. Buna göre bu yıldan itibaren verilecek olan engelli maaşları önceki yıllardan farklı olacağı gibi farklı kanallar aracılığıyla da engelli maaşı sorgulama işlemi yapılabilecektir. Engelli maaşı sorgulama işlemleri telefonla veya e-devlet platformu üzerinden sorgulanabilmektedir.

Engelli Maaşı Nedir?

Engelli maaşları, devlet bütçesinden her ay engeli bulunan vatandaşların ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla bireylere bağlanmış olan maaşın adıdır. Engelli maaş tutarları bireyin engel seviye ve yüzdesine göre değişmekte olup tüm engelli vatandaşlar için standart bir maaş biçimi bulunmaz. Engelli maaşları ve bu maaşlara yapılan zamlar da yine engel seviyesine göre farklılık göstermektedir. Bu bağlamda engelli maaşları bireylerin bulunduğu il veya ilçelerdeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları aracılığıyla yatırılmakta ve başvurular da yine bu vakıflar aracılığıyla alınmaktadır. Buna ek olarak engelli maaşlarını yatıran ve düzenleyen bakanlık T.C. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’dır. Engelli maaşlarında yapılacak değişiklikler bu bakanlık tarafından belirlenmektedir.

Engelli Maaşları Ne Kadar?

Engelli maaş tutarı, belirli aralıklarda bakanlık tarafından belirtilen miktarda yatırılmakta ve birey engellilik düzeyine göre farklılık göstermektedir.  Buna göre 2021 yılı için engelli maaşlarında yapılan düzenlemeler sonucunda yeni engelli maaşı tutarları engel yüzdelerine göre şu şekilde belirlenmiştir:

  • Engelli sağlık raporunda %40 oranında engeli bulunduğu belirtilen bireylere 1.197,44 TL,
  • Engelli sağlık raporunda %60 oranında engeli bulunduğu belirtilen bireylere 1.197,44 TL,
  • Engelli sağlık raporunda %70 ve üzeri oranında engeli bulunduğu belirtilen bireylere 1.796,17 TL,
  • Evde bakıma muhtaç olan engelli bireylerin bakım ihtiyaçlarını karşılayan bireylere ise 1.305 TL tutarında engelli maaşı ödenmektedir.

Yeni getirilen düzenleme kapsamında bireylerin maaşları yalnızca alması onaylanan kişiler tarafından alınabilecek ve maaş alımları yine PTT şubeleri aracılığıyla yapılacaktır. Belirlenen bu rakamlar her yıl veya belirli aralıklarla sürekli olarak değişmektedir.

Engelli Maaşı Başvuruları Nereye Yapılır?

Engelli maaş başvurusu kişilerin adreslerine bağlı olan ve ikametlerinin bulunduğu il ve ilçelerdeki vakfa yapılmaktadır. Başvurular buradaki vakıflar tarafından alınarak değerlendirilmek üzere ilgili bakanlık ve çalışma alanlarına gönderilmektedir. Başvurular direkt olarak bireyler tarafından ve yazılı olarak yapılmak zorundadır. Kendi başvurusunu gerçekleştiremeyecek olan bireylerin başvuruları kanunî temsilciler veya vekiller tarafından yapılmaktadır. Başvuruyu yapacak olan kişi kanunî temsilci ise mahkemeden alınmış ilgili kararın örneği başvuru sırasında götürülmelidir. Başvurunun vekil tarafından yapılması halinde ise vekalet belgesi başvuru formuna eklenmelidir. Aksi takdirde başvurular geçersiz sayılacaktır.

Engelli Maaşı Başvurusu İçin Hangi Belgeler Gereklidir?

Engelli maaş başvuru belgeleri, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından belirlenmiştir. Belirlenen koşullar kapsamında başvuru yapacak bireyin teslim etmesi gereken belgeler şu şekildedir:

  • Aylık başvuru formu
  • Mahkeme tarafından verilmiş karar örneği
  • Vekaletname belgesinin örneği
  • Özürlü raporu vermeye yetkili hastaneden alınan Sağlık Kurulu Raporu

Başvuru sırasında bu belgelerin teslim edilmesi zorunluluktur. Dolayısıyla başvuruda bulunacak bireylerin bu belgelerden ilgili olanları yanında bulundurması, başvurunun olumlu sonuçlanabilmesi açısından son derece önemlidir.

Engelli Maaşı Nereden Sorgulanır?

Engelli maaşı sorgulama işlemi e-devlet platformu üzerinden yapılabilmektedir. Yapılacak sorgulama için bireyler öncelikle bulundukları il veya ilçelerdeki PTT şubeleri aracılığıyla e-devlet şifresi almalıdır. Bireyler şifrelerini aldıktan sonra e-devlet platformu internet adresini ziyaret etmelidir. İnternet sitesi üzerinden sunulan hizmetlerden engelli evde bakım ödemesi sorgulama hizmeti seçilerek açılan sayfaya gerekli bilgiler girilmelidir. Bu işlemler sonucunda bireyin bu ödemeden faydalanıp faydalanamayacağı, alabileceği maaş tutarı gibi bilgiler sorgulanabilmektedir. Bu anlamda en güvenilir ve resmî engelli maaşı sorgulama işlemi e-devlet sistemi üzerinden yapılacak olan sorgulama işlemidir.


Kaynak

İlgili İçerikler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu