İş Dünyası

2021 İŞKUR Maaşı Ne Kadar? Başvurusu ve Şartları

İŞKUR maaşlarının 2021 tutarları, minimum 1.177 TL ve maksimum 2.354 TL olacak şekilde belirlenmektedir. İŞKUR maaşı almak için öncelikli olarak İŞKUR birimlerine başvuruda bulunmak gerekmektedir.

İşsizlik maaşı belirlenirken, ödenen prim tutarları üzerinden hesaplama yapılmaktadır. Yüksek prim üzerinden ödemesi yapılanların işsizlik maaşları da yüksek tutarlar üzerinden belirlenmektedir.

Maaş hesaplaması yapılırken öncelikli olarak kişilerin prim ödemelerini incelemeleri gerekmektedir. Yapılan ödemeler göz önünde bulundurulduğunda farklı tutarlar ile işsizlik maaşı hakkı alınabilmektedir.

İŞKUR İşsizlik Maaşı Kimlere Yöneliktir?

İŞKUR işsizlik maaşı alabilecek kişiler, şu şartları sağlamaları halinde düzenli olarak işsizlik maaşı almaya hak kazanmaktadırlar:

  • Kişilerin kendi talepleri dışında işsiz kalmaları halinde
  • Kişilerin kendi kusurları dışında işten çıkarılmaları halinde
  • İşten çıkarılma anı itibariyle geçmiş dönem primlerinden 3 yıllık yani 600 günlük ödeme yapılmış olması halinde
  • İşten çıkış yapılmasının akabinde ilk bir ay içerisinde İŞKUR birimlerine başvuru yapılması halinde

Bu şartların dışında işten çıkma durumlarında herhangi bir işsizlik maaşı talep edilememektedir. Fakat İŞKUR birimleri tarafından yeni istihdama yönelik destek sağlanabilmektedir.

İŞKUR danışmanları tarafından verilmekte olan destekler sayesinde, işsiz kalan bireylerin kişisel gelişimlerinde ya da meslek tecrübelerine yönelik birden fazla yönlendirme yapılmakta olup bu süreç verimli bir şekilde geçirilmektedir.

İşsizlik Maaşı Ödeneklerine Başvuru Nasıl Yapılır?

İşsizlik maaşı almak üzere başvuru, İŞKUR il ve ilçe müdürlüklerinden yapılabilmektedir. Bunun dışında E-devlet sistemi üzerinden de işsizlik maaşı başvurusu yapılabilmektedir. Her iki durumda da mevcut işsizlik durumunun beyan edilmesi gerekmektedir.

İşsiz kalma durumunun hemen akabinde E-devlet sistemleri üzerinden işsizlik maaşı başvurusu sekmesi açılarak, gerekli verilerin girilmesinin akabinde başvuru alınmış olmaktadır. Başvurunun onay durumunun da aynı adres üzerinden takip edilmesi mümkün olmaktadır.

İşsizlik maaşı başvurusu, iş kaybı yaşayan kişinin bizzat kendi hesabı üzerinden yapılması gerekmektedir. İŞKUR maaşı için yapılan başvuru ile beraber istihdam sürecine ilişkin de destek alınmış olmaktadır.

İstihdam süreci desteği doğrudan İŞKUR uzmanları tarafından kişiye özel olarak tahsis edilmektedir. Bu sayede yapılacak olan iş bulma süreçlerinin de desteklenmesi söz konusu olmaktadır.

Evden İşsizlik Maaşı Ödemeleri

Evden işsizlik maaş ödemelerinin alınması, Koronavirüs tedbirleri kapsamında sunulan bir hizmet olarak bilinmektedir. PTT şubelerine giderek virüs tehlikesiyle karşılaşmamak adına işsizlik ödeneği alanların başvuru yaparak, maaşlarının evlere teslim edilmesi mümkün olmaktadır.

PTT online sitesi üzerinden de evden maaş alma ile ilgili formun doldurulması mümkün olmaktadır. Bu form üzerinden ikametgah adresi bildirilerek maaşın doğrudan teslim edilmesi PTT personelleri tarafından sağlanabilmektedir.

Online sistemler üzerinden verilmekte olan linkler, güvenlik amacıyla maaş almakta olan kişinin kayıtlı telefon numarasına gönderilmektedir. Bu numara üzerinden linkin doldurulması ve maaş talebinde bulunulması mümkün olmaktadır.

Evden maaş alınabilmesi için öncelikli olarak sistem üzerinden bilgilerin güncellenmesi gerekmektedir. Güncellenmeyen veriler için ALO 170 hattının aranması ile telefon ve adres güncellemesi yapılması gerekmektedir.

İŞKUR Maaş Ödemeleri Ne Zaman Yapılır?

İŞKUR işsizlik maaş ödemeleri, her ayın beşinci günü olacak şekilde yapılmaktadır. Fakat koronavirüs salgını nedeniyle yapılacak olan ödemelerin ayın 5-6-7 tarihlerinde de yapılması mümkün olmaktadır.

Ödemeler yapılırken T.C kimlik numarası sıralamasına göre yapılması da virüs tedbirleri kapsamında değerlendirilmektedir. Yoğunluk oluşmasının önlenmesi amacıyla bu süreçte grup grup olacak şekilde ödemeler sürdürülmektedir.

İŞKUR maaşı almak için başvuruların yapılmasının hemen akabinde düzenli olarak maaş ödemeleri yapılmaktadır. Maaş ödeme süreleri de kişilerin çalışma dönemlerine ve prim ödemelerine göre farklılık gösterebilmektedir.

 


Kaynak

İlgili İçerikler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu