Kosgeb Destekleri

2021 KOSGEB Esnafa Özel Sıfır Faizli Kredi Şartları

Esnafa özel sıfır faizli Kredi, 30.000TL limitle KOSGEB şartlarının sağlanması durumunda Esnafa özel faizsiz kredi kullanabilecekler. Kredi şartlarını sağlayan esnaflara özel krediyi KOSGEB il müdürlüklerine başvuru yaparak yararlanabilecekler.

KOSGEB desteğini ya da eğitimini daha önce almamış kişilerin faizsiz kredilerden yararlanabileceklerdir. Bu şartlar dışında Esnaflar Odasında üyeliğinin bulunması şart koşulmuştur.

Başvurular için gerekli evraklar listesinde, Yeni Nüfus Cüzdanı fotokopisi, İşletmenin vergi levhası fotokopisi, Esnaf Kefalet Kooperatifi üyelik kaydı gibi belgeler başvuru sürecinde hazır bulunması gerekmektedir. Bu evraklar KOSGEB müşteri danışmanları tarafından değerlendirilecektir.

Hangi Koşullarda KOSGEB Destekli Kredi Verilmektedir?

 KOSGEB desteği ile alınacak krediler için sağlanması gereken koşullar aşağıda belirtilmiştir:

 • Daha önce KOSGEB destek kredilerinden faydalanmamış olmak
 • SSK ile en az 6 aylık prim ödemesi bulunması
 • Başvuru yapılacak KOSGEB İl Müdürlüğü sınırlarında işletme adresinin bulunması
 • Esnaf ve Zanaatkarlar Odasında kayıdının bulunması

Bu şartları yerine getirecek herkes kredi başvuru yapabilmektedir. Kredi kullanabilmek için KOSGEB birimlerinin araştırmaları ve beyan edilen koşuları sağlaması gerekmektedir.

KOSGEB Esnafa Özel Faizsiz Kredi Başvurusu Ne Zaman Yapılır?

KOSGEB destek faiz yararlanmak için istenilen şartların sağlanması durumunda zaman gözetmeksizin başvuru yapabilir. Dikkat edilmesi gereken noktalardan biri SGK borçlarının tamamlanması ve Esnaflar Odası kaydının en az 6 ay olması gerekmektedir. Esnaflar Odası kaydını yeni yapmış işletmeler kayıt süresinden en az 6 ay geçmesini beklemek zorundadırlar.

KOSGEB Faizsiz Esnaf Kredisinden Kimler Yararlanabilir?

Esnafa özel Faizsiz krediden yararlanmak isteyen esnaflar arasında herhangi bir ayırım bulunmamaktadır. Fakat aşağıdaki şartların mutlaka sağlanması gerekmektedir. Aksi durumda Faizsiz Esnaf kredisinden yararlanamazlar.

 • Devlet daireleri ve bankalara herhangi bir borcu bulunmaması gerekmektedir
 • Kredi notu değerlendirmesi riskli veya düşük çıkmaması gerekmektedir.
 • İşletmesi ile ilgili tüm yasal belgelerin tam olması gerekmektedir.
 • KOBI olarak KOSGEB tarafından değerlendirilen işletmeciler arasında olmak zorundadır.

KOSGEB Esnafa Özel Faizsiz Kredinin Geri Ödeme Planları Nasıl Olur?

 Esnafa özel faizsiz krediden yararlanacak olan işletmelere özel geri ödeme planları KOSGEB tarafından belirlenmektedir.Bankalara göre de çeşitlilik gösterebilir fakat tüm bankalarda da ortak belirlenmiş özellikler aşağıdaki şekildedir:

 • 60 ay vadeli olarak taksitli ödeme fırsatı sunulmuştur.
 • 000 TL tutarına kadar esnafa özel faizsiz kredi imkanı bulunmaktadır.
 • Aylık ödemelerin Esnafları zorlamayacak şekilde ortalama 500 Türk Lirasına denk gelecek şekilde bir plan yapılabilmektedir.

KOSGEB Faizsiz Esnaf Kredisinin Geri Ödeme Planları Neye Göre Belirlenir?

 Esnafa özel faizsiz kredi kullanan işletmelerin geri ödeme planları müşterilerin seçmiş oldukları vade süresi belirleyici olmaktadır. Vade sayısı azaldıkça ödenecek tutarlar artmaktadır. İşletmeler kendi bütçe ve imkanlarına göre vade sürelerini ayarlayabilmektedir.

Esnafa özel faizsiz kredi istenilen vade süresine ve banka tercihlerine göre de değişiklik oluşturmaktadır. Bazı bankalar Esnafa özel faizsiz kredi imkanlarından taksit erteleme ve ekstra avantajlar sağlayabilmektedir.

KOSGEB Esnafa Özel Faizsiz Kredi Kesintileri Nelerdir?

 Esnafa özel faizsiz kredi kullanılacak bankalara göre kesintiler farklılık göstermekle birlikte vade süresine göre de farklı kesintiler çıkmaktadır.

Devlet bu konuda belirli ortalama kesinti tutarı belirlemektedir. 2021 yılında 500 Türk Lirası olarak belirtilmiştir. Vade süresi ve ödeme planında yapılacak özel değişiklikler nedeniyle kesinti tutarında farklı rakamlar çıkmaktadır.

Esnafa Özel Faizsiz Kredi Ne Kadar Uygulanır?

 Esnafa özel faizsiz kredi kesintilerinde aşağıdaki tutarlarda kesinti yapılması öngörülmektedir:

 • 60 aylık vade süresini isteyen işletmeler için uygulanacak kesinti 500 TL olmaktadır.
 • 48 aylık vade süresini isteyen işletmeler için uygulanacak kesinti 625 TL olmaktadır.
 • 36 aylık vade süresini isteyen işletmeler için uygulanacak kesinti 833 TL olmaktadır.
 • 24 aylık vade süresini isteyen işletmeler için uygulanacak kesinti 1250 TL olmaktadır.
 • 12 aylık vade süresini isteyen işletmeler için uygulanacak kesinti 2500 TL olmaktadır.

 

Uygulanan kesintiler; risk kesintileri, kredi masrafları, banka komisyonları, Esnaflar Odası kesintileri, bloke sermaye kesintisi vb. giderleri kapsamakta olup, kullanılacak kredinin toplam %4’ünü içermektedir.


Kaynak

İlgili İçerikler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu