Kosgeb Destekleri

2021 KOSGEB Kredisi Ne Zaman Çıkar?

2021 KOSGEB kredisi konusunda yapılan açıklamalar kapsamında bu krediden faydalanacak bireylerin sağlaması gereken şartlar ve sunulan kredilerin özellikleri yeniden belirlenmiştir. Buna göre bireylerin KOSGEB kredisi almak istedikleri takdirde belirlenen yeni şartlara göz atmasında fayda vardır. Böylece bireyler kredi alıp alamayacaklarını, kredi üst limitlerini ve kredilerin ne zaman çıkacağını öğrenebilirler.

KOSGEB Kredileri

KOSGEB kredilerinin özellikleri kredinin verildiği iş sahalarına göre farklılık göstermektedir. Her sektörün gereksinimleri farklı olduğundan devlet tarafından belirlenen kredilerin özellikleri de farklıdır. Bu yüzden devlet her yıl istihdam ihtiyacına göre verilecek olan kredinin iş sahasını da belirlemektedir. Bununla birlikte 2021 yılında verilecek olan devlet destekli kredilerin çeşitleri şu şekildedir:

Bireyler bu çeşitli kredilerden kendi iş sahalarına hitap eden kredileri seçerek başvuruda bulunmalıdırlar. Örneğin küçükbaş veya büyükbaş hayvan bakımı ve yetiştiriciliğiyle uğraşan bireyler bu seçenekler arasından hayvancılık destek kredisine başvurabilirler.

KOSGEB Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?

KOSGEB destekli krediye başvurmak için bireyler birtakım koşulları karşılamak durumundadır. Bu koşullardan öncelikli olanı başvuruda bulunacak bireyin küçük veya orta ölçekli işletme sahibi olması veya girişimci olmasıdır. Bu şartları sağlayan bireyler daha sonra KOSGEB kredisi seçeneklerinden kendilerine uygun olanı seçmelidirler. Her kredi için şartlar farklıdır. Bunun nedeni iş sahalarına göre ihtiyaçların da değişmesidir.

Örneğin kadın girişimci destek kredisi için KOSGEB tarafından sağlanan girişimcilik kursunun başarıyla tamamlanmış olması gerekmektedir. Öte yandan mantar yetiştiricilik destek kredisi için bireylerin minimum 100 metrekarelik üretim tesisine sahip olmaları gerekmektedir. Dolayısıyla bireyler seçimlerini tamamlandıktan sonra kredi gereksinimlerini incelemeli ve bunları yerine getirebildiklerini teyit etmelidir. Aksi takdirde başvurular başarısız olacaktır. Teyit işlemi bankalar aracılığıyla sağlanabilir.

KOSGEB Girişimcilik Kredisi Nedir?

KOSGEB Girişimcilik Kredisi kurum tarafından verilmekte olan girişimcilik kurslarına katılmış ve bu kursları başarıyla tamamlamış olan bireylere verilmektedir. Bireyler kursları başarıyla tamamladıklarına dair kurumdan aldıkları sertifikalarla birlikte KOSGEB girişimcilik kredisi başvurusunda bulunabilirler.

Başvuru sırasında bireylerin iş planları belirlenmiş ve teorik adımların tamamen atılmış olması gerekmektedir. Bu adımları tamamlamış olan bireyler iş yapmak istedikleri sektöre ve şartlarına göre farklı destek paketlerine yönlendirilirler. Kurul tarafından onaylandıktan sonra bireyler iş yerlerini açmak veya işlerini büyütmek için ihtiyaç duydukları kredileri kurumun anlaşmalı olduğu bankalar aracılığıyla temin edebilmektedir.

 

KOSGEB Kredi Onayı ve Kredinin Alınması

KOSGEB kredi için gerekli şartlar sağlandıktan sonra başvuru tamamlanır. Başvuru işlemleri kurum tarafından değerlendirilip onaylandığı takdirde bireyler KOSGEB kredisi almaya hak kazanmış olurlar. KOSGEB aracılığı ile alınacak olan kredinin, bireyin faaliyet gösterdiği alana göre çeşitli şekillerde olabildiği için bu zaman dilimi de değişiklik gösterir. Bireyler başvuruları tamamladıktan sonra kurum tarafından verilen süreyi beklerler.

Kurum tarafından bireyler kredi başvurusu yaptığı andan başvurunun onaylandığı veya reddedildiği ana kadar gerekli bilgilendirmeler SMS, mail veya telefon görüşmesi aracılığı ile bilgilendirilirler. Kredinin alındığı veya kullanılacağı alana göre yapılacak işlemler de farklılık gösterdiği ve gerekli belge ve bilgilerin düzenlenmesi bu şartlara göre yapıldığı için, bu işlemler için gerekli olan süre zarfı da değişkenlik gösterir. Bu nedenle bireylerin kredi başvuruları hakkındaki gelişmeleri kurum vasıtasıyla kendileri takip etmeleri önerilir. Bireylerin yapacakları kredi başvuruları için onay ve işleme geçme tarihleri de bireysel bazda değerlendirilir.


Kaynak

İlgili İçerikler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu