Sağlık

2021 SGK Gözlük Hakkı Kaç TL?

SGK gözlük hakkı alabilmek için kişinin muayene olabilecek kadar sigorta priminin yatırılmış olması gerekmektedir. SGK kişinin gözlük ihityacını cam ve çerçeve olarak ikiye ayırmıştır. Göz bozukluğu ve sigorta primi yeterli olan kişilerin gözlük hakkı bulunur.

SGK Kapsamında Ödenen Gözlük Bedelleri Nelerdir?

SGK kapsamında yapılan gözlük ödemesi cam ve çerçeve olarak farklılık gösterir. SGK çerçeve ve cam fiyatları şu şekildedir:

  • Yakın ve Uzak Çerçeve Fiyatı:80 TL ( kişi bu kapsamda olmayan yerli bir çerçeve alırsa yardım 43.20 TL yapılır. ) Çerçeve indirim hakkı üç yılda bir kez kullanılır.
  • SGK Destekli Cam Fiyatı: SGK cam ödemesi dört farklı miktarda yapılır. Cam indirim hakkı üç yılda bir olup bu süre zarfında 0.5 ve yukarısı ilerleme durumunda SGK cam hakkı verilir. Bu ödemeler şu şekilde yapılır:
  • 97 TL
  • 07 TL
  • 37 TL
  • 47 TL

Cam ücretleri bir çift cam fiyatıdır. Görme derecesi büyüdükçe SGK yardımı da artar. Çalışan ve emekli için farklı oranda yapılan SGK yardımı çalışanlar için % 20, emekliler için % 10 olarak belirlenmiştir.

SGK Yardımıyla Gözlük Nasıl Alınır?

SGK yardımıyla gözlük almak için, gözlük alacak kişinin en fazla 10 iş günü içerisinde alınmış gözlük reçetesi bulunmalıdır. Süresi geçen reçeteler işleme alınmaz. Kişi gözlük reçetesiyle birlikte anlaşmalı optisyene giderek indirimden faydalanabilir. Devlet ödemesi altında belli gözlük modeli bulunmaz. Kişinin kendi seçtiği modelin fiyatı üzerinden indirim uygulanır. Ancak kişinin gözlükte yapacağı cam kalitesini değiştirmek ya da cam inceltmesi yapmak gibi değişiklikler SGK yardımı kapsamına girmez. Mevcut reçeteyle kontakt lens veya güneş gözlüğü alınmaz. Güneş gözlüğüne görme derecesiyle uyumlu cam takılmasında SGK yardımı kullanılmaz. Kontakt lens için farklı bir reçete yazılır. Kontakt lens için yazılan reçete de gözlük alımında kullanılamaz.

SGK Yardımıyla Kontakt Lens Nasıl Alınır?

Normal şartlarda SGK kontakt lens için yardımda bulunmaz. Ancak kişinin belli bir göz problemi olduğu ya da gözlüğün yetersiz kaldığı durumlarda kontakt lens için SGK yardımı yapılır. Kontakt kullanım süresince solüsyon ya da lens kabı giderleri kişi kendi karşılamak durumundadır. Kontakt lens raporlanmış bir rahatsızlık yoksa iki yılda bir yenilenir.

Gözlük Hakkı Nasıl Sorgulanır?

Gözlük hakkı sorgulama, e-devlet kanalı üzerinden kimlik bilgileri ve e-devlet şifresi ya da e-imza girilerek çerçeve ve cam bilgileriyle birlikte gösterilir. Gözlük hakkı sorgulamak için bir diğer yol ise cep telefonu üzerinden SMS yoludur. Kişi ilgili numaray kimlik bilgilerini mesaj olarak gönderdiği zaman gözlük hakkı bilgilerini öğrenebilir.

SGK Gözlük Ödemesi Göz Kusuruna Göre Nasıl Yaplır?

SGK gözlük ödemesi kapsamında, yakını ve uzağı bulanık görme bozukluğu vardır. Ancak ileri boyuttaki gözlük ödemeleri değişiklik gösterebilir. Gözlükle tedavi edilemeyen göz kayması ve katarakt gibi tedavilerde de SGK yardımı alınabilir.

SGK Kapsamında Olmayan Kurum ve Kuruluşların Gözlük Hakkı Tanıması Nasıl Yapılır?

Özel kurum ve kuruluşlar kendi sigortaları kapsamında gözlük hakkı tanımaktadır. Belirlenen indirim tutarı kuruma göre farklılık gösterir. Bu kapsamda da çerçeve ve cam ayrı olarak fiyatlandırılır.

Gözlük Alımında SGK Ödemesi Nasıl Yapılır?

SGK ödemesi gözlük alımı sırasında alacak olan kişiye indirim olarak yansıtılır. Kişinin reçetesiyle optisyene gitmesi yeterlidir. İndirimde faydalandığı tutarı optisyen aylık müracaatlar ile ilgili sigortadan tahsil eder. Kişinin gözlük hakkı olmaması durumunda indirimsiz tutarı kendi ödemekle yükümlüdür.


Kaynak

İlgili İçerikler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu