Sağlık

2021 Süt Parası Ne Kadar? Başvurusu ve Şartları

2021 yılı için süt parası miktarı SGK tarafından 180 Türk Lirası olarak belirtilmektedir. Fakat bu miktarın 200 Türk Lirasına kadar çıktığı da söylense de bununla ilgili SGK tarafından yapılmış kesin bir açıklama bulunmamaktadır. Süt parası alabilmenin devlet tarafından belirtilen birbirinden farklı koşulları bulunmaktadır. Süt parası hizmetinden faydalanmak isteyen kişilerin sağlaması gereken şartlar şu şekilde listelenebilir:

 

  • Doğum yapan annenin çalışıyor olması,
  • Doğum yapan annenin çalışmaması halinde babanın sigortalı çalışıyor olması,
  • 4-A hükümlerine göre çalışan SGK hizmeti alan işçiler için doğum tarihinden önce son 1 yıl içerisinde en az 120 gün boyunca sigortasının yatırılmış olması,
  • 4-B hükümlerine göre çalışanlar ya da esnaflar için de aynı şekilde 1 yıl içerisinde en az 120 gün boyunca sigortasının yatırılmış olması,
  • Süt parası alınacak bebeğin hala hayatta olması ve yaşıyor olması,
  • Doğan çocuğun doğum tarihinde anne ve babanın evli olması gerekmektedir.

 

Süt Parası Nedir? Ne İşe Yarar?

 

Süt parası, doğum yapan kadının kendisinin ya da eşinin sigortalı bir işte çalışması koşulunda çocuk için devletin verdiği geri ödemesi alınmayan paradır. Bu para devlet tarafından yeni doğan bebekler için verilmektedir ve herhangi bir geri ödemesi istenmeyen ödenektir. Bu sebeple eşi ya da kendisi sigortalı bir işte çalışan kişiler bu paradan faydalanmak için başvuruda bulunmaktadır. Süt parasından faydalanmak isteyen ve devlet tarafından belirlenen şartları sağlayan herkes bu paradan alabilmektedir.

 

Süt Parası Kimler Alabilir?

 

Süt parasını yalnızca devlet tarafından belirtilen şartlara uyan kişiler alabilmektedir. Bu nedenle kişilerin süt parası için başvuruda bulunmadan önce gerekli tüm şartları öğrenip buna göre süt parası için başvuru yapması gerekmektedir. Süt parasından faydalanabilmek için kişinin gerekli şartları sağlaması sonucunda kişiler bu paraya sahip olabilmektedir ve bu para kişilere geri ödemesiz bir biçimde temin edilmektedir. Tüm bunların yanı sıra kişilere verilen süt parası, bir kerelik verilmektedir ve tekrar edilmemektedir. Süt parası kişiler tarafından aylık gelen maaşlar ile karıştırılmaktadır. Fakat süt parası kişiye yalnızca tek bir kere verilmektedir ve tekrar yararlanılmamaktadır. Ayrıca bir kerelik yapılan bu ödemeden faydalanmak isteyen çocuk sahiplerinin doğumdan sonraki 5 yıl içerisinde başvurularını tamamlaması gerekmektedir. Geçen 5 yıllık sürenin ardından çocuk için artık süt parası talep edilememektedir.

 

Süt Parası Kimlere Verilmez?

 

Süt parası kendisi ya da eşi sigortalı çalışmayan kişilere verilmemektedir. Kişilerin kendisinin ya da eşinin sigortalı işte çalışmasına rağmen ödeneğin yapılacağı zaman aksilik sonucu işten çıkması halinde son 120 gün boyunca sigorta ödeneğinin tamamlanıp tamamlanmamasına bakılmaktadır. Eşlerden yalnızca bir tanesi bile sigortalı işçi olarak hizmet vermiyor ise bu paradan faydalanması mümkün olmayacaktır. Ayrıca doğan çocuğun doğum tarihinde anne ile babanın evli bir çift olmaması halinde de süt parası devlet tarafından kişilere verilmemektedir. Sonuç olarak devlet tarafından belirlenen şartlardan en az bir tanesini sağlamayan kişiler bu hizmetten faydalanamamaktadır.

 

 

Süt Parası Nereden Alınır?

 

Süt parası alabilmek için kişilerin SGK’ye başvuru formunu göndermesi gerekmektedir. Çünkü süt parası SGK tarafından düzenlenen ve kişiler için hazırlanan bir destek parasıdır. Kişi başvuru belgesini kişisel bilgilerine göre doldurduktan sonra başvurusunu tamamlamış olacaktır. Bunun sonucu olarak kişiler süt parasını kontrol etmek için e-Devlet hesaplarını kullanabilmektedir. E-Devlet şifresine sahip olmayan kişiler PTT şubelerinden 2 TL karşılığında e-Devlet şifresi temin edebilmektedir. Bu paralar ayın 8. 14. Günlerinde PTT hesaplarına yatırılmaktadır ve yatan paranın geçerli süre içerisinde hesaptan çekilmemesi halinde para devlete geri gönderilir.


Kaynak

İlgili İçerikler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu