Emekli

2021’de Emeklilerde Ekstra Bakım Parası Yardımı Alacak

Emekli maaşı alan kişi bakım parası belirli şartlar koşulunda alabilir. Emekli maaşı kişinin uzun emekler sonucu çalışmasının karşılığı olarak ödenmektedir. Emekli maaşı kişinin hakkı olmakla birlik bakım parasına hak kazanan kişilerde aynı zamanda ikisini birlikte alabilmektedir. Aile Çalışma ve Sosyal Yardımlaşma Bakanlığı’nın evde bakım maaşı adı altında ödediği ücret için önemli olan koşullar ailenin geliri, aile fert sayısı, aile gelir gider düzeni ve engelli kişinin engellilik durumudur. Belirtilen şartların uygun olması durumunda emekli olan kişiler devletten bakım parası alabilmektedir.

Emekli Olmak İçin Şartlar Nelerdir?

Çalışan sigortalı kişilerin emekli olabilmesi için bakanlığın belirttiği şartlar şunlardır:

 • Sigorta girişi 1976 yılından önce olan kişiler için 56 yaşını doldurması, 5000 iş günü çalışmış ve priminin düzenli ödenmiş olması, 25 yılı gecik sigortalılığının olması ve gerekli ek primlerin ödenmiş olması gerekmektedir.
 • Sigorta girişi 1999 yılından sonra olan kişiler için 60 yaşını doldurması, 7000 iş günü çalışmış ve primlerinin düzenli ödenmiş olması ve gerekli ek primlerin ödenmiş olması gerekmektedir.

Bakanlığın belirttiği çizelgeye göre 1999 yılından sonra sigorta girişi olan kişiler en erken 2039 yılında emekli olabilmektedir.

 

Bakım Parası Nedir?

Bakım parası, aile ferleri içerisinde engelli olan kişilerin gerekli bakımlarının yapılabilmesi için sağlanan maddi yardımdır. Bakım parasına hak kazanılabilmesi için aile fertleri içerisinde bulunan engelli kişinin engellilik durumuna ilişkin belgesi olması gerekmektedir. Bakım parası ile beraber yaşlılık aylığı ve emekli parası da alınabilmektedir.

Bakım Parası Alabilme Şartları Nelerdir?

Bakım parası alabilmek için belirlenen şartlar şunlardır:

 • Aile fertleri içerisinde engelli olan kişinin engelliliğine ilişkin raporu olması,
 • Engelli kişinin bakım ihtiyacı olması,
 • Gelir düzeyi düşük olması gerekmektedir.

Belirtildiği gibi gelir düzeyi düşük olan ve aile fertleri içerisinde engelli olan kişiler ilgili bakanlığa başvurarak bakım parası alabilmektedir.

Bankaların Emekli Maaşı Taşıma Kampanyaları Nedir?

Bankaların emekli maaşı taşıma kampanyaları emeklilerin paralarını bankalarına taşıyan bankaların yapmış olduğu ve emekli maaşını belirlenen süreç içerisinde kendi bankası tarafından çekeceğini taahhüt eden kişilere uygulanmaktadır. Emekli maaşı kampanyaları ile beraber bankalar çeşitli fırsatlar sunmaktadır. Örneğin bazı bankalar emekli maaşını taşıyan emeklilere 500 TL ile 1500 TL arasında ücret ödemekte bazı bankalar ise emekli maaşını gününden 1 ile 5 gün öncesinde çekmesine fırsat tanımaktadır. Bu kampanyalar ile maaşını taşıyan kişilere belirlenen haklar uygulanmaktadır. Emeklilerin taahhüt süresini doldurmasından sonra banka kampanyalarını inceleyerek en iyi fırsatı sunan bankayı tercih edebilirler.

Emekli Olan Kişi Sigortalı Olarak Çalışabilir Mi?

Emekli olan kişi farklı veya aynı kurumda çalışabilmektedir. Bu çalışma esnasında kişi eskisi gibi sigortalı olarak gösterilememektedir. Çalışmasını işverenin bildirmesi ve bildiri sonucu emekli maaşının bir kısmının kesintiye uğraması söz konusudur. Emekli maaşı yetmeyen ve ekstra çalışmak isteyen kişiler bu kesintiye aldırış etmemektedir.

Bakım Parasına Nasıl Başvurulur?

Bakım parasına başvurular Aile Çalışma ve Sosyal Yardımlaşma Bakanlığı’na yapılmaktadır. Bakanlığa yapılan başvurular esnasında başvuran kişiden istenen evraklar şunlardır:

 • Engelliliğine ilişkin belge,
 • Engelli kişiye ait vesikalık fotoğraf,
 • Nüfus müdürlüğü tarafından alınacak aile fertlerini gösteren detaylı nüfus örneği,
 • Engelli birey ile aynı ev içerisinde yaşayan kişiye ait maaş bordrosu,
 • Engelli kişiye ait olan ev, araba veya arsa varsa onları gösteren detaylı doküman,
 • Engelli olan kişi boşanmış ise evliliğinin sonlandığına dair belge istenmektedir.

Belirlenen dokümanlar ile beraber ilgili bakanlığa bakım parası başvurusu yapılması gerekmektedir. Başvuruyu engelli bireyin yapabildiği gibi ona refakat eden kişide yapabilmektedir.

Kaynak

İlgili İçerikler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu