Devlet Tarım Destekleri

5-6 Bin TL. Maaşla Çoban Aranıyor! Hemen Başvur! Haziran 2021

Ülkemizde TÜİK verilerine göre son zamandaki % 75 lik artışla birlikte milyonlarca genç işsiz ancak 5 bin lira maaş ile kimse çobanlık yapmak istemiyor. Ülkemizin dört bir yanında binlece  küçükbaş hayvan meralarda otlatılmayı bekliyor ancak onları otlatacak çobanlara yüksek maaşlar teklif edilmesine rağmen bir türlü bulunamıyor. Zor şartlar altında yapılan hayvancılık sektöründe yaşanan çoban krizine çare ise afgan çobanlarda bulundu. Yetiştiriciler, 150 bin çoban açığı bulunduğunu ve çobana ihtiyaç duyduklarını yetkili kurumlara iletti ve nihayet Afganistan’dan çoban ithal edilmesi için düğmeye basılıyor. Talep Türkiye Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Merkez Birliğinden geldi. İçişleri Bakanlığı ve Tarım ve Orman Bakanlığı’ da bu talebi değerlendireceklerini belirtti. Yetkili kurumlardan onay verilirse Afganistan’ dan yetiştiricileri için  150 bin çoban getirilecek.

Yatılı, Özbek, Suriyeli, Afgan Çoban Alımı

Özellikle Doğu Anadolu, İç Anadolu Bölgesi gibi çoğu yerlerdeki sektörler artık Türk değil yabancı çoban çalıştırma tarafındalar. Yurt içinde asgari ücret ile çalışan bulmak yerine, daha düşük ücretler ile Afgan veya Suriyeli çalıştırmak iş sahiplerine daha uyguna gelmektedir. Çalışanlar için bu durum dezavantaj oluyor. Bu sebeple genellikle yatılı olarak kalabilecek olan, Suriyeli, Özbek, Afgan çoban arayışları devam ediyor. Maaş aralıkları ise asgari ücretin neredeyse yarısı kadar. Türkiye’de olan Afganların bir çoğu bu mesleği yapıyor.

Afgan Çoban Arıyorum

Türkiye Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Merkez Birliği Genel Başkanı Nihat Çelik, 5 bin TL maaş ödenmesine rağmen, çalıştıracak çoban bulamadıklarını ve afgan çoban edilmesinin gerektiğini ve Türkiye’de çoban sorunu çözülmeden, küçükbaş hayvan sektörünün sorunları çözülemeyeceğini belirtti. 5 bin lira maaşla yerlisi bulunamayan çobanlar Afganistan’ dan ithal edilecek. Afganların ülkemize gelerek çobanlık yaptıklarını ve bu çobanların ucuz iş gücü olduğunu ve 2.000 TL ile çobanlık yaptıkları için çoğu besici tarafından aranan afgan çobanlarına ilanlarına sitemizden de ulaşabilirsiniz.

Afgan Çoban Çalıştırma Şartları 2021

Türkiye sınırları çevresinde tarım sektörü içerisinde dörtte bir oranında hayvancılık yapılmaktadır. Doğu Anadolu, İç Anadolu ve Trakya Bölgelerinde geçici koruma kapsamında bulunan Afganlar belli şatlar dahilinde çalışabilir. Geçici koruma sağlanmış olan yabancılar için Uygulama Rehberi yayınlanmış olup, buna göre aşağıdaki şartları taşıyor olmaları önemlidir. Koşullar ise şöyle;

3.1. Başvuru Şartları
Geçici koruma sağlanan yabancılardan aşağıda belirtilen şartları taşıyanları çalıştırmak
üzere yapılan başvurular kabul edilir:
a) Yabancının geçici koruma kapsamında olduğunu belirten geçici koruma kimlik
belgesinin/yabancı tanıtma belgesinin ve yabancı kimlik numarasının olması,
b) Çalışma izni başvurusunun yapıldığı tarih itibarıyla en az altı aylık geçici koruma
süresinin doldurulmuş olması,
c) Geçici koruma kaydına göre yabancıya kalma hakkı sağlanan ilde çalışmak üzere
başvuru yapılması,
d) Ön izin alma zorunluluğu olan mesleklerde çalışacak geçici korunanların, ilgili
Bakanlıklardan ön izin belgesinin alınmış olması.
e) Geçici koruma sağlanan yabancının başka bir işverenin yanında çalışmak üzere
düzenlenen çalışma izninin ya da bu yabancı için daha önce yapılmış sonuçlanmayan
bir başvurusunun bulunmaması.

Çoban İlanları 2021

Kırsal alanlarda hayvancılık ile uğraşan besicilerin en büyük sıkıntısı gençlerin çalışmak için büyükşehirleri tercih etmeleridir. Dışarıdan  çobanları tutmak için Aylık 3 bin lira 4 bin lira maaş ile çoban aranıyor ilanlarının verilmesine karşın çoban bulmada zorluk yaşayan besiciler aylık 5 bin 6 bin lira maaş ile çoban aranıyor ilanları vermeye başladılar. Zor şartlar altında hayvancılık yapmaya çalışan besicilerin bir de çoban bulmada yaşadıkları zorluklar ile çoban ilanlarına verdikleri maaşları da yükseltmek zorunda kalıyorlar. Düşük maaşlar ile çobanlık yapmak istemeyen kişiler 5-6 bin lira maaşlı çoban ilanlarına başvuruda bulunuyor.

Hayvancılık sektöründe çoban arayışları 2021 yılında da devam ediyor. İşletme sahipleri tarafından her türlü imkan sağlanmasına rağmen yine de çoban bulma konusunda zorluk yaşayanlar sosyal medya ve internet sayfaları üzerinden verdikleri ilanlar ile dikkat çekiyor. Mayıs ayının başından başlayarak Ekim ayının sonuna kadar olan dönemlerde koyun, keçi gibi küçükbaş hayvancılık ile uğraşan ve bu işten anlayan çobanların ilanları heryerde karşımıza çıkıyor.

5-6 Bin Lira Maaşla Çoban Aranıyor

Hayvancılık sektörüne yatırım yapmak isteyen kişilere hayvancılığın maliyetli bir sektör olduğu ve çeşitli giderler ile bu işten kazancın iyi hesaplanması gerektiği hususunu da hatırlatmakta yarar var. En basitinden bir çobanın bile aylık giderinin 5-6 bin lira olduğunu hesaba katacak olursak hayvanın beslenmesi, bakımı veterinerlik hizmetleri gibi birçok hususta giderlerle karşılaşılabiliyor. Devlet işletme sahiplerine sertifikalı çobanlara sürü yöneticisi desteği olarak 5 bin lira destekleme ödemesinden işletme sahipleri yararlanabiliyor. Kendi adına işletme sahibi olmadan hayvancılık ile uğraşanların karşısına malesef büyük bir ödeme olarak çoban maaş ödemesi çıkıyor. Bu konuda kendi ceplerinden çoban maaşlarını ödemek zorunda kaldıkları için çoğu zaman köydeki kişiler arasında dayanışma yapılarak hayvanlar otlatılıyor ve maliyet en aza indirilmeye çalışılıyor. Bundan dolayı çiftçilerin sürü yönetici destekleme ödemesinden yararlanabilmesi için sundukları imkanları daha artırmaları gerekiyor. İşletme açmaları sayesinde sertifikalı çoban tutarak sürü  yöneticisi destekleme ödemesi alabilme imkanına sahip olmaları gerekiyor.

5-6 Bin TL. Maaşla Çoban İlanları

 5-6 bin lira maaş ile yaklaşık altı ay çalışan bir çoban 20 ile 30 bin lira kazanmaktadır. Aslına bakılınca zor şartlarda yapılan bir meslek olduğu için düşük maaşlarda kimse çalışmamaktadır. Bu nedenle maaşlarda bu yıl artış yapılarak gelir kaynağı hayvancılık olan çiftçiler aylık 5-6 bin lira maaşla çoban ilanları vermektedir. Gerek  sosyal medya ve internet sayfaları üzerinden gerek resmi kurumlar İŞKUR üzerinden aylık 5-6 bin lira maaşla çoban ilanları 2021 yılında da verilmeye devam edeceği bilinmektedir.

İşkur Çoban/Sürü Yönetim Elemanı (Büyükbaş Hayvan) İlanları

Ülkemizin hayvancılık sektörü için elverişli olduğunu ve meraların coğrafyamızın ve iklim şartlarımızın yeterli olmasına karşın uygun fiyatlarda çoban bulmada zorluk yaşandığını ve bu nedenle çiftçilerin hayvancılık yapamadıklarını ve hayvanlarını satmak zorunda kaldıklarını ve hali hazırda 150 bin çoban açığın bulunduğunu ve bu sorunun giderilmesi gerektiği için gençlerin çobanlık mesleğine alıştırılması için İŞKUR’un devreye girmesi gereklidir.

Çiftçiler düşük maaşlar ile çoban bulamadıklarını ve her yıl Mardin, Diyarbakır ve Şanlıurfa’dan çoban getirildiğini ama artık çobanların düşük maaşlar karşılığında gelmediklerini belirterek çoban ilanlarını İş kur üzerinden de vermektedir.

Balıkesir ve Sivas illerinden verilen İşkur Çoban İlanları İçin Tıklayınız.

Çoban ilanlarındaki aranan genel özellikler olan;

  • Büyük baş hayvan çiftliğinde çalışabilecek,
  • Hayvan bakımı ve çiftlik işlerinden anlayan ve tercihen deneyimli,
  • En az İlköğretim okulundan mezun,
  • 40 yaşını aşmamış,
  • Traktör kullanmayı bilen kişiler ilana başvuruda bulunabilir.
  • İşkur çoban ilanlarını aramak için https://esube.iskur.gov.tr/Istihdam/AcikIsMeslek.aspx linki üzerinden verilen İşkur Çoban/Sürü Yönetim Elemanı (Büyükbaş Hayvan) İlanlarına bakarak güncel ilanları görüntüleyebilirsiniz.

İşkur Küçükbaş Hayvan Sürü Yönetim Elemanı İlanları

Mayıs 2021 itibariyle İŞKUR bünyesinde çoban alımları devam ediyor. Çiçekpınar, Tokat ili, İzmir, Çanakkale ve ülke genelinde güncel ilanlar başvuruya açık. Web sayfası üzerinden kontrol ederek başvurularınızı gerçekleştirebilirsiniz.

Tokat, Çanakkale, İzmir ve diğer güncel sürü yönetim elemanı ilanlarına buradan ulaşabilirsiniz.

Çoban İlanları Hemen Başvur!

Büyükbaş hayvancılık işinden anlayan çobanlık tecrübesi olan güvenilir ve işe ihtiyacı olan serbest çok büyük arazide şahsa ait inek otlatacak çobanlığı dağda yapacak işini bilen tecrübeli aldığı maaşın hakkını verecek  genel özelliklerine sahip kişiler Sahibinden.com Çobanların ilanları üzerinden de iletişime geçebilirler.

Sitemiz üzerinden de Çoban İlanları verebilir ve Çoban ilanlarına başvuru yapabilirsiniz.

  • Adınızı, Soyadınızı,
  • Adres Bilginizi
  • Aylık Çoban Maaşının tutarını
  • Diğer ücretleri ve aranan özellikleri bildirip yorum yazarak çoban ilanı verebilirsiniz.

Kaynak

İlgili İçerikler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu