Emekli

65 Yaş Yaşlılık Parası Nasıl Alınır? HER AY MÜJDESİ ! Temmuz 2021

Yapılan değişiklik ile 65 yaş maaşı her ay ödenecek. 65 Yaşını Doldurmuş Muhtaç, Güçsüz ve Kimsesiz Türk Vatandaşları ile Engelli ve Muhtaç Türk Vatandaşlarına Aylık Bağlanması Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik sayfasından inceleyebilirsiniz.

Hiç bir sosyal güvencesi olmayan ve bu imkanlardan yararlanamayacak olan yaşlılarımız için devletimiz yaşlılık parası adı altında maaş imkanı sunmaktadır. Yaşlılık parasından yararlanacak olan vatandaşlarımızın 65 yaş ve üzerinde bir yaşa sahip olması gerekmektedir. Bu sebeple bugün makalemizde siz değerli okurlarımız için 65 Yaş yaşlılık parası nasıl alınır? adlı başlığa değineceğimiz gibi bunun yanı sıra 65 yaş maaşına kimler başvuru yapabilir, nasıl ve nereye başvuru yapılır, maaş ne zaman ödenir, eşi emekli olanlar bu imkanlardan yararlanabilecek mi, ödemeyi yapan bankalar hangileridir? gibi başlıklara değinerek siz değerli okurlarımız için bilgiler vermeye devam edeceğiz.

65 Yaş Yaşlılık Parası Nasıl Alınır?

65 Yaş Yaşlılık Parası Nasıl Alınır?

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığına bağlı olan ve 65 yaş ve üzerinde olan yaşlı vatandaşlarımız için devletimiz maaş imkanı sunmaktadırlar. Yaşlılık parası alacak olan 65 yaş ve üzerindeki vatandaşlarımızın hiç bir şekilde sosyal güvencesinin olmaması gerekmektedir. Geçmiş olduğumuz yıllarda yaşlılık aylığından yararlanacak olan vatandaşlarımız yanlarında kalan çocukları ve torunlarına bağlı olarak değerlendiriliyor ve bu duruma göre aylığa bağlanıyordu. Fakat devletimiz yeni bir düzenleme yaparak 65 yaş yaşlılık parasından yararlanacak olan vatandaşlarımızın yanlarında kalmış oldukları şahıslardan ayrı olarak değerlendirileceğini bildirmiştir. Bu düzenleme sayesinde çok sayıda 65 yaş üzerinde bulunan yaşlılarımız maaşa bağlanarak çocuklarına veya torunlarına bağımlı olarak yaşamaktan kurtulmuş ve almış oldukları maaş sayesinde belli başlı ihtiyaçlarını karşılayabilmektedirler.

65 yaş maaşına kimler başvuru yapabilir?
65 yaş maaşına kimler başvuru yapabilir?

65 Yaş Maaşına Kimler Başvuru Yapabilir?

Yaşlılık parasından yararlanacak olan ve başvuru yapabilecek olan vatandaşlarımızın aşağıdaki yazımızda yer vermiş olduğumuz maddelere uyum sağlamaları gerekmektedir.

 • İlk olarak Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşlığına sahip olmaları gerekmektedir.
 • 65 yaş ve üzerinde bir yaşa sahip olmaları gerekmektedir.
 • Hiç bir sosyal güvenlik kurumuna prim ödememiş olamaları gerekmektedir.
 • Hiç bir sosyal güvenlik kurumundan maaş veya aylık almamaları gerekmektedir.
 • Muhtaçlık sınırından az geliri olan ve valilik veya kaymakamlıklar tarafından belirlenen vatandaşlarımız 65 yaş aylığı almak için başvuru yapabilirler. 

Nasıl Başvuru Yapılır?

Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşlığına bağlı olan ve Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde ikamet eden 65 yaş ve üzerindeki vatandaşlarımız 2022 sayılı kanun kapsamında yer alan muhtaçlık sınırının altında bulunan yaşlılarımız için yaşlı aylığı almak için başvuru işlem sırası şu şekilde olmalıdır.

 • Valilik veya kaymakamlıklara bağlı olan defterdarlık veya mal müdürlüklerinden başvuru evraklarının alınması gerekmektedir.
 • İl veya ilçelerde bulunan idare kurulları tarafından muhtaçlık kararı belgelerinin alınması gerekmektedir.
 • Alınan belgeler doldurulduktan sonra sosyal güvenlik kurumu müdürlüklerine teslim edilmektedir.
 • SGK başvuru evraklarınızı inceledikten sonra yaşlılık maaşı almak için uygun olup olmadığınızı kontrol etmektedir.

Sosyal güvenlik kurumu tarafından incelenen evraklarınız neticesinde yaşlılık aylığı alabileceğiniz uygun görülmüş olduğunda maaş almaya hak kazanmış olacaksınız. Ayrıca yaşlılık maaşından yararlanacak olan şahsın başvuru işlemlerini bir yakını yapıyorsa eğer bunun için bunun için mahkemeden vasilik karanın alınması gerekmektedir.

Yaşlılık Maaşı Nasıl ve Ne Zaman Alınır?

Yaşlılık maaşı alacak olan kişilerin yakınlarının veya kendilerinin mal müdürlükleri veya defterdarlıklar tarafından alınan tüm belgelerin eksiksiz olarak tamamlanması gerekmektedir. Başvuru işlemlerinde veya belgelerde eksik bulunursa eğer aylık bağlama işleri uzayacaktır. Ve yaşlılık maaşını daha geç almak zorunda kalabilirsiniz. Bu sebeple evraklarınızı ve bilgilerinizi eksiksiz ve tam olarak yapmaya özen göstermelisiniz. Yaşlılık maaşından yararlanacak olan vatandaşlarımızın ilk ödemeleri Türkiye Cumhuriyeti Ziraat bankaları tarafından gerçekleştirilmektedir. Daha sonrasındaki ödemeler ise ülkemiz genelinde bulunan tüm PTT şubeleri üzerinden yapılabilmektedir. Yaşlılık maaşı alacak olan vatandaşlarımıza yapılan bu ödemeler sosyal yardım niteliğinde olmaktadır. Ve bunun yanı sıra üçer aylık dönemler içerisinde yapılmaktadır.

Yaşlılık aylığı hakkında bilgi almak için lütfen linke tıklayınız. http://www.sgk.gov.tr/wps/portal/sgk/tr/emekli/yaslilik_ayligi

Ödeme Günleri Ne Zamandır?

Yaşlılarımız için verilen 65 yaş yaşlılık aylığından yararlanacak olan vatandaşlarımızın ödeme günleri aşağıdaki yazımızda belirtmiş olduğumuz maddeler doğrultusunda olmaktadır.

 1. Doğum tarihinin son rakamı 0 ile 5 arasında olan 65 yaş ve üzerinde olan vatandaşlarımıza her dönemin 5. günü,
 2.  1 ile 6 arasında olanlar 6. günü,
 3.  2 ile 7 arasında olanlar 7. günü,
 4. 3 ile 8 arasında olanlar 8. günü,
 5. 4 ile 9 arasında olanlar 9. günü ödeme yapılmaktadır.

65 Yaş Aylığı İçin Nereye Başvuru Yapılır?

Yaşlılık aylığından yararlanmak isteyen vatandaşlarımız mal müdürlüklerinden veya defterdarlıklardan başvuru evraklarını alarak eksiksiz ve tam bir şekilde doldurmalar gerekmektedir. Aynı zamanda bulunmuş oldukları il veya ilçelerdeki idare kurulları tarafından muhtaçlık karar belgelerini alarak sosyal güvenlik kurumları müdürlüklerine başvuru yaparak evraklarını teslim etmektedirler. Başvuruları dikkate alınan vatandaşlarımızın evrakları incelendikten sonra ve yaşlılık aylığı almalarına hiç bir engel bulunmadığı taktirde yukarıda belirtmiş olduğumuz dönemler aralığında maaşlarını alabileceklerdir.

Eşi Emekli Olanlar Bu İmkanlardan Yararlanabilecekler Mi?

Yaşlılık aylığından yararlanacak olan vatandaşlarımızın hiç bir sosyal güvenceye sahip olamamaları gerektiğini yukarıdaki yazılarımızda belirtmiştik bu sebeple eşi emekli olan 65 yaş ve üzerinde olan vatandaşlarımız 65 yaş aylığından yararlanamayacaklardır. Bunun sebeplerinden bir tanesi ise eşinin düzenli olarak maaşa sahip olamaları ile alakalı olduğu gibi aynı zamanda emekli olan eşin hayatını kaybetmesi durumunda eşinden kalan maaş ile hayatını sürdürebileceği için eşi emekli olan vatandaşlarımız bu imkanlardan yararlanamayacaklardır.

65 yaş aylığı kaç para?
65 yaş aylığı kaç para?

65 Yaş Aylığı Kaç Para?

Yaşlılık aylığından yararlanacak olan 65 yaş ve üzerinde olan vatandaşlarımız için kişi başına düşen gelir 423 Türk Lirasının altında ise gerekli şartları sağlayan kişilere aylık bağlanır. 65 yaş yaşlılık aylığından yararlanacak olan vatandaşlarımız için bu yıl üç ayda bir olarak ödenecek tutar ise 705,62 lira olarak belirlenirken bir aylık ödenmesi gereken miktar ise 235,21 Türk Lirası olarak belirlenmiştir. Bu rakamlar doğrultusunda 65 yaş ve üzerinde olan vatandaşlarımız ömürlerinin geri kalan kısımlarında daha rahat hayat sürebilecek ve birincil ihtiyaçlarını çok rahat bir şekilde karşılayabileceklerdir.

Yaşlılık aylığını Türkiye Cumhuriyeti Ziraat bankasından almak isteyen vatandaşlarımız lütfen linke tıklayınız. http://www.ziraat.com.tr/tr/Bireysel/Pages/default.aspx

Aile Bakanlığı 65 Yaş Yaşlılık Parası Başvuru Formu

Bilindiği üzere 65 Yaş üstü yoksul kişilere bağlanan yaşlı aylığı için belli birtakım şartlar vardır. Aylık geliri bulunmayan, 65 yaş ve üzeri ve hiçbir sosyal güvencesi bulunmayan vatandaşlara yönelik yapılan yaşlılık aylığı hakkında 65 yaş yaşlılık parasının nasıl alınacağı ve ne kadar olduğu merak konusu olmuştur. Buna göre yaşlık parası 2019 yılında 637 lira olarak belirlenmiş ancak 2020 yılında 672 liraya çıkmıştı. Başvuruların 65 yaş üstü kişilerin ikametlerinde bulunan kaymakamlıklara müracaat etmesi halinde Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı birimlerinden alınmaktadır. Burada yapılacak başvuruların gerekli tespitlerin onaylanması ve kişinin 65 yaş üstü parası almaya hak kazanması halinde ilk ödeme Ziraat Bankası tarafından yatırılır. Sonraki aylarda yatacak 65 yaş üstü parası PTT aracılığı ile kişilerin hesaplarına aktarılır.

65 Yaş Yaşlılık Parası E-devlet Başvurusu

E-devlet hizmeti üzerinden 65 yaş üstü yaşlılık parası başvurusunda bulunabilirsiniz. Başvurunun e-devlet kapısı üzerinden online olarak alınabilmesi 3 aşamadan oluşmaktadır. Bu aşamalar aşağıdaki gibi olup bu aşamalara yapılacak yönlendirmeler de aşağıdaki gibidir;

 • 65 yaş yaşlılık parası talebi,
 • 65 yaş ve üstünü kapsayan aylık için başvuru,
 • İşlem sonucu

E-devlet üzerinden gerekli bilgilerin doldurulması halinde 65 yaş yaşlılık parası başvuruları alınmaktadır. 3 aşamalı işlemlerin doğru bir şekilde doldurulması halinde 65 yaş vatandaşlara para verilmektedir. E-devlet kapısı ile yapılacak 65 yaş üst parası için izlenecek adımlar sırasıyla;

 • E-devlet sistemine T.C Kimlik numarası ve şifre ile giriş yapılmalıdır.
 • Sosyal Güvenlik Kurumu hizmetlerine erişilmesi gerekmekte,
 • Ardından “5510 Sayılı Kanun 4/1(c) Kapsamında Yaşlılık Aylığı Bağlanması” hizmetine bağlanmak gerekir.
 • Talep türü seçimi ile aşağıdakilerden ilgili olan seçilmeli;
  • 5510 Kapsamında 61 Yaş 15 Yıl Hizmet ile Yaşlılık Aylığı Bağlanması Talebi
  •  5510 Kapsamında Kadın 20 Yıl ile Erkek 25 Yıl Hizmet ile Yaşlılık Aylığı Bağlanması Talebi
 • Başvuru bilgileri doldurularak işlem sonucu görüntülenebilir.

65 Yaş Aylığı Veren Bankalar Hangileridir?

65 yaş aylığı almak için başvuruda bulunmuş olduğunuzda ilk aylığınız Türkiye Cumhuriyeti Ziraat Bankası tarafından yatırılacaktır. Daha sonrasında ise ülkemizde şubesi bulunan tüm bankalardan maaşınızı alabilirsiniz. 65 yaş aylığı veren bankaların listesi ise aşağıda yer almaktadır. Garanti Bankasının 2021 emekli kredisi hesaplamasını inceleyebilirsiniz.

 • Türkiye Cumhuriyeti Ziraat Bankası
 • Halk bankası
 • Vakıfbank
 • Denizbank
 • Akbank
 • Garanti Bankası
 • Türkiye Ekonomi Bankası
 • Ing bank
 • QNB Finansbank
 • Yapı ve Kredi Bankası
 • Şekerbank
 • Türkiye İş bankası
 • Burgan bank
 • Kuveyt Türk Katılım Bankası
 • Asya Katılım Bankası
 • Alternatif bank

yukarıda saymış olduğumuz bankalardan 65 yaş aylığını çekebileceğiniz gibi aynı zamanda ülkemizde genelinde yer alan PTT şubelerinden de her üç ayda bir yaşlılık maaşınızı alabilirsiniz.


Kaynak

İlgili İçerikler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu