Maddi Yardım

Acil Para Yardımı Arıyorum Diyene Maddi Destek Temmuz 2021

Hepimizin acil paraya ihtiyacı olduğu zor günler olmuştur. Bu günlerde borç para veriyorum diyen, senetle para bulma yöntemleri arayan veya borç para ilanları içerisinde buluruz kendimizi. Maddi yardım yapan hayırseverler, yardım yapanlar, intoko, ikrazatçı ve hatta tefecilere dahi ulaşmaya çalışırız. Yazımızda nakite ihtiyacım var diyenler için borç para bulma yöntemlerini araştırdık.

Bankalardan Senetle Kredi Çekmek Mümkün mü?

Hiçbir banka paraya ihtiyacım var diyene senetle kredi veya para vermez. Sadece ticari ilişkilerde kullanılan faturalı kambiyo senet veya çeklerini paraya çevirme imkanı sağlayan kuruluşlar mevcuttur. Bu kuruluşlarda nakit parayı BBDK’nın tanıdığı hak ve yetkiler çerçevesinde yasal olarak yerine getirirler. Aşağıda isimleri yazılı bankalar, ticari ve KOBİ bankacılığı hizmeti verirler. Ayrıca Bankalardan Senetle Kredi alabileceğiniz bankalar şunlardır;

 • Vakıflar Bankası,
 • TEB,
 • Garanti Bankası,
 • HSBC,
 • Odeabank,
 • Yapı ve Kredi Bankası

Senetle Para Bulma ve Borç Para İlanları

İnternet üzerinde ve özellikle sosyal medyada borç para veriyorum, senetle nakit imkanı gibi ilanlara rastlayabilirsiniz. Bu ilanların bir kısmı paraya ihtiyacı olan ve zor durumda olan insanların ellerinde ki 3 kuruşa göz diken kişiler tarafından verilen ilanlardır. Zira başvuru yaptığınızda sizden bir miktar peşin ödeme veya peşinat talep ederler. Bu peşinatı ödeyen vatandaşta ulaştığı WhatsApp veya facebook sayfasından engellenir ve kimseden de hesap soramaz. Ayrıca bu kişilerin Yurt dışında ikamet eden şahıslar olması durumunda da yargı süreci epey uzayacaktır. Bu sebeple senetle para arıyorum diyenler için en güvenilir yöntemler tanıdıkları eş, dostan borç almalarıdır. Öyle ki; mevzuat gereğincede BBDK izni olmadan ticari amaçla borç para vermek tefeciliğe girer ve yasaktır.

Senetle borç veren yerler
Borç para Veren Yerler

Borç Para Veren Hayırseverler

Maddi zorluklar yaşayan vatandaşa her ay düzenli olarak veya bir defaya mahsus maddi yardım yapan birçok hayırsever bulunmaktadır. Son günlerde sosyal medyada kurulan yardım grupları sayesinde ihtiyaç sahibi binlerce vatandaşa ulaşılabilmekte ve ihtiyaçları karşılanmaktadır. Hayırsever vatandaşlar genel itibariyle üyesi oldukları maddi yardım dernekleri, Sosyal Yardımlaşma Kurumları veya Sosyal medyada yardım grupları sayesinde gıda, yakacak, öğrenci bursu veya nakit para yardımı yaptıkları söylenmektedir.

Sosyal Medyada Yer Alan Maddi Yardım yapan kurumlardan bir kaç tanesi şunlardır;

Yukarıda yer alan facebook grupları ile herhangi bir bağlantımız olmayıp, sosyal medyada yapılan araştırma sonucunda listelenmişlerdir. Bu gruplardan maddi yardım alabileceğinize dair bir taahhüdümüz yoktur.

İntoko Borç Para Veriyor mu?

İntoko adı verilen herhangi bir kurum ve kuruluşu teşkil etmeyen internet sayfasında para yardımı yapıyorum diyen 20 civarında ilan bulunmaktadır. İntoko adlı bir firma ve ihtiyaç sahiplerine herhangi bir nakit yardımı mevcut değildir. Yaptığımız araştırma sonucunda bu ilan sitelerinde yabancılar tarafından verilen sahte olduğunu düşündüğümüz yardım ilanlarının olduğunu tespit ettik. Bu kapsamda intoko borç para ilanlarına itibar etmemenizi tavsiye ederiz.

Hayırseverler telefon numaraları
Acil Paraya İhtiyacım var!

Senetle Para Veren İkrazatçılar Var Mı?

İkrazatçı firmalar Türkiye’de uzun süre önce isimleri faktoring olarak değiştirildi. Tabi mevzuatları da güncellendi. Şuan ülkemizde 56 kurumsal faktoring şirketi hizmet vermektedir. Bu firmalar da ticari alacakların nakite çevrilmesi alanında hizmet verirler ancak hiçbir faktoring firması paraya ihtiyacı duyan kişilere senetle taksitli para vermez. Bu kapsamda hem ikrazat firmaları hem de faktoringler acil ihtiyaçlar için çözüm olmayacaktır.

Faizsiz Borç Para Veren Kurumlar Ve Bankalar

BBDK kayıtlı olarak hizmet veren ve faizsiz kredi veren katılım bankaları mevcuttur. Bu bankalar faiz yerine kâr payı alarak hizmet verirler. Ülkemizde hizmet veren 6 katılım bankası mevcuttur. Katkı payı olarak faizsiz kredi veren bu bankalar şunlardır;

 • Vakıf Katılım; Saray Mahallesi Dr. Adnan Büyükdeniz Caddesi No: 10 Ümraniye
 • Kuveyt Türk Katılım; Büyükdere Cad. No: 129/1 Esentepe İST. (0212) 354 11 11
 • Emlak Katılım Bankası; Barbaros Mah. Begonya Sok. No:9/A Ataşehir 0216 266 26 26
 • Türkiye Finans Katılım; Saray Mah. Sokulu Cad. No:6 Ümraniye
 • Albaraka Türk Katılım; Saray Mah. Dr. Adnan Büyükdeniz Cad. No:6 Ümraniye
 • Ziraat Katılım Bankası; Hobyar Mah. Şeyhulislam Hayri Efendi Cad. No: 12 Bahçekapı – Fatih

Bu 6 finansal katılım kuruluşları faiz yerine kâr payı odaklı çalışırlar. Verilecek borç para için kredi teamüllerinde yazılı şartlar geçerlidir ve bu şartları taşımayanlar kredi alamazlar.

Borç Para Veren Vakıflar iletişim

Türkiye’de vakıfları koordine eden Vakıflar Genel Müdürlüğü bulunmaktadır. İnternet sayfasında yer alan bilgilere göre aşağıda belirtilen şartlarda yardımlar yapılır.

Kuru Gıda Yardımları Türkiye’nin 81 iline yapılmaktadır. Bunun için 3 şart bulunmaktadır.

 • Kişinin Sosyal Güvencesi Olmaması,
 • Aylık kazancının asgari ücreti geçmemesi (2021 yılı için 2.825,90 TL.)
 • 2022 sayılı Kanun Gereğince yardım maaşı almıyor olması

Yardımdan faydalanmak için aşağıda linki verilen yardım başvuru formu ile başvurmak gerekmektedir. Doldurulan form Vakıflar Bölge Müdürlüklerine elden veya posta aracılığı ile gönderilecektir.

Kuru Gıda Yardım Paketleri (Erzak

3 farklı kuru gıda yardım paketi bulunmaktadır.

 • A Tipi yardım kolileri 14. Kg. ağırlığında olup 1-2 kişilik ailelere verilir.
 • B Tipi Koli 21,5 Kg. ağırlığa sahip olup, 3 veya 4 kişilik ihtiyaç sahibi ailelere verilmektedir.
 • C Tipi Koli ise en büyük koli olup, 28,5 Kg. ağırlığa sahiptir. C Tipi Koliler 5 kişi veya daha fazla birey bulunan ailelere verilmektedir.

Türkiye genelinde her ay düzenli olarak 20 bin 315 kişiye bu yardımlar yapılmaktadır. Sizde başvuru için yukarıda yer alan başvuru formunu kullanabilirsiniz.

Tefeci Arıyorum Ama Bulamıyorum Adresleri Nerededir?

Yazımızın başında belirttiğimiz üzere tefecilik Türk Ceza Kanunda suçtur. Bu kapsamda tüm okuyucularımıza uzak durmanızı önemle tavsiye etmekteyiz. Sosyal medyada, tefeci Mustafa, Osman gibi şahısların borç para verdiklerinden bahsedilse de, bunlar tamamen hayal ürünüdür. Bu sebeple tefeci arıyorum diyenlere yasal para bulma yöntemlerine yönelmelerini tavsiye etmekteyiz.

Bankalardan Kredi Çekemeyenler Ne Yapmalı?

Mevduat, katılım veya herhangi bir bankadan kredi çekemiyor iseniz bunun ilk nedeni Kredi Notu iken ikinci sebebi de gelir gider dengesidir. Kişinin belgeleyebildiği aylık kazancı kredinin taksitlerinin ödenmesi için belirli oranlarda olmalıdır. Örneğin 2.500 TL. maaş alan bordrolu bir çalışan aylık taksitleri 2.500 TL. olan bir krediyi çekmesine müsade edilmez. Kredi mevzuatı gereğince maaşa göre ödeme gücü oranlanır. Kişinin kredi notunun düşük olmasına sebep olan durumlar ise daha önce bankalarla veya diğer kurumlar ile yaşadığı ödeme güçlükleridir. Ya da kişi daha önce hiç kredi çekmemiş ise bu durumda KKB notunun düşük olmasına sebep olur. Ancak hiç kredi çekmeyen bir kişi bu sebeple kara listede görülmez. Bankalardan kredi çekemeyenlere kredi imkanı isimli yazımızda acil paraya ihtiyacı olanlar için tavsiyelerde bulunduk.

Korona Virüs Pandemi Yardımları

Meydana gelen salgın nedeniyle Devletimiz tarafından ihtiyaç sahibi ailelere 3 grupta toplam 1.000′ er TL maddi yardım yapıldı. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarınca yapılan yardımlar için başvuru şartı aranmaz iken ihtiyaç sahibi ve zor durumda olan vatandaşa nakit para yardımı sağlandı. Bu konu hakkında detaylı bilgi almak isterseniz İhtiyaç Sahibi Herkese 1.000 TL Maddi Yardım isimli konumuzu okuyabilirsiniz.

Paraya İhtiyacı Olanlara 5 Farklı Yasal Borç Para Bulma Yöntemi

 • Kredi notunuzu yükseltin ve bankalara başvuru yapın,
 • Senetle yasal olarak satışı yapılan ve hemen paraya çevrilebilen ürünlerin satın alınıp satılması yasaldır. Bu yöntem tavsiye edilmese de, faiz ödemek yerine tercih edilebilir,
 • Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına başvuruda bulunun.
 • Yardım derneklerine ve özel kuruluşlara başvurun.
 • Çocuklarınızın eğitimi için talep ediyorsanız, KYK ve Burs veren kurum ve kuruluşlara başvurun.

Kaynak

İlgili İçerikler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu