Maddi Yardım

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı 2000 TL Ödünç Para Kampanyası Haziran 2021

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre, vatandaşların ihtiyaçları karşılanması amacıyla başvuru yapanlara 2 bin lira Ödünç para verileceği belirtildi. Bakanlığının bu yıl devreye aldığı ödünç para sistemi geçmiş dönemlerde de kullanılan bir yardım sistemi olarak bilinen ancak uygulanmayan bir sistemdi. Uygulama başladığı ilk andan beri dikkat çeken Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile pandemi desteği kapsamında 2000 TL ödünç para kampanyası haberine dair yeni ayrıntılar neler merak ediliyor.

Koronavirüs salgını nedeniyle piyasaların hareketlendirilmesi amacıyla sağlanan yardımların yanında bu sisteminde bu yıl ilk defa kullanılacak olması başvuruların nasıl yapılacağı araştırılmaya başlandı. Bakanlığın önemli bir sistem olarak hayata geçireceği ödünç para sistemi ile ailelere altın günü yapar gibi ödemeler yapılarak tamamlanacak.

Ödünç para verme işleri hakkında Kanun Hükmünde Kararname ile Aile Bakanlığının ikraz yardımları nelerdir? Aile Bakanlığı ödünç para başvurusu nasıl yapılır, Ödünç para sistemi nedir ikraz yardımları nelerdir başvuru nasıl yapılır, sorgulama ve erken ödeme nasıl yapılır tüm merak edilenler yazımızda.

Aile Bakanlığı Ödünç 2 Bin TL Para Yardımı Nedir? Nasıl Alınır?

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından bu yıl için ilk defa hayata geçirilecek ödünç para sistemi,  aynı gün sistemi gibi günü geldiğinde ailelerden geri ödenmesi şeklinde ödemeleri yapılacak. İhtiyaç sahibi aileler için bir nebze olsun rahatlatacak olan bu sistem ile gün yapar gibi ödemeler toplanacak ve kişinin ödeme zamanı geldiğinde ihtiyaç sahibi önceden almış olduğu paranın geri ödemesini yapmak zorunda olacak.

Bu sistem sayesinde ihtiyaç sahiplerinin günlük harcamalarını, taksitlerini, faturalarını ve borçlarını kolaylıkla ödeyebilecekleri ve geri ödemelerde zorluk yaşamadan hızlı bir şekilde ödeme yaparak sistemden yararlanacak. Başvurular ise yine Bakanlığın internet sitesi üzerinden yapılacak.

Ödünç Para Verme İşleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname

Bakanlığın ikraz yardımları 28/12/2018 tarih ve 23/50 sayılı Merkez Yönetim Kurulu kararı gereğince Yardım Yönergesinin 8 inci maddesi değiştirilerek Sandık üyelerine, istekleri halinde Ödünç Para Yardımı yapılmaktadır. Buna göre;

Sandık üyelerinin talep etmeleri halinde Konut kooperatiflerine ortak olanlara, TOKİ veya belediyelerin toplu konut projelerine katılım gösteren ve kendilerine konut tahsisi yapılanlara kooperatif konutlarının veya toplu konutlarının inşaat seviyesinin yüzde 60’a ulaşması şartıyla Konut Edindirme Yardımı verilir. Yine evlerinin yangın, sel, deprem, fırtına ve heyelan gibi tabii afetlerden dolayı zarar görmesi durumunda Konut Onarımı Yardımları yapılır.

Kaymakamlık Maddi yardım başvurusu için linke tıklayınız.

Bu yardımların miktarları ise;

Konut Kredisi Yardımında; Konut Kooperatiflerine ortak olan üyelere konut edinmelerini desteklemek amacıyla istekleri halinde brüt 18 bin lira 30 ay vadeli ve 3 bin 600 lira gider karşılığı alınmak üzere yapılan yardımdır. 18 bin liraya karşılık 14 bin 400 lira net ödeme yapılmaktadır.

Konut Onarım Kredi Yardımında ise; Konutu olan üyelerin konutlarının yangın, sel, deprem, heyelan gibi tabi afetler sonucu zarar görmesi durumunda konutlarının onarımı için istekleri halinde brüt 11.208 TL, 24 ay vadeli ve 1.208 TL gider karşılığı yapılan yardımdır. 10 bin lira net ödeme yapılmaktadır.

Vade Süresi Net Ödenen Taksit Tutarı Gider Karşılığı Borçlanılan Tutar
12 Ay 10.000 TL 884,00 TL 608 TL  10.608 TL
18 Ay 10.000 TL 606,00 TL 908 TL  10.908 TL
24 Ay 10.000 TL 467,00 TL 1.208 TL  11.208 TL
Vade Süresi Net Ödenen Taksit Tutarı Gider K:arşılığı Borçlanılan Tutar
12 Ay 5.000 TL 442 TL 304 TL 5.304 TL
18 Ay 5.000 TL 303 TL 454 TL 5.454 TL
24 Ay 5.000 TL 234 TL  616 TL 5.616 TL

Ödünç Para Başvurusu Nasıl Yapılır?

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yapılan ödünç para yardımlarının başvuru formlarının doldurarak yapılmaktadır. Başvuru formları Bakanlığın internet sitesi üzerinden yayınlanır ve bu formların doldurulması ile talep iletilir.

 • 10 bin liralık ikraz yardımı başvuru formu için tıklayınız.
 • 5 bin liralık ikraz yardımı başvuru formu için tıklayınız.
 • e-Devlet üzerinden Bakanlığın tüm başvuru formlarına erişebilirsiniz.

Ödünç para başvurusunun şartları ise şu şekildedir;

 • Bakanlığın başka bir sistemine ya da bankaya borçlu olmaması,
 • Sandıktan alacağı yardım talep formunun eksiksiz ve doğru düzenlenmesi,
 • Çalışılan iş yerinde ya da zorunlu üyeler arasından en az 2 kişiyi kefil göstermesi,
 • Bu sistemden daha önceki yıllarda ödünç para almamış olmak,
 • Yardım talep edilen sandığa en az 3 yıldır üye olunması,
 • Üyenin aylık net istihkakının, icra, nafaka, temlik, vb. kesintilerinden sonra kalan kısmının, istenmesi gibi şartların sağlanması gereklidir.

Aylık ikraz taksit tutarının 2 katından az olmaması, para talep eden üyenin aylık istihkakının tamamı üzerinde nafaka, temlik veya tedbir var ise lehine nafaka, temlik veya tedbir konulan kişinin, Sandık lehine ikraz borcunun tamamını kaldırdığını gösteren belgenin icra müdürlüklerinden alındığı tarihi takip eden üçüncü ayın sonunda ödünç para yardımı almaya hak kazanırlar.

Ödünç Para İkraz Yardımı Ödemeleri

Bu ödemeleri alacak kişilerin ödemeleri taksitlendirilir.

 • Ödünç Para İkraz yardımı alan üyelerin borç taksitleri çalıştıkları kurumdaki aylık ücretlerinden kesilir.
 • Üyeler, borcunun son taksitinin çalıştığı kurumunca kesilmesini ve kesintinin sandıkça işlenerek borcunun kapanmasına müteakip yeniden ödünç para yardımı ikraz almaya hak kazanırlar.
 • İkraz borcunu, vadesinden önce kapatmak isteyen üyeye gider karşılığı alınan meblağın iadesi yapılmaz.
 • Vade süresi dolmadan, ödünç para yardımını erken kapatan üyeler, sandık bütçesinin uygulanması ile ilgili her yıl Ocak ayında Merkez Yönetim Kurulunca alınan kararlar doğrultusunda yeniden ikraz talebinde bulunabilirler.
 • İsteğe bağlı üyeler sandıkça düzenlenen form dilekçe ile ikraz talebinde bulunurlar. Ancak;  üyeye,  sandıktan alacağı son yardım tutarını aşmayacak oranda ödünç para yardımı verilir.
 • Ödünç para ikraz yardımı taksitlerini her ay düzenli olarak sandık veznesine veya sandığın göstereceği banka hesabına yatırırlar.

Ödünç Para Geri Ödenmezse Ne Olur?

Ödünç para alan kişilerden her ay düzenli olarak ödeme yapması talep edilir.

 • 3 ay peş peşe mücbir sebepler hariç hiç borç taksiti ödemeyen üye hakkında yasal işlem yapılır ve isteğe bağlı üyeliği sona erdirilir.
 • Bu üyenin son yardımı tahakkuk ettirilip, ikraz yardımından kalan borcu son yardımından mahsup edilip varsa kalanı kendisine ödenir.
 • İsteğe bağlı üyeden bu şartı içeren bir taahhütname ödünç para yardımı talep dilekçesine ilave edilir.

Kaynak

İlgili İçerikler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu