Kredi Kartı

Altın Bankacılığında Kuveyt Türk Altın Hesabı Temmuz 2021

Son yıllarda oldukça değerli olan altın, yatırım amacıyla  vadeli veya vadesiz birikimlerini yapmak isteyen yatırımcılar için güvenilir bir yatırım aracı durumundadır. Vadeli ve vadesiz Kuveyt Türk Altın Hesabı nedir? Nasıl açılır?  Altın hesabı kar payı oranları ve altın bankacılığı’ nda Kuveyt Türk Altın Hesabı’nı detaylı inceledik. 

Kuveyt Türk Altın Hesabı Nedir? 

Birikimlerinin  altın üzerinden değerleneceğini düşünen yatırımcıların banka altın hesabı olarak açtıkları hesapları ‘altın hesabı’ olarak adlandırılır. Elinizde bulunan altınlarınız ile bu hesabı açabilir ya da dilerseniz paranızı altına bağlı değerlendirerek hesaplarını kullanabilirsiniz. Kuveyt Türk  hesabı sizlere değerlendirmeniz için karlı bir seçenek sunmakta. Hesaplarınızı açabilmek için tüm işlemler Kuveyt Türk şubelerine bizzat giderek veya internet bankacılığı ile gerçekleştirilebiliyor. Hem güvenli bir hesapta altınlarınız birikirken, hem getiri elde etmenin yolunu açıyor.

Kuveyt Türk Altın Hesabı Açma 

Kuveyt Türk altın hesaplarını açmak için en yakın Kuveyt Türk şubelerine başvurduktan sonra,  şubelerimizden şahsen, Kuveyt Türk internet bankacılığı hesaplarını ve Kuveyt Türk Bankası’na özel Trade Plus mobil uygulamasını kullanabilirsiniz.

Neden Kuveyt Türk Altın Hesabını Tercih Etmeliyim? 

Yastık altı birikimlerinizi değerlendirmenin en karlı yolu güvenilir altın hesabı bankasını seçmektir. Kuveyt Türk elinizde bulunan Çeyrek, gram, tam altın ve bilezik gibi ziynet ürünleriniz ile  faizsiz  getiriler sunar. Alım satım farkı az olduğu ve fiziki dönüştürülebilirlik açısından tercih edilir. Kuveyt Türk altın hesabı getirileri oldukça karlı olup, öncelikle vadeli vadesiz ayrımını inceleyelim:

Vadeli ve Vadesiz Kuveyt Türk Altın Hesapları 

Kuveyt Türk altın hesapları vadeli ve vadesiz ikiye ayrılmaktadır. Kuveyt Türk Vadesiz altın hesaplarını iki ayrı başlıkta açıkladık.

Kuveyt Türk Vadesiz Altın Hesabı 

Vadesiz altın hesapları faizsiz gram bazında birikim yapılan hesaplardır. Stopaj (gelir vergisi) olmayan, alım-satım işlemi yapabildiğiniz vadesiz hesaplar, güvenli olarak birikimlerinizi yapabilmenizi sağlar. Vadesiz tek hesap olan Altın cari hesabını inceleyelim;

  • Altın Cari Hesabı: Altın alım satımı yapılabilen gelir, vergi kesintisi olmayan faizsiz getirili vadesiz altın hesabıdır. Saklama için saflık oranı yani altın ayarı ve  gram önemlidir. Minimum yatırma limiti tüm hesaplarındaki gibi 0,01 gram olup, saflık oranı 995/1000 yani (24 ayar saf) olarak yatırılır ve saklanır.  Altın alım satımı için TL., USD.,EURO. bazlı işlemleri Kuveyt Türk internet bankacılığı altın kullanılabilen İşlematikler (ATM) ile yapabilirsiniz. Çeyrek ve gram işlem adedi 5 adet olarak sınırlandırılmıştır.
  • Gram veya çeyrek altınlarınızı fiziki olarak veren Kuveyt Türk Bankamatiklerinden günlük 5 adet ile sınırlı olmak kaydıyla fiziki olarak alabilirsiniz!

Kuveyt Türk Vadeli Altın Hesabı ve Kar Payı Oranları, Getirileri

Vadeli Kuveyt Türk Altın Hesapları halihazırda vadesiz hesaplarınızda fiziki alım satım yaptığınız her gram altının piyasada değerlenip, vadesi bozulmadan üzerinden kar payı dağıtımının yapıldığı hesaplardır. Vade sonunda  kalan tutar üzerinden kar paylaşımı yapılır. Vadeli hesapları üç ana başlıkta detaylı inceleyelim:

  • 1) Altına Altın Hesabı: Faizsiz altın getirisi sağlayan ilk faizsiz hesap olan ve en çok tercih edilen altın hesabıdır. Altın cari hesabınızda bulunan birikimleriniz ile  1 ay, 3 ay ve 1 yıl vadeli olarak açılır. Vadeye göre alt limitler belirlenmiştir. 1 Aylık vade için 100 gram alt limit olup, 1-3 yıl vadeli hesaplar için 50 gr’dan başlayan miktarlarla hesap açılışları yapılabilir ve yine aynı miktarda çekilip yatırılabilir. Her vadede stopaj oranı %15 olarak belirlenmiştir. Vade sonunda kar payı hesap sahibi ve banka arasında %30-%70 olarak paylaştırılır. Faizsiz bir hesap olduğu için, vade sonunda kar payı sabittir yani alış satış arasındaki fark açılıp kapanmaz net bir kazanç sağlar.
  • 2) Birikimli Altın Hesabı: Kuveyt Türk birikimli altın katılma hesabı, artırım miktarı az da olsa daha uzun vadede yatırım yapmak isteyenlerin tercihidir. 3-10 yıl vadeli olarak açılan birikimli altın hesabına 1-3 ay vadeli aktarımlar Altın cari hesabından, Altın Çek(üzerinde altın tutarının yazılı olduğu çek)  ile, kredi kartı ile ödeme talimatları verebilirsiniz. bu vadelerde minimum altın yatırma miktarı 1 gramdır. Vade sonlarında kar payı oranları yarı yarıya dağıtılır (%50-%50). 
  • 3) Ziynet Altın Katılım Hesabı: Ziynet altınlarınızı değerlendirmek için yatırabileceğiniz bu hesap için minimum 50 gr yatırabildiğiniz ziynet katılım hesabı 3 ay-1 yıl vadede açılabilir. Yüksek kar getirisi olan bu hesabın getirisi yarı yarıya olarak dağıtılır. 

Altın Günleri Ne Zaman?

Banka yastık altı birikimlerini altın günü sayesinde ekonomiye kazandırıyor. Yarım, çeyrek, kolye, bilezik gibi beyaz ve sarı ziynet altınlar şubelerde 24 ayar olarak hesaplara alıyor. Sizlerde bugünlerde ziynetlerinizi banka hesaplarına yatırabilirsiniz. Bu altınlar 995/1000 saflıkta yatırılmakta ve İstanbul Altın Rafinerisi uzmanları tarafından kontrol edilmektedir. Cari hesap veya katılma hesabına yatırabilirsiniz. 150.000 liraya kadar TSMF garantisindedir. Hesaba yatan ziynetler 5 iş gününden sonra satılabilir. Bu dönüşüm süresim 5 gün ile sınırlandırılmıştır. Altın günleri detay bilgilerine web sayfasından erişebilirsiniz.

Kuveyt Türk Altın Makas Aralığı Ne Kadar?

Bankaların kar marjını arttırmak için belirledikleri orana makas aralığı adı veriyoruz. Gümüş veya altın alım ve satımlarında en düşük makas aralıkları olan bankaları seçmek daha önemlidir. Kuveyt Türk bu yönde kullanıcıların beklentilerini karşılar niteliktedir. Birikim yapmak istiyorsanız aralıkların az olduğu bankaları seçmeniz sizin yararınıza olacaktır. Kuveyt Türk için bu oran 3,56 TL aralığındadır.

Kuveyt Türk TRADE PLUS Uygulaması

Kuveyt Türk Trade Plus 7/24 faizsiz tüm altın, döviz yatırım, yatırım fonları işlemlerinizi tek uygulamada yapabileceğiniz bir cep uygulamasıdır. Uygulama sayesinde  hesaplarınız ile ilgili kuru takip ederek alım satım işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Ayrıca hangi bankalar gümüş satıyor merak edenler ilgili yazımızı inceleyebilir.


Kaynak

İlgili İçerikler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu