İhtiyaç Kredisi

Araç İpotekli Kredi Veren Bankalar (Aracı Olanlar Çekebilir) Temmuz 2021

Araç ipotekli kredi veren bankalar 2021 yılında da verilmeye devam ediyor. Araç ipotekli kredi sağlayan Vakıfbank, Finansbank, TEB, Akbank, Ziraat Bankası araç ipotekli kredi faiz oranları ve şartları nelerdir, araç ipotekli kredi araç yaşı kaçtır tüm merak edilenler içeriğimizde.

İpotek karşılığı kredi kullanmak isteyenler için taşıt ipotekli, arsa ipotekli ve ev ipotekli kredi ihtiyaç kredisi veren bankalar tarafından uygun faiz oranları ile kredi verilmeye devam etmektedir. İş Bankası, Ziraat Bankası gibi bankalardan ipotekli ihtiyaç kredisi alabilirsiniz. Araç ipotekli kredi veren 5 banka ve talep ettiği koşullar içeriğimiz de anlatmaya çalışacağız.

İpotekli Kredi Veren Bankaların Şartları (Ev, Araba, Tarla, Arsa)

Bankalar, müşterilerine kredi vermek için karşılığında birden fazla koşul talep etmektedir. Şayet kişiler banka tarafından belirlenmiş olan kriterlere uygun değil ise istediği krediye sahip olamayacaktır. Vatandaşların bankaya başvuru yapması halinde haklarında bir tahkikat süreci başlatılacaktır. Bu süreçte kişilerin kredi notu, geçmişteki kredi sicili, gelir durumu hususları araştırılacaktır. Eğer kredi notunuz riskli grupta yer alıyor, geçmişteki kredi siciliniz ödenmemiş ve bu sebeple yasal takibe düşmüş veya icralık olmuş borçlar yüzünden olumsuz etkilenmiş ise bankalara yaptığını kredi başvurunuz için olumlu dönüş alamazsınız. Tüm bu sebepler dolayısı ile ihtiyaç anında kredi başvurunuz olumlu sonuçlanmıyor ise talep ettiğiniz krediyi almak için birden fazla yöntem geliştirilmiştir;

 • Yüksek gelire ve kredi notuna sahip bir yakınınızı kefil göstererek, 
 • Taşınır veya taşınmaz bir malı bankaya ipotek göstererek 

bankalara kredi başvurusu yapabilirsiniz. Kara listede iseniz ya da kötü bir kredi notuna sahipseniz gelir durumu ve kredi notu iyi olan birini kefil göstererek veya arsa, ev vb. taşınmaz mallarınızı ya da taşıt gibi taşınır mallarınızı ipotek göstererek kredi alabilirsiniz.

İpotekli Kredi Veren Bankalar ( Ev,Arsa, Tarla, Araba)

Aracı İpotek Göstererek Kredi Çekmek İstiyorum Diyenlere

Bankalar tarafından sağlanan ipotekli krediler arsa, ev ve tarla tapusunu teminat göstererek çekilebilir. Bu kredilerin kullanım şartları her banka tarafından ayrı olarak belirlenmiştir. İsterseniz Araç ipotekli kredi veren bankalar hangileridir, şartları ve kredi faiz oranları ile ilgili tüm detayları kısaca anlatalım. Arsa ve konut ipotekli kredi veren bankalar şu şekildedir;

Arsa ve Ev İpotekli Kredi Veren Bankalar 
Arsa ve Ev İpotekli Kredi Veren Bankalar

Arsa ve Ev İpotekli Kredi Veren Bankalar

Bankalarda ipotekli kredi olarak adlandırılan bu krediden faydalanmak için şahsınıza ait bir taşınmazı bankaya ipotek etmeniz gerekmektedir. Arsa veya ev ipotekli olarak verilen krediler yalnızca ihtiyaç kredisi için değil konut kredisi alımları için de sağlanmaktadır. Mevcut yöntem genel anlamda yüksek limitli kredi başvurusu gerçekleştirmek isteyen vatandaşlar tarafından kullanılmaktadır. Yani çekilecek kredi tutarına karşı gelebilecek bir malları bankaya teminat göstererek kredi alınabilecektir.

Arsa ve ev ipotekli kredi veren bankalar;

Bankalara müracaat ederek 120 ay vadeli konut kredisi veya 36 ay vadeli ihtiyaç kredilerine ipotek göstererek kredi başvurusunda bulunabilirsiniz. 10 Yaş Araç Kredisi Veren Bankalar listesini inceleyebilirsiniz.

Araç İpotekli İhtiyaç Kredisi Veren Bankalar

İhtiyacınız var ve kredi almak için yukarıda belirttiğimiz engeller sebebi ile kredi alamıyorsanız taşınmaz mallarınızın yanı sıra taşınır yani araç, taşıt gibi mallarınızı da bankaya ipotek gösterebilirsiniz. Ancak araç ipoteğine konut kredisi verilmeyecektir. Daha çok ihtiyaç kredileri için bu seçenek mümkün olacaktır. Taşıt ipoteğine kredi veren 5 bankayı ve koşullarını ayrı başlıklar altında inceleyeceğiz.

Ancak bunun öncesinde araç ipotekli krediler için bazı koşulların bulunduğunu bilmeniz gereklidir.

 • Çekilecek olan kredinin tutarı aracın değerinin üzerinde olamaz.
 • Başvuru yapacak olan şahsın aylık düzenli bir gelirinin olması gerekmektedir. Bu husus bankaya belgeli bir şekilde kanıtlanmalıdır.
 • Kredi başvurusunda yaş sınırı önemli bir kriterdir. Başvuru için 18 yaşından büyük olmanız ve bankanın durumuna göre 70 veya 75 yaşından büyük olmamanız gereklidir.
 • İpotek edilen aracın kişinin kendi üzerinde kayıtlı olması gerekmektedir. Aracın ruhsatı kişinin üzerinde kayıtlı olması halinde banka daha kolay kredi verecektir. Araç başkasının üzerine kayıtlı ise araç sahibinin rızası talep edilmektedir.
 • İpotek ettirilecek olan aracın değeri belirlendikten sonra mevcut değerin yalnızca %50’si kadar kredi çekilebilecektir. (Bankalar arasında değişiklik gösterebilir.)
 • Araç üzerinde herhangi bir haciz işleminin bulunmaması gereklidir.

Araç rehinli olarak kredi veren bankaların aradığı temel şartlar maddeler halinde belirtildiği gibidir. Bankalar bunların yanı sıra özel şartlar da talep edebilecektir. Bunlar bankadan bankaya çeşitlilik gösterebilir.

Ziraat Bankası İcradan Satılık Araçlar almak için tıklayınız.

Vakıfbank Araç İpotekli İhtiyaç Kredisi

Yüksek limitli ihtiyaç kredisi almak istiyorsanız şahsınıza ait olan aracınızı kullanarak bu krediye basit bir şekilde ulaşabilirsiniz. Bu işlem için yapmanız gereken tek şey elinizde bulunan üzerinize kayıtlı aracınızı bankaya rehin yani ipotek göstermek olacaktır. Bu sayede maksimum 36 ay vade ye kadar ihtiyaç kredisi kullanabilirsiniz. Kullandırılacak olan kredi için belirlenmiş olan özellikler ise şu şekilde olmaktadır;

 • Başvuru yapacak olan kişilerin düzenli bir geliri olması,
 • Yapılan incelemeler sonucunda kredi notu ve kredi sicilinin olumlu çıkması,
 • Kredinin maksimum vadesi 36 ay olup aylık, 3 aylık ya da kişilerin talebine göre değişken ödeme seçenekleri,
Vakıfbank Araç İpotekli İhtiyaç Kredisi 
Vakıfbank Araç İpotekli İhtiyaç Kredisi
 • Kredi kullanacak kişiye Hayat Sigortası, 
 • Kullandırılacak olan kredinin limiti, ipotek ettirilecek olan aracın modeline ve markasına göre tespit edilecek olan değerin %50’si kadar olacaktır. Aynı zamanda rehin alınan otomobilin Kasko Sigortası banka tarafından yapılmaktadır.

Kredinin özelliklerini ve başvuru koşullarını kabul eden kişilere araç ipotekli kredi kullandırılmaktadır. Krediden faydalanacak olan kişilerin; T.C kimlik belgesinin aslı ve bir adet fotokopisi, ipotek ettirilecek olan aracın ruhsat fotokopisi, başvuru sahibinin ikametgah adresi ya da adına kayıtlı güncel tarihli elektrik, doğalgaz, su gibi fatura fotokopileri ve gelir belgesi ile birlikte Vakıfbank şubelerine başvuru yapmaları gerekmektedir. Krediye uygulanacak olan faiz oranları ise aşağıdaki tablodaki gibi olmaktadır;

Tabloda belirtildiği üzere 50 bin TL kredi almanız halinde 36 ay vadede %1,34 faiz uygulanacaktır. Kredi için talep edilen tahsis ücreti kredi tutarının binde beşi kadar olduğundan 250 TL olarak belirlenmiştir. Detaylar.

Ziraat Bankası İpotekli İhtiyaç Kredisi (%80)

Bireysel ihtiyaçlarınızı karşılamanız adına ipotekli olarak kredi imkanı sağlayan bankalardan bir tanesi de Ziraat Bankasıdır. Yüksek miktarda nakde ihtiyacınız var ise hemen Ziraat Bankasına müracaat ederek finansman ihtiyacınızı giderebilirsiniz. Üstelik kredi notunuz riskli veya geçmişteki kredi siciliniz bozuk ise endişelenmeyin. Banka ipotek karşılığında ihtiyaç kredisi kullandırıyor. İhtiyaçlarınızı uzun vadeler ve aylık az miktarlarda ödemek istemez misiniz?

O zaman kredi özelliklerini hep birlikte inceleyelim;

 • Kredinin vadesi 36 aya kadar kullandırılabilmektedir.
 • Krediden faydalanmak için üzerinize kayıtlı bir gayrimenkulün ipotek edilmesi gereklidir.
 • Banka şubesi tarafından ek güvence talep edilebilecektir.
 • Başvuru sahibinin talep ettiği kredi vadesine göre bu süreç boyunca Konut Sigortası, Deprem Sigortası ve Hayat Sigortası yapılacaktır.
 • Kredinin en yüksek limiti ipotek ettirilecek olan evin ekspertiz değerinin yüzde 80’i kadar olmaktadır. Şayet ipotek ettirilecek olan mal işyeri ise ekspertiz değerinin yüzde 75’ine, imarlı arsa ise yüzde 50’sine kredi verilmektedir.
Ziraat Bankası İpotekli İhtiyaç Kredisi 
Ziraat Bankası İpotekli İhtiyaç Kredisi

Ziraat Bankası ipotekli ihtiyaç kredisi için belirlenen özellikler bu şekilde olup başvuru için Kanun kapsamında ipotekli bireysel finansman kredisi için talep edilen bazı evraklar bulunmaktadır.

 • Kredi başvuru formu (Ziraat Bankası şubesinden alınacak.)
 • Başvuru sahibine ait T.C kimlik belgesi ya da sürücü belgesinin aslı ve bir adet fotokopisi,
 • Krediye karşılık gösterilecek olan taşınmazları teşvik edici belgeler,
 • Gelir belgesi, 
 • Serbest Meslek Mensubu üyesi olanların bağlı bulundukları kuruluştan temin edecekleri üyelik belgesinin fotokopisi,
 • Tüzel kişilerin başvuru yapması için ortağı olduğu şirkete ait olan sözleşmenin yer aldığı ticari sicil gazetesi

Gerekli belgelerdendir. Banka gerekli gördüğü durumlarda farklı evraklar da talep edebilir. Bu evraklar ile birlikte ipotekli kredi başvurusu yapmanız halinde ödeyeceğiniz aylık taksit tutarları ve size mâl olacak yıllık maliyet oranlarını aşağıdaki hesaplama tablosundan inceleyebilirsiniz;

Kredi Tutarı Vade (Ay) Faiz Oranı (%) Aylık Taksit Tutarı Yıllık Maliyet Oranı (%)
20.000 TL 36 Ay % 1,54 765,63  TL % 25.052
30.000 TL 36 Ay % 1,54 1.148,45 TL % 25.052
40.000 TL 36 Ay % 1,54 1.531,26 TL % 25.052
50.000 TL 36 Ay % 1,54 1.914,08 TL % 25.052
70.000 TL 36 Ay % 1,54 2.679,71 TL % 25.052
90.000 TL 36 Ay % 1,54 3.445,34 TL % 25.052
100.000 TL 36 Ay % 1,54 3.828,16 TL % 25.052

Ziraat Bankası ihtiyaç kredisi faiz oranı kredi tutarına ve vadeye göre değişiklik göstermemektedir. Çekeceğiniz kredi tutarlarına göre tablo örnek olarak hazırlanmıştır. Kendi belirleyeceğiniz tutarlar ve vadeler ile hesaplama yapmak istiyorsanız “Hesaplama” linkine tıklayarak siteye yönlendirilebilirsiniz.

Akbank İpotekli İhtiyaç Kredisi

Akbank üzerinden yüksek limitli kredi çekmek isteyenler ipotekli kredi başvurusu yapabilirler. Uzun vade seçenekleri ve yüksek tutarlarda kredi alınabilmesi için ilk koşul başvuru sahibinin 18 yaşını doldurmuş reşit bir birey olmasıdır. Bunun yanı sıra düzenli bir geliri olması da koşulların arasında bulunmaktadır. Kullandırılacak olan kredi için adından da belli olduğu üzere bir ipotek tesis edilmesi gereklidir. (Ev,arsa, tarla, araç, vb.) Şahsınıza ait ya da bir yakınınıza ait olan konutu bankaya güvence olarak gösterdiğinizde banka kredi notunuzu ikinci plana atacak ve talep ettiğiniz krediyi sizlere sağlayacaktır.

Akbank İpotekli Kredi
Akbank İpotekli Kredi

Verilen krediye karşılık olarak teminat yani güvence olması adına işyeri ya da konut ipoteği talep edilecektir. Aynı zamanda kredi başvurusunda bulunacak olan kişilere Hayat Sigortası yapılmaktadır. Uzun vadeli ve uygun ödeme seçenekleri ile verilen kredilerin taksitleri başvuru sahibinin bulunduğu hanede ikamet eden kişilerin aylık ortalama gelirlerinin %50’sini geçmeyecek şekilde ayarlanmaktadır.

Başvuru için hazırlanması gereken genel evraklar diğer bankalar ile aynı olup banka gerekli gördüğü durumlarda ek güvence gibi farklı evraklar da talep edebilir. Faiz oranları vadeye göre çeşitlilik göstermektedir.

Aşağıdaki hesaplama tablosundan faiz oranlarına göre aylık ödeyeceğiniz taksitleri ve yıllık maliyet oranlarını inceleyebilirsiniz;

Akbank İpotekli İhtiyaç Kredisi Faiz Oranları

Kredi Tutarı Vade (Ay) Faiz Oranı (%) Aylık Taksit Tutarı Toplam Geri Ödeme Tutarı
50.000 TL 12 Ay 1,81% 4.778,06  TL 57.336,72 TL
50.000 TL 24 Ay 1,76 % 2.677,21 TL 64.253,04 TL
50.000 TL 36 Ay 1,65% 1.955,35 TL 70.392,6 TL
100.000 TL 12 Ay 1,77% 9.528,12 TL 114.337,44 TL
100.000 TL 24 Ay 1,72% 5.325,52 TL 127.812,48 TL
100.000 TL 36 Ay 1,64% 3.903,15 TL 140.513,4 TL

Belirlenmiş olan faiz oranlarına göre aylık taksit ödemeleri ve yıllık maliyet oranları tablodaki gibi olup taşınır ve taşınmaz rehin ücreti ve ekspertiz ücreti toplamda 980 TL’dir. Bunların yanı sıra Sigorta Ücretleri de bulunmaktadır. Diğer ücretler ise 1.168,80 TL’ dir. Bu nedenle asıl hesaplamayı çekeceğiniz tutarlara göre banka şubelerinden yaptırmanız gereklidir.

Halkbank İpotekli İhtiyaç Kredisi (%80)

Halkbank tarafından kullandırılacak olan kredi Mortgage Yasası kapsamında verilmekte olup ”Bireysel Destek Kredisi” olarak kullandırılmaktadır. Yüksek tutarlardaki ihtiyaçlarınızı gidermek adına sahip olduğunuz evi kredi karşılığı teminat olarak gösterip talep ettiğiniz krediye uzun vadeler ve uygun faizler ile sahip olabilirsiniz. Teminat olarak gösterilen evin ekspertiz değerinin %80’i kadar kredi kullandırılmaktadır. Uygulanacak maksimum vade ise 36 ay olarak belirlenmiştir.

Halkbank Bireysel Destek Kredisi

Kredi faiz oranları sabit olup %1,56 olarak belirlenmiştir. Buna göre 100 bin TL kredi çekmeniz halinde Aylık 3.843,09 TL ödeme yapmanız gerekmektedir . 100 bin TL ipotekli kredi çekmeniz halinde Ekspertiz ücreti 1100 TL ve ipotek tesis ücreti 214,76 TL olmaktadır.

Bankaların ipotek karşılığında verdiği krediler içerikte belirtilmiştir.

Siz de ipotek edeceğiniz taşınır veya taşınmaz malınız var ise bu kredilere başvuru yapabilir, ihtiyaçlarınızı ertelemek zorunda kalmazsınız. Faizsiz Araç Kredisi Veren Firmalar hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Ayrıca Halkbank tarafından Şoför esnafına özel plaka- hat teminatlı krediler kapsamında araç alım, servis aracı alım, plaka teminatlı işletme kredisi ve plaka/hat alım kredisi veriyor. 60 aya varan vadelerle sunulan kredi başvurularınız için en yakın Halkbank şubelerine giderek kredi talebinde bulunabilirsiniz.

KOSGEB Oto Sanayi Kredi Destekleri için tıklayınız.


Kaynak

İlgili İçerikler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu