İhtiyaç Kredisi

Arsa Kredisi Veren Bankalar (GÜNCEL) Temmuz 2021

Yatırım amaçlı yada iş planlaması olarak arsa almak isteyen kişiler belirli bir miktar krediye ihtiyaç duymaktadır. Arsa kredisi kullanmak isteyen kişiler, arsa kredisi veren bankaları araştırmaktadır. Albaraka, Vakıfbank, Halkbank, Deniz bank, Ziraat bankası, TEB, Şekerbank gibi birçok banka arsa, tarla kredisi vermektedir. Bu kredi için merak edilen arsa kredisi hesaplama ve faiz oranları 2021, vadesi ne kadar tüm bilgileri içeriğimizden öğrenebilirsiniz.

Arsa Üzerine Kredi Çekilir mi?

Evet çekilir. Sahip olduğunuz, tarla, depo, arsa var ise bu mal varlıklarını bankalara teminat olarak gösterebilir ve kredi çekebilirsiniz. Tarla ipotekli kredisini de tarlanın üzerine kredi çekmek mümkündür. Hangi bankaların arsa kredisi verdiğini öğrenebilirsiniz.

Arsa Kredisi Veren Bankalar 2021

 • Şekerbank
 • Ziraat Bankası
 • TEB
 • Albaraka
 • Türkiye Finans
 • AKBANK
 • Vakıf Katılım

Bankalar ihtiyaç sahibi olan vatandaşlara bireysel olarak ihtiyaç, konut ve taşıt gibi birden fazla kredi olanağı sağlıyor. Tüm bunların yanı sıra bireysel kredilerin içerisinde arsa kredisini de bulunduruyor. Arsa alımı yapmak isteyen ama birikmiş bir nakdi olmadığı için bu gereksinimini sürekli olarak ertelemek zorunda kalan kişilere arsa kredisi veriyor. Bu bireysel krediler imarlı veya imarsız arsalar için verilmektedir. Arsa kredileri diğer bireysel krediler gibi devamlı olarak kullandırılmaktadır. Arsa kredisinden faydalanacak kişilere 2 farklı şekilde kredi kullandırılmaktadır.

 • Banka müşterilerinin satın alacakları arsanın imarlı olması halinde banka arsaya vereceği kredi karşılığında ipotek koyarak kredi vermektedir.
 • Satın alınacak olan arsanın imarı bulunmuyorsa da üzerinize kayıtlı olan başka bir taşınmazı ipotek ederek arsa kredisinden faydalanabilirsiniz. (Ev karşılığı)

Bankaların arsa kredisi vermek için talep ettiği temel koşullar maddelerde belirtildiği gibi olup sağlanacak olan kredi bankalar arasında değişiklik gösterecek olup ardanın ekspertiz değerinin % 50 veya % 75’ine kadar hatta %100’üne kadar kredi verilebilir. Hatta bankalar ev karşılığı ya da arsa ipoteği karşılığında arsa finansman desteği sağlayabilir.

Arsa kredisi veren bankaların tümünün, ekspertiz değerinin yüzde kaçına kredi verdiklerini ve faiz oranlarını yazının devamında tek tek inceleyeceğiz.

Arsa Kredisi Veren Bankalar Vade Süresi Ekspertiz Değeri
Ziraat Bankası 36 Ay Ekspertiz değerinin %50’ı
Albarakatürk 36 Ay Ekspertiz değerinin %100’ü
Türkiye Finans 84 Ay Ekspertiz değerinin % 100’ü
TEB Bankası 36 Ay Ekspertiz değerinin %60’ı
Şekerbank 120 Ay Ekspertiz değerinin % 50’si
Arsa Kredisi Veren Bankalar

Arsa Kredisi Hesaplama

TEB, Ziraat Bankası, Albaraka arsa kredisi, Türkiye Finans Bankası arsa kredisi hesaplama hakkında tüm güncel faiz oranları ve aylık tutarlarını öğrenebilirsiniz.

 • Ziraat Bankası Katılım Arsa Kredisi Hesaplama; 150 bin TL çekerek aylık 5.743,23 TL 36 ay vade ile ödeme yapabilirsiniz.
 • TEB Bankası Arsa Kredisi; 1.59 faiz oranı 100.000 TL çekebilir ve 3.865,55 TL aylık ödeme yapabilirsiniz.
 • Türkiye Finans Bankası Arsa Kredisi; 84 ay vade ile 100.000 TL kredinizi 2.398,22 TL aylık ödeme ile kredinizi çekebilirsiniz.
 • Albaraka Arsa Kredisi; 1.79 faiz oranında 100.000 TL ile 72 ay vade seçeneği ile 2.743,43 TL aylık ödeme yaparak arsa kredinizi alabilirsiniz.

Arsa Kredisi Faiz Oranları 2021

Banka Vade Faiz
Şekerbank 120 %2.25
TEB 36 %1.60
Albaraka 60 %1.79
Türkiye Finans 84 %1.59
AKBANK 84 %1.65
Vakıf Katılım 60 %1.55

İpotekli Arsa Kredisi Nedir?

Yatırımlarını değerlendirmek isteyenler gerek ev yapımı için, gerek bağ bahçe yapımı için gerekse de işletme kurmak için arsa alımı yapmak istiyor

 • Bankalarda arsa kredisi vermek için bazı şartlar aramaktadır.
 • Şartları kabul eden kişilere belirli miktarlar ile kredi verilmektedir.
 • İmarlı arsalar için de imarsız arsalar için de ipotek gösterilmesi gerekiyor.
 • Satın alınacak arazi imarlı ise banka araziye ipotek koymaktadır.
 • Eğer imarlı değil ise de hali hazırda sahip olunan bir gayrimenkulün ipotek gösterilmesini talep edecektir.
 • İpotek talep edilmesinin amacı ise bankanın müşterilerine verdiği krediler için güven durumudur.

Bankaya olan borç ödenmediği durumda ipotekli mal kişiden alınmaktadır.

İpotek karşılığı arsa kredisi alınacağı gibi arsa ipoteği kullanılabileceği gibi taksitli ihtiyaç kredisi de kullanılabilir. Örneği Vakıfbank arsa ipoteği karşılığı taksitli ihtiyaç kredisinde olduğu gibi.

Vakıfbank Arsa İpoteği Karşılığı Taksitli İhtiyaç Kredisi

Vakıfbank ‘ ta taksitli ihtiyaç kredileri kapsamında arsa ipoteği karşılığı taksitli ihtiyaç kredisi veriyor. Bu kredilerden yararlanabilmek için kendi adına veya üçüncü bir şahsa ait arsayı kullanılacak olan krediye karşılık ipotek göstererek daha büyük miktarlardaki nakit ihtiyaçlarını karşılayabilirsiniz. Vakıfbank tarafından verilen arsa ipoteği karşılığı taksitli ihtiyaç kredisini kullanmak isteyenler arsa ekspertiz raporu ve arsa tapusu ile birlikte bankanın istediği diğer şartları da sağlayarak yüksek miktarlarda kredi kullanabilecektir. Tüm detaylara buradan ulaşarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

Vakıfbank Arsa Alım Kredisi

Vakıfbank tarafından arsa alım kredisi 50 bin liraya kadar 60 ay vadeli % 1,65 faiz oranları ile kullandırılıyor. Kredi için talep edilen tahsis ücreti kredi tutarının binde beşi kadar olduğundan 250 TL olarak belirlenmiştir.

Arsa Kredisi Faiz Oranları Ne Kadar Oldu?

Bankaların ihtiyaç sahibi olan vatandaşlara bireysel olarak verdiği tüketici kredilerinin arasında arsa kredisinin de bulunduğunu belirtmiştik. Tarla kredisi faiz oranları dönem dönem güncellenmektedir. Bu kredi tüm bankalarda arsa kredisi adı altında verilse de kredi için belirlenmiş olan faiz oranları hepsi birbirinden farklı olmaktadır. Aynı zamanda ekspertiz değerinin yüzdesi de değişiklik gösterecektir.

ÖRNEĞİN;

 • A bankası arsanın ekspertiz değerinin %50’sine kredi veriyorken,
 • B bankası %80’ine kredi imkanı vermektedir.
 • Bazı bankalar % 100′ üne kadar arsa finansmanı sağlayabilir.
 • Bu oranlar tamamen bankaların inisiyatifindedir.

İsterseniz bankaların arsa kredisi faiz oranlarını ve kullandırım şartlarını inceleyelim.

TEB Tarla Kredisi (% 60 Ev İpoteği Karşılığı)

Eğer bir arsa sahibi olmak istiyorsanız ikamet ettiğiniz evi kredi karşılığı güvence olarak göstererek, ev için hesaplanan ekspertiz değerinin %60’ına kadar kredi imkanı sağlanmaktadır. TEB’den alacağınız arsa kredisinde faiz oranı piyasada oluşan faiz düşüş ve yükselişlerinden etkilenmeden krediye uygulanan vade süresince sabit kalacaktır. Kredinin özellikleri şu şekildedir;

 • Teb arsa kredisinin maksimum vadesi 36 aydır.
 • Faiz oranı vade süresince sabit kalacaktır.
 • Esnek ödeme imkanı sağlanacaktır.

Kredi başvurusu için;

 • T.C kimlik belgesi ya da sürücü belgesi fotokopisi,
 • düzenli gelirinin olduğunu beyan eden bir belge,
 • İpotek edilecek malın fotokopisi,

Başvuru yapmak ve detaylı bilgi almak için buraya tıklayabilir. Size en yakın TEB şubesini ziyaret edebilirsiniz.

Akbank Arsa Kredisi Hesaplama

Akbank Tarım Bankacılığı kapsamında kullandırdığı krediler arasında Arsa-Tarla-Bahçe alımı kredisi veriyor.  Arsa, bahçe ve tarla alımlarınız için finansman desteğini 84 ay vade imkanı ve aylık eşit taksitler halinde veya mahsul döneminde geri ödeme seçeneği ile alabilirsiniz. Detaylar.

Albaraka Türk Arsa Finansmanı (%100)

Albaraka Türk bir katılım bankası olup 1984 yılından beri hizmet vermektedir. Dini bankaların arasında olan banka faiz uygulaması yerine kar payı almaktadır. Vatandaşın bireysel ihtiyaçlarına finansal çözüm üreten banka arsa alımları için de finansman desteği sağlamaktadır. Kredi kapsamında gayrimenkul yatırımı yapmayı planlayan müşterilerine maksimum 60 ay vadeli olarak arsanın %100‘üne kadar destek vermektedir.

 • Bulunduğunuz bölgede Albaraka Türk şubesinin yer alması ve satın alınacak olan arsanın belediye sınırları içerisinde yer alması gerekmektedir.
 • Finansman desteği sağlanacak olan arsanın imarlı olması gerekmektedir.
 • Ekspertiz değerinin %100’üne kadar kredi kullandırılmaktadır.
 • Uygulanacak maksimum 60 ay vade
 • Aylık kar oranı vadelerine değişiklik göstermektedir. 

Örnek bir kredi hesaplaması yapacak olursak 100 bin TL kredi almanız halinde değişen kar payı oranı ile ödeyeceğiniz aylık taksitler ve geriye ödeyeceğiniz toplam tutarlar tablodaki gibi olacaktır.

Albaraka Türk Katılım Bankasından 100 bin TL kredi almanız halinde ödeyeceğiniz tutarlar tablodaki gibi olacaktır. Farklı tutarlarda hesaplama yapmak için linke tıklayarak talep ettiğiniz tutarlarda ve vadelerde ödeme tablosuna erişebilirsiniz.

60 ay vade süresinde alınacak olan ücretleri inceleyelim;

 • Tahsis ücreti; Finansman tutarının %1’i oranında ücret tahsil edilir. 100 Bin lira için 1.000 TL,
 • Ekspertiz Ücreti; 1.500 TL ücret alınır.

Başvuru için ise en yakın Albaraka Türk şubesini ziyaret edebilirsiniz. Yalnızca 18 yaşını doldurmuş ve düzenli bir geliri olan kişilerin başvurularına olumlu dönüş sağlanacaktır. Daha detaylı bilgi ve bankacılık işlemleri için 0850 222 5 666 veya 444 5 666 Alo Albaraka’yı arayabilirsiniz.

Ziraat Bankası Arsa Kredisi (%50)

Ziraat Bankası “Arsanızı Seçmek Sizden, Finansmanı Sağlamak Bizden” sloganı ile yatırım yapmak isteyen müşterilerine özel arsa kredisi veriyor. 5500 bin tutarlarında arsa kredisi için maksimum 36 ay vade imkanı sağlayan banka güncel faiz oranları ve ödeme seçenekleri sunuyor. İpotek karşılığında başvuru sahibine verilen bireysel kredi türü olan arsa kredisi müşterilerin satın alacağı arsanın ekspertiz değerinin azami %50’sine kadar kredi kullandırılmaktadır.

Eğer kişiler bankadan aldıkları krediyi ödemezlerse krediye konu olan arsaya el konulacaktır. Arsa kredisi alacak kişilerin kredi durumu ve geçmişteki kredi sicili iki önemli husus olmaktadır. Arsa kredisi alacak olan kişilere vade süresince Hayat Sigortası yapılmaktadır.

Ziraat bankası arsa kredisi faiz oranları 12 aydan 36 aya kadar uzanan vade sürecinde tahsis ettiği faiz oranı ise %1.00 olarak belirlenmiştir.

Krediye uygulanan aylık faiz oranı 36 aya kadar %1,00 olup 100 bin TL kredi başvurusu yapmanız halinde ödeyeceğiniz aylık tutarlar vadelerine göre aşağıdaki tablodaki gibi olacaktır.

Kredi için talep edilen tahsis ücreti kredi toplam tutarının %0,5’i (binde beşi) kadar olmaktadır. Ziraat Bankasından arsa kredisi almanız halinde ekspertiz değerinin %50’sine kadar kredi imkanı sağlanacaktır.  Bu oranlar;

 • Konut ipoteği için değerinin en fazla %80,
 • İş yeri için % 75,
 • İmarlı arsa için %50 olmaktadır. Yani imarlı arsanın ekspertiz değerinin 200 bin TL olduğunu var sayarsak 100 bin TL kredi verilecektir.

Masraflar, diğer tutarlarda hesaplama ve başvuru için en yakın Ziraat Bankası şubesini ziyaret edebilirsiniz.

Ziraat Bankası Arazi Alım Kredisi

Sübvansiyonlu kapsamında arazi alım kredileri kullandırıyor. Hisseli tarım arazilerindeki hisse paylarının diğer hissedarlar tarafından, Hisseli olup olmadığına bakılmaksızın bitişik arazilerin, hisseli veya bitişik parsel olmayan arazilerin satın alınmasına yönelik olarak yatırım kredileri kullandırılmaktadır.

Şekerbank Arsa Kredisi (%50)

Şekerbank vatandaşın arsa hayallerini gerçekleştirmelerini kolaylaştırmak adına 120 ay vadeli arsa kredisi veriyor. Kredi kapsamında teminat olarak verilen gayrimenkulün %50’sine kadar kredi imkanı sağlanmaktadır. Kredinin diğer özellikleri ise şu şekilde olmaktadır.

 • Kredinin vadesi en fazla 120 ay olmaktadır.
 • Krediye uygulanan faiz oranı tüm vadelerde geçerli olup aylık % 1,84 olarak belirlenmiştir.
 • Gayrimenkulün hesaplanan ekspertiz değerinin %50’sine kredi verilmektedir.
 • Kişilerin satın alacağı arsanın imarlı olması halinde banka arsayı ipotek olarak alır. Ancak imarsız ise teminat olarak kişinin üzerinde bulunan imarlı arsa, işyeri veya konut gibi gayrimenkullerin ipoteği alınacaktır.

Kredi için banka tarafından talep edilen tahsis ücreti 500 TL olacaktır. Ekspertiz ücreti, diğer oranlarda hesaplamalar, ödeme seçenekleri ve başvuru için en yakın Şekerbank şubesini ziyaret edebilirsiniz.

Türkiye Finans Arsa Alım Kredisi (Katılım Bankası)

Kendi bahçenizi kurup organik ürün üretimi yapmaya ne dersiniz? Bunun için bir arsaya ihtiyacınız var ve arsa alacak sermayeniz yok ise Türkiye Finans’a giderek arsa kredisine başvuru yapabilirsiniz. Ekspertiz değerinin %50’si kadar kredi alınmaktadır.

Hemen en yakın banka şubesine;

 • T.C kimlik belgesinin veya ehliyet belgesinin fotokopisi,
 • Düzenli gelirin olduğunu belirten bir belge,
 • Arazinin tapu fotokopisi,
 • Finansmana konu ürünün proforma faturası,
 • İpotek edilen arsanın üzerinde başka bir ipotek olmadığını belgelemek

Bunlar ile birlikte bankaların gerekli gördüğü diğer evraklar var ise belgelediğiniz an finansman ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.

Kredinin kar oranı;

 • 12-24 aya vade vade imkanları ile kullanacağınız kredi için %1,75 faiz uygulanmaktadır.
 • 36-48 ay için uygulanacak olan faiz %1,76
 • Kredinizi daha uzun vadeler ile kullanmak isterseniz 60-72 ve 84 ay için %1,76 faiz uygulaması yapılacaktır.

Vade süre maksimum vade 84 ay olarak belirlenmiştir. Türkiye Finans yatırım amaçlı arsa almak isteyenler bankadan daha detaylı bilgi alabilirler.

Buna göre 100 bin TL kredi almanız halinde ödeme planı şu şekilde olacaktır; Ödemeleriniz tablodaki gibi olacaktır. Banka şubelerine müracaat ederek değişen faiz oranlı arsa kredisine başvuru yaparak acil satış değerinin %50’sine kadar kredi alabilirsiniz.

 • Tahsis ücreti 60 ay vade için 1.000 TL
 • 188,80 TL ipotek tesis ücreti,
 • 1.119,00​ TL Ekspertiz (Değerleme) ücretidir.

Arsa kredisi için belirtilen bankalara talep edilen evraklar işe birlikte başvuru yapabilirsiniz.

Krediye Uygun Arsaların Özellikleri Nelerdir?

Bankaların arsa kredileri oldukça uygun faizler ile ödeme kolaylıkları ile sunulurken kredi şartları da bankadan bankaya değişmektedir. Bankalar imarlı arsaya da kredi verirken bazı bankalarda imarlı olmayan arsalara da finansman desteği sunar. İmarlı olup olmadığına göre koşullar değişkenlik gösterse de bunun yanında hangi arsaların krediye uygun olup olmadığını merak edenler için bankaların bazı şartları şunlar olacaktır.

 • Arsanın belediye sınırları içerisinde ve imarlı olması,
 • Alınacak olan arsa hisseli tapuya sahip ise tek bir hissesi değil, tüm hisselerin satılıyor olması gibi sıralayabiliriz.

Arsa Vergisi Ne Kadar Oldu?

Arazi alarak arsa sahibi olanlar tarafından arsa vergisinin ne kadar olduğu konusu da araştırılmaktadır. Bilindiği üzere arsa vergileri her yıl emlak vergisi ödemekle mükellefler tarafından de 2 taksitte ödenebilmektedir. Konut ve arazi sahipleri gibi her yıl 2 taksitte ödeyecekleri vergilerin miktarları ve oranları  arsanın konumuna göre değişir.

Buna göre ödenecek vergi miktarlarını inceleyelim;

Emlak Çeşidi Büyükşehir Sınırları İçinde/ Dışında
Arazi Binde 2/ Binde 1
Arsa Binde 6/ Binde 3
Arsa Vergi Oranı

Sizde yatırım amaçlı ya da tarım ve hayvancılık faaliyetleriniz için arsa alım finansmanına ihtiyaç duyuyorsanız arsa kredisi veren 6 bankadan birine giderek başvuruda  bulunabilirsiniz.


Kaynak

İlgili İçerikler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu