Kredi Kartı

Askere Gidenin Kredi Kartı Borcu Ne Olur? Temmuz 2021

Askerlik yaşına gelmiş veya askerlik görevini yerine getirmek için sülüsünü teslim alan gençlerimizin kredi kartı borçları veya daha önceden çekmiş oldukları ve halen ödemeye devam etmiş oldukları ihtiyaç kredisi ödemeleri devam eder mi? Askere gidenin kredi kartı borcu ne olur? Askere gidenlerin kredi borçları dondurulur mu? gibi başlıkları ele alarak en sık sorulan soruların cevaplarını siz değerli okurlarımız için araştırdık.

Askere Gidenlerin Kredi ve Kredi Kart Borcu Devam Eder Mi?

Askerlik süreleri aşağıdaki gibidir;

 • Uzun dönem Askerlik süresi 12 ay
 • Askerlik görevini yapan er ve erbaşların izin süresi toplamda 24 gün
 • 1 ile 3 gün arasında yol süresi hesaplanır ve izinlere eklenir. Böylece 24 gün olan izin süresi 25 ile 27 gün aralığında değişir.
 • Sülüs kağıdını teslim alan asker adaylarının askerlik süresi başlamış olur ve birliğine teslim olana kadar gecen süreye de yol izni denir.
Askere Gidenlerin Kredi ve Kredi Kart Borcu Devam Eder Mi?

Tüm bu bilgilere göre askerlik görevini yapacak olan gençlerimizin kamu ve özel kuruluşlu bankalardan kullanmış oldukları kredi veya kredi kartı borçlarına ilişkin durumları aşağıdaki yazılarımızda yer alacaktır.

Askere Gidenin Kredi Kartı Borcu Ne Olur?

Kamu veya özel kuruluşlu bankaların herhangi birinden kredi kartı alan vatandaşlarımız kredi ödemelerini zamanında yapmak zorundadırlar. Kredi kartı borcunu zamanında ödemeyen banka müşterisine uyarı amaçlı bilgilendirme yapılır. Borcunu hala ödemeyen müşterilere ise yasal işlem uygulaması başlatılır. Bu durum kredi kartı kullanan hiç müşteri için değişmez tüm müşteri kitlesi için aynı durum söz konudur. Yani Askere giden veya gidecek olan gençlerin kredi kartı kullanmaları durumunda kredi kartı borçları dondurulamaz veya durdurulamaz. Askere gidecek olan gençler vatan borcunu ödemeye gitmeden önce kredi kartına olan borçlarının tamamını kapatıp gitmiş olduklarında hiç bir sorun kalmaz. Veya askerde de kredi kartı borçlarının taksit tutarlarını veya asgari oranlarını yatırmış olduklarında da hiç bir sorunla karşı karşıya kalmaz.

Bu durumu şu şekilde özetlemekte fayda görüyoruz. Hiçbir banka Askere gidecek olan müşterisinin borcunu dondurmaz veya durdurmaz. Borcunuz askere gitseniz de gitmeseniz de aynı şekilde devam etmektedir.

Askere Gidenlerin Kredi Borçları Dondurulur Mu?

Askerlik görevini yapmaya gitmeden önce çekilen ihtiyaç kredilerinin ödemeleri askerlik durumu söz konusu olmuş olduğunda da devam etmektedir. Askere giden vatandaşlarımızın hiç bir geliri olmadığı için borçlarını ödemeleri zor gibi görünmüş olsa da bankalar bu durum üzerinde hiç bir taviz vermemiş ve her ne olursa olsun çekilen ihtiyaç kredilerinin borçlarının gününde ödenmesi gerektiğinin altını çizmişlerdir. Askere giden vatandaşımız kredi borcunu veya kredi kartı borcunu hiç bir şekilde donduramaz. Borcun ödenmemesi durumunda faiz eklenecek ve halen ödenmeyen borçlar içinde yasal işlem başlatılacaktır. Borcu olan vatandaşımız askerde dahi olmuş olsa kara listeye alınacaktır.

Askere Gidenlerin Kredi Borçları Dondurulur Mu?
Askere Gidenlerin Kredi Borçları Dondurulur Mu?

Askere Kredi Veren Bankalar

Askerlik görevini yapan vatandaşlarımız herhangi bir bankaya kredi için başvuru yapmış olduklarında kendilerinden maaş bordrosu isteneceği için kredi başvuruları olumsuz sonuçlanabilir. Çünkü askerlik görevini yapan gençlerimiz çalışmadığı için maaş alamazlar bu sebeple de maaş bordroları yoktur. Fakat sözleşmeli olarak askerlik görevlerini yapan vatandaşlarımız için kredi veren bankalar bulunmaktadır. Bu bankaların listesi ise aşağıda yer almaktadır.

 • Ziraat bankası
 • Halkbank
 • Vakıfbank
 • Garanti Bankası
 • Denizbank
 • ING Bank
 • Akbank
 • Türkiye Ekonomi Bankası
 • İş Bankası

Saymış olduğumuz bu bankalardan kredi alan askerlerin borçları hiç bir şekilde dondurulamaz. Ödenmemesi durumunda borçlarına faiz eklenerek cezai işlemler uygulanır.

Askere Kredi Veren Bankalar
Askere Kredi Veren Bankalar

Askerde Kredi Kartı Kullanılır Mı ?

Askere gitmiş olan vatandaşlarız kredi kartlarını yanlarında götürebilirler. Fakat askeri alan içerisinde kredi kartı kullanımı gibi bir durum söz konusu değildir. Kredi kartınızı çarşı izinlerinizde yani askeri alan dışında kullanmanızda hiç bir engel yoktur. Kullanmış olduğunuz kredi kartının ödemelerini zamanında ve düzenli olarak yapmış olduğunuzda ise avantajlı taksit imkanlarından ve kartınızın size sunmuş olduğu diğer olanaklardan çok rahat bir şekilde yararlanacaksınız.

Asker Ailelerine Kredi Borçları İçin Yapılan Yardımlar

Askere gitmeden önce çekilen ihtiyaç kredilerinin borçları veya kredi kartı borçlarını ödemeyen ve borcu ailesinin üzerine yükleyen askerlerin ailelerine destek verilmektedir. Asker evli ise bu yardımdan eşi yararlanabilecektir. Eğer askere gitmiş olan vatandaşımız bekar ise bu yardımdan annesi yararlanacaktır. Bu yardımdan yararlanmak için ise başvuruyu yapacak olan kişi için sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları muhtaç belgesi vermektedirler. Bunun için ise asker ailelerinin nüfus cüzdanı ile SYDV’ye başvuru yapmaları gerekmektedir.

Asker Ailelerine Ödenen Ücret Ne Kadardır?

Asker ailelerine iki ayda bir ödeme yapılmaktadır. Bu yapılan ödemenin miktarı ise 275 Türk Lirası olmaktadır. Yani iki ayda bir toplamda oğlu ya da eşi askere giden kişiye 550 Türk Lirası tutarında bir yardım yapılmaktadır. Askerlik görevini yapmadan önce ailesine bakan ve geçimini sağlayan askerlerin ailelerine yapılan destekler devam etmektedir. Bu yardımın yanı sıra GSS tespiti yaptıran aileler ise ücretsiz olarak gıda, yakacak sağlık ve eğitim yardımlarından da yararlanabilirler. Bunun için ise vakıf ve fonlara başvuru yapmaları gerekmektedir.

Vakıfbank Askere Konut Kredisi

Türk Silahlı Kuvvetleri personellerine konut kredisi Vakıf Bankası tarafın uygun ödeme koşulları ile sunulmaktadır. 15 yıl vadeli konut kredisi ile askerler aynı zamanda 6 ay anapara ve faiz ödemesi dönemden de yararlanacaklardır. TSK Personellerine kullandırılacak konut kredisi yalnızca sıfır konut alımları için geçerli olacaktır.

Bu kapsamda askerlerin kredi ve kredi kartı borçları askere gittiklerinde dondurulmaz veya silinmez.


Kaynak

İlgili İçerikler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu