İhtiyaç Kredisi

Bankalara Borcum Var Ödeyemiyorum Ne Yapmalıyım? 2021 (TEK ÇARE) Ağustos 2021 AvukatTarifesi

Tüketicilerin kullanmış olduğu krediler veya çeşitli mağazalara yapmış oldukları borçları ödeyemediği zaman başlatılan hukuki işlemler sonucunda icralık olabilirler gayrimenkul, taşıt veya eşya kaybı yaşamamaları için borçlarını verilen süre içerisinde ödemeleri gerekmektedir. Ancak, borçlarını ödeyemeyen kişilerin en çok araştırmış oldukları konular arasında yer alan çok borcum var çaresizim ne yapmalıyım, bankalara borcum var ödeyemiyorum ne yapmalıyım soruları sorulmaktadır. Kredimi ödeyemiyorum 2021 yılında yapılandırma veya borç birleştirme kredilerinden faydalanmak istiyorum ben bittim çok borcum var ve Bankalara borcum var üzerimde hiçbir mal yok ne olur diyen kişiler için bireysel kredi borcu ödenmezse ne olur ne zaman banka icra takibi başlatır içeriğimizde detaylandırdık

Kredimi Ödeyemiyorum 2021

Bankalara borcum var ödeyemiyorum ne yapmalıyım tek çarem ne diyorsanız öncelikle hakkınızda yasal takip süreci başlatılacaktır. Yasal takip sürecini banka başlatmadan önce borçluya 90 gün tanımaktadır. Ancak bu 3 aylık süreç borçlunun borcunu ödeyemediği günden itibaren başlamaktadır ve banka borcun 54. günü borçluya ihtar göndererek bildirmektedir. Eğer, 54 günlük süreçte ödeme yapmayarak ihtar alırsanız hem gecikme faizini hem de ihtar ücretini ödeyerek gecikme gün sayınız 90 gün üzerinden geriletebilirsiniz. Borçlu 90 günlük süreçte hala borcunu ödemiyorsa idari takip başlar, 90 günlük süreçten sonra banka borcunuzun faizi ile birlikte tamamının ödenmesini ister. Bu süre içerisinde borcun yapılandırılması talebinde bulunabilirsiniz. Borç ile ilgili olarak herhangi bir ödeme yapılmadığı 90 gün sonrasında hukuki süreç başlatılmaktadır. Hukuki işlemin başlatılmasından sonra devreye merkez bankası girer ve borçlu kara listeye alınarak 5 yıllık süre ile sicili bozulur ve bankalardan bu süre içerisinde kredi kullanamaz. Mahkeme kararı ile maaşa bloke, haciz ve icra takibinin başlatılması gibi durumlar ile borçlu karşı karşıya kalabilmektedir. Bankalara borcu olan ancak üzerinde herhangi bir mal varlığı olmayan ve borcunu ödeyemeyecek kadar çaresiz olan kişiler için bankalar tarafından farklı süreçler başlatılabilir.

Çok Borcum Var Çaresizim Ne Yapmalıyım?

Ben bittim çok borcum var, 50.000 TL borcum var ne yapmalıyım diyorsanız öncelikle nereye ne kadar borcunuz var tam olarak bunları tespit etmelisiniz. Sonrasında ise Borcunuzu her ay düzenli olarak ne kadar ödeyebileceğinizi analizini yaptığınızda her ay düzenli olarak borçlarınızı ödemeye başladığınızda geriye kalan borç kısmı için bankaların ihtiyaç kredileri veya borç kapatma kredilerinden faydalanabilirsiniz. Bu kredilerden faydalanabilmek için öncelikle borçlarınızı düzenli ödemeye başlayarak KKB notunuzu yükselterek bankalarının güvenini kazanmanız gerekmektedir. Bankalara borcu olan ve üzerine hiçbir mal olmayan kişiler için durum değişmektedir. Bu kişilerin ne yapması gerektiğine bakalım.

Bireysel Kredi Borcu Ödenmezse Ne Olur?

Tüketici bireysel kredi borcundan dolayı icralık olması durumunda ciddi anlamda zarara uğramaktadır. İşlemlerin yıllık faiz oranı %20 ile %25 arasındadır. Fakat bazı bankalar, mağazalar veya GSM operatörleri tüketiciyi icraya verdiğinde olması gerekenden fazla,%30 ile %35 oranında faiz işlemi uygulatabilir. Bu nedenle borç, olması gerektiğinden fazla oluyor. İcra dairesi bu işletmelerin faiz oranlarına müdahale etmediği için itiraz etmemektedir, çünkü faiz oranları tek değil çok çeşitlidir, bu yüzden tüketici borçları konusunda dikkatli olmalıdır. Bankalara Borcum Var Ödeyemiyorum Ne Yapmalıyım üzerinde mal olmayan vatandaşların ne yapması gerektiğine bakalım.

Bankalara Borcum Var Üzerimde Hiçbir Mal Yok Ne Olur?

Bankalara borcu olan ve düzenli ödeyemeyen kişiler için öncelikle bankalardan borç yapılandırma teklifi ile borçları aylık düzenli ödeyebilecekleri tutarlara bölünerek kişilerin borçlarını düzenli olarak ödemeleri talep edilir Ancak, borçlu kişi hala borçlarını düzenli olarak ödeyemiyorsa tüm mallarının satılmış olmasına rağmen satılan mallar borç bedelini karşılamıyorsa aciz vesikası alınması gerekmektedir. Bu belgede kesin aciz belgesi yani borçlunun borçlarını asla ödeyemeyeceğini gösterir bir diğeri ise geçici aciz belgesidir. Borçlu borçlarını kabul ediyor ancak belirli bir süre ödeyemeyeceği anlamına gelmektedir.

Ancak, aciz vesikası için İcra iflas kanunu tarafından sıkı şartlar uygulanmaktadır. Kişinin malı bulunuyorsa hacze ilişkin tüm malların satılmış olması gerekiyor ve alacaklı satışın gerçekleşmesi talebinden feragat ederek kendisine aciz belgesi verilmesi talebinde bulunamaz. Aciz vesikasını haczi koyduran banka yada iştirak eden alacaklı tarafından talep edilmesi gerekmektedir. Kesin aciz belgesi olarak verilen belge takip hukuku açısından borçluya borçlu olduğunu bildirme ve yazılı olarak borcu kabullenmesini içeren bir senet olarak kabul edilir. Bu nedenle bankalara borcu olan kişiler hiçbir mal varlığı yok ise ve hakkında kesin aciz vesikası alındığında kişinin borçlarını karşılayamayacağı halini alacaktır.

İcralık olan kişilerin ne yapması gerektiğini inceleyelim.

İcralık Olan Kişi Ne Yapmalı?

Evinize gönderilen tebligatı siz değil de bir başkası alırsa o tebligat usulsüz sayılacaktır, tebligatı siz aldıysanız ve borcunuzun olduğunu bilmiyorsanız, bunun hangi borçtan kaynaklandığını öğrenmelisiniz. Bu işlemlerde zaman söz konusu olduğu için hemen bir avukata başvurmanız gerekmektedir.

  • Borcunuz yok ise 7 gün içerisinde size gelen tebligata itiraz edebilirsiniz.
  • İtiraz süresini kaçırdıysanız hiç bir hatanız ve kusurunuz yok ise  mallarınızın, maaşınızın, varlıklarınızın haczedilip, satılması aşamasına kadar itiraz edep geri alabilirsiniz.
  • Eğer borcunuz varsa bir kısmını ödediyseniz size yapılan haciz işlemleri borcun tamamı kadar ise ödemediğiniz borç kadarına itiraz etmeniz mümkündür.
  • Borcunuzun tamamını ödeme imkanınız varsa borcu ödemek, imkanınız yoksa en azından asgari tutarını ödemek yararınıza olacaktır.
  • Çünkü bu durumda borcunuza sadece faiz işlemeyecek, yasal sürecin başlamasının bir nebze de olsa önüne geçmiş olacaksınız.

Yasal takip işlemi başlamadan yapmanız gereken diğer şey ise, biriken borçlarınıza bir an önce önlemek almak ve borç yapılandırmasına gitmektir.

İcra Borcu Ödenmezse Ne Olur?

Bir borç için icra işlemi başlatılması için, borcun yasal olarak ispat edilmesi gerekmektedir. Kişinin özel kurumlara ve devlete ödemesi gereken miktar, çeşitli sebeplerden dolayı veya kasti olarak ödenmiyorsa ilk önce borçluya hatırlatma niteliğinde bir yazı gönderilir, eğer borçlu bu hatırlatmayı dikkate almıyor ve borcunu ödememeye devam ediyorsa, yasal süreç başlatılır. Alacaklı kişinin borç miktarını devlet vasıtasıyla alabilmesi için İcra ve İflas Müdürlükleri ile İcra Mahkemeleri kurulmuştur. Alacaklı kişi dava açtığı zaman, borçlu kişinin maaşının bir kısmına, banka hesaplarına ve mal varlığına el konulmaktadır. Kişi, kasıtlı olarak ödememe haricinde, borcu olduğunu unutarak haciz davasına tabi tutulabilir. Bu yüzden sık sık vatandaşların adlarına haciz olup olmadığını kontrol etmesi gerekir. Haciz kararı oluşturabilecek sebepler;

  • Kurumlara borçlanmış olmak (Katma Değer Vergisi)
  • Özel Tüketim Vergisi (Motorlu Taşıtlar Vergisi)
  • Veraset ve İntikal Vergisi,
  • Trafik cezası,
  • Adli ve idari para cezası,

Bunları ödemeyi unutup veya kasıtlı olarak ödemediğiniz zaman adınıza icra işlemi başlatılacaktır.

Kredi Borcu Olanlara Büyük Müjde Silinecek 2021

Kredi kartı veya kredi borcu olan kişilere bankalardan büyük müjde verilerek yapılandırma yolunda taksitlendirme imkanları veriliyor. Borçlarını belirli aya bölerek taksitlendirme yapan kişiler herhangi bir yasal süreç içerisine girmeden borçlarını düzenli ödemeler yaparak bitirebilirler. Ayrıca, Özel ve Kamu Bankalarının vermiş olduğu borç birleştirme kredilerinden faydalanabilirsiniz. Borç birleştirme kredilerinde kredilerin ana borçları silinmez, borcunuzu geçirdiğiniz bankaya göre faiz oranı düşebilir. Borç yapılandırma ve borç birleştirme işlemlerinde tercih ettiğiniz bankaya göre faiz oranları ve vade süreleri değişiklik göstermektedir. Tüm bu süreçteki işlemlerde vade süresi bankanın inisiyatifine kalmıştır. Detaylı bilgileri bankalar ile iletişime geçerek öğrenebilirsiniz.

Kaynak

İlgili İçerikler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu