Devlet Tarım Destekleri

Beyaz Şapkalı Mantar Yetiştiriciliği Geri Ödemesiz Hibe Haziran 2021

Tarım Orman Bakanlığı 30.000 TL’lik bir imkan sağlıyor. İşte, beyaz şapkalı mantar yetiştiriciliğine 30 bin tl hibe desteği ve merak edilenler

Mantar yetiştiriciliği  günümüzde fazlası ile para kazandıran işlerden biridir. Eğer sermayeniz var ise mantar yetiştiriciliğine yatırım yapabilirsiniz. Ancak bilmeniz gerekiyor ki mantarlar ilgilenilmesi gereken ürünlerdir. Yani profesyonel mantar yetiştiriciliği yapmak istiyorsanız biraz gayret göstermeniz gerekecektir. Erzurum, Düzce gibi illerde mantar yetiştiriciliği yapabilirsiniz. Bu yazımızda sizler için mantar yetiştiriciliği için verilen hibeleri, kültür mantarı ve hiera mantar yetiştiriciliği proje örneklerini ve maliyetini araştırdık. Mantar Yetiştiriciliği Bayiliği, Mantar yetiştiriciliği ve ak mantarı ne kadar kazandırır 2021, kültür mantarı yetiştiriciliğinin zorlukları nelerdir, üretim aşamaları, maliyeti, Mantar Yetiştiriciliği Kredisi Veren Bankalar, kültür mantarı nasıl yetiştirilir proje örnekleri  hakkında bilinmesi gereken tüm detaylara haberimizden ulaşabilirsiniz.

Beyaz Şapkalı Mantar Üretimi

Ülkemizde yapılan tarım ile ilgili alanlarda son yıllara devletimizin sağlamış olduğu teşvik ve hibelerden dolayı hızlı bir artışın olduğu gözlemlenmektedir. Tarım alanının yanı sıra son dönemlerde mantar üretimi yapan girişimcilerin sayısında da olukça artış görülmektedir. Geçen yıl bu sektöre 30 bin TL. hibe verilmiştir. Mantar üretimi yapmak isteyen girişimciler için bankalar kredi imkanları sağlamaktadır. Tarım ve Orman Bakanlığının bu sektöre destek vererek mantar üretiminin artış göstermesi de gözden kaçmamaktadır. Beyaz şapkalı mantar olarak bilinen mantar türünün asıl ismi Agaricus Bitorquis’ dur. Mantar yetiştiriciliğine verilen devlet destekli hibeyi inceleyebilirsiniz.

Beyaz şapkalı mantar yetiştiriciliğine hibe desteği veriliyor.

TKDK Mantar Yetiştiriciliğine Devlet Desteği

Mantar üretimi yapmak için girişimcilerin bu işe bir miktar sermaye ayırmaları gerekiyor. Eğer elinde yeteri kadar sermayesi olmayanlar  TKDK ‘dan, Kosgeb’den veya Ziraat Bankasının verdiği mantar kredisine başvuru yaparak devlet desteği alabilirler. Mantar üretimi yapmak isteyenler için kültür mantarı, istiridye mantarı gibi ürünlerin kursları bulunmaktadır. Bu işten para kazanmak isteyenler kurulum maliyetlerini bankaların finansman desteklerine başvurarak karşılayabilirler.

Beyaz Şapkalı Mantar Yetiştiriciliği Kredisi Veren Bankalar

Mantar Yetiştiriciliği Kredisi Veren Bankalar mantar yetiştirmek isteyenlerin gözde sorusu oldu. Mantar üretimi yapmak isteyen girişimcilerin sayısı son dönemlerde hızlı bir şekilde artış göstermektedir. Kültür mantarı ve İstiridye mantarcılığı yapmak isteyen girişimcilerimiz için devletimiz destek verirken aynı zamanda bankalarda uygun faiz oranları ile kredi imkanları sağlamaktadır. Mantar yetiştiriciliği yapmak istiyor ve işletme kurmayı düşünüyorsanız ya da mevcut işletmenizin kapasitesi büyütmek istiyorsanız bunu kredi kullanımı ile gerçekleştirebilirsiniz. Mantar kredisi kapsamında kredi kullandıran bankalar aşağıdaki sıralanmıştır. Sizde Mantar Kredisi çekmek istiyorsanız bankaların şubelerine ziyaret etmelisiniz. Mantar yetiştiriciliği için öncelikli olarak kamu bankaları harekete geçmiştir. Türkiye Cumhuriyeti Ziraat Bankası‘da bitkisel üretim desteği adı altında kredi imkanları sağlamaktadır.

 • Akbank
 • İş Bankası
 • Garanti Bankası
 • Ziraat Bankası
 • TEB
 • Albaraka
 • Şekerbank gibi bankalardan tarımsal üretime esas kredi almak mümkündür.

Mantar yetiştiriciliği yapmak isteyen girişimcilerimiz için devlet teşvikleri verilmektedir. Mantar üretiminin çok hızlı ve kolay bir şekilde paraya dönüşmesiyle alakalı olarak son dönemlerde bu işe adım atan çok sayıda girişimci bulunmaktadır. Bu alanda üretim yapmak isteyen girişimcilerin sektöre giriş yapmadan önce çok iyi araştırma yapması gerekmektedir. Araştırma sonucunda mantar üretiminin nasıl yapılacağı, üretilen ürünlerin nasıl paketlenip, nasıl pazarlanacağı da oldukça önemli bir yere sahiptir. Mantar yetiştiriciliği teşviklerinden yararlanmak için uymanız gereken kuralların olduğunu ve bu kurallara uymuş olduğunuz taktirde devletin sunmuş olduğu teşviklerden ve banka kredilerinden yararlanabileceğinizi dile getirebiliriz.

Mantar Üretimi Teşviklerinden Nasıl Yararlanılır?
Mantar Üretimi Teşviklerinden Nasıl Yararlanılır?

İş Bankası Mantar Yetiştiriciliği Kredisi Başvuru

Bulunduğunuz yerdeki İş Bankası şubelerine giderek uzman banka yetkililerinden bilgi alabilirsiniz. Ayrıca banka müşterilerinden üreteciler için en iyi dijital tarım uygulamasından biri olan İmecemobil indirerek veya internet üzerinden başvurularınızı tamamlayabilirsiniz. Bu destekten yararlanabilmek için zorunlu şart ÇKS kaydı ve Ziraat Odası çiftçi Kayıt Belgesine sahip olmaktadır. Bu üretici kayıt sisteminde kayıtlı olan vatandaşlar başvurularını gerçekleştirebilmektedir.

 • Bu kredi 24 ay vadeli olarak kullanılabilir.
 • Ödeme planı istediğiniz şekilde, ürün toplama zamanına göre uzun vadelerde şekillendirilebilir.
 • En uygun faiz oranları ve teminat seçeneklerinden yararlanabilirsiniz.
 • Bu nakit desteği ile karşılanan ihtiyaçlar;
  • Yetiştiricilik için ihtiyacınız olan kompost,
  • Misel,
  • Torf alışı
  • Elektrik harcamaları
  • Sulama giderleri
  • Kompost yerleştirme
  • Tesisi boşaltma gibi harcamalar olarak sıralanabilir.

Ziraat Bankası Mantar Kredisi

Bitkisel üretim desteği kredileri başlığı altında verilmektedir. Tahıl, baklagiller, yumrulu bitkiler, aromatik, tıbbi bitki, endüstriyel, yağlı tohumlar gibi ürünlerin yetiştirilmesi, sertifikalı olarak satış, işleme, pazarlama, tarla, meyve ve sebzeciliği, mantar yetiştiriciliği gibi konularda İşletme ve Yatırım kredileri kullanılabilmektedir. .Çiftçi kayıt belgeniz ile başvuruda bulunarak yüzde 50 faiz indiriminden faydalanabilirsiniz. 50 bin TL’ye kadar finansman desteği sunulmaktadır.

Başvuru için gerekli olan evraklar;

 • Kurallara uygun olarak bir işletmenizin olması,
 • Kefil şartını sağlayan maaşlı veya memur 2 kişi,
 • İpotek edilecek mallarınız
 • Gelir belgesi ve Çiftçi Kayıt Belgesi

Mantar Üretimi Teşviklerinden Nasıl Yararlanılır?

Mantar üretimi yapmak isteyen bir girişimci bu sektöre girmeden önce işi en ince ayrıntısına kadar öğrenmeli ve iyi bir bilgi ile bu işe adım atmalıdır. Öncelikle 100 metre karelik bir alanda mantar üretiminin çok rahat bir şekilde yapılacağını belirtmek isteriz. Mantar üretimi yapacak olan girişimci üretimi gerçekleştireceği alanı yerleşim alanlarının olduğu bölgelerden mümkün olduğu kadar uzakta tutmalıdır. Bunun sebebinin ise mantarların etrafı rahatsız edecek kadar kötü bir kokuya sebep olması ile alakalı olduğunu belirtebiliriz. Mantar üretimi yapacak olan girişimcilerin kullanacakları ekipmanlar ile alakalı olarak ortalama 50 bin lira civarında bir sermayeye sahip olması gerekmektedir. Mantar yetiştiriciliği yapmak isteyen girişimcilerin bulunmuş oldukları bölgedeki Tarım ve Orman Müdürlüklerine başvuru yapmaları gerekmektedir.

Aynı zamanda devlet teşviklerinden yararlanabilmek için girişimcilik sertifikasına sahip olmanız gerekmektedir. Girişimcilik sertifikasına sahip iseniz mantar yetiştiriciliği yapabilmeniz için bir sertifikaya daha sahip olmanız gerekmektedir. Mantar yetiştiriciliği sertifikasını alabilmek için halk eğitim merkezlerinde açılan kurslara başvuruda bulunabilirsiniz. Bu iki sertifikaya sahip olduktan sonra teşviklerden yararlanmak için diğer işlemleri gerçekleştirebilirsiniz.

Beyaz Şapkalı Mantar Yetiştiriciliğine 30 Bin Lira Hibe

Mantar yetiştiriciliği yapmak isteyen girişimcilerimiz için Tarım ve Orman Bakanlığı 30.000 (otuz bin) lira tutarında geri ödemesiz hibe desteğinin verileceği açıklanmıştır. Resmi gazete de yayınlanan ve uyulması gereken kurallara uyan girişimciler devletin sunmuş olduğu hibelerden yararlanabileceklerdir. Aynı zamanda devletin sunmuş olduğu bu teşviklerin yanı sıra Türkiye Cumhuriyeti Ziraat Bankası verilen teşviklerin üç katına kadar kredi imkanı sunmaktadır.

Banka tarımsal kredi adı altında sunmuş olduğu bu krediyi bir yıl ile dört yıl arasında vadelendirerek düşük faiz oranlarından yararlanmanızı da sağlayacaktır. Üretim tesisinizi  açmak için geç kalmayın.Mantar yetiştiriciliğine geçen yıl itibari ile 30 bin TL hibe verildi.

İstiridye Mantarı Ne Kadar Kazandırır 2021

İstiridye mantarı yetiştiriciliği yapmak ekonomik açıdan size oldukça fayda sağlayacak olup yüksek kar marjına sahip olabilirsiniz. Ancak yetiştiriciliğin nerede yapılacağı gibi konular oldukça önemlidir. Mantar yetiştiriciliğine en uygun yeri belirlemelisiniz. Maliyet hesaplamasının kar bırakması ve işletmenin başarısı adına oldukça önemli olduğu düşünülürse  minimum düzeyde yapılacak bir istiridye mantarı yetiştiriciliği 10.000 Lira sermaye ile kurulabilir.

 • 98 m2 fıskiye; 1.000 TL
 • 98 m2 yalıtımlı çadır; 7.000 TL
 • Fan; 1.000 TL
 • Petek; 1.350 TL
 • Sigorta ve elektrik panosu; 2.000 TL
 • Zemin beton dökümü; 2.000 TL
 • Kompost; 12,000 TL
 • BTU tavan tipi klima; 7,000 TL
 • Aydınlatma; 1,000 TL
 • Demir ranza; 7,000 TL
 • İşçilik ve montaj ücreti ; 4,000 TL

İstiridye mantarının maliyeti toplamda 42,000 lirayı bulmakta olup yapılacak masraflarda anlaşma sağlayacağınız firmaya göre değişkenlik gösterebilir.

Mantar Yetiştiriciliği Bayiliği

Mantar yetiştiriciliği masraflarını bir bayilik üzerinden halletmek istiyorsanız ve bayiliğe belli bir bedel ödemeniz ardından kurulacak işletmenizde kar marjı yakalamak ve başarılı olmak istiyorsanız size önerebileceğimiz iki mantar bayiliği veren firma bulunmaktadır. Yukarıda verdiğimiz maliyet hesaplamasına ayrı kalemler üzerinden uğraşmak hesap yapmak ve mali bir tabloya ihtiyaç duymadan direk faaliyet aşamasına geçeceğiniz işletmeniz için Hiera Mantar ve Marmara Mantar bayilik vermektedir.

TKDK adıyla anılan bilinen Kırsal kalkınmayı destekleme kuruluşu,  mantar üretimi ile uğraşan çiftçi ve üreticilerimize sınırsız destek ve hibe vermektedir. Sizde bu destek ve hibelerden yararlanmak için başvuru formunu web sitesi üzerinden doldurunuz.

Mantarhane Kurulum Maliyeti 2021

2021 yılında kültür mantarı yetiştiriciliği maliyeti ne kadar araştırılmaya devam ediyor. Mantar yetiştiriciliğinde ilk sahip olunması gereken bir mantarhane kurulumu olacaktır. Mantarhane seçiminde ve mantarhanenin içinde ne olacağı gibi hususlar ciddi önem taşımaktadır. Mantar yetiştiriciliğinde esas olan mantarhane kurulumunda konumun ısı yalıtımlı olması, kapasitesi ve kompost işlemi ekipmanlarını temin etmelisiniz. Mantar çadırı olarak da ifade edilen mantarhane de bulunması gerekenleri şu şekilde sıralamak mümkün;

 • Öncelikle havalandırma fanları mantar çadırında bulunmalı
 • Isıtma ve soğutma için yüksek wat gücüne sahip klimalara sahip olmalısınız.
 • Polen filtreli maskeler temin etmeli,
 • Sisleme makine alımı,
 • Soğutma ve nemlendirmeyi sağlayan petekler,
 • Su basımı için su motor ve pompa düzeneği,
 • Dijital kantar,
 • Termometre ve kompost ölçümünü sağlayan çubuk termometre cihazları,
 • Zaman ayarlı aydınlatma sağlayan elektrik ünitesi temini ile mantar çadırı kurabilirsiniz.

Mantarhane Açmak İçin Gerekli Belgeler

Mantarhane açarak üretim yapmak isteyen vatandaşlar, aşağıdaki belirtilen evrakları hazırlayarak işlemlerine başlayabilirler.

 • Vergi levhası
 • Belediyeden Alınan Ruhsat
 • İmza Sirküleri
 • Ticaret Sicil Gazetesi
 • Mal Varlığının Beyanı
 • Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’ndan Gıda Üretim Belgesi
 • Geçici Vergi Beyannamesi
 • İSO – 22000:2008 Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi,
 • İSO – 9001:2008 Kalite Yönetim Sistemi ,
 • İyi Tarım Uygulaması (ITU) Belgesi

Kosgeb Mantar Yetiştiriciliğine Destek Veriyor mu?

Kosgeb tarafından mantar üretimi yapacak olan girişimcileri nace kodları ile 2021 yılında da desteklemeye devam ediyor. Kosgeb tarafından;

 • 01.13.21 Mantar Ve Yer Mantarları (Domalan) Yetiştirilmesi,
 • 46.31.06 Nace Kodu ile Kültür Mantarı Toptan Ticareti,
 • 47.21.01 Belirli bir mala tahsis edilmiş mağazalarda taze sebze ve meyve perakende ticareti (manav ürünleri ile kültür mantarı dahil) nace kodları ile mantar sektörüne destek vermektedir.

KOSGEB tarafından girişimcilerin kuracakları yeni işyerlerinin kurulum masrafları için destek verirken, tarım sektöründe de tesis kurulumu, paketleme ve satış için gerekli makine ve teçhizatlarının alımı için hibe destekleri vermektedir.

KOSGEB Mantar Yetiştiriciliği Kursu

Halk Eğitim merkezlerinde yetiştiricilik için kurslar verilmektedir. Ücretsiz olan bu kurslara, şubelere giderek başvuruda bulunabilir ve İŞKUR destekli kursları alabilirsiniz. Ayrıca 2021 yılı dahilinde KOSGEB eğitimleri de bulunmaktadır. İŞKUR eğitimleri dışında KOSGEB kursları 384 saat olarak verilmektedir. İki grup halinde verilen bu eğitimler 1. grup sabah, 2. grup akşam olmak üzere iki şekilde verilmektedir.

İŞKUR Mantar Yetiştiriciliği Kursu 2021

İŞKUR Mantar yetiştiriciliği kurslarının yaş şartı 18 yaştan başlar ve 65 yaşına kadar kayıtlar alınır. Başvurmak için İŞKUR’a kayıt olunur, SGK kapsamında çalışmıyor olmak gerekir ve belirlenen şartları da kabul etmeniz gerekmektedir. Toplamda 38 gün sürecek bu eğitimlerde işsizlik maaşı almayanlar, alanlara göre günlük ücretlerini biraz daha fazla alırlar.

1 Ton Mantar Kompost Fiyatı

Bilinen alışveriş sitelerinde Hepsiburada, N11, Trendyol, Gittigidiyor sayfalarında kompost mantar satışı yapılmaktadır. Hem evde yetiştirmek için hem de ticaret yapmak için bu satış noktalarında belirlenen fiyatlardan satın alabilirsiniz. Litrelik, poşetli setler, kovalar, kitler ve torbalar halinde de online fiyat araştırması yapabilirsiniz.

 • 18, 6 veya 12 litrelik istiridye mantar kompostu
 • Mantar tohumu ve miseli kitleri
 • Ticari boy kompostları
 • Şapkalı Kültür mantarı miseli tohumu (kiloluk)
 • Tohum ekili hazır kompostlar ürünlerden bazılarıdır.

Beyaz Şapkalı Mantar Kompostu Fiyatları 2021

Mantar yetiştiriciliğinde üretim için gerekli olan mantar kompostunun fiyatları  6’lı 7’li paketlerin fiyatları yaklaşık 50- 100 TL arasında değişmektedir.


Kaynak

İlgili İçerikler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu