Konut Kredisi

Bina Güçlendirme ve Fiyatları (Tüm İşlemler) Haziran 2021

Depreme karşı bir çok önlem alınmaktadır. Bunlardan biri de bina güçlendirme ve yapılandırma işlemleridir. Deprem hasarı olan binalarda bir takım bina güçlendirmeleri yapılarak yapının ömrü uzatılabilir ve yapı sağlıklı bir hale dönüşebilir. Bizlerde sizler için bina, kolon ve kiriş güçlendirme nedir, binaların depreme karşı davranışını güçlendirme nasıl yapılır, ne kadar sürer, nasıl yapılır, tekniklerini, yönetmeliği, maliyeti, fiyatları, orta hasarlı binalar, hakkında bina güçlendirme işlemleri ve fiyatları hakkında araştırma sağladık.

Bina Güçlendirme Nedir?

Yapının muhtemel bir depremde çökmesi ve yıkılması ile oluşacak can ve mal kaybını önlemek amacı ile yapılan, evleri yapısal ilaveler ile depreme ve darbelere karşı daha dayanıklı hale getirmek için yapılan bir müdahaledir.

Bina Güçlendirme Yönetmeliği hakkında bilgi alabilirsiniz.

Bina Güçlendirme Nasıl Yapılır?

Bina güçlendirme firmaları, çeşitli teknikler kullanarak işyerleri yada evleri depreme ve olası darbelere karşı daha dayanıklı hale getirir. Ancak güçlendirme çalışmalarından önce yapılması ve uygulanması gereken prosedürler vardır.

 • Güçlendirme yapılacak olan evlerin projesi hazırlanır ve projeye uygun yapılıp yapılmadığı denetlenir.
 • Daha sonra binadan beton numuneleri alınır. Belli alanlardaki demir yerlerinden çeşitli kesitler alınır ve test edilir.
 • Bu gibi testlerde elde edilen sonuçlar ile ev güçlendirme işlemlerine başlanır.
 • Bu işlemler yapılırken doğru teknikler kullanılmalıdır. Doğru yapılmayan güçlendirme yapıları riski daha fazla arttırabilir.
 • Bu sebep ile dikkatli bir çalışma yapılması ve doğru tekniklerin kullanılması gerekir.
 • Belirlenen tekniklerden ve onaydan sonra güçlendirme işlemlerine başlanır.

Bina güçlendirme tekniklerini devam ederek inceleyebilirsiniz.

Bina Güçlendirme Teknikleri

Deprem hasarları ve kayıplarını önlemek için yapı güçlendirmesi yapmak en önemli konulardan biridir. Ev yapısını güçlendirilirken aşağıdaki teknikler uygulanır. Bunlar;

 • Kolon mantolama
 • Kanat ekeme
 • Çelik mantolama
 • Betonarme mantolama
 • Mantolama veya gömlek geçirme işlemi
 • Eski ve yeni betonları kaynaştırma
 • Epoksi enjeksiyonu
 • Kiriş ve kolon Mantolama

Bu teknikler en çok başvurulan ve yapı güçlendirmede en çok yapılan işlemlerdir. Ancak her yapı için ayı şeyler geçerli değildir. Binaların statik durumu araştırması yapılır. Analizler sonucunda bir proje hazırlanır ve uygulanır. Her yapının depreme veya başka darbelere verdiği tepkiler ise farklıdır. Bu sebep ile teknikler de yapıdan yapıya değişiklik gösterir. Eski ve yeni yapılarda bu teknikler değişir.

Bina Güçlendirme Ne Kadar Sürer?

Bina güçlendirme söz konusu olduğunda çoğu kişinin merak ettiği konu ise güçlendirme çalışmalarının ne kadar sürdüğüdür. Bunun için net bir gün veya ay vermek mümkün değildir. Çünkü her ev güçlendirme çalışmasına girdiğinde proje çizilir ve yeni baştan bir bina yapılıyormuş gibi işlem yapmaktadır.

 • Projenin detayları çok önemlidir.
 • Güçlendirmelerin ne kadar süreceğini belirler ve bu noktada en önemli etkenlerden biride binanın hasarı ve büyüklüğüdür.
 • Bazı binalarda güçlendirme için yapılacak uygulamalar daha az iken bazı binalar da ise çok daha fazla hasar meydana gelebiliyor.
 • Bu durumlardan dolayı işlemin ne kadar süreceğini evlerin büyüklüğü de etkiliyor.

Bu sebep ile kaç gün süreceği veya ne kadar sürede güçlendirmenin sona ereceğini söylemek mümkün değildir.

Binaların Depreme Karşı Davranışını Güçlendirmek

Binaların depreme karşı davranışlarını güçlendirme işlemi hasarsız yapı ve elemanlarının oluşturduğu hasarların giderilmesi ve güçlendirilmesinde yapılan tadilat, güçlülük, onarım ve iyileştirme sürecini kapsayan işlemlerdir.

 • Binaların depremlere karşı güçlendirmelerini yapmak belirli bir program ile adım adım uygulanarak yapılmaktadır.
 • Ancak bu planlar bilir kişi ve profesyonel cihazlar, dalında uzman kişiler ile yapılmalıdır.
 • Tecrübesizlik ile yapılan güçlendirme işlemleri binanın temel yapısını zayıflatır ve olumsuz yönde etkiler.
 • Her binanın yapılışı, malzeme kalitesi, miktarı, bulunduğu katı, işçiliği ve dış etkenleri farklıdır.
 • Bu nedenle zayıflık ve güçlülük durumu farklılık gösterir.
 • Bu sebeple evlere özgün değerlendirmeler yapılır, yönetmeliklere göre eksikler belirlenerek analizler yapılır.
 • Sonrasında binanın güçlendirme metotları ile onarım ve güçlendirme işlemine başlanır.
Bina Güçlendirme ve Fiyatları

Deprem Sonrası Bina Güçlendirme

Deprem esnasında binalarda oluşan hasarlar, çatlaklar için güçlendirme yapılması şarttır. Aksi takdirde bir sonraki yaşanan herhangi bir darbede bile bina ağır hasarlar alabilir, yıkılabilir. Bu sebep ile deprem esnasında hasar gören binalar hemen boşaltılmalıdır. Daha sonra evden, kiriş ve kolonlardan örnekler alınarak cihazlar ile kontrolleri sağlanarak, yapının zayıf olduğu, kirişi eksik olan veya kolon güçlendirmesi gereken yerlere ve zeminlere takviyeler yapılmalı sonrasında sağlamlığı cihazlar ile kontrol edilerek eksikleri tamamlanmalıdır. Bu güçlendirmeler için bulunduğunuz yerdeki şirketlere başvuru yapabilir, binanızın güçlendirmeye ihtiyacı var mı öğrenebilirsiniz. Güçlendirme işleminizi yaptırmadığınız takdirde ağır hasarlar ve can kayıpları ile karşılaşabilirsiniz.

Kolon Güçlendirme

Kolonlar bildiğiniz üzere bir evler için en önemli unsurlardan biridir. Temelin sağlam olması dış etkenlere karşı dayanıklı olması, binayı sağlam tutması gibi bir çok şey için oldukça önemlidir. Binaları güçlendirme işlemlerinde de kolon güçlendirmesi yapılıyor. Bina kolonları zayıf olan veya eksik olan her binanın bu işlemi mutlaka yaptırması gerekmektedir. Bu özellikte olmayan yapıtlar en küçük sarsıntıda bile fazlaca etkileneceklerdir. Deprem bölgesinde olan ülke olarak, bu işlem daha da önemli olmalı ve herkesin yaptırması, yaşadıkları yapıları kontrol ettirmeli ve zayıf olan binaların kolon güçlendirmelerinin yapılması gerekmektedir. Bu işlem bulunduğunuz eviniz, iş yeriniz daha sağlam ve dayanıklı olsun diye yapılmaktadır. Binalar incelenerek, hatalı, hasarlı ve eksik olan yapıtların raporları tutulup derhal kolon güçlendirmesi yapılması gerekmektedir. Kolon güçlendirmesi yapılırken süresinin belirlenmesi binanı yapısı, malzemesi ve kaç katlı olduğuna bağlıdır. Beş katlı bir binanın ortalama olarak kolon işlemi 40-45 gün sürmektedir. Bunlar materyallere göre değişmektedir.

Orta Hasarlı Binaların Güçlendirilmesi

Orta hasarlı binaları kullanmakta sakıncalıdır. Bu yapıları incelenerek, rapor sonucunda orta hasarlı bilgisi verilerek hemen işleme girmesi gerekmektedir. Ağır hasarlı olan binalara yıkılarak yenisi yapılmalıdır ibaresi gibi bu binalara da aynı şey uygulanabilir. Binalarınızı, hasarı az hali ile boş bırakarak hemen güçlendirme takviyesi alarak sağlamlaştırabilirsiniz. Boşalttıktan sonra ekipler tarafından bilgiler raporlandıktan sonra belediyelere ileterek hemen yapı çalışmaları başlatılmalıdır.

Bina Güçlendirme Maliyetleri

Bir binayı güçlendirmenin maliyeti o binanın büyüklüğüne göre değişir. Binanı katına, daire sayısına göre bu fiyatlar değişiklik gösterir. Örnek verecek olursak; 5 katlı bir binanın her katında iki daire olan bir binanın güçlendirme projesi maliyeti yaklaşık olarak 6.000 TL ve 10.000 TL arasında değişir. Güçlendirme uygulamasının maliyeti ise 50.000 TL ve 100.000 TL arasında değişiklik gösterir. Güçlendirme maliyeti yıkılıp yeniden yapılma maliyetinin %40‘ ını geçmiyor ise uzmanlar tarafından bu maliyetler karşılanır. Bilmeniz gerekir ki bu maliyetler ve maliyet ücretleri bulunduğunuz şehirlere göre de değişiklik gösterecektir.

Binanın Güçlendirme Fiyatı ve Kredisi

Devlet 50 bin TL’ye kadar eve güçlendirme kredisi veriyor. Evlerde bulunan her bağımsız hane için ayrı ayrı en fazla 50.000,00 TL kredi kullanımı imkanı sunuyor. 120 ay vadeli %4 faizli krediye devlet destek sağlamaktadır. Dilerseniz 2 sene ödemesiz döneminden de yararlanabilirsiniz. Bakanlık ile anlaşma yapan bankalar şu şekildedir;

Fiyatları için ise; şehirlere, evlere, malzeme kullanımına, hasara ve şirketlere göre ücret tutarları değişiklik göstermektedir. Güçlendirme projesinin maliyet hesabına göre bakarsak 10.000 TL ile 100.000 TL arasında bir fiyat söyleyebiliriz. Depreme ve darbelere daha dayanıklı binalar için can güvenliğiniz için hasarlı evlerin bir an önce baktırmanızı ve uzmanlardan bu konu hakkında bilgi almanızı tavsiye ederiz. Unutmayın, önce can güvenliği!

Deprem Testi ve Karbon Fiber Fiyatları

Bu fiyatlar şehirlere ve şirketlere göre değişiklik gösterir. Bu fiyatlara bakacak olursak;

 • Deprem Testi Fiyatı: 3.000 ve 5.000 TL arasında değişmektedir.
 • Karbon Fiber Kaplama: 30.000 ve 50.000 TL arasında değişiklik gösterir.

Bu fiyatları işlem yaptıracağınız şirketlerden öğrenebilirsiniz. Her şirkete ve bulunduğunuz yere göre fiyatlar değişmektedir.

Bina Hasarları ve Güçlendirme Çalışmaları İçin Şirketler

Güçlendirme çalışmalarınızı yaptırmak ve hasar ölçümü için sizlere önereceğimiz şirketler;

Bulunduğunuz yerde Belediyelerden ve şirketlerden destek alarak binanızı güçlendirebilirsiniz.


Kaynak

İlgili İçerikler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu