Yeni İş Fikirleri

Bordo Bereli Nasıl Olunur? 2 Temmuz 2021 (Kadın ve Erkek Adaylar Başvuru Şartları)

Türk Silahlı Kuvvetleri Özel Kuvvetler Komutanlığı bünyesinde bordo bereli, subay, astsubay alımları yapılmaktadır. Türkiye’nin en üst seviye askeri birliğinin bordo berelilerin olduğunu biliriz. Bordo Bereli olmanın şartları nedir, Bordo Bereli Nasıl Olunur? Kadınlar Olabilir mi? Şartları Neler? eğitimi kaç yıldır, özel kuvvetler alımını, bordo bereli fiziki yeterlilik testini, kadınlar ve erkekler için boy kilo oranını, başvurusunu, kadın bordo bereli olmanın şartlarını, görevlerini, ne mezunu olmak gerektiğini, maaşını, bordo bereli başvuru formunu ve kılavuzunu sizler için araştırdık.

Bordo Bereli Nasıl Olunur? Kadınlar Olabilir mi? Şartları Neler? (Kadın Bordo Bereli)

Bordo bereli olmak isteyen kişilerin öncelikle subay, astsubay ya da uzman erbaş olmaları gerekir. Bordo bereli olmak için bu rütbelerden herhangi birine sahip olup bunu belirterek başvuruda bulunmak gerekir. Başvurular ise Türk Silahlı Kuvvetleri’nin internet sitesi üzerinden yapılır.

Kadın bordo berelerinin ve erkek adaylar için şartlarını sıraladık.

 • T.C. Vatandaşı olmak,
 • En az 2 sene süreli olarak yüksekokul veya fakülte mezunu olmak,
 • TSK ve askeri okullardan ilişiğin kesilmemiş olması,
 • 25 ile 27 yaşından büyük olmamak (Mezun olma durumuna göre değişiklik gösterebilir.)
 • Kurumsal haklardan yoksun bırakılmamak,
 • Herhangi bir kamu ya da özel kurumlara karşı hizmet yükümlülüğü,
 • Tazminat borcunun olmaması,
 • Yapılacak sınavlarda başarılı olmak,
 • Terör ile kişinin kendisinin ya da anne, baba, çocuk, eş, kardeş yakınlığının bulunmaması gerekir,
 • Ayrıca kilo ve boy oranı,
 • Fiziki yeterlilik hallerine uygun olmak,
 • Yapılacak olan güvenlik soruşturmasında olumlu neticeler almak,
 • Yönetmelik içerisinde belirlenen bordo bereli kursuna görecekler adına aranan sağlık koşullarına sahip olmak gerekir.

Bu koşullar ile beraber eğitimlerini tamamlayan bordo bereli astsubay alımlarına başvuru sağlayabilirsiniz. Aynı zamanda kadın bordo berelilerin de bu şartlara uygun olması halinde başvuru yapmaları gerekmektedir.

Bordo Bereli başvuru kılavuzunu güncel duyurular menüsünden inceleyerek, ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

Bordo Bereli Eğitimi Kaç Yıldır?

Bordo bereli olmak için belirli bir eğitimden geçmeniz ve sabırlı olmanız gerekmektedir. Öncelikle bu eğitimin 3 yıl süreceğini belirtmek isteriz. Öncelikle komando kursu görmüş bir asker 6 ay ekstra komando ihtisas kursu da görmesi gerekir. 3 yıl eğitim sürecinde, paraşüt, yakın balık adam, keskin nişancılık, hayatı idame etme ve çeşitli koşullardan geçirilerek belirli şartlar ile fiziksel olarak hazırlanacaklar. Bordo berelilerin fiziksel özellikleri ise genel olarak 1.70 ile 1.90 arası boya sahip olmalıdırlar. Manevi açıdan görevine kendini adayıp sadece askerlik sürecine odaklanmaları sağlanmaktadır. Özellikle göz hastalığı olanlar bu eğitimlerden ve meslekten yararlanamazlar. Diğer askerlerden ayrılan bir diğer özellik ise hızlı kararlar vermek ve pratik davranmaktır. Zeka ve fiziğin yanında 3 yıl boyunca alınacak eğitim ile bordo bereli olma hayalinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Bordo Bereli Olmak İçin Ne Mezunu Olmak Gerekir?

Bordo bereli olmak için mezun olacağınız yaşı ve bölümleri kaç yıl okumanız gerektiğini araştırdık.

 • En az yüksekokul veya 4 yıllık fakülte mezunu olmak,
 • Lisansüstü adayların 32 yaşında olmamaları,
 • KPSS3 Lisans sınavından da en az 50 puan almış olmaları gerekmektedir.

Peki kadın bordo bereli olmak için hangi üniversiteye gitmek gerekir? Bordo bereli eğitimi erkekler ve kadınlar için aynı şartları taşımaktadır. En az yüksekokul ya da lisans programlarından mezun olmak kaydıyla erkek ve kadın vatandaşların bordo bereli olma şansı bulunmaktadır. Bu şartları taşıyan erkek ve kadın adaylar bordo bereli olmak için başvuru yapabilirler.

Bordo Berelilerin Görevleri Nelerdir?

Bordo bereli olarak adlandırılan özel kuvvetlerin görevleri;

 • Yabancı topraklarda dost birlikleri eğitir,
 • İstihbarat toplar,
 • Keşif yapar,
 • Gayri nizami harp yapar,
 • Eylem örgütler,
 • Psikolojik harp yaparlar.

Daha birçok gizli şekilde yürüttükleri istihbarat işleri vardır. Operasyonel gücü olarak çalışırlar. Bu durumlar ile gizli bir çok operasyonlar yapmaktadırlar. Bu meslek bir zeka işidir. Esas amaçları onları pusuya düşürmek, ele geçirmek ve düşmanı bertaraf etmektir.

Bordo Bereli Olma Şartları Nelerdir?
Bordo Bereli Olmak İçin Fiziki Şartlar Nelerdir?

Bordo Bereli Olmak İçin Fiziki Şartlar Nelerdir?

Bordo bereli olmak için aranan şartların başında fiziki özellikler yer almaktadır. Fiziki yeterlilik testi boy ve kilo uyumuna bakılarak yapılmaktadır. Bordo bereli olmak için boy kilo kadın ve erkeklerde şu şekilde olmaktadır;

 • Boy için alt sınır 1.64 cm, üst sınır ise 2.10 cm’dir.
 • Kilo için belirlenen alt sınır 51 kg, üst sınır ise 72 kg’dır.
 • 2.10 cm boy sınırını aşan vatandaşlar için ise kilo alt sınırı 85 kg, üst sınırı için 115 kg olarak belirlenmiştir.

Fiziki yeterlilik testinden 50 ve üzeri puan alarak eğitim almaları gerekmektedir. Fiziki eğitimlerde atlama, paraşüt eğitimi, sürünme gibi sınavlardan geçerek sonrasında eğitim almaya başlayabilirler.

Bordo Bereli Olma Şartları Nelerdir?
Bordo Bereli Olmak İçin Ne Mezunu Olmak Gerekir?

Bordo bereli olma şartlarını taşıyorsanız hemen başvurunuzu yapabilirsiniz. Başvurulardan sonra, bordo bereli astsubay seçim aşaması uygulanmaktadır. Bu süreçte kayıt kabul, ön sağlık muayenesi, fiziki yeterlilik testi, kişilik değerlendirme testi ve son olarak mülakat uygulaması yapılmıştır. Ardından asil ve yedek adaylar belirlenerek sınıflandırma yapılmaktadır. Asil ve yedek adayların hastane sağlık raporu ve güvenlik soruşturmasının ardından, bordo bereli olma süreci tamamlanmış ve sonuçlar açıklanmış olacaktır.

TSK Subaylık başvurusu nasıl yapılır? tıklayarak bilgi alabilirsiniz.

Bordo Bereli Maaşı

Bordo bereli nasıl olunur? tüm şartlarını öğrendikten sonra, bordo bereli maaşlarını inceleyebiliriz. En düşük uzman erbaşların maaşları 3.500 TL, astsubayların 4.200 TL-5.000 TL’dir. Personellerin maaşları ise; görev süreleri, görevlerini nerede yaptıklarına ve yurtiçi yurtdışı olmak üzere ayrılarak değişiklik göstermektedir. Bordo berelilerin ise maaşları yaptıkları görevlere ve yerlerine göre değişmektedir. Sebebi ise ücretleri operasyon başına verilmektedir. 2021 yılında bordo bereli bir Uzman Onbaşının maaşı 4.000 TL olmaktadır. Bu maaşlar meslekteki kıdeme göre değişiklik gösterir. Astsubaylar ise 4.900 TL ve 6.000 TL arasında ücret alırlar. Ayrıca OHAL bölgeleri ve savaş bölgelerinde görev yapma durumlarında bu ücret artmaktadır. Bu bölgelerde görev yapanlar ise 8.000 TL’ye kadar maaş alabilirler. 3 ay görev başında duran görevli bereliler 15 gün izin haklarından yararlanabilirler. Bunların yanında ek olarak yol ücretleri de karşılanmaktadır.

Özel Kuvvetler Başvurusu 2021

Bordo bereliler, Özel Kuvvetler Komutanlığına bağlı olarak Türkiye’de kıtalarda görevli Subay, Astsubay ve Uzman Çavuşların aralarından seçilirler. Bordo bereli olabilmek için öncelikle Subay, Astsubay ve Uzman Erbaş olmak şarttır. Türkiye’nin tüm illerinde ve yurt dışında Özel Kuvvetler olarak her görevi yerine getirmek üzere hazır olan askerler olarak bilinirler ve rütbeli personel olarak seçilirler. Gönüllü olmaları seçim esnasında önemli bir esastır. Her türlü hava ve arazi şartlarında her an göreve hazır bulunmaktadırlar.

Lise Mezunu Bordo Bereli Olabilir Mi?

Bordo bereli olabilmek için en az yüksekokul veya 4 yıllık bir fakülteden mezun olunması gerekmektedir. Ardından KPSS sınavından en az 60 puan alınması ve adayların Kara Kuvvetleri Komutanlığı sitesinde açılacak olan başvuru ekranından ön başvuru formunu doğru ve eksiksiz bir şekilde doldurmaları gerekecektir. Yani lise mezunu erkek ya da kadın vatandaşların bordo bereli olma şansı yoktur.


Kaynak

İlgili İçerikler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu