Genel

Boşanmadan Tedbir Nafakası Nasıl Alınır? Şartları Nelerdir?

Nafaka bildiğiniz üzere geçinmek için gerekli olan para olarak adlandırılır. Mahkeme kararı ile belirlenip verilir. Ödenmesi gereken zorunlu bir aylık olmaktadır. Medeni kanuna göre 4 çeşit nafaka vardır. Bunlardan 1. tedbir nafakası, 2. iştirak nafakası, 3. yoksulluk nafakası ve son olarak 4. ise yardım nafakası olarak adlandırılmaktadır. Tabi bunların her biri farklı çeşitlerde verilmektedir. Bizler şimdi sizler için boşanmadan bağlanan tedbir nafakası nedir? Hangi şartlarda bağlanır? Tedbir nafakasının miktarı neye göre nasıl hesaplanır? Tüm bu sorularınızın cevaplarını yazımızda paylaşacağız. Ayrıca 2022 yılında tedbir nafakası için müracaat ettiğinizde yazmanız gereken dilekçe örneğini de yazımızın içeriğinde bulabilirsiniz.

Tedbir Nafakası Nedir? Kime Verilir?

Tedbir nafakası 4271 sayılı Türk Medeni Kanununda düzenlenmiş olan nafaka türleri arasında bulunmaktadır. Boşanma davasından önce ve boşanma davası açılmasıyla birlikte açılan bir dava olmaktadır. Hakim tarafından gerekli görüldüğü hallerde dava sonucu kesin bir karara varıncaya kadar verilmektedir. Eşlerin evlerini ayırması boşanma davası sürecine girdiği andan itibaren, bu süre zarfında iki tarafında boşanma aşamasında, yaşam standartlarını olumsuz etkilememesi açısından verilen bir nafaka türüdür. Tedbir nafakasının ne olduğunu öğrendiğimize göre şimdi kimlere verilir onu görelim.

 • Tedbir nafakası evden ayrılma nedenleri yada boşanma davalarında kusur durumu göz önünde bulundurulmadan bay veya bayan fark etmeksizin her iki taraf içinde verilmektedir.

Kısacası tedbir nafakası için başvuruda bulunan taraf tam kusurlu olsa dahi, boşanma süresi zarfında tedbir nafakasından yararlanabilmektedir.

Tedbir-Nafakası-Hangi-Şartlarda-Bağlanır

Yargıtay kararına göre 2011/670 sayılı kanunun hükmünde ” Davanın devamı süresince gerekli olan, özellikle her iki taraf içinde eşlerin,

 • Barınmasına
 • Geçimine
 • Mallarının yönetimine
 • Çocukların bakım ve korunmasına ilişkin geçici önlemlerin

alınmasıdır. Bu önlem hususunda eğer çocuk var ise onun içinde verilecek tutar hesaplanmaktadır. Tedbir nafakasının ne olduğunu ve kimlere verildiğini kanunların da bahsetmiş olduğunu şekilde gördük. Peki ya tedbir nafakası için belirlenmiş olan şartlar var mıdır? Şimdi gelin hep birlikte bunları görelim.

Tedbir Nafakası Hangi Şartlarda Bağlanır?

Tedbir nafakası hangi şartlarda bağlanır sorusuna geçmeden önce sizlerle önemli olan bir bilgiyi paylaşmak istiyorum. Diyelim, ki tedbir nafakası için belirlenen şartları taşımı yosunuz. Yada herhangi bir sebepten dolayı tedbir nafakası sizlere bağlanmadı. Bu sizi sakın karamsarlığa düşürmesin. Neden mi? Devletim her konuda mağdur kalmış, hayat yaşantısı zor olan kişilere bir çok yardım ve destekler vermektedir. Bunların en başında da okumak isteyen fakat maddi durumu zor olan çocuklarımız için SED adı verilen yardımda bulunmaktadır. Şayet sizlerin de okumak isteyen evlatlarınız varsa Devletten Öğrencilere 2021 Aralık Ayı SED Yardımı (DESTEK FORMU) doldurarak başvuru talebinde bulunabilirsiniz. Başvuruda bulunmanız halinde 2022 ocak ayında alacağınız en düşük maaş  1.300 TL civarında olmaktadır. Yapılan bu yardım ile ilgili tüm bilgiler paylaşmış olduğumuz link içeriğinde bulunmaktadır. Mutlaka bilgi alıp sizlerin de yararlanmasını tavsiye ederim. Benim için çok önemli olan bu bilgiyi de sizlerle paylaştıktan sonra şimdi tedbir nafakası için aranan şartlara geçebiliriz.

 • Çocuğunuz varsa eğer ona yönelik tedbir nafakası almak isterseniz, çocuğunuzun reşit olmaması gerekir. Yani 18 yaşını doldurmadığı hallerde başvuruda bulunabilirsiniz.
 • Eğer boşanma davası açılmayacak sadece bağımsız tedbir nafakası için dava açacak iseniz, nafaka talep eden tarafın ayrı yaşamakta haklı olduğunu ispat etmesi gerekmektedir.
 • Tarafların ayrı yaşamalarının haklı olduğu hallerde hakim istek üzerine geliri ola, durumu diğerine göre daha iyi olan taraftan tedbir nafakası vermesine hükmeder.
 • Tedbir nafakası dava süresi boyunca alabileceğiniz bir nafaka olduğundan dolayı, davanız kabul yada ret edilir ise tedbir nafakası da hükümden düşmüş olur.

Tedbir nafakası için aranan şartlar sadece bunlarla sınırlıdır. Diğer nafaka türlerinde çok daha farklı şartlar aranmaktadır. Ama tedbir nafakası sadece tek bunları içermektedir. Peki ya tedbir nafakası almaya hak kazandınız. Alacağınız miktar neye göre ve nasıl hesaplanmaktadır. Gelin şimdi hep birlikte bu sorumuza cevap bulalım.

Tedbir Nafakasının Miktarı Nasıl Hesaplanır?

Tedbir nafakası için alacağınız miktar aslında belirli bir formüle göre hesaplanmamaktadır. Tamamen hakime kalmış bir durumdur. Her iki tarafın sosyal ve ekonomik durumunu inceler. Gerekli olan şartları değerlendirir ve karara bağlar. Ayrıca varsa eğer çocuğunuz, onun için de ayrı tedbir nafakası alabilirsiniz. Bu durumda da çocuğun eğitimi, ihtiyaçları göz önünde tutularak ayrı bir hesaplama yapılmaktadır.

 • Hakim durumunuzu inceler, olaylara bakar, kendine has özgü ile değerlendirmeye alır. Miktarı da hukuk ve hakkaniyet sınırları dahilinde hesaplama yaparak belirlemiş olur.
 • Nafaka talebinde bulunan tarafın barınma ve geçimi için gerekecek olan miktar, nafakayı ödeyecek olan tarafın da ödeme gücü ve ne kadar ödeyebileceği de değerlendirilmektedir.

Burada yine sizlere bir tavsiyede bulunabilirim. Şayet bu davayı bireysel olarak kendiniz değil de avukat tutarak açtı iseniz. Bir adım daha öndesiniz demektir. Neden mi?

Tedbir-Nafakasının-Miktarı-Nasıl-Hesaplanır

Avukata vermiş olduğunuz detaylı bilgiler sayesinde, yani karşı tarafın sosyal ve ekonomik durumunun belirleyen tüm mal varlığı, almış olduğu maaş varsa ek geliri bunları göz önünde bulundurarak bir dilekçe yazar ve miktar o yönde hesaplanmış olur. Bu konuda vereceğiniz tüm bilgiler oldukça değerli ve büyük öneme sahip olmaktadır.

 • Hakimin sizlere belirlemiş olduğu miktar sizin geçiminize ve çocuğunuzun ek masraflarına yeterli gelmediği taktirde sizlere bir önerim olacaktır. Buda yine yapılan yardımlar arasında yer almaktadır. Bulunmuş olduğunuz il veya ilçedeki kaymakamlık binalarına müracaatta bulunarak, her türlü yapılan gerek nakdi gerekse de diğer yardımlardan yararlanabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken Kaymakamlık 2021 Sosyal Yardım Başvuru Şartları Nelerdir? Nasıl Alınır? adresinden gerekli olan bilgileri almak olacaktır. Bu sayede inşallah sizlerde yapılan yardım ve desteklerden faydalanabilirsiniz.

Tedbir nafakasını miktarının nasıl ne şekilde belirlendiğini öğrendik. Şimdi geldik asıl meseleye tedbir nafakası için ne yapmanız lazım nereye ne şekilde başvuruda bulunabilirsiniz. İllaki dava açmak mı gerekir. Şimdi bu sorularımızın cevaplarını görelim.

Tedbir Nafakası Başvurusunda Bulunabilmek İçin Ne Yapmalıyım? Dilekçe Örneği

Günümüz şartlarından mı? Yoksa gerçekten anlaşmazlıktan dolayı mı her geçen gün boşanmalar artıyor. Şöyle bir etrafıma bakıyorum. Daha 1 ayını bile doldurmadan boşanma kararı alan bir çok kişi var. Evet evlilik zor bir süreç ama süreci iyi yada kötü atlatabilmek için zaman gerekmez mi? Yani benim düşüncem bu yönde birbirlerinin huyunu suyunu tanımadan acele karar verip biran önce bitmesi bana çok saçma geliyor. Yada bir şeyler için çaba göstermemeleri. Her neyse bir şekilde ayrılmalara maalesef ki şahit olabiliyoruz. Şimdi konumuza dönecek olursak evet evlisiniz ayrılmak için karar aldınız. Fakat bu aşama sizi biraz zorlayacak neden mi? Kendi ayaklarınız üzerinde durabilmeniz ve o süreci maddi yönden sıkıntıya girmemeniz adına tedbir nafakası almanız gerekecek. Bu yolda nasıl ve ne şekilde ilerleyeceğinize gelecek olursak.

 • İkametgah ettiğiniz il veya ilçedeki adliyeye giderek Aile Mahkemesine, aile mahkemesi yoksa eğer Asliye Hukuk Mahkemesine tedbir nafakası için dilekçe yazmanız gerekecektir.
 • Yazmanız gereken dilekçe örneğini sizler için aşağıda biz hazırladık.
 • Tedbir-Nafaka-Talepli-Dava-Dilekçe-Örneği
 • Bu dilekçeden yola çıkarak başvurunuzu yapabilirsiniz.
 • İster bu yolda bir avukat tutun isterse bireysel olarak kendiniz ilerleyin. Karar size kalmış.

Yapmanız gereken işlem sadece bu kadar. Bu davalar sizlerin mağduriyet yaşamamanız adına öne alınarak, hızlı bir şekilde sonuçlanmaktadır. Şunu unutmayın ki, tedbir nafakası alabilmek için boşanma davası açmak zorunluluğunuz bulunmamaktadır. Evet nafaka için bir dava açmanız gerekiyor ama bu illaki bir boşanma davası açacağınız anlamına gelmemektedir. Yukarıda da dediğim gibi ayrı olduğunuzu kanıtlamanız ve bakmakla yükümlü olduğunuz çocuklarınız olduğundan dolayı tedbir nafakası almanız hakkınızdır. Bakarsınız belki bu ayrı yaşama sizlerin birbirine olan değerini sevgisini hatırlatır. Özlem duyarsınız. Bir araya da gelebilirsiniz. Kim bilir? 😉

 • Ben bu süreci kısa zamanda olsa atlatamam. Durumum kötü biran önce bir çare bulmam gerekiyor diye düşünüyorsanız. Sizlere bir öneride daha bulunabilirim. Bildiğiniz üzere her il ve ilçedeki belediyeler kendilerine göre, kendi belirledikleri şartlar ve imkanlar doğrultusunda bazı yardımlar yapmaktadır. Eğer sizlerde bu yardımlardan yararlanmak isterseniz nasıl yapacağınızın bilgisini verebiliriz. Özellikle de İstanbul yada diğer büyük şehirlerimizde yaşıyor iseniz. İstanbul Belediyesi Yardımları Nelerdir? İBB Kartı Başvurusu Nasıl Yapılır? gerekli olan tüm bilgileri vermiş olduğumuz adresten alabilirsiniz.

Sizde tedbir nafakası almak istiyorsunuz. Hayatınızı yoluna sokabilmek adına bu nafakanın süresi olup olmadığını da bilmeniz gerekir. Yani ne zaman almaya başlarsınız ve ne zaman sizlere bağlanmış olan bu nafaka sona ermiş olur.

Tedbir Nafakası Almanın Süresi Var mı? Başlangıç ve Bitişi Ne Zaman

Tedbir nafakası ne zaman almaya başlarım? Öncelikle bu sorunuzdan başlayalım. Yukarıda vermiş olduğumuz yolu izleyerek tedbir nafakası için dilekçenizi yazarak başvuruda bulundunuz. Başvuruda bulunmuş olduğunuz tarh sizin dava başlangıç tarihinizdir. Dava açıldı, sizlere karar çıktı verilen tedbir nafakası için alacağınız karar da davanın açılış tarihinden itibaren geçerli olacaktır. Yani dilekçeyi verdiğiniz günden itibaren başlamış sayılacaktır.

Tedbir-Nafakası-Almanın-Süresi-Var-mı

Tabi dava aşamasında zorda kalıp mağduriyet yaşamamız adına her ne kadar dava erken sonuçlanmış olsa da, bazı durumlarda sosyal ve ekonomik durum araştırmasının yapılabilmesi zaman alabilmektedir. Bu durumda karara bağlanması da epey bir zaman alacaktır. Bunu da unutmamalısınız. Ama dediğim gibi karar geçte çıksa siz dilekçe verdiğiniz andan sorumlusunuz ve o andan itibaren tedbir nafakası almaya hak kazanıyorsunuz. Aslında bu karşı taraf için zorlayıcı bir durumdur. Çünkü ödeyeceği miktarlar birikmiş olacak ve toplu halde ödemek zorunda kalacaktır. Peki sizlere bağlanmış olan bu nafaka ne zaman biter sorusuna geçecek olursak.

 • Ne zaman eşinizle bir araya geldiniz aynı evi paylaşmaya başladınız o zaman biter.
 • Yada tedbir nafakası ile birlikte boşanma davanızda da bulunmaktaydı. Boşanma davanız sonuçlandı ve bir karara varıldı. O an karara bağlandığı an bitmiş olacaktır.
 • Aksi bur duruma gelecek olursak, tedbir nafakası ödeyen kişi Allah korusun ama vefat etmesi durumda sona ermiş olacaktır.

Ölümü gerçekleşir ise geride kalan diğer mirasçıları size nafaka ödemek zorunda değildir. Bunu da unutmayın derim.

 • Diyelim ki, davanız sonuçlandı. Ve atık boşandınız. Fakat herhangi bir sebepten dolayı yada çocuklarınıza bakacak kimse olmadığı için çalışamıyorsunuz. Bu durumda ne yapacaksınız? Boşanmış Dul Kadına Devlet Destekleri Ve Sosyal Yardımı alabilirsiniz. Şartlar ve detaylı  bilgi vermiş olduğumuz adreste bulunmaktadır. Neden sizde bu desteklerden yararlanmayasınız ki. Bence hemen bilgi almalısınız derim.

Tedbir nafakası almaya hak kazandınız. Hakim davanızı bir karar bağladı. Ve gerekli olan miktarı belirleyerek sizlere bildirdi. Fakat karşı taraf ödeme yapmıyor. Bu durumda ne olacak? Haydi hep birlikte görelim ne olacakmış?

Tedbir Nafakası Ödenmezse Ne Olur?

Geldik konu hakkındaki son bilgiye. Tedbir nafakası bağlandı fakat ayrı yaşamış olduğunuz eşiniz bu nafakayı sizlere ödemiyor. Yada ilk zaman ödeme yaptı sonradan kesti bu aşamada sizlerin ne yapması gerekiyor. Kanunlara göre tedbir nafakası kararı verilen eş bay yada bayan hiç fark etmeden hangisi ise diğer eşe karşı alacaklı durumundadır. Fakat alacak olduğu miktarı her ne sebepten dolayı olursa olsun tahsil edemiyor. Bu durumda ne yapılması gerektiği ise

 • Onaylı duruşma zaptı ile icra dairesine başvuruda bulunması gerekiyor.
 • Başvuruda bulunması halinde gerekli olan icra takibi başlatılmaktadır.
 • Buna rağmen karşı taraf hale ödeme yapmadığında ise mahkeme kararı olan borçlunun nafaka yükümlülüğünü yerine getirmediğinden dolayı 3 aya kadar tazyik hapis cezası talep eder.

Nafakayı ödemesi halinde almış olduğu hapis cezası iptal edilir. Ayrıca diyelim ki hapse girdi. Bir kaç gün içerisinde de ödemeyi yaptı. İşte o zamanda cezası iptal olmuş ve tahliye edilmiş olacaktır. Bence tüm bunlara hiç ama hiç gerek yok. Bu durum yaşanmaması adına herkesin üzerine düşen görevi yerine getirmesi ve karşı tarafı mağdur etmemesi gerekir.

 • Son olarak siz değerli arkadaşlarımız için yardım bilgisi vermek istiyorum. Yukarıda da dediğim gibi ikametgahınızın bulunduğu il yada ilçedeki belediyeler tarafından bir çok yardım ve destekler yapılmaktadır. Sizlerde ikametgah ettiğiniz belediyeye başvurarak yapılan yardımların ne olduğunu, kimlere ne şekilde verildiğini öğrenebilirsiniz. Aranızda Ankara’ da ikametgâh eden arkadaşlarımız varsa belediyeye hiç gitmeden Ankara Büyükşehir Belediyesi Yardım Sorgulama Telefon Numarası bu adres üzerinden gerekli bilgileri alabilir. Yapmanız gereken tek işlem adrese tıklamak olacak.

Bizlere konu hakkında sormak istediğiniz sorularınız varsa eğer aşağıda👇 bulunan yorumlar kısmında paylaşabilirsiniz. En kısa süre içerisinde sorularınızı yanıtlamak için biz hep buradayız. 😉

 

Kaynak

İlgili İçerikler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu