Kosgeb Destekleri

Cafe Açmak İçin 60 Bin Lira Hibe Temmuz 2021

Kosgeb 2021 yılından itibaren Girişimciliği Geliştirme Destek Programı kapsamında Geleneksel Girişimcilere 60 Bin TL’ye varan destek veriyor. Sıfırdan iş kurmak isteyenler için; Kosgeb başvuru aşamaları ve girişimcilik hakkında öğrenmek istediğiniz tüm detaylar yazımızda.. Kosgeb sıfırdan iş kurmak isteyenlere geçtiğimiz yıllar da 50 bin lirası hibe olmak üzere 100 bin lirası geri ödemeli olarak toplamda 150 bin lira olan faizsiz kredi desteğini 2021 yılında 60 bin lira geleneksel girişimciler 370 bin lira ileri girişimciler desteği olarak güncellemişti.

2021 Yılında Cafe Açmak İçin 60 Bin Lira Hibe Nasıl Alınır?

İşinden sıkılıp çalışanken patron olmak ve kendi hayatına yepyeni bir sayfa açmak için cafe açmak isteyenler 2021 yılında Kosgeb desteklerinin miktarlarının ne kadar olduğunu merak ediyor. Kosgeb yeni girişimciler için 2021 yılında da kapıyı aralıyor ve işyeri sahibi olmak isteyenler için yeni fırsatlar sunuyor. Tabi bunun için farklı ve parlak bir iş fikrine sahip olmanız isteniyor. Standart ve klasik cafeler  yerine gerçekten müşteri çeken ve ilgi uyandıran bir iş sahibi olmanız isteniyor. Bazıları Kosgeb başvurularına giderken iş planı sunumlarını ciddiyetle çalışıp farklı bir konseptte açacakları heyeti ikna ederlerse verilecek olan 60 bin lira tutarında ki destek ile kuruluş giderlerini karşılayıp kendi iş hayatında yeni bir sayfa açarak kendi işinin patronu olabilirler.

Kosgeb 2019 yılı öncesinde girişimcilik desteği kapsamında 150 bin liraya kadar destek sağlıyordu. Bu desteği alabilmek için de uygulamalı girişimcilik eğitimini tamamlamak şartının yerine getirilmesi isteniyordu. 2019 yılından itibaren mevzuat değişti ve girişimcilik destekleri; Geleneksel girişimcilik destekleri ve İleri girişimcilik desteği olmak üzere ikiye ayrıldı. Toplam destek tutarı da 150 bin liradan ( 50 bin hibe 100 bin lirası faizsiz kredi desteği idi) şimdi tamamı hibe olmak üzere 370 bin liraya kadar hibe desteği artırıldı. Geleneksel girişimcilere sağlanan 60 bin lira desteğini alabilmek için Geleneksel girişimcilik eğitimini İleri girişimcilere sağlanan 370 bin lira hibe desteğini  alabilmek için de hem geleneksel hemde ileri girişimci tamamlamak gereklidir.  2019 yılı öncesindeki mevzuata göre uygulamalı girişimcilik eğitimini tamamlayıp girişimcilik belgenizi aldıysanız tekrar online girişimcilik eğitimine katılmanız gerekli değildir. Belgenin geçerlilik durumunu e-devletten kontrol edebilirsiniz. Aldığınız sertifikalar ile 1 Ocak 2021 tarihine kadar hem geleneksel hemde ileri girişimci desteklerine başvuru yapabilirsiniz.

Cafe açmak isteyenler için Kosgeb başvuru adımları 2021

2021 yılında Online Girişimcilik Eğitimi Alınması Şartı

Kosgeb işyeri açmak isteyen girişimcilere 2021 yılından itibaren 60 bin liraya kadar destek verildi. Tabi bunun için Kosgeb in istediği şartları yerine getirmek gerekiyor. İlk olarak işletme kurulmadan önce girişimcilerin bu destekten yararlanabilmesi için online olarak girişimcilik eğitime katılıp girişimcilik sertifikasını almaları gerekiyor. Kosgeb desteklenen sektörler arasında imalat sanayi dışında kalan sektörlerde işyeri açmak isteyen girişimciler geleneksel girişimcilik sertifikasına sahip olmaları gerektiğinden uzaktan eğitimde geleneksel girişimcilik eğitimini tamamlamaları ve sertifika almaları gerekiyor.

Kosgeb desteklenen sektörler içinde arama yaparak işyeri açacağınız sektörün Kosgeb tarafından desteklenip desteklenmediğini görüntüleyebilirsiniz. Cafe açmak isteyenler ilgili alana aşağıdaki görseldeki gibi kafe yazıp arama yaparak nace kodlarına erişim sağlayabilirler.

Kosgeb işletme açılışından önce online olarak tamamlanması gereken eğitim sürecinin ardından başvuru alabilmesi için açılacak olan cafenin Kosgeb tarafından desteklenen sektörlere yönelik NACE kodlarını bulması ve bu kod ile başvuru yapmasını istemektedir.

Kosgeb tarafından desteklenen sektörlere  https://www.kosgeb.gov.tr/site/tr/baglanti/desteklenensektor linkinden arama yapılması ve bu adreste yer alması gereklidir şartını sağlamasını istemektedir. Sizde kafe açmak istiyorsanız Kosgeb tarafından desteklenip desteklenmediğini merak ediyorsanız arama kısmına kafe yazarak arama yapıp Yiyecek ağırlıklı hizmet veren kafeteryaların faaliyetleri adı altında 56.10.19 nace kodu ile oluşturacağınız iş planı ile Kosgeb’ e başvuru yaparak 60 bin liraya kadar destek alabilirsiniz.

Kosgeb Desteklenen Sektörleri hangileri merak mı ettiniz?

İşletme Kuruluşu Ne Zaman Yapılmalı?

Kosgeb online girişimcilik kursuna katılarak sertifika almaya hak kazanan geleneksel girişimcilere işletme kuruluş desteğini alabilmeleri için işletme kuruluşunu eğitim katılım belgesi aldıktan sonra gerçekleştirmelidir. Cafe açmayı düşünen girişimciler öncelikle işletme kuruluşunu eğitime katılıp eğitim sertifikasını aldıktan sonra yapmalıdır.

Cafe açmak için Kosgeb 60 bin lira hibe desteğinden yararlanmak isteyen girişimciler öncelikle kuruma başvuruları iş planı projeleri ve işletme kuruluşundaki harcama faturalarını ibraz ederek şahsen yapmaları gereklidir. Kosgeb işletme açılışında gerekli tüm makine ekipman alımlarının faturalarını karşılamak üzere destek vereceğinden önce cafe açıp sonradan harcama giderlerini Kosgeb tarafından karşılatmak üzere başvuruda bulunmaları büyük yanılgıya sebep olacaktır. Kosgebin en önem verdiği konulardan birisi de işletmelerin sertifika alındıktan sonra açılışının yapılması olacağından sertifika tarihinden önce işletme açılışını yapmamanızı öneririz.

Destek alabilmek için, öncelikle işletmenize ait genel bilgileri veritabanımıza kaydetmelisiniz. Sonrasında işletmenizin Kobi Beyannamesini doldurmanız gereklidir. Kosgeb tarafından desteklenmeyen sektörlerde yer alan işletmelerimiz de Beyanname doldurabilecek ancak destek ve program başvurusu yapamayacaklardır.

60 Bin Lira Geleneksel Girişimcilik Desteğine Başvurular

Cafe açmak isteyenler başvuruda bulunacak olan işletmenin gerçek kişi ya da sermaye şirketi statüsünde kurulmuş olmasına dikkat etmesi gereklidir. Kosgeb Adi ortaklıklara destek vermediğinden cafe açılışını gerçek kişi üzerinden yapmalısınız. Başvuru şartlarından bir diğeri de; girişimcinin  program başvurusunda bulunduğu işletmedeki kurucu ortak payının en az  yüzde 50 olması şartıdır. Program süresinde girişimcinin ortaklık payı  yüzde 50 altında olmamalıdır.  Başvuruların kabul edilebilmesi için de ayrıca işletmenin program başvuru tarihi itibariyle son bir yıl içinde kurulmuş olmasını istemektedir. Cafe açmayı düşünenler Kosgeb işletme kuruluşu desteğinden yararlanabilmeleri için cafelerini başvuru tarihi itibariyle son bir yıl içinde kuruluşunu yapmaları önem arz etmektedir. Ayrıca daha önce bu programdan yararlanmamış olan işletmecilere destek sağlanacaktır. Daha önce Kosgeb desteği alanlar hiç zahmet edip te başvuru yapmayı düşünmesin ):

Başvuruların Değerlendirme Süreci

Cafe açmak isteyenler Başvuru yaptıktan sonra Kosgeb heyeti tarafından açacakları cafenin işleyişinin kontrol edileceklerini ve performanslarına göre değerlendirileceklerini unutmamalıdır. Geleneksel girişimci destek programı kapsamında cafe açmak için yapılan başvurular Uygulama Birimi tarafından değerlendirilecektir. Yapılan değerlendirme sonrasında  iş planı projesine uygulama birimi onay vermesi halinde destek programı başlatılır. Değerlendirilen başvurular uygulama birimi tarafından kabul edilebilir, başvuruda düzeltme istenebilir ya da reddedilebilir. Başvuruların reddedilmesi halinde başvurular için bir defaya mahsus itiraz edebilir, düzeltme istenen başvurular için verile sürede gerekli revizyonlar işletme tarafından gerçekleştirilmektedir. Kabul edilen başvurular ile ilgili tüm süreçler Kobi bilgi sistemi üzerinden yürütülür.

60 Bin Lira Geleneksel Girişimci Desteği Ödeme Süreci

Cafe açmak için geleneksel girişimci destek programı kapsamında verilecek olan 60 bin lira hibe desteğine başvuruda bulunan ve başvurusu kabul edilen girişimcilerin ödeme taleplerini Kobi bilgi sistemi üzerinden gerçekleştirilir. Kabul edilen başvurular için destek süreci 2 yıllık süreyi kapsar. Geleneksel girişimcilerin yaptıkları başvuruları uygulama birimi tarafından kabul edildiği takdirde 2 yıllık destek süresi içerisinde geleneksel girişimcilik kapsamında 60 bin liraya kadar İşletme kuruluşu desteği, Sertifika ve performans desteği sağlanacaktır.

Cafe açmak isteyenlere sağlanacak olan 60 bin liraya kadar verilecek olan hibe desteği kapsamında verilecek işletme kuruluş desteği;

Performans desteği olarak ;

Sertifika desteği olarak toplamda 60 bin lira destek verilecektir.

Kosgeb Cafe Açmak İsteyenlere 60 Bin Liraya Kadar Destek Veriyor

KONAKLAMA VE YİYECEK HİZMETİ FAALİYETLERİ başlığında Yiyecek ağırlıklı hizmet veren kafeteryaların faaliyetleri adı altında 56.10.19 nace kodu ile oluşturacağınız iş planı ile Kosgeb’ e başvuru yaparak geleneksel girişimcilere sağlanan 60 bin lira hibe desteğinden yararlanabilirsiniz.

56 nace kod başlığı ile yiyecek ve içecek hizmet faaliyetleri adı altında 56.10 nace kodu ile başvuruda bulunmanız gerekiyor.


Kaynak

İlgili İçerikler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu