Yeni İş Fikirleri

Cafe Açmak İçin Nereye Başvurulur? Pandemi Şartları Neler? Temmuz 2021

Kendi dükkanınızı kurmak için birçok seçenek vardır. Lokanta, demir doğrama, bijuteri, fotoğrafçı gibi bir sürü meslek dalı ile ilgili dükkan açabilirsiniz. Fakat ne açacak olursanız olun bir tek sermaye yeterli olmayacaktır. Siz de cafe açmak için nereye başvurulur? diye soruyorsanız doğru yere geldiniz! Sermayenin dışında yaptırmanız gereken evraklar ve almanız gereken izinler olacaktır. Kuaför salonu, bilgisayar dükkanı gibi yerler açmak için ustalık belgesi gereklidir. Sıfırdan cafe açma maliyeti ve açmak için de gerekli olan belgeler bulunmaktadır. Bu yazımızda cafe açmak isteyenler tarafından araştırılan cafe açmanın maliyeti ne kadar olur, cafe açmak için gerekli malzemeler nelerdir, gerekli belgeler nelerdir, cafe açmak için nereye başvurulur, cafe ruhsatı neleri kapsar, ustalık belgesi gerekli mi? üniversite de fırın, makarna, nostalji kafe açmak istiyorum, devlet desteği alabilir miyim, kafe ne kadar kar bırakır vb. soruların yanıtlarına yer verdik. Ayrıca dükkan açmak için gerekli belgeleri ve bu belgelerin nereden temin edilebileceğini sizler için araştırdık.

Dükkan Açmak İçin Nereye Başvurulur?

Dükkan açmak için öncelikle konsepte uygun bir dükkan tutulur. Tutulan dükkanın büyüklüğüne göre dekorasyon ve malzemeler için araştırma yapılıp sonrasında dükkan açmak için başvurulması gereken kurumların istediği gerekli evraklar hazırlanır. İş yeri açmak için başvurulacak kurumlar tarafından talep edilecek gerekli evraklar ve belgelerin alınabileceği yerler ise;

 • Dükkanın açılacağı bölgede bulunan belediyeler,
 • Vergi daireleri,
 • Esnaf kefalet odalarına başvuruda bulunduktan sonra istenen evraklar tamamlanmalıdır.

Belediyeden Alınacak Olan İzinler Nelerdir?

Dükkan açmak isteyenlerin ister sıhhi ister gayrı sıhhi fark etmeksizin bu isteklerini yerine getirebilmeleri için bazı koşulları yerine getirmeleri gerekmektedir. Cafe sıhhi ve umuma açık bir müessese olmakla beraber taşıması gereken şartlar ve belediyeden alınması gereken izinler şu şekildedir:

 • Belediyeye işyeri açmak için dilekçe ile başvuru yapılmalıdır. İşyeri Açma Dilekçesi Örneği
 • Açılacak olan iş yeri tapuda konut olarak görünüyor ise, kat mülkiyetine sahip özel ve tüzel kişilerin oy birliği kararını gösteren dilekçe,
 • Sıhhi işyeri açma çalışma ruhsatı başvuru formu doldurulmalıdır. Sıhhı İşyeri Açma Ruhsat Başvuru Formu
 • Açılacak iş yerinin tapuda iş yeri olarak görünmesinde ise yine kat mülkiyetine sahip kişilerden oy birliği kararını gösteren dilekçe,
 • İnsanların sıklıkla kullandığı açık yerlerde güvenlik önlemleri için yetkililerden görüş alınması gereklidir.
 • İnsanlara açık olarak kurulacak eğlence mekanları gibi yerlere yakın patlayıcı, yanıcı ve gaz dolumu ile alakalı bilir kişilerin uygun gördüğü uzaklıkta olması gereklidir.
 • Karayolunun işlek olarak olarak kullanıldığı yerlere işletme kurulduğunda, yeterli trafik güvenliğinin sağlanmış ve gerekli önlemlerin alınmış olması gerekmektedir.
 • İtfaiye raporunun alınmış olması gereklidir.
 • Yabancı uyruklu insanların iş yeri açması ve çalıştırılması için izin alınması gereklidir.
Belediyeden Alınacak Olan İzinler

İş yerini açabilmek için bu izinlerin alınmış olması gereklidir. Daha sonra yine belediyeden iş yeri açma ruhsatı alınmalıdır. İş yeri açma ruhsatı alınmadan dükkan açılamaz. Ruhsat almak için öncelikle vergi dairesine müracaat ederek vergi levhası ve diğer gerekli evrakları almanız gerekmektedir.

Vergi dairesinde işe başlayış bildirme formları ve diğer gerekli belgelerin doldurulup imzalanıp bağlı olunan belediyeye müracaat ederek işyeri ruhsatı için ilk adımlar atılmış olacaktır.

Kafe Açmak İçin Gerekli Malzemeler ve Fiyatları (Çay Kahve, Masa Sandalye Maliyeti Hesaplama)

Cafe açmak oldukça maliyetli bir iş olmakta ve her detayı oldukça iyi düşünülmelidir. Her zaman göze hitap eden cafelerden işyeri sahipleri daha fazla kar elde etmişlerdir. Az maliyetli aynı zamanda da güzel sonuçlar ortaya koyabilmek için kafeye alınacak her ürünün piyasa fiyat araştırması iyi yapılmalıdır. Açılacak olan cafenin konumu da maliyet için oldukça büyük etmen olmaktadır. Nezih bir kesimde açılacak olan dükkana alelade bir dizayn yapılmaz yapılsa bile fazla kazanç kısmında fazla umut vaat etmez. Dizaynı güzel, tarz mekanlar günümüzde sosyal medyanın yoğun kullanılmasının verdiği etkiyle birlikte daha çok tercih edilmektedir. Bu nedenledir ki cafeye gelecek müşteri sayısını cafenin maliyeti belirlemektedir. Bir cafede olması gereken malzemelerin ortalama fiyatları ürünlerin marka ve kalitesine göre değişkenlik gösterebilmektedir. Ortalama cafe malzemeleri ise;

Kafe İçin Gerekli Malzemeler Nelerdir?
Kafe İçin Gerekli Malzemeler Nelerdir?

Kafe açmak için genel olarak gerekli malzemelerin fiyatlarını inceleyerek fikir sahibi olabilirsiniz. Bu maliyetleri de göz önünde bulundurarak, kaç kişilik ne kadar masa ve sandalyeye ihtiyacınız olacağı, TV/Ses sistemleri ve diğer ayrıntıları da hesapladıktan sonra kar ve maliyet hesaplamaları detaylıca yapabilmek için yine bir önceki yazımızı inceleyerek detaylı bilgi alabilirsiniz.

Cafe dekorasyon örnekleri ve maliyetlerini inceleyerek fikir edinebilirsiniz.

Cafe Açmak İçin Gerekli Belgeler

Kafe açmak için vergi dairesi ve belediyelerden ve esnaf odasının işyeri sahibinden bazı evrakların tamamlanması istenecektir. Bu gerekli belgeler ile gerekli kurumlara yapılan başvurular değerlendirilecektir. Bu belgeleri sıralayacak olursak;

Vergi Dairesi İçin Gerekli Evraklar

Dükkan açmak için vergi dairelerine iş yeri açılış başvurusunda bulunulmalıdır. İş yerini açabilmek için vergi levhasına ihtiyaç vardır. Vergi levhasını vergi dairelerinden alabilirsiniz. Bu belgeyi alabilmek için gerekli bazı evraklar bulunmaktadır;

 • Noter veya muhtardan onaylı olarak alınan nüfus cüzdan sureti,
 • İkametgah adres senedi,
 • İşe başlama tutanağı doldurmanız gerekmektedir.
 • İmza beyannameleri,
 • Basit ve gerçek usul hangisinden veri mükellefi iseniz  işe başlama formu doldur.
 • Tuttuğunuz dükkanı satılık almanız halinde tapu senedi,
 • Kiralık bir dükkan tutmanız halinde ise kira sözleşmesi,
 • Başvuru yapıldığına dair dilekçe gereklidir. Vergi dairesinin talep edeceği tüm belge ve formların, işyerini açacak kişi tarafından imza atılması lazımdır. Bu belgeleri de temin ettikten sonra tekrar belediyeye giderek evrak götürmeniz gerekmektedir. Belediyeye bu evrakları götürerek iş yeri açma ruhsatını alabilirsiniz.
Vergi Dairesi İçin Gerekli Evraklar
Vergi Dairesi İçin Gerekli Evraklar

Cafe Açmak İçin Belediyelerden İstenen Belgeler 

 • Vergi dairesinden aldığınız vergi levhasının 2 tane fotokopisi
 • Tuttuğunuz binanın imar durumu
 • Türkiye Cumhuriyetine kayıtlı kimlik aslı ve fotokopisi
 • Bulduğunuz mülkün kiralık ya da satılık olmasına göre tapu ya da kira sözleşmesi
 • Portör muayene kartı
 • Yangın söndürme tüpünün dolu olduğuna dair fatura
 • İşletme sahibinin bağlı bulunduğu esnaf odasına kayıt olduğuna dair belge
 • Tuttuğunuz dükkan konut daireleri içerisinde ise mülk sahipleri tarafından imzalanan oy birliği dilekçesi
 • Okul ve cami gibi yerlere mesafe krokisi
 • İtfaiyeden alınan olumlu belge raporu
 • Nüfus cüzdanı kayıt örneği ve adli sicil kaydı
 • Yapı sağlamlığını gösteren belgeleri götürüp belediyeye teslim etmeniz halinde reklam ruhsatı, hafta sonu çalışma ve iş yeri açma ruhsatını belediyeden tedarik edebilirsiniz. Belediyeden gerekli olan sıhhi ruhsatı aldıktan sonra Esnaf Kefalet Odasına gitmeniz gerekmektedir.

Esnaf Kefalet Odasının İsteyeceği Belgeler

Esnaf kefalet odasının cafe açmak isteyenlerden bazı evrakları tamamlamasını isteyecektir. Cafe açmak isteyenlerin Esnaf odalarına yeni kayıt, tadil ve sicil kapanış işlemleri için bazı evrakları talep edecektir. Bu evraklar şahsen başvurularda kişilerden Vergi lehvası, kimlik fotokopisi, araç ruhsatı, vekaleten başvurularda ise vekaletname talep edilecektir. Yeni kayıt işlemleri için erkeklerden 755,56 TL, kadınlardan ise 736,55 TL tahsil edilecektir. Sicil ilan bedeli dekont veya örneği, sicil harç bedeli dekont ve örneği, resimli ikametgah belgesi ve kişisel bilgiler verilerek oda kaydı da tamamlandıktan sonra tüm işyeri açma için gerekli prosedürleri tamamlamış olacaksınız. İstesob üye kayıt işlemlerinin detaylarını buradan inceleyebilirsiniz.

Kafe Açmak İçin Gerekli Belgelerin Maliyeti Ne Kadar?

Kafe açmak için istenen belgelerin maliyetleri is şu şekilde olacaktır;

 • Vergi Dairesi ilk açılış için 250 TL-350 TL
 • ESKK oda kayıt: Erkek: 755,56 TL, Kadın : 736,55 TL
 • İlçe esnaf kefalet ücreti: 20 TL-50 TL
 • Muhasebeci için: 500 TL-100 TL
 • Doğalgaz depozito, 500 TL+ su aboneliği ve elektrik depozito ücreti: 700 TL
 • Çevre Temizlik vergisi: 100 TL
 • Belediye yangın Tüpü: 100 TL-200 TL

Bu ücretler yaşadığınız il ve ilçelerde farklılık gösterebilir.

Cafe Açmak İçin Ustalık Belgesi Gerekli mi?

Cafe açmak için ustalık belgesi gerekli mi? araştırılmaya devam ediyor. Esnaf kefalet odasına kayıt işlemlerinin onaylanması için kafe sahibinin ustalık belgesinin olup olmadığı da sorgulanacaktır. İş yeri açma ruhsatını Ticaret Odası talep etmez fakat Esnaf ve Sanatkarlar Odası sizden iş yeri açma ruhsatını (ustalık belgesi)  isteyecektir. Belgeniz ile giderek bu odaya kayıt olmanız gereklidir. İş yeri açmak için ustalık belgesinin nasıl alınacağı konusundaki yazımızı inceleyerek bilgi edinebilirsiniz. Bütün evrakları tamamladıktan sonra artık iş yerinizi açabilirsiniz.

9 Haziran 2021 tarihinde Resmi Gazete‘ de yayınlanan İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatlarına İlişkin Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik gereğince yapılan düzenlemelere göre; 3308 sayılı Kanun gereğince iş yeri açacak kişilerin kendilerinden veya yanında çalıştırdıklarından ustalık belgesi, bunun bulunmaması halinde diploma veya 5580 sayılı Kanun uyarınca kurs bitirme belgelerinden birisinin olması yönetmeliğe eklendi.

İş yeri açma ruhsatınız dükkanınızda herkesin görebileceği yerlerde olmalıdır. Bu evrakları isterseniz kendiniz, isterseniz de bu iş için ayarladığınız muhasebeciniz halledebilir. İş yerinizi açtıktan sonra belediyeden görevlendirilmiş birkaç kişi dükkanı denetlemeye gelecektir. Dükkanın açık kalması için belediye tarafından belirlenen izinlere uyup uyulmadığına bakılarak onay vermeleri gereklidir. Esnaf kefalet kredisinden faydalanacaksanız ilgili odaya kayıt olduktan sonra 6 ay beklemeniz gerekecektir. 6 aylık süre dolmadan kredi verilmemektedir. Kosgeb tarafından verilen hibelerden faydalanmış kişilere 5 yıl süre geçmeden esnaf kefalet kredisi verilmemektedir.

Cafe Açmak İçin Hijyen Belgesi Alması Gerekli Midir?

Yeni çıkarılmış bir kurala göre hijyen belgesi olmadan gıda sektöründe işçi çalıştırmak kesinlikle yasaktır. Hemen hemen birçok gıda sektörünün iş başvurusu için gerekli evraklarında hijyen belgesi de istenilmektedir. Bölgede bulunan Halk Eğitim Merkezlerine giderek hijyen belgesi kursuna kayıt olunmalı ve bununla ilgili sertifika alınmalıdır. Hijyen belgesi nereden nasıl alınır? yazımızdan bilgi alarak siz de sertifika sahibi olarak yasal prosedürlere takılmadan cafenizi gönül rahatlığıyla açabilirsiniz.

Cafe Açmak İçin Çalışanların ve İşyeri Sahibinin Hijyen Belgesi Alması Gerekli Midir
Gıda sektöründe hizmet verenlerin alması gereken hijyen belgesi.

Cafe açmak için gerekli belgeler bunlardır. Bu belgeleri tamamladıktan sonra cafe açmak için nereye başvurulur? sorusunun yarısını cevaplamış oluyorsunuz ve bir dükkan ve işyeri sahibi olabilirsiniz. Daha net ve kesin bilgilere ulaşabilmek için bölgelerinizde bulunan belediyelere ve vergi dairelerine müracaat etmenizi ve detaylı bilgi almanızı öneririz.

Kosgeb Cafe Açma Desteği Veriyor

Kafe açarak kendi işinin patronu olmak isteyenlere Kosgeb kafe açma hibe desteğini vermeye devam ediyor. Kosgeb’den genç girişimcilere sağlanan 60 bin lira hibe desteği ile makarna cafe, fırın cafe, bistro cafe, nostalji kafe konseptlerini ve farklı iş fikirlerini hayata geçirebilir, sermayenizi kafeye yatırarak iş kurulumuzu yapabilirsiniz. Daha sonra Kosgeb kurumuna başvuruda bulunarak projenizin onaylanması halinde tüm giderlerinizin faturalarını, Kosgeb girişimcilik desteğinden yararlanarak devlet desteği ile iş sahibi olabilirsiniz. Kafe için örnek iş planı inceleyerek ona uygun oluşturacağınız iş planı sayesinde hibe almaya hak kazanabilir. Girişimcilik programı kapsamında sağlanan 60 bin lira hibe desteğini alabilirsiniz. Kosgeb’ten cafe açmak için hibe desteği de alabilirsiniz.

Bu konseptler dışından bilgisayar işlerinden anlayan herkesin merak ettiği bir diğer kafe işi de internet cafedir. İnternet cafe açma hayalini bir gün gerçekleştirmek için ne yapmaları gerektiğini araştırmaya devam etmektedir.

İnternet Cafe Açmak İçin Nereye Başvurulur?

İnternet Ortamında yapılan yayınların düzenlenmesi ve bu yayınlar yoluyla işlenen suçlarla mücadele edilmesi içim çıkarılan kanun ve 01.11.2007 tarihinde yayımlanarak yürürlüğe giren İnternet Toplu Kullanım Sağlayıcıları Hakkında Yönetmeliği kapsamında açılacak internet kafelerin kaymakamlıklarca verilen izin belgelerinin ve denetim formlarının kayıt ve takip sistemi ile ilgili işlemlerinin yürütülmesine yönelik başvuruyu elektronik ortamdan e-Devlet üzerinden yapılmalıdır. İnternet cafe açmak için İçişleri Bakanlığının e-Devlet kapısında mevcut sayfası üzerinden kafe başvuruları alınmaktadır. İnternet kafe kayıt başvurusu ve takip işlerini e-Devlet üzerinden T.C. kimlik numarası ve geçerli e-devlet şifresini yazarak hemen İnternet Kafe Kayıt Başvurusu ve Başvuru Takibi sayfasından başvurularınızı ve takibini yapabilirsiniz.


Kaynak

İlgili İçerikler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu