Yeni İş Fikirleri

Cafe Dekorasyon Örnekleri ve Fiyatları (MÜTHİŞ DİZAYN) 3 Temmuz 2021

Cafeler, her zaman çok gelir getiren ve işleyen mekanlar olarak bilinmektedir. Ancak cafe konseptine karar vermek başlangıç noktası olacaktır. Daha sonra dekorasyon yaptırmanız gerekiyor. Dekorasyon malzemeleri ve aksesuarları almalı, tasarımları ve fiyatlarını incelemelisiniz. Ancak ürünleri kendiniz seçmek istemezseniz dekorasyon yapan firmalar ile anlaşarak örnek kurulumları incelebilir ve kurulumu bu firmalara bırakabilirsiniz. Cafeler her yerde bulunuyor. Fakat dikkat çekici bir ambiyansa ne dersiniz? Maliyetleri de Cafe Dekorasyon Örnekleri ve Maliyetleri (Trend Alternatifler) içeriğimizde bulabilirsiniz.

Cafe Açmak Karlı Bir İş mi?

Salgın gibi adeta son zamanların en popüler iş fikri olarak karşımıza çıkan cafe açmak sanıldığı gibi karlı mı? Cirosu nekadar en çok merak edilen konular arasında yer alıyor. Cafe açmak her platformda karlı bir iş kolu olarak tanımlanmaktadır. Her kesime hitap eden cafeler mevcuttur. Ancak günümüz insanları cafeleri genelde check-in yapmak için tercih etmektedir. Tabi ki şaka yapmıyoruz. Geçtiğimiz yıllarda Kürk Mantolu Madonna kitabı bir kahve fotoğrafı ile meşhur olmuştu. Artık kitaplar bile okunmak için değil, yanlarına çay kahve resimleri ya da entel deyimlerle Americano, Mocha konulmak için alınıyor. ? Hal böyle olunca tercih edilen mekanlar da önem arz ediyor. Şöyle şekilli yazıların olduğu bir cafe fotoğraf çekilmek için çok ideal değil mi? Ya da masalarına ismimizi kazıyabileceğimiz, duvarlarına yazılar yazabileceğimiz cafelere ne dersiniz? Ayrıca 10 masalık cafe açmak için gerekli olan malzeme ve maliyetleri ile ilgili yazdığımız içerikten de detaylı bilgi alabilirsiniz.

Fotoğraf ve yer bildirimi furyasından sonra, arkadaşça toplanılacak mekanlar da önem arz etmeye başladı. Neden taş duvarları olan bir cafede kahve içmek istemeyelim ki? Bir fincan kahvenin 40 yıllık hatırının kalmadığı ancak 10 lira olduğu şu anda dizayn da gözümüze hitap etmeli, gözümüzü doyurmalı. Tabi cafelerin konseptlerine göre dizayn da değişiklik arz edecektir. Öncelikle hedef kitlemizi belirlememiz gerekiyor. Ailelere mi hitap edeceğiz? Öğrencilere mi? Yoksa cafemiz kadın günlerine mi müsait olmalı? ? Bazen de cafelerin yeşil ortamlarda olması, bir ağacı bile zor gördüğümüz şu zamanda içimize su serpebilir. Ya da ev rahatlığında mobilyalı cafeleri tercih etmek isteyenler olabilir. Bazen çağdaş ve modern detaylar görmek isterken, bazen de yöresel mekanlar ararız öyle değil mi? Sizler için birbirinden farklı hazırladığımız dekorasyon örneklerini ve fiyatlarını görmeye hazır mısınız?

İlk olarak cafemizde olmazsa olmaz malzemeleri alarak işe başlayalım. Tv, Masa, sandalye, dondurucu, buzdolabı, mikrodalga fırın, çay ve kahve makineleri, kasa ve banko, fritöz, tost makinesi, bardak, tabak, çatal, kaşık, bulaşık makinesi almak gerekiyor. Bunları toplamda 15- 30 bin TL’ ye mal edebiliriz.

Cafe Dekorasyon Örnekleri

Konseptten sonra bir tarz belirlememiz gerekiyor. Modern bir cafe mi? Maskülen mi? Klasik ya da vintage mi? Konu ile ilgili bir fikrimiz yoksa, örnek tasarımlar yapan firmaları araştırabilirsiniz. Hatta 20- 30 bin TL’ye katalogdan seçmiş olduğunuz tarzın kurulumu hemen gerçekleşebilir. Bizce cafenizde bölümler olmalı. Ev ortamı olması için koltukların olduğu bir kısım, diğer tarafta ise masa ve sandalyeler. Ayrıca kalabalık grupların oturması için de yerler olmalı.

Sanatsal Cafeler

Sanatsal cafeler pek çok gencin tercih ettiği konsept olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu cafelerde kitaplar, plaklar ve arka fonda slow bir müzik olmaktadır. Buraları genelde kitap okumak için gelen entel gruplar tercih etmektedir. Sohbetin dibine vurulacak mekanlar değildir. Dingin insanların uğrak noktalarıdır. Hatta bu cafelere yuvarlak gözlüğü olmayanı almazlar. ?

Sanatsal Cafeler

Genel olarak mekan içinde ahşap hakimidir. Sandalyeler, masalar, tezgah, kitaplık vb. herşey doğal ve otantik olmalıdır. Renkler ise insana huzur vermelidir. Bu sandalyelerin tanesi n11. com’ da 129 TL‘ den satılmaktadır. Sipariş vermek için tıklayınız. Ahşap masalar ise 140 TL’ dir. Bir masa ve 4 sandalyeden oluşan grup düzenleri oluşturduğunuzda 576 TL ödemeniz gerekiyor. Ahşap duvar dekorasyonları oldukça maliyetlidir. Ancak bu tarz cafeler genelde geri dönüşü desteklemektedir. Bu amaçla palet parçalarından duvar kaplanarak daha uygun bir fiyata mal edilebilir. Daha uygun fiyat arayanlar için ise 3 boyutlu duvar kağıtları önerilebilir. Tahta görünümlü duvar kağıtlarının hepsiburada ki fiyatı 60 TL civarındadır. Fotoğrafta görülen buz dolabı da 4-5 bin TL civarındadır. Tam kurulum ile 50 bin TL’ ye böyle bir sanatsal cafenin sahibi olabilirsiniz. Emin olun çok kazanacaksınız!

Bahçeli Cafeler

Dekorasyon masraflarının en az olduğu cafe türü olarak bahçeli cafelerden bahsetmek mümkündür. İnsanlar artık yüksek binalar görmekten sıkıldı ve kendilerini atacak yeşil bir ortam arıyor. Bu anlamda imdada yetişecek bir cafe açmak hiç fena olmaz. Bir de deniz manzarası varsa, değmeyin keyfimize.

bahçeli-cafeler
Bahçeli Cafeler

Bahçeli cafelere bir de çocuk oyun alanları ekledik mi tamamdır. Yine ahşap tasarımı olan bu cafelerin yazın tercih edildiğini düşünebilirsiniz. Ancak üzerini kapatabilir ve ısıtma cihazları ile ortamı ısıtabilirsiniz. Ünlü dekorasyon firmalarının bu şekilde hazırladığı bahçe masaları bulunmaktadır. Hatta bu masalar evde de kullanılabilmektedir. Bu masalardan bahçe büyüklüğünü düşünerek sayı belirleyebilirsiniz. 4 sandalye ve 1 masa fiyatları 1.500- 2.000 TL’ dir. Diğer gider kalemi ise ışıklandırma ve ağaçlara asılacak aksesuarlar olabilir. 15- 20 bin TL‘ ye mal edilebilir.

Rahat Cafeler

İşten çıkıp arkadaşlarınız ile bir cafeye gideceksiniz. Sohbet uzun saatler sürebilir ancak sandalyede hiç çekilmez. Bu soruna çözüm olan pek çok cafe bulunmaktadır. Oturma grupları ile ev rahatlığında çayınızı kahvenizi rahatlıkla içebilirsiniz.

rahat-cafeler
Rahat Cafeler

Bu tarz bir dekorasyon için oldukça geniş bir metrekareye sahip olmak gerekiyor. Oturma grupları çok yer kaplayacağı için, buraya bir oturma grubu koyacağımıza iki masa fazla koyarım diye düşünenlerimiz olabilir. Ancak bu konsepti de arayan bir kitle var. Bakınız ev rahatlığında olduğu her halinden belli. Duvar kağıtları ve çeşitli dekoratif çerçeveler ile ortamı renklendirebilirsiniz. 3′ lü koltukların yanı sıra berjerler de oldukça çok tercih edilmektedir. Deriden üretilmiş  ve cafenizde kullanabileceğiniz çay seti n11.com’ da 1.484 TL’ ye satılmaktadır. İncelemek ve sipariş vermek için tıklayınız. Tabi fiyat olarak koltuk takımı almanız daha maliyetli olacaktır. Orta masa da 1500- 2000 TL civarındadır.

Otantik Cafe Dekorasyonu

İşletme sahiplerini, hedeflediği kitleye yönelik cafe dekorasyonu oluşturmaktadır. Son zamanlarda en fazla tercih edilen cafe tiplerinden biri olan otantik kafeler ilgi görmektedir. Otantik cafelerin temelinde özünü kaybetmemiş eşyalar olmasıdır. Dekorasyon yapılırken, tüm ürünlerin aslı ve orijinali olmalıdır. Ülkemizde Anadolu kültürüne çok fazla değer verilmesi ve yaşatılması ardından cafelerde Anadolu kültüründen izlerinde olması beklenmektedir. Hem kültürümüzden hem de modern çağa ayak uyduran izlerin olması gerekmektedir.

Otantik Cafeler

Otantiğin olduğu yerde yapaylıktan söz edilemez. Bu sebeple renk ve mobilya seçimlerinde daha dikkatli davranmak gerekecektir. Mekanın büyüklüğü ve güneş ışınlarını alış açısı, renk konusunu belirleyen ikinci faktör olacaktır. Dar alanlar için seçilmesi gereken renkler, o alanı daha da geniş göstermelidir. Geniş alanlara kıyasla dar alanlarda daha açık tonların tercih edilmesi gerekecektir. Dar alanın kasvetine kapılmadan daha iç açıcı ve ferah bir hava katılması, hem sizin için hem de müşteriler için vazgeçilmez olacaktır. Renginizi seçtikten sonra, gelelim mobilyaya. Dekorasyonda kullanacağınız masa, sandalye, aksesuar gibi ürünlerin kesinlikle ahşap olması gerekmektedir. Otantik havanın yaşanması için plastik ürünlerin asla yer almaması lazım.

Butik Cafe Dekorasyonu

Şık tasarımlı ve dikkat çekici özelliğe sahip olan butik cafe açmak mı istiyorsunuz? Diğer kafelere oranla bir tık farklılık yaratan butik cafeler daha minik ve sevimlidir. Özgün tasarımlar ve eşyaların olduğu butik kafelerde, vakit geçirmek daha eğlenceli ve keyifli olacaktır.

Butik cafe dekorasyonu

Butik cafelerden daha çok rahat koltuklar ve sandalyeler bulunmalıdır. Kullanılan araç gereçlerin ise daha orijinal ve simgesel olmalıdır. Daha çok yazlık bölgelerde kullanılan butik cafeler ve restoranlar herkes tarafından tercih edilmektedir.

Bar Tipi Cafeler

Bar sandalyeleri kullanılarak oluşturulan cafeler, özellikle mekan olarak küçük dükkanlara hitap ediyor. Yerden tasarrufun sağlanabileceği alanlarda bir tezgah oluşturuluyor ve tezgahın önüne bu sandalyeler diziliyor. Uzun süre oturmaya elverişli olmasa ambiyans samimi oluyor. Artık caddelerde de rastlamak mümkün oluyor. Alkollü mekanların da vazgeçilmezi oluyor. Özellikle tatil bölgelerinde çokça tercih edilen bir dekorasyon stili olarak karşımıza çıkıyor. Bar sandalyeleri 200 TL civarındadır. Ayrıca bu cafelerde akşam saatlerinde canlı müzik yaparak da çok müşteri sayınızı artırmanız mümkün olacaktır.

bar-tipi-cafeler
Bar tipi cafeler

Yöresel Cafeler

Artık insanımız doğallıktan yana. Bu nedenle kahve içmenin yanı sıra kahvaltı için de güzel mekanlar arıyorlar. Siz de yöresel kahvaltılık ve börek çeşitlerini bulundurabileceğiniz bir cafe açarak çok para kazanabilirsiniz. Örneğin Bursa’ nın Cumalıkazık ilçesinde bu şekilde pek çok cafeye rastlamak mümkündür. Köy ahalisi evlerinin üst katlarına açtıkları cafeler ve kahvaltı salonları sayesinde oldukça çok kazanmaktadır. Bu sebeple yöresel turistik mekanlarda oldukça çok tercih edilecektir. İnsanımız çay kahvenin yanı sıra köpüklü bir yayık ayranı da görmek istiyor menüde.

yöresel-cafeler
Yöresel cafeler

Ayrıca kıl çadırdan yapılmış cafeler de oldukça dikkat çekmektedir. Tabi dekorasyonun da yöresel olması gerekiyor. Bu sebeple masa sandalye değil de sedir tercih etmeniz gerekiyor. Masaların da ahşaptan olması ortama farklı ve otantik bir hava katıyor. Dükkan büyüklüğüne göre maliyet de değişecektir. Bu tarz bir sedir cafeyi 25 bin TL‘ ye mal edebilirsiniz. Cafe açmak karlı bir iş mi diye merak ediyorsanız sizler için maliyet ve kar hesaplaması da yaptık.

Endüstriyel Dekorasyona Sahip Cafeler

Endüstriyel dekorasyonda malzemeler insanlara soğuk gelebilir. Ancak burada malzemeler hiç işlenmeden kullanılır. Duvarlarda duvar kağıdı olmaz. Kiremit, taş ve betonlara ağırlık verilir. Tesisat borularının görünmesine izin verilir. Bunların mekana bir hava kattığı düşünülür.

endüstriyel-cafeler
Endüstriyel cafeler

Son yılların trendinin endüstriyel cafeler olduğunu söylemek mümkün. Doğal tasarımları ile oldukça dikkat çekiyor. Ayrıca bu dekorasyon sadece cafelerde değil restoranlarda da sık sık kullanılıyor. Aydınlatma olarak su tesisatı şeklinde lambalar kullanılıyor ve sarkıt avizeler tercih ediliyor. Çok şık değil mi? Ancak endüstriyel ürünler oldukça pahalı olduğundan bu tarz cafeleri açmak da maliyetli olacaktı. 50 bin ila 100 bin TL arasında tam kurulum gerçekleştirebilirsiniz.

Farklı Cafe Dekorasyon Örnekleri

Maskülen Cafe 

Maskülen, feminen kavramının karşıtı manasına gelmektedir. Bir nevi erkeksi tarzların mekanda kullanılması anlamına gelir. Bu sebeple siyah renkler tercih edilir.

maskülen-cafe
Maskülen Cafe

Şemsiye Dekorasyonlu Cafeler

Şemsiye dekorasyonu birkaç senedir oldukça sık kullanılıyor. Oluşturulan bu renk cümbüşü insanların dikkatini çekiyor.

şemsiye-dekorasyon
Şemsiye Dekorasyonu

Klasik Cafeler

Duvarlara asacağınız klasik aksesuarlar sayesinde cafenize klasik bir görünüm katabilirsiniz. Editörünüz gibi klasik severlere  gelsin. Eskitme mobilyalar ve antika aksesuarlar tercih edebilirsiniz. Tabi ki masa ve sandalyelerinizin de çok renkli olmaması gerekiyor.

klasik-cafeler
Klasik Cafeler

Tabi mekan seçimi de oldukça önemli. Cafenin yeri işlek bir caddede olmalı ki ettiğiniz masrafa değsin. Fiyat politikanızı da mekana göre belirlemeniz gerekiyor. Lüks semtlerde fiyatlar da oldukça yüksek olduğundan dolayı maliyeti karşılarsınız. Fakat kira giderleri de işin içine girince ilk 6 ay kar etmeniz mümkün olmayabilir. Burada imdadınıza Kosgeb kredileri yetişecektir.

Cafe açmak için dekorasyonu tamamladıktan sonra resmi kurumlardan izin almanız gerekiyor. Cafe açmak için nereye başvurulacağı ve gerekli evrakların listesi hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz. Vergi levhası ve ruhsat aldıktan sonra faaliyete başlayabilirsiniz. Cafe açmak için nereye başvuru ve gerekli belgeler nelerdir yazımızda bu detaylardan bahsettik.


Kaynak

İlgili İçerikler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu