Hayvancılık Destekleri

Çiftçilere Müjde TÜM İLLERE Yüzde 50 Hibe Desteği

Hayvancılığa başlayacak çiftçilere müjde. Tüm illerde hayvancılığa yatırım yapacak çiftçilere %50 hibe desteği müjdesi geldi.

Büyükbaş ve küçükbaş hayvancılık yatırımlarının desteklenmesi amacıyla Resmi Gazete’de yayınlandıktan sonra yürürlüğe giren tebliğ kapsamında tüm illerde yatırım yapacak olan çiftçilere %50 hibe desteğinden yararlanabilecek .

Hibe desteğinden faydalanmak isteyen bütün hayvan üreticilerinin 1-30 temmuz 2021 tarihleri arasında müracaat edebilecek.

Başvurular 1 Temmuz-30 Temmuz Arasında yapılacak. Tarım İl Müdürlüklerine başvurular alınmaya başladı.

Hayvancılık işletmelerine yönelik yüzde 50 hibe desteği

Büyükbaş ve küçükbaş hayvancılık işletmelerine yönelik yatırımlara yüzde 50 hibe ödemesi yapılmasına ilişkin Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından hazırlanan tebliğ, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Büyükbaş ve Küçükbaş Hayvancılık İşletmelerine Yönelik Yatırımların Desteklenmesi Uygulama Rehberi de 1 TEMMUZ DA HAYGEM tarafından Yayınlanmıştır. Uygulama rehberinden başvurular hakkında tüm detaylı bilgiler ve hibe desteğinin tüm ayrıntıları belirlenmiştir. Rehberi bilgisayarınıza indirerek tüm ayrıntıları inceleyebilirsiniz.

Tebliğ, 2021 yılında işletmesi en az bir yıldır aktif olan, bakanlık kayıt sistemlerine kayıtlı olan gerçek ve tüzel kişi yetiştiricilere, büyükbaş için en az 10 baş ve en fazla 50 baş anaç kapasiteli, küçükbaş için en az 100 baş ve en fazla 300 baş anaç kapasiteli yeni ahır/ağıl yapımı ve kapasite artırımı/rehabilitasyonu, hayvan barınağı amaçlı çadır alımı ile makine, alet ve ekipman alımlarına yönelik yatırımlar için yapılacak hibe ödemelerine ilişkin hususları kapsıyor..

Yatırım Konularına Göre Hibe Desteği Uygulanacak İller

Hibe programı tüm illerde (81 il) uygulanır. Ancak Genel Müdürlük bölgesel gelişmişlik farklılıkları, illerin hayvan miktarı, mera potansiyeli ve yem bitkileri ekilişleri gibi kriterlere göre, gerek başvuru alınması ve gerekse başvuruların değerlendirilmesinde program illerini belirleyebilir.

Destekleme Konuları ve Hibe Oranları

2021 yılında büyükbaş ve küçükbaş hayvancılık işletmelerine yönelik yatırımların desteklenmesinde aşağıda belirtilen konularda ve oranlarda hibe uygulanır.

%50 hibe desteğinden yararlanacak olan çiftçilerin yapacakları yatırımlar ise şunlar olmalıdır;

 • İnşaat yapımı
 • Çadır alımı( hayvan barınağı)
 • Makine alet ve ekipman alımı

“Tarım ve Oman Bakanlığının destek vermiş olduğu alanlar şunlardır.

 • Hayvan barınağı amaçlı çadır alımı,
 • Yeni ahır/ağıl yapımı veya kapasite artırımı/rehabilitasyon
 • Yem hazırlama makinesi,
 • gübre sıyırıcı sistemi
 • Seyyar süt sağım makinesi
 • Süt soğutma tankı
 • Hayvan kaşınma ünitesi
 • Otomatik suluk gibi hayvancılık malzemelerinin alımlarında %50 hibe desteği verilecektir.

Kimler Başvurabilecek?

%50 Hibe Desteğine; Kolektif şirket, limited şirket ve anonim şirketler, ıslah amaçlı yetiştirici birlikleri ile bunların üst birlikleri/iktisadi teşekkülleri, Tarımsal Üretici Birlikleri Kanunu’nun ilgili maddelerine göre kurulan iktisadi teşekkülleri, tüzel kişilik olarak başvurabilecek.

SON TAMAMLAMA TARİHİ 30 KASIM

Yüzde 50’lik hibe programı tüm illerde uygulanacak. Ancak HAYGEM Hayvancılık Genel Müdürlüğü, bölgesel gelişmişlik farklılıkları, illerin hayvan miktarı, mera potansiyeli ve yem bitkileri ekilişleri gibi kriterlere göre, gerek başvuru alınması ve gerekse başvuruların değerlendirilmesinde program illerini belirleyebilecek.

Hibe konularına göre gerekli şartları yerine getirmiş olan yatırımcılar için yapım ve alım işlerinde son tamamlanma tarihi 30 Kasım 2021 olarak uygulanacak.


Kaynak

İlgili İçerikler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu