Eğitim Destekleri

Çocuğu Üniversite Okuyan Ailelere Aylık Maaş 2021-2022

Kreş, ilkokul, ortaokul derken üniversitede öğrencisi bulunan ailelerimize devlet tarafından SED, burs ve kredi yardımları yapılmaktadır. Gerek KYK gerekse vakfı ve dernekler tarafından ailelerin mağdur edilmemesi adına eğitim ve öğretim destekleri verilmektedir. Peki çocuğu üniversite okuyan ailelere aylık maaş başvurusu nasıl yapılır, bu destek kimlere verilir, kaç TL maaş bağlanacak, çocuğu okuyan ailelere aylık maaş başvurusu nereye yapılır, eğitim destek başvurusu nasıl yapılır? 2021 e-Devlet öğrenci yardım başvurusu şartları, adımları ve detayları içeriğimizde yer almaktadır.

e-Devlet SED Parası Başvurusu Nasıl Yapılır?

e-Devlet hizmet kapısı üzerinden T.C. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yürütülen Sosyal Ekonomik Destek başvurusu ile SED yardımı ödeneğinden yararlanmanız mümkün. Sosyal Ekonomik Destek başvurusu e-devlet üzerinden kolaylıkla yapılmaktadır. SED öğrenci yardımı başvuru formu üzerinden yeni başvurularınızı oluşturabileceğiniz gibi yaptığınız başvuruları da sorgulayabilirsiniz. Çocuğu okuyana destek nasıl alınır? inceleyelim.

Çocuğu Üniversite Okuyan Ailelere Aylık Maaş 2021-2022
Çocuğu Üniversite Okuyan Ailelere Aylık Maaş 2021 Başvurusu

e-Devlet öğrenci yardım başvurusu ve SED başvurusu için izlenmesi gereken adımlar şu şekildedir;

 • e-Devlet sistemine T.C. kimlik numarası ve şifre ile giriş yapınız.
 • Açılır pencerede arama çubuğuna “SED” yazınız.
 • Öğrenim yardımına yeni başvuru yapılacaksa “Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı/Sosyal Ekonomik Destek Hizmeti Ön Başvurusu” sayfasına tıklayınız.
 • Mevcut başvurunuzu sorgulayacaksanız “Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı/Sosyal ve Ekonomik Destek Ödeme Bilgileri Sorgulama” sayfasından ilerleyin.
 • Yeni başvuru için Pandemi Sosyal Destek Ön Başvuru hizmetine yönlendirileceksiniz.
 • Başvuru için gerekli olan bilgileri eksiksiz ve doğru bir şekilde girdikten sonra onay verebilirsiniz.
 • Ardından bilgilendirme metni okunmalıdır.
 • Kişisel verilerin korunması hakkında izin belgesine onay verilmelidir.
 • Kimlik ve iletişim bilgileri kontrol edilmelidir.
 • Başvuruya esas bilgiler doldurulmalıdır. (ek 1)
 • Hande bulunan çocuklar hakkında kişisel bilgilerin doldurulması üzerine SED başvurusu tamamlanmaktadır.
Çocuğu Üniversite Okuyan Ailelere Aylık Maaş 2021-2022
EK 1

Sosyal Ekonomik Destek yardımına başvuruda bulunmak için tıklayınız!

SED öğrenci yardımı başvuru formu üzerinden siz de bu hizmeti kullanarak, sosyal destek kapsamında verilen desteklerden faydalanmak için ön başvuruda bulunabilirsiniz. Peki çocuğu okuyana SED desteği nasıl alınır? bakalım.

Çocuğu Okuyana SED Desteği Nasıl Alınır?

Çocuğu Okuyana Destek (SED) Başvurusu Nasıl Yapılır? hangi belgeler istendiğini aşağıda maddeler halinde sıraladık.

 • Başvuru Dilekçe​​​​​​​si
 • T.C Kimlik Numarası
 • Sağlık Raporu (duruma göre değişebilir)
 • Öğrenci Belgesi (duruma göre değişebilir)
 • İş-kur veya meslek kurslarına başvurunun gerçekleştiğine dair belgedir.

Çocuğu okuyan ailelere aylık maaş başvurusu için gerekli olan evrakları tamamlayarak devletin öğrencilere verdiği para yardımı başvuru formu üzerinden talebinizi oluşturabilirsiniz.

SED Yardımı Ne Kadar?

2021 yılında yapılan SED yardım miktarları her öğrenci için;

 • Okul öncesi eğitim alanında yapılan devlet desteği: 787,48 TL
 • İlköğretim alanında eğitim alan öğrenci için: 1181,23 TL
 • Ortaöğretim alanında eğitim alan öğrenci için 1259,97 TL
 • Yüksek öğretim alanında eğitim alan öğrencilere ise 1417,47 TL olarak belirlenmiştir.

Ayrıca kuruluş bakımından ayrılan gençlere 629,99 TL, 2828 Kanunun 32.Maddesi Evlenme Yardımı olarak ise 2540,67 TL ödeme yapılmaktadır.

Üniversite Öğrencilerine Devlet Desteği Veriliyor Mu?

Hayat şartlarının giderek zorlaşması ile çok sayıda aile maddi yetersizlikler sonucunda çocuklarının eğitim masraflarını karşılamakta zorlanır ve birçok kez çocukların eğitim hayatına son verilir. Bu durumu önlemek için devletimiz harekete geçerek maddi anlamda sıkıntı yaşayan ailelere devlet yardımı vermektedir. Çocuğu üniversite okuyan ailelere aylık maaş başvurusu, okuyan çocuklar için yapılan devlet yardımları, durumu olmayan ailelere yapılan yardımlar ve pandemi üniversite öğrencilerine yardım gibi başlıklar ile detaylarını vereceğiz.

Şartlı Eğitim Yardımı Başvuru Şartları Nelerdir? bilgi almak ve başvuruda bulunmak için içeriğimizi inceleyebilirsiniz.

Çocuğu Üniversite Okuyan Ailelere Aylık Maaş Başvurusu

Maddi yetersizlikler sonucunda birçok aile çocuklarının eğitimlerine liseden sonra son vermekte ya da çocuklar ailelerine yük olmamak için üniversite okumayı hayal bile edemiyorlar. Bu durum karşısında ise çok sayıda üniversite öğrencisi kayıtlarını yaptırmıyor veya okulu bırakmak zorunda kalıyor. Tüm bunların önüne geçmek için devlet tarafından çocuğu üniversite okuyan ailelere destek vererek öğrencilerin eğitim hayatlarına devam etmeleri teşvik edilmektedir.

Çocuğu Üniversite Okuyan Ailelere Aylık Maaş 2021-2022
Çocuğu Üniversite Okuyan Ailelere Aylık Maaş Başvurusu Nasıl Yapılır?

Devletimiz üniversite sınavına giren ve başarılı olan öğrencilerimiz için desteklerini verirken aynı zamanda herhangi bir üniversiteye kaydını yaptırmış olan öğrencilerimiz için burs ve kredi imkanı da sağlamaktadır. Devlet bursundan yararlanan öğrencilerin öncelikle başarı durumları göz önüne alınırken aynı zamanda öğrencinin ailesinin de maddi durumu önem taşımaktadır. Maddi durumu yetersiz olan öğrenciler bu burs imkanından yararlanabilmektedir. Bu yardım üniversite öğrencilerine yapıldığı gibi ailelerine de her ay olmak üzere 821 TL civarında maddi yardım imkanı da sağlanmaktadır.

Okuyan Çocuklar İçin Yapılan Devlet Yardımı

Devletimiz üniversite öğrencilerine maddi destek sağladığı gibi diğer eğitim birimlerinde okuyan öğrencilerimiz için de destek vermektedir. Ülke ekonomisini göz önüne almış olduğumuzda çok sayıda vatandaşımız açlık sınırında yaşamaktadır. Yani birçok aile maddi imkansızlıklar sonucunda ailesini geçindiremediği için çocuklarının da okul hayatlarına son vermek zorunda kalmaktadır. Ailelerinin maddi anlamda sıkıntı yaşaması sebebi ile de birçok öğrencimiz yeteneklerine ve hayallerine veda etmektedir. Bu durumun önüne geçmek için Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından bir proje düzenlenmiş ve bu proje doğrultusunda çocuğu okul çağında olan çok sayıda aileye maddi yardımlar yapılmaktadır.

Üniversite Öğrencileri İçin Yapılan Devlet Yardımı Başvuruları Nasıl Yapılır?

Devletimiz durumu olmayan ailelerin üniversite çağına gelmiş olan çocukları için maddi yardım desteği vermektedir. Verilen bu destek düzenli olarak her ay yapılmaktadır. Devletin sağlamış olduğu bu destekten yararlanmak isteyen aileler ve öğrenciler başvurularını çeşitli müracaat kanalları üzerinden yapabilmektedir. Öğrenci yardımı için nereye başvurulur? diye merak edenler için;

 • Bulunmuş oldukları il veya ilçe müdürlüklerine,
 • Bakanlıklara direkt olarak başvuru,
 • Cimer
 • Dilekçe yazarak başvurularınızı gerçekleştirebilirsiniz.

Başvuruda bulunan ailelerin maddi durumları sosyal çevre üzerinden bilgiler toplanarak değerlendirilir. Sonuçlar ise en kısa sürede başvuru sahiplerine bildirilir.

Başvuruda Bulunan Ailelerin Değerlendirilme Süreci

Devletin öğrencilere verdiği para yardımı başvuru formu ya da diğer başvuru kanalları üzerinden yapılan pandemi üniversite öğrencilerine yardım talebi incelenmeye tabi tutulur ve devlet yardım şartlarına uygun görülmesi durumunda başvurusu olumlu şekilde sonuçlanır. Öğrenci yardımı kimlere verilir? bakalım.

 • Aile bireylerinin sağlık durumlar göz önünde bulundurulur.
 • Ailenin gelir durumu ön plandadır.
 • Eğitim için yapmış oldukları harcamalar değerlendirilir.
 • Ailenin tüm giderleri göz önüne alınır.
 • Yaşamış oldukları bölgenin koşulları incelenir.
 • Devletten almış oldukları diğer destekler göz önüne alınır.

Belirlenen kriterler doğrultusunda başvurular değerlendirilmeye alınmaktadır.

Durumu Olmayan Ailelere Yapılan Yardımlar

Durumu olmayan ailelere devlet tarafından maddi destek verilirken aynı zamanda gıda, giyim, barınma, sağlık ve eğitim alanlarında da zorunlu ihtiyaçla için destek verilmektedir. Öncelikle çalışabilecek olan aile bireylerine iş imkanı sağlamak için İş-Kur kaydı yapılmaktadır ve uygun olan pozisyonlar doğrultusunda çalışma fırsatı verilmektedir. Çalışamayacak olan aileler için ise belediyelerden ve kaymakamlıklardan yardım talebinde bulunulmaktadır. Bunların yanı sıra çocuğu okuyan aileler için de maddi desteklemeler verilmektedir.

Çocuğu okuyan ailelere aylık maaş başvurusu ile kreş, ilkokul, ortaokul, lise ve üniversite kademelerinde eğitim alan öğrencilere devletin öğrenciler verdiği para yardımları dikkat çekmektedir. Eğer belirlenen şartlara uygun olduğunuzu düşünüyorsanız aktif başvuru tarihlerinden gerekli olan belgeler ile birlikte başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

Devlet Üniversite Öğrencilerine Para Veriyor Mu?

Üniversite okuyan öğrencilere devlet tarafından burs ve kredi verilmektedir. Maddi durumu olmayan ailelerin üniversite okuyan çocuklarına belirtilen şartları karşılamaları sonucunda geri ödemesiz burs imkanı verilmektedir. Geri ödemesiz burs imkanından faydalanamayan öğrencilere ise geri ödemeli olacak şekilde KYK kredisi verilmektedir. Üniversite eğitimi boyunca maddi sıkıntılar çekmemek ve başarılı eğitim hayatı sürmek adına devlet tarafından öğrencilere para desteği verilmektedir. Verilen burs ve kredi miktarları ne kadarmış? bakalım.

Üniversite Öğrencileri Ne Kadar Para Alıyor?

Üniversite öğrencilerine verilen KYK bursu 2021 yılında şu şekildedir;

 • Lisans öğrencilerine 650 TL
 • Yüksek Lisans öğrencilerine 1.300 TL 
 • Doktorada kademesinde eğitim alan öğrencilere ise 1.950 TL devlet yardımı verilmektedir.

Her düzey için verilen burs ve kredi tutarları aynıdır. Çocuğu okuyana yardım var mı? diye düşünenler devletin öğrencilere verdiği yardım parasından ziyade, kurum, kuruluş, vakıf ve derneklerin burs başvurularını da takip ederek taleplerini oluşturabilirler.

Kaynak

İlgili İçerikler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu