Eğitim Destekleri

Çocuğu Üniversite Okuyan Ailelere Aylık Maaş Başvurusu Haziran 2021

Kreş, ilkokul, ortaokul derken üniversitede öğrencisi bulunan ailelerimize Devlet Sed, burs ve kredi yardımları yapılmaktadır. Gerek KYK, gerekse vakıf ve dernekler tarafından ailelerin mağdur edilmemesi için eğitim ve öğretim destekleri verilmektedir. Peki Çocuğu Üniversite Okuyan Ailelere Aylık Maaş Başvurusu nasıl yapılır, bu destek kimlere veriliyor, kaç para maaş bağlanacak, başvuru nereye yapılıyor, 2021 döneminde şartlar ve  detaylar haberimizde..

E-Devlet SED Parası Başvurusu

E-devlet hizmet kapısı üzerinden T.C Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığınca yürütülen Sosyal Ekonomik Destek başvurusu ile SED yardımı ödeneğinden yararlanmanız mümkün. E-devlet üzerinden yeni başvuru yapabilir, yaptığınız başvuruyu sorgulayabilirsiniz.

Çocuğu Üniversite Okuyan Ailelere Aylık Maaş 2021 Başvurusu

Sosyal Ekonomik Destek başvurusu e-devlet üzerinden yapılabilir. SED başvurusu için izlenecek adımlar sırasıyla aşağıdaki gibidir;

 • E-devlet sistemine TCKN ve şifre ile giriş yapılır
 • Açılır pencerede arama çubuğuna “SED” yazılır
 • Mevcut başvuru sorgulama için “Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı/Sosyal ve Ekonomik Destek Ödeme Bilgileri Sorgulama“
 • Yeni başvuru yapılacaksa “Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı/Sosyal Ekonomik Destek Hizmeti Ön Başvurusu”
 • Başvuru için gerekli olan link seçeneğine tıklanmasının ardından Bilgilendirme Metni okunmalı
 • Kişisel verilerin korunması hakkında izin belgesine onay verilmeli
 • Kimlik ve iletişim bilgiler kontrol edilmeli
 • Başvuruya esas bilgiler doldurmalı ( ek 1)
 • Hanede bulunan çocuklar hakkında kişisel bilgilerin doldurulması üzerine SED başvurusu yapılmaktadır.
EK 1

Çocuğu Okuyana SED desteği Nasıl Alınır?

Çocuğu Okuyana Destek (SED) Başvurusu Nasıl Yapılır? hangi belgeler istendiğini aşağıda maddeler halinde sıraladık.

 • Başvuru Dilekçe​​​​​​​si
 • T.C Kimlik Numarası
 • Sağlık Raporu (duruma göre değişebilir)
 • Öğrenci Belgesi (duruma göre değişebilir)
 • İş-kur veya meslek kurslarına başvurunun gerçekleştiğine dair belgedir.

Üniversite Öğrencilerine Devlet Desteği

Hayat şartlarının giderek zorlaşması ile çok sayıda aile maddi yetersizlikler sonucunda çocuklarının eğitim masraflarını karşılamakta zorlanır ve bir çok kez çocukların eğitim hayatına son verilir. Bu durumu önlemek için devletimiz harekete geçerek fakir ailelere devlet yardımı vermektedir. Çocuğu üniversite okuyan ailelere aylık maaş başvurusu, Okuyan çocuklar için yapılan devlet yardımı, Durumu olmayan ailelere yapılan yardımlar gibi başlıkları değerlendirerek siz değerli okurlarımız için bilgiler vermeye devam edeceğiz.

Çocuğu Üniversite Okuyan Ailelere Aylık Maaş Başvurusu

Çocuğu Üniversite Okuyan Ailelere Aylık Maaş Başvurusu

Maddi yetersizlikler sonucunda bir çok aile çocuklarının eğitimlerine liseden sonra son vermektedir. Bazen ise çocuklar ailelerine yük olmamak için üniversite okumayı hayal bile edemiyorlar bu durum karşısında ise çok sayıda üniversite öğrencisi kayıtlarını yaptıramıyor bazen ise okulu bırakmak zorunda kalıyorlar. Tüm bunların önüne geçmek için devletimiz çocuğu üniversite okuyan ailelere destek vererek öğrencilerin eğitim hayatlarına devam etmeleri teşvik edilmektedir.

Devletimiz üniversite sınavına giren ve başarılı olan öğrencilerimiz için desteklerini verirken aynı zamanda herhangi bir üniversiteye kaydını yaptırmış olan öğrencilerimiz için burs imkanı sağlamaktadır. Devlet bursundan yararlanan öğrencilerin öncelikle başarı durumları göz önüne alınırken aynı zamanda öğrencinin ailesinin maddi durumu da önem taşımaktadır. Ailesinin maddi durumu yetersiz olan öğrenciler bu burs imkanından yararlanacaklardır. Bu yardım üniversite öğrencilerimize yapıldığı gibi aynı zamanda üniversite öğrencilerin ailelerine de her ay olmak üzere 821 Türk Lirası civarında maddi yardım imkanı sağlanmaktadır.

Okuyan çocuklar için yapılan devlet yardımı
Okuyan çocuklar için yapılan devlet yardımı

Okuyan Çocuklar İçin Yapılan Devlet Yardımı

Devletimiz üniversite öğrencilerine maddi destek sağladığı gibi diğer eğitim birimlerinde okuyan öğrencilerimiz için de destek vermektedir. Ülke ekonomisini göz önüne almış olduğumuzda çok sayıda vatandaşımız açlık sınırında yaşamaktadır. Yani bir çok aile maddi imkansızlıklar sonucunda ailesini geçindiremediği için çocuklarının da okul hayatlarına son vermek zorunda kalmaktadırlar. Ailelerinin maddi anlamda sıkıntı yaşaması sebebi ile de bir çok öğrencimiz hayallerine veda etmekte ve bir çok yeteneğimiz kaybolmaktadır. Bu durumun önüne geçmek için Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından bir proje düzenlenmiş ve bu proje doğrultusunda ise çocuğu okul çağında olan çok sayıda aileye maddi yardımlar yapılmaktadır. Yapılan maddi yardımlar ise aşağıda maddeler halinde yer almaktadır.

 • Okul öncesi eğitim alanında yapılan devlet desteği 620,34 Türk Lirası
 • İlköğretim alanında eğitim alan öğrencinin ailesine yapılan maddi yardım tutarı 930.05 Türk Lirası
 • Ortaöğretim alanında eğitim alan öğrenci için 992,54 Türk Lirası 
 • Yüksek öğretim alanında eğitim alan öğrencinin ailesine verilen maddi yardım tutarı ise 1.116,60 Türk Lirası olmaktadır.
 • Bakanlığın resmi internet sitesinde Sed yardım miktarlarını görüntülemek için tıklayınız.

Üniversite Öğrencileri İçin Yapılan Devlet Yardımı Başvuruları

Devletimiz durumu olmayan ailelerin üniversite çağına gelmiş olan çocukları için maddi yardım desteği vermektedir. Verilen bu destek düzenli olarak her ay yapılmaktadır. Devletin sağlamış olduğu bu destekten yararlanmak isteyen aileler ise aşağıda maddeler halinde yer vermiş olduğumuz şekilde başvurularını gerçekleştirebilirler.

 • Bulunmuş oldukları il veya ilçe müdürlüklerine başvuru yapabilirler.
 • Bakanlıklara direkt olarak başvuru yapılabilir.
 • Cimer‘e başvuru yapılabilir.
 • Dilekçe yazarak başvurularınızı gerçekleştirebilirsiniz.

Başvuruda bulunan ailenin maddi durumu hakkında sosyal çevre üzerinden bilgiler toplanmaktadır.

Başvuruda Bulunan Ailenin Değerlendirilmesi

Üniversite öğrencisi bulunan aile yukarıda saymış olduğumuz birimlere başvurularını gerçekleştirmiş olduktan sonra incelemeye tabi tutulur ve uygun görünürse eğer başvuruları olumlu şekilde cevaplandırılır. Bu durum karşısında başvuruda bulunan ailenin değerlendirilmesi aşağıdaki yazımızda paylaşmış olduğumuz gibi şekillendirilmektedir.

 • Aile bireylerinin sağlık durumlar göz önünde bulundurulur,
 • Ailenin gelir durumu ön plandadır,
 • Eğitim için yapmış oldukları harcamalar değerlendirilir,
 • Ailenin tüm giderleri göz önüne alınır,
 • Yaşamış oldukları bölgenin koşulları incelenir,
 • Devletten almış oldukları diğer destekler göz önüne alınır.

Durumu Olmayan Ailelere Yapılan Yardımlar

Durumu olmayan aileler için devletimiz maddi destek verirken aynı zamanda gıda, giyim, sağlık, barınma, eğitim gibi diğer zorunlu ihtiyaçları için destek vermektedir. Öncelikle çalışabilecek olan aile bireyleri için iş imkanı sağlamak için İş-kur’a kayıt yaptırmanız istenecektir ve size uygun bir sektörde iş imkanı sağlanmaktadır. Çalışamayacak olan aileler için belediyelerden, kaymakamlıklardan yardım talebinde bulunulur. Bunların yanı sıra çocuğu okuyan aileler için maddi yardımlar yapılmaktadır.

Kreş, İlkokul, Ortaokul, Lise ve Üniversite öğrencileri için DEVLETİN ÖĞRENCİLERE VERDİĞİ PARA YARDIMI verildiği söylenmektedir. Eğer şartlarınız uyuyor ise, başvuru tarihlerinde gerekli evraklar ile birlikte başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.


Kaynak

İlgili İçerikler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu