Evlilik Destekleri

Devlet Çeyiz Parası Desteği (Sorgula ve Hemen Başvur) 30 Haziran 2021

Evlilik hazırlığından olan binlerce çifte devlet çeyiz desteği vermektedir. Yeni evlenenlere devlet yardımı başvurusu şartlarını sağlayan çiftler SGK çeyiz parası desteğinden faydalanabilecek. Bu destekten yararlanmak isteyenler için, çeyiz parası nedir, evlenenlere devlet desteği başvuru şartları nelerdir, SGK çeyiz parası ne kadar, sorgulaması nasıl yapılır? gibi merak edilen ve araştırılan konuları hazırladık. e-Devlet çeyiz parası başvurusu nasıl yapılır, evlenme ödeneği talep dilekçesi nereye gönderilir, çeyiz desteği elinize nasıl geçer? inceleyebilirsiniz.

Çeyiz Parası Nedir?

Evlilik ödeneği, anne veya babasını kaybetmiş olan, evlilik düşüncesindeki kız çocuklarına yapılan devlet desteğidir. Düğün hazırlığı aşamasında olan bireylere evlilik hazırlıklarında kullanması için verilen bir maddi yardımdır. Belirli şartları taşıyan bireylere başvuru sonrasında verilmektedir. Ayrıca çeyiz parası toplu olarak verilmekte ve geri ödemesi bulunmamaktadır.

Çeyiz Parası Kimlere Verilir?

Bir defaya mahsus verilen bu yardımdan ikinci veya daha fazla evlilik için yararlanılamaz ve geri ödemesi yoktur.

 • Ölüm aylığı alan
 • Anne ve babasını kaybetmiş olan
 • Evlenecek olan
 • Kişinin resmi nikahının olduğu tarihte ölüm aylığı alma durumu olan kişilere çeyiz parası desteği verilmektedir.

Çeyiz Parası Başvurusu Nasıl Yapılır?

Devlet çeyiz desteğinden faydalanmak isteyen çiftlerin en çok araştırdığı konulardan bir tanesi de çeyiz parası almak için nereye başvurulur? olmuştur. Evlenme ödeneği başvuruları çiftlerin ikametgah adresinin bulunduğu il ya da ilçelerde yer alan SGK müdürlüklerine veya SGK hizmet merkezlerinden alınmaktadır. Devlet çeyiz desteği başvuruları nasıl yapılır? bakalım.

 • Çeyiz parası desteğinden yararlanmak için bireyin resmi olarak evliliğini yapmış olması gerekmektedir.
 • Evlilik ödeneği 01.10.2008 tarihinden sonra çalışma hayatına başlayan sigortalı hak sahipleri için bir dilekçe ile başvurularını SGK’ya yapması gerekmektedir.
 • Başvuru esnasında hak sahiplerinden evlenme ödeneği talep başvuru dilekçesi istenir.
 • Dilekçe teslimi yaptıktan sonra başvuru onay sürecine girer.
 • Peki Çeyiz parası için dilekçe nereye gönderilecek?
 • Hazırlamış olduğunuz başvuru dilekçenizi SGK İl Müdürlüğü ya da Sosyal Güvenlik Merkez Müdürlüklerine teslim edebilirsiniz.
 • Başvuru onaylandıktan sonra birey çeyiz parasına hak kazanır.
 • Kız çocuklarına verilen çeyiz parası limiti 2 senelik yetim maaşı toplamına eştir.
 • Başka kardeş var ise en son evlilik yapan birey en yüksek tutarda çeyiz parası almaya hak kazanır.

Devlet Çeyiz Desteği Şartları Nelerdir?

SGK Çeyiz parası nasıl alınır, çeyiz desteği verilecek çiftlerde hangi şartlar aranmaktadır? inceleyebilirsiniz.

 • İlk evliliğini yapıyor olmak.
 • Bu destekler sadece kız çocukları için geçerlidir.
 • Evlilik yardımından yararlanmak için yetim aylığı alan kız çocuğu olmak gerekir.
 • Bunların yanında ilk evliliğini yapıyor olmak.
 • SGK’ya başvuru dilekçesi verilmiş olması gerekir. 
 • 01.10.2008 tarihinden sonra sigortada yetim aylığı almaya hak kazanmış olmak gerekir.
 • Başvuru yapmadan önce resmi olarak evli olunması gerekmektedir.
 • SSK dışında 4A veya 4B sigorta kolu üzerinden yetim aylığı alanlar da çeyiz parası alabilmektedirler.
 • Başvurudan önceki iki yıl içinde diğer bir kardeş var ise onun çeyiz parası desteğinden yararlanmamış olması gerekmektedir.
 • Çeyiz parası ödemesi bir defaya mahsus olarak yapılır.
 • İkinci bir evlilik için başvuru mümkün değildir.

Çeyiz Parası Evlendikten Ne Kadar Süre Sonra Alınır?

Çeyiz desteği için çiftler evlendikten sonra 5 yıl içinde başvuruda bulunmaları gerekmektedir. 5 yıl sonunda yapılan başvurular geçersiz sayılmaktadır. Beş yıl içerisinde herhangi bir süre içinde istediğiniz tarihte başvurularınızı yapabilirsiniz. Ayrıca Evlenmek İstiyorum Ama Param Yok Diyene Devlet Desteği ve kredilerinden hemen yararlanabilirsiniz. e-Devlet evlilik yardımı sorgulama yöntemi ile, evlenenlere verilen devlet desteği başvurunuzu sorgulayarak durumunuzu öğrenebilirsiniz.

Evlilik Desteği İçin Nereye Başvurulur?

Destek başvurusu yapmak isteyen birey ikametgâhının bulunduğu il ya da ilçe SGK hizmet kurumunda başvurusunu yapabilir. Ayrıca e-Devlet sistemi üzerinden de başvurular yapılabilmektedir. Başvuruda bulunacak kişinin, çeyiz parası başvuru dilekçesi talep edilir. Yapılan evlilik henüz nüfus kaydına geçmediyse evlilik cüzdanı istenir. Bu belgeleri tamamladıktan sonra başvuru sırasında talep dilekçesi yeterli olacaktır. Bu şekilde çeyiz desteğine başvuruda bulunabilirsiniz.

Devlet Çeyiz Desteği Nasıl Hesaplanır?

Evlilik arifesindeki çiftler için yapılan çeyiz parası, alınan en son aldığı yetim aylığının 12 veya 24 katı olarak hesaplanmaktadır. Böylelikle en son aldığınız aylığı 12 veya 24 ile çarparak çeyiz yardım parası tutarınızı öğrenebilirsiniz.

 • Yetim maaşı 4/C emekli sandığı sigorta kolundan alıyorsanız aylık maaşın 12 katı kadar çeyiz parasından faydalanabilirsiniz.
 • 4/A SSK veya 4/B Bağ-Kur sigorta kolundan alıyorsanız da aylık maaşın 24 katına kadar bu destekten yararlanabilirsiniz.

Devlet Çeyiz Parası Ne Kadar?

Yetimlere çeyiz parası ne kadar? hesaplayalım. Evlenen yetim kadın maaşını 4C (Emekli Sandığı) sigorta türünden alıyor ise 12 katı kadar, 4A SSK ya da 4B Bağ-Kur üzerinden alıyorsa 24 katı olacağını söylemiştik.

Örneğin sigorta türünün 4A SSK ya da 4B Bağ-Kur kolundan olduğunu düşünelim. Alınan yetim aylığının 24 katı kadar devlet çeyiz parası tutarı verilecektir. Tabii bu tutar her yıl farklılık gösterecektir. Başvuru esnasında tüm bilgileri ilgili kurumlardan alabilirsiniz.

Çeyiz Parası Nasıl Takip Edilir?

Çeyiz/Evlilik parası nasıl sorgulanır? Başvuru sonrasında nasıl takip edileceği en çok merak edilen konular arasındadır. Evlilik destek parasını hak eden vatandaşlar sorgulamayı iki şekilde yapabilir;

e-Devlet çeyiz parası başvurusu sorgulamasını ya da ALO 170 Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı iletişim hattını kullanarak, devlet çeyiz paranızı kolaylıkla kontrol edebilirsiniz.

Yeni Evlenenlere Çeyiz Parası Ne Zaman Yatar?

Çeyiz parası ne zaman elime geçer? Başvuru yaptıktan sonra SGK Müdürlüğü’nün yoğunluğuna göre değişim göstermektedir. Küçük şehirlerde bu işlem daha hızlı sonuç gösterir. Büyükşehirlere ve SGK Müdürlüklerine göre değişmektedir. Çeyiz param ne zaman yatar diye merak edenler için kesin bir süre verilmemektedir. Ortalama olarak bir zaman aralığı vermek gerekirse başvurudan sonra 2 ya da 3 ay içerisinde yattığını söyleyebiliriz. Tabii bu süre SGK’nın iş yoğunluğu ile ilgili olduğu için 1 ay içerisinde yattığı da olmaktadır.

Çeyiz Parası Hangi Bankadan Alınır? Geri Ödemesi Var Mı?

Çeyiz parası yetim aylığının yattığı banka hesabına yatırılmaktadır. Kişinin aylığı Ziraat Bankasında ise o hesap adına yatar. Hesap numaranıza ve bilgilerinize ait olan yetim aylığınızın yattığı banka üzerinden takip edebilir ve paranızı çekebilirsiniz. Bu destek bir kereye mahsus yatırılır ve geri ödemesi yoktur.

Sigortalı Çalışan Devlet Çeyiz Desteği Alabilir Mi?

Çeyiz parası aldım annemin maaşından kesilir mi? diye düşünüyorsanız, hayır herhangi bir kesinti olmayacaktır. Anne ve babası yaşayan ya da vefat etmiş ama çalışıyor durumda olan kişiler zaten bu destekten faydalanamayacaktır. Destekten faydalanabilmek için sigortalı bir işte çalışmıyor olmak gerekmektedir. Bu yüzden sigortalı çalışan kız çocukları devlet çeyiz desteğini alamayacaklar.

Çeyiz Parası Annenin Maaşından Kesilir Mi?

Merak edilen sorulardan biri de ”çeyiz parası annemin maaşından kesilir mi?” sorusudur. Eğer ki yetim maaşının tamamı dul eşe yatıyor ise yetim kıza da çeyiz parası hakkı tanındıysa annenin maaşından kesilebilir. Fakat bu durum her zaman için aynı değildir. Maaş, bölünerek yatıyor ise bu kesinti anneden yapılmamaktadır. Gerekli bilgileri SGK Müdürlüklerinden alabilirsiniz.

Erkek Çeyiz Parası Alma Hakkına Sahip Mi?

Hayır. Yetim aylığı alan erkek çocuğa evlilik/çeyiz parası ödemesi yapılmamaktadır. Çeyiz parası sadece yetim ve çalışmayan kız çocuklarına verilmektedir.

Evlenecek olan erkekler ise çeyiz hesabı açarak devlet desteğinden yararlanabilirler. Çeyiz hesabı nasıl açılır, yaş sınırı var mıdır, evlilik kredisi veren bankalar hangileridir? hemen inceleyelim. 👇

Devlet Çeyiz Hesabı Nedir?

Evlilik yolunda olan çiftlere maddi destek sağlamak amacıyla 2016 yılında Aile ve Çalışma Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından sağlanan bir çeyiz hesabı uygulamasıdır. Çeyiz hesabı açarak en az 3 yıl boyunca düzenli ödeme yapabilir ve evlilik yolunda birikim yapabilirsiniz. Şartlara uyanlar devlet katkısı ile birikimine %20 ve %25 oranında destek alabilir.

Çeyiz Hesabı Nasıl Açılır? Şartları Nelerdir?

Çeyiz hesabı uygulamasından yararlanmak için bankalardan TL cinsinden mevduat hesabı ya da katılım hesabı açtırarak gerekli belgeler ile hesap açma işlemini tamamlayabilirsiniz.

Çeyiz hesabı uygulamasından faydalanmak için belirli şartlar sağlanmalıdır. Bunlar:

 • Hesap açtıracak kişinin T.C. vatandaşı olması,
 • Yurtiçi mevduat ya da katılım bankalarından çeyiz hesabı açması,
 • 27 yaşını doldurmadan ilk evliliğini yapmış olması,
 • Evlilik tarihinden önce asgari tutarın 3 sene boyunca hesaba düzenli ödeme yapmış olması gerekmektedir.

Çeyiz Hesabında Yaş Sınırı Var mı?

Çeyiz hesabı başvurularında aranan şartlardan biri ilk evliliği 27 yaşından önce gerçekleştirmiş olmaktadır. En az 3 yıl boyunca hesaba düzenli ve belirtilen miktarda ödeme yapmaktır. Kişi 24 yaşını doldurmadan başvuru yapmalıdır. Verilen yaş sınırını geçtiğinde başvurusu onaylanmaz. 18 yaşını doldurmayan kişilere ise veli veya vasi hesap şeklinde imkânlar sunulmaktadır.

Çeyiz Hesabında Devlet Desteği Ne Kadar?

Çeyiz hesabında devlet desteği hesaplaması yapılırken ödemelerin sürelerinden kaynaklı destek farklılıkları görülür. 36, 48 ve 60 ay üzeri sürelerde yapılan ödemelerde faiz oranı %20 ve %25 olarak belirtilir. Devletin sağladığı destek oranları ise şu şekildedir:

 Ödeme Süresi Devlet Katkısı Oranı Azami Devlet Katkısı (TL)
36 Aydan Az %0 0 TL
36-47 Ay %20 8.693,56 TL
48-59 Ay %22 10.031,03 TL
60 Ay ve Üzeri %25 12.037,24 TL
Çeyiz Hesabına Devlet Desteği

Çeyiz Hesabında Ödeme Planı Değiştirme İmkanı Var mı? Farklı Bankadan Hesap Açılır mı?

Evlilik/Çeyiz Hesabı açıldıktan sonra ödeme planında herhangi bir değişiklik yapılamaz. Ancak hesap kapatılıp tekrardan açılarak istenilen ödeme planı seçilebilir ve yeniden bir sistem getirilebilir. Farklı bankalardan çeyiz hesabı açmanız mümkün değildir. Tek bir bankadan açabilir ve ödeme yapabilirsiniz.

Gelir Belgesiz Evlilik Kredisi Veren Bankalar hakkında bilgi alabilir ve hemen başvuru yapabilirsiniz.

Evlilik Kredisi Veren Bankalar Hangileridir?

Yaşamlarını birleştirmeyi düşünen çiftler bu süreçte maddi desteğe ihtiyaç duyar. İlk tercihleri bankanın sunduğu kredi imkânları olur. Evlilik kredisi sağlayan bankalar şunlardır:

 • TEB (Türkiye Ekonomi Bankası)
 • Ziraat Bankası
 • Vakıfbank
 • Halkbank
 • ING Bank
 • Garanti BBV
 • QNB Finansbank
 • Akbank

Dilediğiniz banka üzerinden çeyiz hesabınızı açabilirsiniz. Bankaların çeyiz hesabı açma ve başvuru adımlarını öğrenmek için, internet sayfalarını ziyaret edebilir ya da müşteri hizmetlerine bağlanabilirsiniz.

Kaymakamlık Evlilik Yardımı

Kaymakamlıklar ve Vakıflar yardıma muhtaç ailelere destek vermektedir. Sosyal Yardımlaşma Vakıfları ve Kaymakamlıklar çeyiz parası veya evlilik desteği şeklinde ailelere herhangi bir destekte bulunmamaktadır.


Kaynak

İlgili İçerikler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu