Devlet Tarım Destekleri

Devlet Destekli Ahır Yapımı 2021 (Hibe Destekleri)

Hayvancılık faaliyetlerinin yapılabilmesi ve hayvan bakımı içim gerekli olan ahır yapımı için devletten hibe desteği alınarak, ahır kurulumu yapılabiliyor.

Betonarme ahırların maliyetleri yüksek olduğundan son zamanlarda hayvancılıkla uğraşan çiftçiler çadır ahıra yapımına yöneliyor. Ayrıca hayvancılığı bırakmak ve artık hayvancılık yapmak istemeyen kişilerinde bu çadır ahırları söküp satılıyor olabilmesi nedeniyle artısı olan çadır ahırların düşük maliyetli olması gibi sebepler çiftçileri çadır ahır yapımına sevkediyor. Peki çadır ahır yapımı için devletten herhangi bir destek alınabiliyor mu? çadır ahır alımı için devlet hibe desteği veriyor mu, hibe desteği veriyorsa ne kadarı hibe olarak karşılanıyor, ahır yapımı için devlet desteği veren kurumlar hangileri, yüzde kaç hibe desteği alınabiliyor çiftçilerin en çok bu sorularının yanıtlarını arıyor.

Ahır yapımı için devlet destekleri nelerdir, kurumların hibe destekleri ve şartlarının neler olduğunu ve hibe desteğinin nasıl alınabileceği Devlet Destekli çiftlik kurma şartları neler olduğu ve Ahır Kredisi Nasıl alabilirim, konularında detaylı bilgiler içeriğimizde yer almaktadır.

İşte Devlet Destekli Ahır Yapımı 2021 başvuruları ve şartlarına dair tüm detaylı bilgiler..

TÜM İllerde Ahır Yapımına %50 Hibe Desteği Verilecek

Büyükbaş yetiştiriciler için en az 10 en fazla 50 baş, küçükbaş yetiştiriciler için en az 100 en fazla 300 baş anaç kapasiteli yeni ahır, ağıl yapımı veya kapasite artırımı yapacaklara yüzde 50, hayvan barınağı için çadır alımı yapacaklara yüzde 50, makine, alet ve ekipman alımları yapacaklara yüzde 50 hibe desteği verilecek. Eğer sizde en az bir yıldır aktif olarak hayvancılık yapıyorsanız, ahır yapımı ve hayvan barınağı olarak çadır alımı için %50 hibe desteğinden yararlanmak için hibe desteğine hemen başvuru yapabilirsiniz.

Büyükbaş ve küçükbaş hayvancılık işletmelerine yönelik yatırımlarına verilecek hibe desteğine yapılacak olan Başvurular 1-30 Temmuz 2021 tarihleri arasında 81 ilden gelecek başvurulara açıktır. Bu hibe, yeni yapılacak kapalı, yarı açık ve açık sistemli ahır ve ağıl yapımını veya ahır-ağıl kapasite artırımı/rehabilitasyonunu kapsayacak.

Ahır Hibe Desteği Veren Kurumlar Hangileri?

Devlet tarafından ahır yapımı için destek veren kurumlar bulunuyor. Ahır hibe desteği veren kurumlar hangileridir sıralayacak olursak;

Yine 2021 yılında ahır yapımı için Bu kurumların hibe destek oranları ve hangi illerde hibe desteği verildiğini özetlersek;

 • Kosgeb % 50 hibe desteği (Kendi ahır ve damlarınızın onarımı ve yenilenmesi için ya da hayvancılık ta pazarlama faaliyetleri ile alakalı olmalıdır.) mevcut ahır ve damların onarımı ve yenilenmesi için hibe desteği sağlamaktadır.
 • TKDK IPARD-2 programı kapsamında en fazla %65’e kadar 42’de,
 • KKYDP programı kapsamında (%50) ahır yapımı yada yenileme veya kapasite çoğaltılması amacıyla 81 ilimizin tamamına hibe destekleri sağlamaktadır.
 • DAP, GAP, KOP ve DOKAP programları kapsamında önceden 42 ilde uygulanan hibe desteğinin tebliği yürürlükten kaldırılarak artık hayvancılık işletme yatırımlarının desteklenmesi için hibe desteği tüm illerde ki hayvan ahırı yapımı için ( %50) verilecektir.

Devlet destekleri ile ahır yaptırmak isteyen çiftçilere yukarıda ki kurumlar tarafından hibe desteği sağlanıyor.

Ahır Kredisi Nasıl Alabilirim?

Devlet Ahır Hibe Destekleri 2021’de Devam Ediyor! Devlet Destekli Ahır Yapımı 2021 yılında Sıfırdan yeni ağıl ve ahır yapımı, Çadır alımı, Makine ve ekipman alımı, ve Ahır ve ağıl tadilatı konularından sunuluyor.

Ahır yapımı için hibe kredi başvuruları 1 Temmuz 2021 tarihinde başlamış olup, başvuru sahiplerine hibe destekleri;

 • Sıfırdan ahır yapımı için,
 • Mevcut aktif olarak faaaliyet gösterilen ahırları olanların kapasite artırımı ve yenilenmesi amaçları ile iki farklı şekilde sağlanmaktadır.

Ahır desteği;

 • Büyükbaş hayvanların bakımı için ahır yapımları,
 • Küçükbaş hayvanlara yapılacak olan barınaklar (ağıl) yapılması için verilir.

Bu iki farklı hayvancılık işletme yatırımlarına yönelik olarak verilen hibe destekleri ise %50’dir. (en fazla %65’tir.)

Ahır yapımı ve onarımı için hibe desteğinin nasıl verildiğini, hangi ahır yapımı için alınabileceği ve şartları en son Büyükbaş ve küçükbaş hayvancılık işletmelerine yönelik yatırımlarının desteklenmesine ilişkin karar” 21 Mayıs 2021 tarihli 31487 sayılı Resmi Gazete‘ de yayınlanarak yürürlüğe giren 3999 sayılı karar kapsamında belirlenmiştir.

İşte Ahır yapımına yönelik verilecek olan Büyükbaş ve Küçükbaş Hayvancılık İşletmelerine Yönelik Yatırımların Desteklenmesine ilişkin karar kapsamında %50 hibe desteğinin ayrıntıları;

Tüm İllerde ki Hayvancılık İşletmelerine Yönelik Yatırımlara %50 Hibe Desteği Verilecek

“Büyükbaş ve Küçükbaş Hayvancılık İşletmelerine Yönelik Yatırımların Desteklenmesine ilişkin 25 Haziran 2021 tarihli Resmi Gazete‘de ve 16/7/2021 tarihli En son yayınlanan Büyükbaş ve küçükbaş hayvancılık yatırımları destekleme uygulama rehberinde hayvancılık yatırımları için çadır ahır ve ahır için inşaat yatırımlarına %50 hibe desteği verileceği belirtilmiştir. Hayvancılık yatırımlarının desteklenmesi için sağlanacak olan hibeler tüm İllerimiz 81 ilde verilecektir.

Bu demek oluyor ki tüm illerimizde yaşayan çiftçilerimiz Tarım ve Orman Bakanlıklarının Müdürlüklerine bizzat başvuru yapmaları halinde çadır alımı ve yeni ahır yapımı ve inşaat maliyetlerinin giderilmesi konusunda devletten %50 hibe desteği alarak giderlerini bu hibeler ile yarısı devletten olacak şekilde hiç bir şekilde geri ödemesi olmaksızın karşılayabilecekler.

Devlet destekli % 50 hibe destekleri;

 • İnşaat yapım işleri,
 • Hayvan barınağı amaçlı çadır alımı,
 • Makine, alet ve ekipman alımları konularında yapılacak olup, başvurular Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından onaylanıp yatırımcılara tebliğ edildikten sonra, hibe konularına göre gerekli şartları yerine getirmiş olan yatırımcılar için yapım ve alım işlerinin son tamamlanma tarihi 30/11/2021 olarak belirlenmiştir.

Projesi ile başvuru yapan yatırımcı ve çiftçilerin ahırları yapım ve alım işlerinde son tamamlanma tarihi 30/11/2021’ye kadar tüm işlemleri tamamlamaları gerekmektedir.

Bu hibe destekleri ile ne şekilde ahır/ağıl yapılabilecek tebliğ de yer alan ahır çeşitleri ise şu şekilde olmalıdır;

Yeni ahır yapımı yatırımı yapılacak ilin şartları gözönüne alınmak ve koşullara uygun olmak kaydıyla;

 • Kapalı,
 • Kapalı serbest,
 • Yarı açık,
 • Açık sistem v.b olacak şekilde ahır yapılabilecektir.

Yapılacak olan Ağıl tipi seçiminde ise nasıl yapılması gerektiği konularına ise;

 • İllerin iklim yapısı,
 • Hayvan ırkı,
 • İşletmenin kurulacağı yerin çevre şartlarına uygun olmak kaydıyla Tarım il müdürlükleri yetkilidir.

Ahır/ağılların teknik şartları yine Bakanlık tarafında belirlenir ve uygulama rehberinde yayınlanan şekilde yapılmalıdır. Uygulama rehberinde yer verilen Ahır/ağılların teknik kriterlerin neler olduğunu incelemek için tıklayınız.

Devlet Destekli Ahır Yapımı 2021 Hibe Oranları

Büyükbaş ve küçükbaş hayvancılık yatırımlarının desteklenmesi amacıyla verilecek olan hibeye esas proje tutarının İnşaat yatırımı için %50’si, Hayvan barınağı amaçlı çadır alımının % 50‘si, Alınacak makine alet-ekipmanların %50‘si karşılığı olan nakdi tutarı hibe olarak karşılanır.

Yatırım Konuları Uygulanacak Hibe Oranı
İNŞAAT Yapımı
Yeni ahır/ağıl yapımı ve/veya kapasite artırımı / rehabilitasyonu,
% 50
ÇADIR ALIMI
Hayvan barınağı amaçlı çadır alımı
% 50
MAKİNE ALET ve EKİPMAN ALIMI
Yem hazırlama makinesi, gübre sıyırıcısı sistemi, seyyar süt sağım makinesi, süt soğutma tankı, hayvan kaşıma ünitesi, otomatik suluk,
% 50
Büyükbaş ve küçükbaş hayvancılık yatırımlarının desteklenmesi amacıyla verilecek olan Hibe oranları
 • % 50 hibe desteği ile çiftçilerin ;
  • Yeni yapılacak kapalı, yarı açık ve açık sistemli ahır ve ağıl yapımını veya ahır-ağıl kapasite artırımı/rehabilitasyonunun giderleri karşılanır.
 • Projede yer alan inşaat yatırımları konusunda, yatırımın hibeye esas üst sınırı dahilinde  %50 oranında hibe verilir.
 • Kapasite artırımı/rehabilitasyon kapsamında ise;
  • Ahır ve ağıl yapılarında taşıyıcı unsurları etkileyen veya brüt inşaat alanını değiştiren işlemler ile
  • Pencere tabanlarının indirilmesi
  • Kapıya dönüştürülmesi,
  • Pencere ve kapılar gibi unsurların yerlerinin değiştirilmesi veya ölçülerinin değiştirilmesi,
  • Mevcut kapasitenin artırılmasına yönelik bina görünümüne etki eden mimari projeli tadilat işlemlerini % 50 hibe desteği verilir.
 • Hayvan barınağı amaçlı çadır alımlarına da yine hibeye esas üst sınır dahilinde %50 oranında hibe verilir.
Ahır yapımına %50 hibe desteği veriliyor.

(Bu hibe desteği hayvancılık yatırımlarının desteklenmesi amacıyla belirlenen tebliğ ve uygulama rehberine göre sağlanan desteğin şartlarıdır. Aynı tebliğ hazırlanırken bir önceki DAP, DOP, DOKAP, GAP hibe desteğinin şartları güncellenerek yayımlanmış olup, bazı maddeler de güncelleme ve değişiklik yapılmıştır. DAP, DOP, DOKAP, GAP programı daha önceden 42 ilde hayata geçirilmişti ancak yeni tebliğ ile bu iller, 81 ilin tamamına olacak şekilde yeniden düzenlendiği için artık ahır yapımı inşaat ve çadır alımlarına hibe destekleri 81 ilin tamamına olacak şekilde sağlanacaktır.)

Büyükbaş ve Küçükbaş Hayvan Ahır Yapımına Destek Miktarları 2021

Büyükbaş ve Küçükbaş Hayvan Ahır Yapımına Destek Miktarları 2021 yılında uygulama rehberinde şu şekilde belirtilmiştir;

 • Büyükbaş hayvan ahırı inşaatı için en fazla 400.000 TL,
 • küçükbaş hayvan ağıl inşaatı için en fazla 345.000 TL,
 • hayvan barınağı çadır alımı için en fazla 110.000 TL üst limit olarak detaylandırılmıştır.

Diğerler için;

Hibe Konusu Hibe Üst Limiti (TL)
Büyükbaş hayvan ahırı inşaatı 400.000 TL
Küçükbaş hayvan ağıl inşaatı 345.000 TL
Hayvan barınağı çadırı 110.000 TL
Yem hazırlama makinesi 125.000 TL
Süt soğutma tankı 19.000 TL
Seyyar süt sağım makinesi 2.500 TL
Gübre sıyırıcısı 20.000 TL
Hayvan kaşıma ünitesi 3.500 TL
Otomatik suluk 1.250 TL
Hibe tutarları

Ahır Yapımı İçin Ödenecek Hibe Miktarı

50 başlık büyükbaş ahır yapımı ve 300 başlık küçükbaş ağıl yapımı için ödenecek hibe miktarları ise;

ÖRNEK (1)

50 başlık büyükbaş ahır yapımı:

                 50 baş kapasite x 8.000 TL                                  = 400.000 TL yatırım bedeli

                 400.000 TL yatırım bedeli X % 50 hibe oranı      = 200.000 TL Ödenecek hibe miktarı

ÖRNEK (2)

300 başlık küçükbaş ağıl yapımı:

                 300 baş kapasite x 1.150 TL                                 = 345.000 TL yatırım bedeli

                 345.000 TL yatırım bedeli X % 50 hibe oranı      = 172.500 TL Ödenecek hibe miktarı

Hibe programı tüm illerde (81 il) uygulanır. Ancak Hayvancılık Genel Müdürlüğü bölgesel gelişmişlik farklılıkları, illerin hayvan miktarı, mera potansiyeli ve yem bitkileri ekilişleri gibi kriterlere göre, gerek başvuru alınması ve gerekse başvuruların değerlendirilmesinde program illerini belirleyebilir. Yapım ve alım işleri 30/11/2021 tarihine kadar tamamlanmalıdır

GAP, DOKAP, DAP, KOP Yatırım Konuları

Destekleme ödemesi yapılacak olan konular makine ve ekipman alımları, inşaat yapımı çadır alımlarıdır.

Devlet Destekli Çiftlik Kurma Şartları (DAP, DOP, DOKAP, GAP)

Ahır yapımı, ağıl yapımı veya tadilatına ve gübre sıyırıcı ve süt sağım makinesi alımlarına 2019-2023 yılları arasında % 50 hibe uygulanacaktır. 2023 yılına kadar DAP, DOP, DOKAP, GAP kapsamında ahır yapımı için ve çadır alımı için %50 hibe desteği verilecektir.

Devlet destekli ahır yaptırmak yaptırmak isteyen kişilerin DAP, DOP, DOKAP, GAP projesinde yer alan illerden bir tanesinde ikamet etmesi zorunluluğu bulunuyor.

Bu program kapsamında 81 ilin tamamı desteklenecektir. (Daha önceki yeni tebliğ yayınlaması ile birlikte yürürlükten kaldırılan eski tebliğde yer alan 42 desteklenen bu illerin hangileri olduğunu desteklenen iller adlı yazımıza geçerek konu hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.)

Hibe desteği ile alınacak olan malzemeler ise;

 • Ahırın iç giderleri olan
 • Padok,
 • Suluk gibi malzeme alımları dahil olmak üzere bakımını üstleneceğiniz küçükbaş ve büyükbaş hayvanların endüstriyel malzeme alımlarını da kapsamaktadır.
 • GAP ve KOP bölgelerinde yeni ahır yapımlarında açık ve yarı açık ahır sistemleri kullanılacaktır.
 • DOKAP ve DAP’ ta yarı açık ve kapalı sistem ahırlar desteklenecektir.
 • Ağıl tiplerinin seçimi İl Müdürlükleri tarafından yapılacaktır.

Başvuruda bulunabilmek için Büyükbaş hayvanlar için ahır yapacak ise en az 10 en fazla ise 50 kapasiteli.
Küçükbaş hayvancılık için ahır yapacak ise de en az 100 en fazla ise 300 kapasiteli olmak şartı ile ahır projesi hazırlamalıdır.

DAP, GAP, KOP ve DOKAP Ahır Hibe Başvuruları Nasıl Yapılır?

DAP, GAP, KOP DOKAP kapsamında inşa edeceğiniz yada modernize ederek kapasite artışına gideceğiniz ahır yapımları için tüm illerde %50 hibe desteği alabilirsiniz. Bunun için bazı gerekliliklerin yerine getirilmesi gerekiyor.

Devletten ahır yapımı hibe desteklerinden yararlanabilmek için proje kapsamında ahır yapımları için hibe almamın ilk şartı olan proje kapsamındaki illerde ahır yapımında bulunma şartının sağlanması gerekiyor.

Hayvancılık ile uğraşan çiftlerden istene şartlar;

 • Küçükbaş koyun ya da keçi yetiştirmek için bu çiftçilerin alanlarında küçükbaş için en az 10 baş ve en fazla 50 baş büyükbaş için en az 100 en fazla 300 tane hayvan kapasitesi olan alana sahip olmaları şart koşuluyor.
 • Yatırımcıların bu hibe desteklerine başvuru yapabilmesi yaşadıkları illerin yatırımın yapılacağı illerde olmasının yanında Tarım ve Orman Bakanlığı sisteminde ÇKS’ye kaydının olması gerekmektedir.

Ahır Yapmak İçin Nereye Başvurulur?

Ahır yapmak için hibe desteğine başvuru yeri neresidir? Başvurular bağlı bulunduğu Tarım ve Orman İlçe Müdürlüğünden alınır. Tarım ve Orman İl Müdürlükleri 81 ilden gelecek başvurulara açıktır.

Bu şartları sağlıyorsanız ve en az 1 yıldır aktif olarak hayvancılık ile uğraşıyorsanız Ahır hibe başvurularınızı il yada ilçe Tarım Müdürlüklerine yukarıda ki Ahır Hibe Başvurusu Formu ile yapabilirsiniz.

Başvuru yapılacak olan yatırımları için müracaatlar yalnızca ÇKS’ye kaydı olanlar için Tarım İl Müdürlüklerine aşağıdaki başvuru formu doldurularak yapılmalıdır.

Daha önce bu programdan yararlanmış olan ve yüz kızartıcı suçlar işlemiş olanlar bu imkanlardan faydalanamazlar.

Ahır Yapımı Devlet Desteğine Başvurmak için Gerekli Şartlar Nelerdir?

Başvuruda bulunabilmek için ve hibe desteğinden yararlanabilmek bazı şartların sağlanıyor olması gerekmektedir. Her bir yatırım konusu için sadece bir kez başvuru yapan, başvuru yapabilmesi için elinde projesi ve iş planı bulunan çiftçilerin hibe desteği başvuruları kabul ediliyor. Projelerin onaylanması halinde yapım için belirlenen tarihe kadar tamamlanmış olması şartı bulunuyor. Bu süreler ve verilecek olan desteklerin üst sınırı ve limitine Tarım ve Orman Bakanlığı karar verecek olup bu kararın verilmesinde bölgesel durumlar göz önünde bulundurulacaktır. Ahır yapımı için projede belirlenen süre sonuna kadar tamamlanamayan projeler ve çiftçilerin bu süre içinde olması gereken yatırımı yapmamaları halinde bakanlık ek süre verilmesini isteyebilir.

Ahır Yapımı Devlet Desteğine Başvurmak için Gerekli Şartlar ise;

 • TC. vatandaşı olmak,
 • 18 yaşını tamamlamış olmak,
 • ÇKS ‘ye yani Çifti Kayıt Sistemine kayıtlı olmak, ÇKS belgesine sahip olmak,
 • Gerçek ve tüzel kişi olmak
 • En az 1 yıldır aktif olarak hayvancılık faaliyeti gösteriyor olmak,
 • En az 1 yıldır aktif olan (21 Mayıs 2021 tarihinden önce kayıtlı olan) Tarım ve Orman Bakanlığı sistemlerine kayıtlı yetiştiriciler yararlanabilir.
 • Ahır yapımı için yayımlanan Tebliğname’de geçen (büyükbaş için en az 10 baş ve en fazla 50 baş anaç kapasiteli, küçükbaş için en az 100 baş ve en fazla 300 baş anaç kapasiteli yeni ahır/ağıl yapımı) için hayvan sahibi olmak,
 • Var olan hayvanların en az 1 yıldır bakanlığın ilgili sistemlerine kayıt edilmiş olması
 • Başvuruda bulunabilmek için ve hibe desteğinden yararlanabilmek için ahır yapımı proje hazırlamak,
 • Projenin kabulünden sonra gerekli yatırımın yapılması,
 • Alım ve satım işlemlerinin eş, anne, baba, kardeşler arasında yapılmaması,
 • Daha önceden ahır yapımı hibe desteği için başvuru yapmamak, ilk defa başvuru yapıyor olmak,
 • Bakanlık ya da diğer kurumlar tarafından verilen hibelerden daha evvel yararlanmamış olmak,
 • Devlet destekli ahır yatırımları için kişisel yapılan başvuruların dışında diğer başvurular kabul edilmez.
 • Eksik belge ve yanlış bilgi beyanında bulunduğu tespit edilen kişiler için yasal işlem başlatılabilir, başvurularının yeniden yaptırılması istenebilir.
 • Başvuru yapmadan önce evraklarınızın tam olmasına dikkat ediniz.
 • Bakanlık tarafından oluşturulmuş hayvan kayıt sistemi olan Türkvet ve Koyun Keçi Kayıt Sistemine kayıtlı hayvanların olması (hayvan kayıt sistemi)
 • Alım ve satım işlemlerinin eş, anne, baba, kardeşler arasında yapılmaması
 • Bakanlık ya da diğer kurumlar tarafından verilen hibelerden daha evvel yararlanmamış olmaktır.

Yatırımın yapılacağı ilin proje kapsamında yer alan iller içinde bulunması gerekiyor.

Kırsal alanların kalkındırılması amacıyla hayata geçirilen bu programları ile DAP, GAP, KOP ve DOKAP projesindeki illerimiz ise aşağıda yer almaktadır.

Ahır Yapımı Devlet Desteği için Hibe Hangi İllere Verilecek?

GAP, DAP, KOP ve DOKAP kapsamındaki illerde, inşaat yatırımları için bu illerden yapılan başvuruların değerlendirilmesi için gerekli evraklar ile birlikte doğrudan İl Tarım ve Orman Müdürlüklerine, başvurular yapılmaktadır.

DAP, GAP, KOP ve DOKAP programı kapsamında sağlanacak olan devlet destekli ahır yapımında destek verilen iller 42 taneydi. Bu İller:

 • Doğu Anadolu Projesi (DAP),
 • Konya Ovası Projesi (KOP),
 • Doğu Karadeniz Projesi (DOKAP),
 • Güneydoğu Anadolu Projesi (GAP) projelerini kapsamaktaydı.

Sağlanacak olan hibe desteklerinin 2023 yılına kadar devam ettiğinden tebliğler düzenleme ve yenilikler meydana gelebilir. Yani 2023 yılına kadar yeni tebliğ yayınlandığı tarihten itibaren hibe desteğinin şartları da değişiyor.

Bu değişen şartlardan birisi de en son yayımlanan 2021/21 sayılı tebliğde hayvancılık yatırımlarına sağlanacak olan %50 hibe desteğinin sadece desteklenen illerde değil tüm illerde 81 ilimizi kapsayacak şekilde yeniden düzenlenmesi olmuştur. Artık; Yeni tebliğ kapsamında sadece 42 desteklenen il değil artık tüm Türkiye’ de 81 ilde hayvan ahır yapımı için hibe desteği alınabilecektir.

Hibeli Ahır Projeleri 2021

Başvuru sürecinde bu form ile birlikte çiftçilere başta taahhütname olmak üzere bir çok form doldurması gerekmektedir. Yine Ahır yapımı için gerekli Hibeli Ahır Projelerine ihtiyacınız olacaktır.

Başvuruda bulunabilmeniz için örnek 100/200 baş koyun ahıl projesini bu bağlantıdan indirmek için aşağıdaki linke tıklamanız yeterli olacaktır.

Ahırlara ait şart koşulan kriterler 50 başlık kapasite için aşağıdaki şekilde örnek olarak gösterilmiştir.

(Minimum ölçülere bağlı kalmak şartıyla tek sıra veya çift sıralı olarak yerleşim planında değişiklik yapılabilir.)

Devlet Destekli Ahır Yapımı 2021 (Hibe Destekleri)

Hibe Almış 50 Büyükbaşlık Proje Örneği

50 başlık Kapasiteli Ahırlara ait temel kriterler şu şekilde olmalıdır;

 • Ahırların boyu en az 30 metre uzunlukta olmalıdır (50 baş kapasite için).
 • Yan duvar yüksekliği 350-400 cm. arasında olmalıdır.
 • Hayvan başı en az 15 m2’lik alan olacak ve anaç hayvanlar ile birlikte gezinme, yemleme ve durak alanları da dahil ahırdaki mevcut veya doğacak buzağılar ile diğer genç hayvanları da kapsayacak şekilde planlanacaktır.
 • Durak genişliği hayvan ırklarına bağlı olarak en az 120 cm ve durak boyu da en az 200 cm. olmalıdır.
 • Durak başlarında boyun mesafesi için 40-50 cm. alan olmalıdır.
 • Duraklar gübre yoluna doğru hafif meyilli ( %2),
 • Gübre yolundan en az 10 cm. yüksek olmalıdır.
 • Gübre yolu gübre sıyırma sistemine uygun ve sıyırıcı genişliği 200-400 cm olmalıdır.
 • Yemlik ile yataklıklar arasında 400-500 cm. genişliğinde alan bırakılmalıdır.
 • Kapasiteye ve tek veya çift sıralı olmasına göre ahırın boyu değişebilir.

Işıklandırma taban alanının % 5’i kadar olmalı, pencerelerin yarısı açılır kapanır (vasistaslı), yarısı da sabit olmalıdır.

Devlet Destekli Ahır Yapımı 2021 (Hibe Destekleri)
100 başlık kapasiteli Koyun Keçi Ağılı

Hibe Almış 200 Büyükbaşlık Proje Örneği

200 başlık kapasiteli Ağıllara ait temel kriterler ise;

 • Ağılların eni en az 15 ve boyu en az 40 metre uzunlukta olmalıdır (200 baş kapasite için).
 • Kapasiteye göre boyu değişebilir.
 • Yan duvar yüksekliği en az 3 metre olmalı ve çatı eğimi bölge şartlarına göre ayarlanmalıdır.
 • Hayvan başı en az 3 m2’lik alan olacak ve anaç koyunlar ile birlikte gezinme, yemleme alanları da dahil ağıldaki mevcut veya doğacak kuzular ile diğer erkek ve tokluları da kapsayacak şekilde planlanacaktır.
 • Ağıl tabanı gübre yoluna doğru hafif meyilli ( %2) ve gübre yolundan en az 10 cm. yüksek olmalıdır.
 • Işıklandırma taban alanının % 5’i kadar olmalı, pencerelerin yarısı açılır kapanır (vasistaslı), yarısıda sabit olamalıdır.
 • Yeni ahır/ağıl yapımında gübre çukuru, ahır inşaatlarında ise gübre sıyırıcı sistemi zorunlu olacaktır.

Dap.gov.tr üzerinden küçükbaş tip ağıl projeleri ve Büyükbaş hayvan ahır projelerini incelemek için tıklayınız.

Devlet Destekli Ahır Yapımı 2021 (Hibe Destekleri)
200 başlık kapasiteli Koyun Keçi Ağıl Projesi

Devlet Destekli Çadır Alımı için İstenen Şartlar ise;

Devlet destekli alımı yapılacak olan çadırların ise teknik özellikler asgari düzeyde şöyle olmalıdır.

 • Çadırların taşıyıcı aksamları tercihen paslanmaz veya boyanabilir,
 • Rüzgara dayanıklı metal yuvarlak veya köşeli demir veya profil borudan imal edilmiş,
 • Kaplama malzemesi uzun süreli ve güneşe dayanıklı, yağmur ve kar suyu geçirmeyen, alev yürütmez,
 • UV dayanımlı plastik/polyester materyalden imal edilmiş,
 • Isı yalıtımlı,
 • Her türlü alanda kurulumu kolayca yapılıp monte edilebilen,
 • Yan taraflarda büyüklüğüne uygun pencereleri, kapısı ve çatı bölümünde de havalandırmayı sağlayacak uygun havalandırma bacaları olmalıdır.

Çadır alımlarında büyükbaş için en fazla 50 baş kapasiteli ve küçükbaş için ise en fazla 300 baş kapasiteli çadır alımı yapılabilecektir.

İhtiyaç olan çadırların toplam alanları büyükbaş ve küçükbaş için yukarı açıklanmış olan hayvan başı olması gereken birim değerleri ile hayvan sayısının çarpımından elde edilecek toplam m2 değerlerine göre hesaplamalar yapılacaktır.

(Örnek: 50 büyükbaş X 15 m2 / baş = 750 m2). Çadırlar ihtiyaç olunan toplam alanı karşılamak kaydıyla en fazla 2 ayrı ünite olarak alınabilecektir.

Çadırlar kurulu ve faaliyete hazır olacak şekilde tespiti yapıldıktan sonra hak ediş işlemleri yapılacaktır.

Hayvan Barınağı Amaçlı Çadır Alımları İçin Ödenecek Hibe Miktarı ise;

Hayvan barınağı amaçlı çadır alımları için hibeye esas üst sınır fiyatları rehber de yayınlanmıştır.

Çadır alımlarında aşağıdaki m2 alanlarına göre hibeye esas yatırım bedeli üst sınırları ve ödenebilecek hibe miktarları şöyledir;         

ÇADIR Çeşidi Yatırım Tutarı   Ödenecek Hibe (% 50)
300 m2’lik çadır için 75.000 TL  37.500 TL
450 m2’lik çadır için  110.000 TL  55.000 TL
600 m2’lik çadır için  150.000 TL 75.000 TL
750 m2’lik çadır için 187.000 TL 93.500 TL
900 m2’lik çadır için   220.000 TL 110.000 TL

olacak ve bu üst sınırlar üzerinden belirtilen miktarlara göre % 50 hibe ödemeleri hesaplanacaktır.

Son tamamlama tarihi 30 Kasım 2021 tarihine kadar yatırımlarını tamamlamayanlara 2021 yılı bütçe uygulama esasları çerçevesinde ek süre verilemez ve hibe ödemesi yapılmaz.

Tüm illerde hayvan barınağı ahır yapımı için verilen %50 hibe desteğinin yanında TKDK, KKYDP tarafından ahır desteklerinin nasıl alındığına geçecek olursak;

TKDK IPARD-2 Ahır Yapımı İçin Hibe Desteği

TKDK IPARD-2 programı kapsamında desteklenen 42 ilimizde %65 varan hibe ahır desteğini 2021 yılında da verecektir. TKDK tarafından sağlanan hibe destekleri ile büyükbaş, küçükbaş veya tavuk çiftliği kurumları için hibe alabilirsiniz.

TKDK Ahır Projesi 2021

Yatırım kapsamında makine-ekipman alımı veya inşaat işleri yapılacak ise mutlaka teknik proje hazırlanmalıdır. Teknik Proje formatları başvuru çağrı dönemi süresince TKDK’nın web sitesinde (www.tkdk.gov.tr) yayınlanmaktadır. Başvuruda sunulacak olan Teknik Projenin güncel ve doğru formatlar kullanılarak hazırlanmış olması gerekmektedir. Bu nedenle Teknik Proje formatı her çağrı dönemi için yalnızca TKDK’nın web sitesinden temin edilmeli, başka kaynaklardan
elde edilen formatlar kullanılmamalıdır. Teknik Proje hazırlanırken standart format üzerinden tüm bilgiler eksiksiz olarak doldurulmalı, hiçbir başlık değiştirilmemeli veya silinmemelidir. Teknik proje hazırlama rehberinden örnek projeye uygun olarak Süt Sığırı kapalı/ Yarı Açık Ahır Projelerinde Aranacak Kriterler nelerdir, ahır nasıl doldurulur inceleyebilir ve kendi projenizi oluşturabilirsiniz. Ayrıca Süt ahırı TKDK IPARD KKYDP %50-70 Hibeli çiftlik projesi çiftlik nasıl yapılır videosundan da bilgi alabilirsiniz.

Ayrıca Ahır yapımı için KKYDP %50 ahır yapımı yada yenileme veya kapasite çoğaltılması yapılması durumunda hibe sağlanmaktadır.

KKYDP Ahır yapımı için tüm illerde sağladığı hibe desteğinin nasıl alındığına geçecek olursak;

KKYDP Ahır Yapımı İçin TÜM İLLERE %50 Hibe Veriyor!

2021/25 nolu Tebliğ kapsamında; 01.01.2021-31.12. 2025 tarihleri arasında kırsal alanda ekonomik ve sosyal gelişmeyi sağlamak amacıyla kadınlar ve genç girişimciler öncelikli olmak üzere gerçek ve tüzel kişilerin ekonomik faaliyetlere yönelik yatırımları için 81 ilin tamamına farklı Ahır yapımı için %50 hibe desteği verilecektir.

14. Etap KKYDP kapsamında 81 ilin tamamına ahır yapımları için %50 varan hibe projelerine başvurular başladı. Başvuru yapmak isteyen genç girişimci ve kadınlar dahil gerçek ve tüzel kişiler böylelikle yeni ahır yapımları, tamamlama ve kapasite çoğalmak amacıyla en az 250.000 TL yatırım yapmaları halinde desteğinden yararlanabilecektir.

KKYDP kapsamında kırsal ekonomik altyapı yatırımlarının desteklenmesi için hibe başvurusunda bulunmak ve proje uygulamak isteyen yatırımcılar tarafından yapılacak başvurulara ilişkin usul ve esasları belirleyen başvuru rehberinde yer alan hibe destekleri aşağıdaki yatırımların desteklenmesi için verilecektir.

Ahır yapımı desteğinin yanında KKYDP kapsamında aynı miktarlarda sağlanan diğer destekler aşağıdaki gibidir;

1)Tarıma Dayalı Ekonomik Yatırımların Desteklenmesin de;

 • Yeni yatırım tesisi projeleri 3.000.000 TL
 • Kapasite Artırımı Yatırımları İçin 1.500.000 TL
 • Tamamlama projelerinde 2.000.0000 TL
 • Teknoloji yenileme ve modernizasyon 1.500.000 TL üst limit ile %50 hibe desteğinden yararlanabilirsiniz.

2)Kırsal Ekonomik Alt Yapı Desteklemesin de;

Üst limit 500.000 TL ile %50 hibe desteğinden yararlanabilirsiniz.

Genel Yatırım Konu Başlıkları:

 • Büyükbaş Hayvancılık Yeni Yatırımlarına,
 • Küçükbaş Hayvancılık Yeni Yatırımlarına,
 • Tıbbi ve Aromatik Bitki Yetiştiriciliği,
 • Mantar Üretim Tesisi,
 • Makine Ekipman Parkuru,
 • Soğukhava Deposu Yatırımlarına,
 • Sera Projesi,
 • Et ve Süt Ürünleri İşlenmesi Tesisi,
 • Tarımsal Depolar,
 • Çelik Silo Yatırımlarına,
 • Gübre İşleme Tesisi,
 • Yenilenebilir Enerji Yatırımlarına,
 • Kanatlı Kümes Yapımı,
 • Kesimhane Projeleri,

3)Tarımsal Üretime Yönelik Sabit Yatırımlar

 • Tarımsal ürünlerin üretilmesine yönelik iklimlendirme, sulama ve gübreleme sistemli, modern yeni seralar içindir.

 KKYDP hibe başvurularını yapabilmeniz için en az 250.000 TL kadar bu konularda harcama yapma yapmanız gerekmektedir.

Ahır yatırımları için hibe desteği başvurularında projelerde yazılması gereken, Sektörel bazda proje konularına ait konu kodu ise AŞAĞIDAKİ gibidir;?

KOD: KIRSAL EKONOMİK ALTYAPI YATIRIM KONUSU
AİLE İŞLETMECİLİĞİ FAALİYETLERİNİN GELİŞTİRİLMESİNE YÖNELİK ALTYAPI SİSTEMLERİ YATIRIMLARI
AİFG
C
C. TARIMSAL SABİT YATIRIMLAR (AHIR, AĞIL, KESİMHANE KANATLI TESİSLERİ, MUZ VE/VEYA SEBZE YETİŞTİRİLEN ÖRTÜ ALTI TESİSLER)

Yatırım Niteliklerine Göre Hibeye Esas Proje Tutarları

Devlet Destekli Ahır Yapımı 2021 (Hibe Destekleri)
Yatırım Niteliklerine Göre Hibeye Esas Proje Tutarları

AİFG
C
kodu ile Ahır yapımı için Hibeye Esas Proje Tutarları ise tabloda gözüktüğü gibi;

 • 01 Yeni tesis 500.00 TL
 • 02 Tamamlama 500.000 TL
 • 03 Kapasite Artırımı 500.000 TL
 • 04 Teknoloji yenileme veya modernizasyonu 500.000′ TLdir.

2021/25 numaralı KKYDP tarafından verilen hibe konularını ve uygulama esaslarını içeren tebliği buradan inceleyebilirsiniz.

(KKYDP ‘nin 13. etap Yatırım projelerinin fiziki olarak tamamlanma son tarihi ise 16/9/2021’dir.)

Ziraat Bankası Ahır Kredisi 2021

Yine bu hibe desteklerinden yararlanmak için ister bu bölgelerde yer alın ister almayın, Ziraat Bankası tarafından da yıllık %8.50 gibi sembolik neredeyse sıfır faizli yani faizsiz denilecek kadar oranlar ile de Ahır Kredisi olarak hayvancılık kredilerine başvuru yaparak yeni ahır ağıl satın alınmasında ve yapımının giderlerini bu krediyle karşılayabilirsiniz. Ancak yukarıdaki ahır hibe desteğinden yararlanmak isteyenler sübvansiyonlu kredilerden yararlanmayacaktır.

Kaynak

İlgili İçerikler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu