Devlet Tarım Destekleri

Devlet Destekli Ceviz Yetiştiriciliği Kâr Maliyet Hesaplaması Temmuz 2021

Ceviz dikimi son zamanlarda popüler olan uygulamalardan biridir. Meyve vermesi uzun yıllar sürse de gelir getirici olduğundan dolayı insanlar tercih etmektedir. Ceviz ağacının cinsine göre bir iki yıl içerisinde ürün alınabildiği gibi 7 yıla varan sürelerde de ürün alınabilmektedir. Ayrıca devletin verdiği tarımsal desteklemeler ile de ceviz yetiştiriciliği yapabilirsiniz. Ceviz yetiştiriciliği ile ilgili devletin birçok desteği bulunmaktadır. Standart ürünler için kapama bahçesi kurulumu, aşısız ve aşılı ceviz meyve verir mi, ceviz yetiştiriciliği ne kadar karlı? ceviz yetiştirme tekniklerini, maliyetleri, ve nasıl destek alabileceğiniz ile ilgili tüm bilgelere içeriğimizden ulaşabilirsiniz.

Ceviz Yetiştiriciliği

Ceviz faydalı bitkilerden biridir. Hem meyvesi hem de yaprakları pek çok alanda kullanılmakta ve şifa deposu olarak bilinmektedir. Ceviz üretiminde ülke çapında bir tanınmışlığımız var ve dünyada 4. sırada yer buluyoruz. Hal böyleyken ceviz üretiminin ülkemiz için de önem arz ettiğini belirtelim. Uzmanlar özellikle cevizlerin kapama bahçelerinde yetiştirilmesi ve bu alanların sayılarının artırılması gerektiğini söylüyorlar. Ayrıca ekilen tohumların ya da dikilen fidanların da kaliteli olmasının altı çiziliyor. Fakat işin ilginç tarafı üretimde 4. sırada olmamıza rağmen neredeyse ülkemizdeki cevizlerin %75’lik kısmı ithaldir.

Üretimimiz fazla ama kendimize yetemiyoruz. Çünkü tohum anlamında kalite çalışmaları yapılsa da konu ile ilgili geçerli olan standartlara henüz ulaşılamadı. Yetiştirilen alanlar ise kapama bahçesi tarzında değil. Eğer bu sayıda bir artış meydana gelirse, zamanla üretim ve ihracat artabilir. Ancak şu an için böyle bir durum söz konusu değil. Ceviz ağaçlarının boyları 30 metreye kadar çıkabilir. Yetiştirilmesi için sıcaklığın çok fazla olmaması gerekir. Özellikle 37 ve 38 dereceden sonra zarar görebilirler ve kalite düşer. Kökleri 3-4 cm aşağı inebilen ağaçların yetiştirilmesi için toprağın su tutması uygun olmamaktadır. Çiftçilerin sulama ve elektrik borçları destekleme ödemelerinden kesilecek!

Ceviz yetiştirenlere devlet destek vermeye devam ediyor.

Ceviz yetiştirmek ile ilgili önemli noktalar ise şunlardır:

 • Kapama Bahçe tesisinin önemi
 • Bitkinin özellikleri
 • Toprak özellikleri
 • İklim koşulları
 • Sertifikalı fidanlar ile bahçe tesisi
 • Budama, hasat, hastalık ve zararların önüne geçmek, çoğaltmak gibi yıllık bakımlarının yapılmasıdır.

Ceviz Cinsleri ve Özellikleri

Ceviz yetiştiriciliğinde tercih edilen ceviz cinsi genel olarak aşılı olmaktadır. Çünkü cevizin meyve vermesi uzun yıllar almaktadır. Aşısız ceviz fidanlarının nasıl meyve vereceği de önceden bilinememektedir. Türkiye’de yetiştirilen ceviz ve ağaçlarının cinsleri, iri fidanlı, yerli, maraş, salkım, bodur ceviz, chandler ve en verimli ceviz türlerini seçmek oldukça önemlidir. Chandler en verimli türü olarak bilinmektedir. Aksi takdirde, fidanı dikip 10 yıl bekledikten sonra istenilmeyen tarzda ve kalitesiz ürün de yetiştirilebilmektedir.

 • Bu durumun önüne geçmek için aşılı fidanlar seçilerek dikim işlemi yapılmaktadır.
 • Ceviz kışın ekilmekte ve ekilen tohum bahar aylarında fide olmaktadır.
 • Bu fideler yaz aylarının ortalarında aşılanmaktadır.
 • Tomurcuklanma işlemi için ise fidelerin bir kış dönemi boyunca bekletilmesi gerekmektedir.
 • Zamanla fideler boy atmaya başlarlar. İki yıl içinde farklı bir yere taşınarak meyve vermeleri için uygun ortam hazırlanmış olur.
 • Aşılı ceviz fidanları diğer cevizlere nazaran daha kısa sürede ceviz vermektedir.
 • Maksimum 2 yıl içinde meyve verirler. Aşılı fidanların vereceği meyveler de boy boy olmaktadır. Dikim yapmak için fidan alacağınızda iklim koşullarını, toprak içeriğini de göz önünde bulundurmanız gerekmektedir. 

Mısır ve ayçiçeği yetiştirmek karlı mı? İncelemek için tıklayınız.

Kapama Bahçesi Kurulumu (Tesis)

Kapama bahçe aşılı ceviz fidanlarının hazırlanmış olan çukurlara dikilmesini yani modern meyveciliği ifade etmektedir. Yalnızca tek bir meyve cinsi vardır. Tarımsal anlamda uygulanan tüm aşamalar ceviz yetiştiriciliği için de geçerli olacaktır. Ceviz ne zaman dikilecekse vakti gelmeden bir mevsim öncesinde toprağın dikime hazır hale gelmesi gerekir. Daha sonra tırmıklama işlemi yapılır. Çukurlar açılmadan evvel belirlenen alana gübre dökülmelidir. Gübre hem verimi artıracak hem de ceviz dikimi için toprağı daha elverişli hale getirecektir. Genel olarak bu işlem için ahır gübresi kullanılmalıdır. Dönüm başına bir kaç ton gübre yeterli olacaktır.

Kapama bahçesi kurulumu için yapılan işlemler;

 • Öncelikle üretim için arazi hazırlanır. Bu aşamalara temizleme, teraslama, engebeli arazilerin tesviyesi, toprağın derin işlemesi yer almaktadır.
 • Dikim için çukurların açılması ve yerlerin belirlenmesi
 • Dikim mesafelerinin uygun olarak hazırlanması
 • Fidan dikilecek yerlerinin işaretlenmesi
 • Daha sonra dikim zamanına göre faaliyetlere başlanmaktadır.

Ceviz Yetiştirme Koşulları

Üretimde ilk sıralarda olduğumuz için de bakım ve koşullar önem arz etmektedir. Kışları ılık, yazları güneşli havaları seven cevizler, yeterli tesis ve bahçe olduğunda zor koşullarda da yetiştirilebilmektedir.

 • Toprak dikime hazır olmalıdır.
 • Tırmık çekme işleminden sonra, gübre dökülür. Bu verimliliği arttıracaktır.
 • Gübreleme aşamasından sonra çukurların açılması için yer tespiti yapılacaktır. İki fidan arasındaki mesafenin iyi ayarlanması gerekmektedir.
 • Şayet dikim yapılacak olan alan yamaç ise 10 m bırakılabilir. Ancak düz ve sulamanın kolay olduğu alanlarda bu mesafe 18 cm‘ ye kadar çıkarılabilmektedir.
 • Çukurların maksimum 80 cm derinlikte açılması gerekiyor. Dikim için belirlenen iki döner var. Bu dönemler bahar ayları olacaktır.
 • İlkbahar ve sonbaharda dikim yapılması her zaman önemlidir. Çünkü fidanın 1 kışı geçirmesi gerekiyor.
 • Uzmanlar tarafından tavsiye edilen dikim zamanı genelde sonbahar olmaktadır. Çünkü toprak altında daha fazla direnç gösteren fidan kökleri ilkbaharda da alacakları su ile birlikte daha verimli ürün elde edebilirler ve dayanıklılık seviyelerinde yükselme meydana gelir.
 • Tabi bu sürede gerekli bakımların da yapılması gerekir. Çukurlara dikilecek olan fidanların kesinlikle sertifikalarının olması gerekmektedir.
 • Aşılı fidanlar dışarıdan alınacaksa güvenilir kişilerden alınmalıdır. Çünkü aşılı olup olmadıkları da ancak meyve verme dönemleri geldiğinde anlaşılmaktadır.

1 Ceviz Ağacı Kaç Kilo Ceviz Verir?

1 dönüm araziye 35 ceviz fidanı dikebiliriz. Genel olarak chadler ceviz çeşidi kullanılır. Çok meyve verdiği için tercih edilen bir türdür. Salkım şeklinde olmaktadır.

 • 10 dönüm üzerine dikilecek olan chadler fidanlarının sayısı toplamda 285 olmaktadır.
 • Bir ağaç 20-25 kilogram ceviz vermektedir. Ancak ilk yıllarda verim daha düşük olacaktır.
 • En kötü şartlarda her ağaçtan 15 kilogram ceviz alsak 10 dönümden toplamda 4 bin 275 kilogram ceviz elde etmiş oluruz.
 • Kabuklu cevizin kilogram fiyatı ise ortalama 40 TL’dir. Toplamda 40*4275 ten 171 TL gelir elde etmiş oluruz. Ancak bu tutarı sonraki yıllarda net olarak kazanabiliriz. Ciddi bir rakam değil mi?

Fakat ilk yıllarda genelde arazinin alınması ya da kiralanması, dikime hazır hale getirilmesi, çukurların açılması, gübrelenmesi, aşılı fidanların temin edilmesi, alanın telle çevrilmesi, sulama gibi pek çok masrafımız olacaktır. Zaten genel kanaat şudur ki, ceviz üreticileri genelde 6 yıl sonra kar elde etmeye başlarlar. İlk 6 yıl karın tokluğuna çalışmış olursunuz. Cevizlerimiz yetiştiğinde ise toplamadan 15 gün önce son kez sulama işlemi yapılır. 15 gün sonra ise cevizler toplanmaya hazır hale gelecektir. Silkme yöntemi ile toplayabilirsiniz.

devlet-destekli-ceviz-yetiştiriciliği
Devlet dekar başı 1000 TL ceviz desteği veriyor.

Devlet Destekli Ceviz Bahçesi Kurulumu

Devletin verdiği desteklerden biri de tarımsal anlamda ceviz üreticilerine verilen destektir. Bu desteğin amacı tarımsal faaliyetlerin artırılması, işlenen tarım arazisi seviyesinin yükseltilmesi ve ceviz üretimini en üst seviyelere çıkarmaktadır. Genel manada ülkemizin ceviz üreticiliğinde kendisine yetebilen ve konusunda yurt dışına ihracat yapma kapasitesine sahip bir ülke haline getirilmesinin sağlanmasıdır. Ceviz yetiştiriciliğinde devlet tarafından verilen iki destek var. Bunlardan ilki geri ödemesiz ve hibe şeklinde, diğeri ise kredi olarak verilmektedir.

Geri Ödemesiz Hibe Desteği

Ceviz yetiştiriciliğinde devlet desteği alabilmek için bir projeniz olmalıdır. Projelerini hazırlayanlar Tarım ve Orman Bakanlığı’na bağlı İl ve İlçe Müdürlükleri’ ne gitmelidir. Daha önce bahçelerini kurmuş olanlar bu destekten faydalanamazlar. Dikim yapmayı düşündüğünüz alanda öncelikle toprak analizi yapmalısınız. Toprağın koşullara uygun olmaması destek almanızı engelleyebilir. Bölgenin iklimi, dikeceğiniz alanın büyüklüğü, merkeze yakınlığı, çevresinde elektrik ve su gibi üretim için gerekli olan faktörlerin olup olmaması, fidanları dikmeyi planladığınız aralığın projede belirtilmesi gerekiyor. Destek bu kıstaslara göre verilecektir.

 • Sıfırdan projelerini hazırlayanlara destek verilmektedir. Ancak mazot ve gübre desteği için başvuru yapılabilir.
 • Devletin dönüm başına vereceği destek miktarı 1.000 TL olmaktadır.
 • Bu desteği alabilmek için sunmuş olduğunuz projenin onaylanması gerekir.

Kredi Destek Ödemeleri

Verilen kredilerin ise geri ödemesi uzun vadedir. Ödemeler 15 yıl sonra yapılacaktır. Ayrıca kredi tutarının 1/7′ si oranında da faiz işleyecektir. Ancak belirlediği alanlara ceviz fidanı dikerek (sertifikalı olmak kaydı ile) dönüm başına 100 TL destek verilmektedir. Bu destekten tüm vatandaşlar faydalanabilir. Tabi bu destekleme ödemesini alabilmek için yine Çiftçi Kayıt Sistemi’ ne üye olmak gerekmektedir.

Destekleme Şartları

 • Destekleme ödemelerinde konu ne olursa olsun ilk önce aranan kriter ÇKS kaydının olmasıdır.
 • Bakanlığın resmi internet sayfasında açıklanan tarihte başvuru yapılacaktır. Bu tarih genelde 31 Temmuz olmaktadır.
 • Fidanların sertifikalarını başvuru esnasında götürmeyi unutmayınız.
 • Ceviz bahçenize görevli kişiler tarafından inceleme yapılıyor.
 • Destekleme ödemeleri Ziraat Bankası A.Ş.’ den alınabiliyor.

Siz de devlet destekli olarak ceviz yetiştiriciliği yapmak istiyorsanız projenizi hazırlayın ve ÇKS’ye kayıt olun. Projenizin kabul edilmesi halinde dekar başına verilen 1.000 TL destekleme ödemesini alabilirsiniz. 2021 yılında Bakanlık kanalından gerekli açıklama yapıldığında biz de sizlerle paylaşacağız.


Kaynak

İlgili İçerikler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu