Kredi Kartı

EFT Sorgulama Nasıl Yapılır? (EFT Sorgu Numarası) Temmuz 2021

Bankalar arası para transfer işlemlerinde kullanılan EFT yolu ile para gönderme günümüzde sıklıkla yapılmaktadır. Yapılan bu işlem alıcı ve göndericinin kullanmış olduğu bankaların farklı olması ile meydana gelen işlemdir. Tüm bankaların iletişim kanallarından yapacağınız bu işlem için EFT sorgu no ile sorgulama, Akbank, Yapı ve Kredi, Garanti, İşbank, Vakıfbank, Ziraat Bankası EFT sorgulamaları nasıl yapılır detaylandırdık.

EFT İle Para Transferi Hesaba Ne Zaman Geçer?

EFT ile yapmış olduğunuz para transferi hafta içi mesai saatleri içerisinde yapılmış ise gün içerisinde ve çok bekletmeden diğer hesaba aktarılacaktır. Hafta sonu yapılan eft işlemi ise hafta içi mesai saatlerinde aktarılmaktadır. Aynı banka ile yapılacak olan işlemlere göre farklılık gösteren bu işlemlerde ücret kesintisi yapılmaktadır. Göndereceğiniz ücreti bu kesintilere göre belirlerseniz eğer göndermek istediğiniz ücret tam olarak karşı hesaba geçmektedir. Para transferi esnasında sizden tarih isteyecektir, tarih belirtmediyseniz eğer ilk iş gününde hesaba aktarılacaktır. Her bankanın kendisine ait sistemi ile sorgulama işlemi bulunmaktadır. Nasıl yapılacağını yazımızın devamında inceleyebilirsiniz.

EFT Sorgulama No

Banka dekontlarında bulunan referans numarası EFT sorgulama No’sudur. Sorgulama numarasını öğrenmek için para transferi yapılan bankanın mobil yada internet bankacılığı uygulamalarına giriş yaparak aşağıda belirttiğimiz adımları takip ederek yapabilirsiniz.

 • Menü üzerinden hesaplarım daha sonrasında vadesiz hesaplarım menüsüne tıklamalısınız.
 • Dekont almak istediğiniz işlemi seçerek detaylarını sorgulayabilirsiniz.
 • Bu işlemler sonrasında karşınıza çıkacak olan butona tıklayıp detaylı bilgi ve dekont alabilirsiniz.

Tüm bankalar üzerinde işlemler birebir aynı ilerlememektedir. Ancak, işlemi yapabilmeniz için gerekli olan menüler bu şekildedir. Bazı bankalar müşterilerine dekont almadan referans numarası alma şansıda vermektedir.

e-Devlet Üzerinden EFT Sorgulama

e-Devlet kapısı üzerinden internet bankacılığı sekmesi bankacılık ile ilgili tüm bilgileri vermektedir. Ancak, e-Devlet üzerinden yapılan para transferleri görünmemektedir. İnternet Bankacılığı işlemlerinden tek bir dosya içerisinde kartınız bulunan bankaları, mevcut kredi kartları ve kredi borçlarınızı görebilirsiniz. Bu hizmeti sadece ayda bir kere yapabilme şansınız vardır. EFT işlemlerini sadece mobil uygulama, internet bankacılığı, ATM ve banka şubelerinden sorgulayabilirsiniz.

Müşteri Hizmetleri EFT Nasıl Sorgulanır?

Müşteri hizmetlerini aradığınız anda sorgulama numarasını bilmeseniz bile hesap hareketlerinizden işlemlerinizi ve hangi durumda olduğunuzu öğrenebilirsiniz. İşlemlerinizin EFT işlemlerinde görünen ileti saatinde ulaşmadığını gördüğünüz zaman müşteri hizmetlerini arayıp detaylı bilgi alma imkanınız bulunmaktadır. Tüm bankalar üzerinden bu işlemi kolaylıkla yapabileceğiniz gibi aşağıda vermiş olduğumuz bankaların mobil ve internet bankacılığı üzerinden sorgulama yaparak bu bilgilere ulaşabilirsiniz.

Müşteri hizmetleri üzerinden sorgulama yapabileceğiniz Bankalar ise;

 • TEB
 • Akbank
 • Garanti Bankası
 • Ziraat Bankası
 • Vakıfbank
 • Halkbank
 • Yapı ve Kredi Bankası
 • İş Bankası
 • Denizbank
 • QNB Finansbank

hesap hareketlerinden tüm işlemlerinizi görebilirsiniz.

Garanti Bankası EFT Sorgulama

Bankacılık işlemlerinde para transferleri bölümünden yapacağınız EFT işlemlerini kayıtlı olan işlemlerden göndereceğiniz hesap kayıtlı ise o işlem üzerinden tekrardan bir IBAN veya hesap numarası girmeden işleminizi yapabilirsiniz. 08.00-17.15 saatleri arasında işlemlerinizi yapabilirsiniz. Kayıtlı olmayan bir işlem ise İBANA havale yada EFT bölümü veya Hesap no’ya havale ve EFT diyerek ilgili adımları takip ettiğinizde işleminizi yapabilirsiniz. Yapmış olduğunuz transfer zamanında 444 0 333 ‘ü arayı öğrenebileceğiniz gibi mobil ve internet bankacılığı üzerinden de sorgulama yapabilirsiniz.

Akbank EFT Sorgulama

EFT işlemlerinizi ısa bir sürede mobil veya internet bankacılığı üzerinden yapmanız mümkündür. Akbank üzerinde bulunan kayıtlı işlemlerden yapabileceğiniz gibi tekrardan bir işlem oluşturarak da hafta içi şubelerden 16.30’a kadar mobil ve internet bankacılığından saat 17.15’e kadar işlemlerinizi yapabilirsiniz. Dekonta bulunan referans sorgu numarasından işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

EFT Sorgulama Ziraat Bankası

Her bankada olduğu gibi dekont üzerinde yazan referans numarasından sorgulama yapabilirsiniz. Dekonta ulaşamayıp mobil bankacılık üzerinden sorgulama yapamadıysanız eğer müşteri temsilcilerinden yardım alabilirsiniz. Yapacağınız işlemlerde verilen bilgilerin hepsinin doğru olması gerekmektedir. Çevrimiçi işlem olduğu için sonrasında değiştirme imkanınız bulunmamaktadır. EFT’yi bankada hesabı olan veya olmayan herkes kredi kartından isme ve IBAN’a havale yapabilirler. Yapmış olduğunuz işlemleri kayıt altına alarak sonrasında tekrar aynı hesaba EFT yapmak istediğinizde kayıtlı işlemlerden hesap numarası yada ıban girmeye gerek kalmadan işlem tutarını girerek yapabilirsiniz. Ziraat Bankası EFT saatleri 09.00 ile 16.00 arasındadır. EFT sorgulama işlemlerinizi mobil ve internet bankacılığından yapabileceğiniz gibi 444 00 00 – 0850 220 00 00 müşteri hizmetleri numaralarından da destek alabilirsiniz.

Bankaların Borsa Komisyon Oranları hakkında bilgi almak için tıklayınız.

EFT Sorgulama Vakıfbank

Vakıfbank’ta eft işlemleri hafta içi iş saatlerinde 08.30 ile 15.59 saatleri arasında yapılırken, geç eft işlemleri 16.00 ile 17.15 saatleri arasında yapılmaktadır.

 • Vakıfbank şubelerinden,
 • İnternet bankacılığından,
 • Mobil bankacılık uygulaması,
 • Müşteri hizmetlerinden 0850 222 0 724
 • ATM’ler aracılığı ile yapılmaktadır.

Bu uygulamalar sayesinde işleminizin hangi aşamada olduğu ve ne kadar süre sonra gönderileceğini öğrenebilirsiniz. İşleminizin henüz gitmediğiniz öğrendiğinizde müşteri hizmetlerini arayıp işlemi iptal ettirebilirsiniz.

Yapı ve Kredi Bankası EFT Sorgulama

Yapı ve Kredi Bankasından EFT yapıyorsanız eğer 5-10 dakika içerisinde yapmış olduğunuz para transferi diğer hesaba geçecektir. Eğer karşı tarafın hesabına henüz para geçmediyse işlem yoğunluğundan dolayı yada işlem esnasında verilen bilgilerde yanlışlık olduğu için gönderilmemiştir. Hesaba para gönderdiğinizde dekont aldıysanız üzerinde yer alan EFT sorgulama no ile yani transfer numarası ile işlemleriniz istediğiniz zaman sorgulayabilirsiniz.


Kaynak

İlgili İçerikler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu