Emekli

Emekli Dul Bayan Babasının Maaşını Alabilir Mi?

Emekli ve dul olan bayanların babasının maaşını alma hakkı, devlet tarafından sunulmamaktadır. Dul olanlar için bu maaş ölen eşin maaşı olarak alınması mümkün olmaktadır. Emekli dul bayanın babasının maaşını alması, fazla bir hak olduğu için sistem üzerinden otomatik olarak düşmektedir.

Maaş ödemeleri SGK tarafından yapılırken, yetim maaşı ödemesi yalnızca farklı bir emeklilik durumu olmaması halinde mümkün olmaktadır. Fakat emeklilik maaşı almayan bayanların boşanması durumunda yetim maaşı alma hakları bulunmaktadır.

Yetim Maaşı Almanın Koşulları Nelerdir?

Yetim maaşı almanın koşulları, bakanlık birimleri tarafından şu şekilde sunulmaktadır:

 • SSK ve BAĞ-KUR tarafından emekli olan kişilerin kızlarının bekar ya da dul olmaları halinde maaş alma hakları bulunmaktadır. Fakat bayanların çalışmıyor ya da emekli maaşı almıyor olmaları şart olarak belirlenmektedir.
 • Emekli Sandığı emeklileri için 2008 tarihi öncesinde emekli olamadan ölmesi halinde memur olmayan kızların yetim maaşı alma hakları bulunmaktadır.
 • Belirli şartlar dışında dul maaşı almıyor olması da şart olarak belirlenmektedir.

Bu koşullar dahilinde bayanların yetim maaşı ödemeleri düzenli olarak yapılabilmektedir. Şartların değerlendirilmesi ise SGK birimleri tarafında yapılmakta olup otomatik olarak sisteme düşmektedir.

Yetim ve Dul Maaşının Aynı Anda Alınması Mümkün Müdür?

Yetim ve dul maaşının aynı anda alınabilmesi için, şu koşulların sağlanmış olması gerekmektedir:

 • Maaşlardan birisinin SGK ve BAĞ-KUR diğerinin ise Emekli Sandığı bünyesinde verilmesi halinde iki maaş alınması mümkün olmaktadır.
 • 10.2008 tarihi öncesinde dul maaşına bağlananlar için yine aynı şartı sağlamakla beraber iki maaş almaları mümkün olmaktadır.
 • Aynı tarihte yetim maaşına bağlanan kişilerin eşlerinin de ölmesi durumunda iki maaşı da alma hakları bulunmaktadır.

Emekli dul bayanın babasının maaşını alması için ancak bu şartların resmi kurumlarca onaylanmış olması gerekmektedir. Bu durumlar özel olarak belirlenmekte olup geneli kapsamamaktadır.

Ölüm Aylığı Alma Şartları Nelerdir?

Ölüm aylığı alma şartları, SGK birimleri bünyesinde çalışmakta olan kişilerin ölüm durumlarında varislerinin maaş hakkına sahip olmaları olarak bilinmektedir. Bu şartların sıralaması şu şekilde yapılabilmektedir:

 • 1800 gün minimum prim limitinin dolmuş olması gerekmektedir. Bu prim durumu maluliyet, yaşlılık ya da ölüm olmak üzere farklı şekilde beyan edilebilmektedir.
 • 5 yıl boyunca kesintisiz olarak SGK primlerinin ödenmesi gerekmektedir. Bu ödemeler dahilinde doğum ya da askerlik gibi borçlanmalar bulunmamaktadır.
 • Bu düzenlemeler bayanlar için geçerli olmakla beraber, erkeklerin ölüm maaşı alma durumlarında farklı şartlar söz konusu olabilmektedir.

Ölüm aylığı alma durumu ölen kişinin varis sayısına göre de farklılaşmaktadır. Varis sayısı üzerinden farklı oranlarla maaş bölünmesi olmaktadır. Bununla beraber maaş alacak olan kişinin farklı bir yerden de maaş almadığını belgelemesi gerekmektedir.

Yetim Maaşı Almak İçin Hangi Evraklar Gereklidir?

Yetim maaşı almak için gerekli görülen evraklar, şunlardır:

 • Başvuru yapacak olan kişinin kimliğinin aslını yanında bulundurması şartıyla kimlik fotokopisi talep edilmektedir.
 • SGK birimleri tarafından emeklilik formunun alınmış olması gereklidir.
 • Boşanma durumunda tarafların boşanma taahhütnamelerini yanlarında bulundurmaları gerekmektedir.

Bu evraklar evli olmayanlar için geçerli görülen evraklardır. Kişilerin kocasından ölüm aylığı alıyor olması farklı şartları zorunlu kılmaktadır. Bu durumda iki maaş alınması gibi bir durum söz konusu olmamaktadır.

Emekli dul bayanın babasının maaşını alması devlet tarafından sunulmayan bir hak olarak bilinmektedir. Fakat özel olarak belirlenen bazı şartların sağlanması durumunda belirli tarihlerle bu durum üzerinde hak sahibi olunmaktadır.


Kaynak

İlgili İçerikler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu