Emekli

Emekli İlaç Kesintisi Yüzde Kaç? Net Sorgulama Ağustos 2021

Emekliler maaşlarında olan kesintilerin sebebini merak eder ve bu kesintilerin sebeplerini öğrenmek isterler. Emekliler muayene için sağlık kuruluşlarına gider ve doktor ilaç yazdığında emeklilerin maaşlarından belli bir oran ile katkı payı kesintisi yapılır. Bu konu için merak edilen emeklilerden ilaç parası alınıyor mu, raporlu ilaçlara para ödenir mi, emekli maaşından hangi şartlarda kesinti yapılır, nasıl öğrenilir, içeriğimizden bilgi alabilir ve emekli ilaç katılım payı hakkında tüm detayları öğrenerek emekli ilaç kesintisi yüzde kaç? net sorgulama 2021 hakkında bilgi alabilirsiniz.

Emekli İlaç Katılım Payı Nedir? (Muayene)

Katılım payı ilaç katılım ve muayene katılım payı olarak adlandırılır. Emeklilerden ilaç katılım payı %10, çalışanlardan ise %20 olarak alınmaktadır. Emeklilerin ilaç katılım payları emekli maaşlarından kesilirken çalışanların ilaç bedeli ise eczanelerden ödenmektedir. Muayene bedeli ve ilaç bedeli alınmaktadır.

Emeklilerden İlaç Parası Alınıyor mu? 2021

Emeklilerden ilaç parası yani muayene katılım payı alınmaktadır. Bunların dışında devletin karşılamadığı ve raporunu ödemediği ilaçlar için emeklilerden belirli bir miktarda ilaç parası alınır. Ayrıca muayene ve karşılanan ilaçlardan ise %10 katılım payı maaşlarından kesilerek alınmaktadır.

Emekli Maaşından Hangi Şartlarda Kesinti Yapılır?

Emekli maaşları belirli şartlar gereğince kesintiye girebilir. Bu şartlar aşağıdaki gibidir.

 • Muayene ücretleri, ilaç katılım payları gibi her türlü sağlık masrafı emekli maaşınızdan kesilir.
 • Ayakta hasta tedavisi için %10 katılım payı alınıyor.
 • Bunlarla birlikte tıbbi malzemeler için ise %10 katılım payı alınır.
 • 4A, 4B ve 4C kapsamında emekliyseniz muayene katılım paylarının hastane koşullarına göre ne kadar kesintiye uğradığını e-devlet sistemi üzerinden tüm maaş bilgilerinizi ve geçmiş işlemlerinizi görebilirsiniz.
 • Emekli olduğunuz halde sigortalı bir iş yerinde çalışıyorsanız emekli maaşınıza sosyal güvenlik destekleme prim kesintisi de yapılır.
 • Bunlar dışında nafaka borcunuz var ise yada dava edilmeniz halinde yeterli başka mal varlığı ve paranız yok ise devlet maaşınızdan kesinti yapar.

Emekli Maaşından İlaç Kesintisi

Emekli vatandaşlar ilaç kesinti parasının ne kadar olduğunu merak etmektedir. Katılım payı ilaç ve muayene katılım payı olarak adlandırılarak, emeklilerden ilaç katılım payı %10, çalışanlardan ilaç kesintisi ise %20 olarak alınır. Emeklilerin ilaç ve muayene katılım payları emekli maaşlarından kesilir. Çalışanların ilaç bedelleri ise eczanelerden ödenir. Bunların yanında katılım payı sonrasında yazılmış olan reçetelerde de ücret talep edilmektedir.

Emekli İlaç Kesintisi Yüzde Kaç?

 • Emeklilerden ilaç katılım payı %10 kesinti yapar.
 • Çalışanlarda ise %20 olarak yapılmaktadır.
 • Emeklilerin ilaç katılım payı emekli maaşlarından kesintiye uğrar.
 • Çalışanlar ise ilaç bedeli ise eczanelerden ödenmektedir.

Emeklilerin aylıklarından ayakta tedavi için uygulanan ilaçlar için %10 katılım payı alınıyor ve her bir reçete için ise;

 • 3 kutuya kadar alınan ilaçlar için 3 TL
 • 3 kutuya ilave temin edilen her bir kutu ilaç ise 1 TL

olmak üzere katılım payı alınır. Tıbbi malzemelerden kesilen katılım payı ise vücut dışı protez ve ortezlerden, SGK’dan gelir ve aylık alanlar ile bakmak ile yükümlü oldukları kişiler için ise %10 oranında katılım payı aylık olarak alınmaktadır.

Emekli muayene katılım payı için;

Birinci basamak sağlık hizmeti sunucularında yapılan hekim ve diş hekimi muayenesinden katılım payı alınacaktır. Diğer sağlık hizmetleri için yapılan hekim muayenelerinde katılım payları ise aşağıdaki gibidir;

 • İkinci ve üçüncü basamak resmi sağlık hizmeti sunucularında 5 TL
 • Özel sağlık hizmeti sunucularında 12 TL

Belirtilen bu tutarlar emeklilerin aylıklarından kesilir. Bunların yanında diş tedavisi için muayene olan emekliler yılda kaç kez diş yaptırabilir, devlet kaç yılda bir diş ücretini karşılar hemen öğrenebilirsiniz.

Raporlu İlaçlara Para Ödenir mi? 2021

Emeklilerin raporlarına yazılmış ilaçlarını devlet karşılıyor ise katılım payı dışında maaşlarından herhangi bir kesinti yapılmamaktadır. Bunların dışında raporu ve ilaçları devlet tarafından karşılanmayan emekli vatandaşlar ilaçlarını aldıkları eczaneden raporunda yazan ilaç parasını öder.

Emekli İlaç Kesintisi Sorgulama

Emekliler için ilaç, muayene kesinti sorgulama sistemini sizler için anlatalım.

 • İlk olarak e-Devlet sayfasına girerek giriş bilgilerinizi yazınız.
 • Daha sonra sorgulama kısmınıa 4a, 4b ve 4c hangi emekli sorgulamasını istiyorsanız belirtin.
 • Sistem kesintilerinizi, maaş bilgilerinizi karşınıza çıkaracaktır.

Bir diğer yöntem ise;

Veya e-Devlet sistemini kullanmıyorsanız hemen size en yakın SGK kurumuna giderek T.C. bilgileriniz ile tüm dokümanlarınızı alabilir ve kesintilerinizi inceleyebilirsiniz. Veya SGK sitesinden kimlik bilgilerinizi girerek ‘Emeklilik Sorgulama’ diye aratarak işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Emekliler Aile Hekimine Katkı Payı Ödenir mi?

Yukarıda anlatmış olduğumuz, birinci basamakta ifade edilen sağlık kuruluşlarından herhangi bir ücret alınmaz. Sağlık ocağına veya aile hekiminize muayene olduğunuzda herhangi bir ücret ödemeden tedavi olabilirsiniz. Hastanelerde ücret alınmasının bir sebebi de yoğunluk problemidir. Ciddi hastalığı olmayan rahatsızlıklar için hastanenin meşgul edilmesini önlemek için bu ücret talep edilir.

Muayene ücretleri eczaneye ilaç almaya gittiğinizde ortaya çıkmaktadır. Aile hekimlerinde katkı payı alınmaz. Bir de aynı etkileri taşıyan ilaç farkı vardır. Şayet doktor tarafından yazılan ilaç kurum tarafından karşılanmıyorsa veya eczane de bulunmuyorsa bu durumla aynı maddelere ve doza sahip farklı ilaçlar önerilmektedir. Bu ilaçların etkeninin aynı olduğuna dikkat edilmesi gerekir. Farklı ilaç alınırsa belirli bir tutar ödenebilir. Hastaneler yerine aile hekimlerine gittiğiniz de hiç bir ödeme yapmadan muayene olabilir ve ilaç yazdırabilirsiniz.

Emeklilik Maaşından Kesinti Yapılmadığına Dair Kanun Şartı

Emekli maaşı kesintisi için resmi gazete ve mevzuatta yapılan yazılı açıklamalar vardır. 5510 Sayılı Kanun şartları için bu mevzuatı incelemek için buraya tıklayınız.

4C Emekli Aylık Ödeme ve Kesinti Bilgileri

4C emekli olan kişiler aylık bilgilerini, kesintilerini bir çok işlemin yapıldığı e-Devlet kapısından sorgulayabilirler.

 • Öncelikle e-devlet resmi sitesine giriş yapın.
 • Bu linke tıkladıktan sonra kimlik doğrulamasını doğru bir şekilde tamamlayın.
 • Eğer e-devlet şifreniz yoksa size en yakın PTT şubesinden alabilirsiniz.
 • Sonrasında sizden istenilen bilgileri doğru bir şekilde girdikten sonra sorgulamaya 4C emeklilik aylık ödeme kesinti bilgileri yazarsanız otomatik olarak sayfaya yönlendirileceksiniz.
 • Buradan tüm işlemlerinizi yapabilirsiniz.

Birikmiş Emekli Maaş Sorgulama

Emekli maaş sorgulamanızı e-devlet üzerinden yapabilirsiniz.

 • Sistemde ilk olarak giriş bilgilerinizi doldurarak giriş yapın.
 • Daha sonra sisteme giriş sağlanır.
 • Sistemde ID numarası ve şifre istenir.
 • Bunları girdikten sonra arama çubuğuna ’emeklilik aylık bilgileri’ yazarak emekli maaşı sorgulama yoluna erişebilirsiniz.
 • Tüm bilgiler artık önünüzde!

Ancak birikmiş emekli maaşınızı buradan sorgulamanız pek mümkün değildir. Bunu SGK kurumlarına başvurarak veya maaşınızın yattığı bankadan öğrenebilirsiniz. Ayrıca e-Devlet sistemi üzerinden emekli maaşınızdan kesilen ilaç, rapor ve muayene katılım paylarını da görebilir ve kontrol sağlayabilirsiniz.

Kaynak

İlgili İçerikler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu