Emekli

Emekli Kadın Ölen Kocasının Maaşını Alabilir mi? Temmuz 2021

Ülkemizde geçerli olan sosyal güvenlik mevzuatları gereğince çalışan vatandaşlarımız hayatlarını kaybetmiş oldukları taktirde ailesini koruma altına almaktadır. Yani sigortalı olarak çalışan şahsın vefatı halinde eşi ve çocukları için sosyal güvenlik kurumu tarafından geriye kalan eş ve çocuklar için maaş bağlanır. Bu taktirde ise emekli bayan eşinin maaşını alabilir mi? soruları oldukça kafa karışıklığına sebep olmaktadır. Eşi vefat etmiş olan kadınların başka herhangi bir yerden maaşlarının olup olmadığına bakılmaksızın ölen eşin sigortalı olduğu süre yasalara uygunsa eğer maaş bağlanır. Yetim kalan kız çocuklarına evlenmedikleri taktirde ve sigortalı olarak çalışmamış oldukları taktirde babalarından maaş kalırken erkek çocukları için ise öğrenci oldukları süre boyunca ve 25 yaşını doldurmuş olmadıkları taktirde babalarından maaş bağlanmaktadır. Bunun yanı sıra tüm bu durumlar kuruma göre değişiklik gösterebilecekken aynı zamanda yargıtayın belirlemiş olduğu kararlar neticesinde ölen eşten alınan maaş kararları hakkında net ifadeler belirlenmiştir.

Ölüm Aylığını Kimler Alabilir?

Ölüm aylığı, ölen sigortalı kişinin;

  • Eşine
  • Çocuklarına
  • Anne ve Babasına bağlanabilmektedir.

Eşi Vefat Eden Kadına Maaş Nasıl Bağlanır?

5510 sayılı Kanun gereğince vefat eden sigortalının anne ve babasına aylık bağlanması için bazı şartlar bulunmaktadır. Öncelikle anne veya/ve baba 65 yaş altında ise ölen sigortalının hak sahibi eş ve çocuklarından geriye kalan hisse almanın zorunluğunu bulunmaktadır. Ayriyeten anne ve babanın gelirleri net asgari ücret tutarından az olması gerekmektedir. Çocuklara ölüm aylığının bağlanabilmesi için diğer çocuklarından hak kazanılan gelirler hariç olarak aylık bağlanmamış olması da gerekmektedir. Ancak anne ve baba 65 yaşın üstünde ise bahsetmiş olduğumuz şartları taşımaları halinde ölen sigortalının hak sahibi eş ve çocuklarından geriye artan hisseye bakılmaksızın ölüm aylığı bağlanabilmektedir.

Ölen Eşin Maaşını Almak Kuruma Göre Değişiyor Mu?

Eşi vefat etmiş olan vatandaşlarımız için sosyal güvenlik kurumları tarafından maaş bağlanmaktadır. Tabi ki bu durum sigorta primleri düzenli olarak yatmış olan ve sigortalılık süresine uyum sağlamış olan vatandaşlarımız için geçerli olmaktadır. Ayrıca bu durum karşısında yetim veya öksüz kalan çocuklarda babalarından yada annelerinden maaş alabilmektedirler. SSK, BAĞ-KUR veya EMEKLİ SANDIĞINDAN maaş alan ve çalışmış oldukları süre zarfı içerisinde vefatı gerçekleşmiş olan şahısların aileleri aynı şartlar altında bu imkanlardan yararlanabilmektedirler.

  • Eşi vefat etmiş olan bayanlar aynı zamanda emekli ise eşlerinden kalmış olan maaşlardan yararlanabilmektedirler.
  • Babası veya annesi vefat etmiş olan kız çocukları evlenmedikleri veya çalışmaya başlamamış oldukları taktirde maaş alırken SSK veya Bağ-Kur’a bağlı olarak çalışmaya başlamış oldukları süre zarfında ebeveynlerinden kalmış olan ölüm maaşı kesilir. Fakat Emekli sandığından bağlanmış olan maaş kız çocuğu memur olmadığı sürece kesilmiyor.
  • 1 Ekim 2008 tarihinden itibaren alınmış olunan bir karar dahilinde yetim kalan kız çocuğunun hem annesinden hem de babasından ölüm aylığı alma imkanı bulunmaktadır. Anne veya babanın almış olduğu maaş tutarı hangisinin yüksek ise o maaşın tamamını alırken diğerinden az olan maaşın ise yarısını alma imkanı vardır. Veya anne ve babanın her ikisinin maaş tutarları aynı ise yine maaşın birinin tamamını alırken diğerinin ise yarısını alma hakkı bulunmaktadır.

Kadınlar için emeklilik iş günü hesaplama yöntemlerini öğrenmek için tıklayınız.

Ölen Eş’ten Alınacak Olan Maaş İçin Belirtilmiş Olan Yargıtay Kararı

Anne veya babası vefat etmiş olan kız ve erkek çocuklarının yanı sıra eşleri vefat etmiş olan bayanlar için bağlanacak olan ölüm aylığı yargıtay kararı ile belirlenmiştir. Bu karar neticesinde geriye kalan eş ve çocuklar için bir çok hak tanınmıştır.

  • Yargıtay Hukuk Genel Kurulunun almış olduğu 2012/223 sayılı kararnamesi ile babası ve kocası SSK’lı olan bir kadın vatandaşımız çift maaş alma hakkına sahip olmaktadır.
  • 06.08.2003 tarihinde alınmış olan bir karar neticesinde emekli sandığı, Bağ-kur ve SSK kapsamından gelir elde eden veya bu kurumların herhangi birine bağlı olarak çalışmaya başlamış olan kız çocukları yetim aylığı alamayacaklardır. 
  • Yargıtay Hukuk kararları neticesinde alınmış olan 2011/2938 kararnamesi ile hem babanın hem de eşin SSK’lı olması ve eş veya babadan herhangi birinin 06.08.2003 yılından önce ölümü gerçekleşmiş olan vatandaşların SGK kapsamında çift maaş alma hakları bulunmaktadır.

Sosyal Güvenlik Kapsamında Alınan Diğer Kararlar

Sosyal güvenlik kurumu kapsamında çalışan vatandaşların emekli olma hakları 3600 prim gününe dayanırken 15 yıl çalışma süresi de öne sürülmüştür. Bunun dışında ise hem erkek hemde kadın çalışanların yaş aralığı 50 ile 60 yaş arasında olması gerekmektedir. 3600 prim günü en alt sınır olarak belirlenmişken 4500 gün, 5400 gün ve 7000 günlük prim kararı belirlenmiştir. Ayrıca bu prim günlerini tamamlayan vatandaşlarımızın toplamda 25 yıllık çalışma sürelerini de tamamlamış olmaları gerekmektedir. Doğum borçlanmasından yararlanacak olan kadın çalışanların bir çocuk için doğum borçlanma süresi 720 gün olmaktadır. Bu durum ikinci ve üçüncü çocuklar için de aynı şekilde düzenlenmektedir. Ayrıca doğum borçlanmasının en alt sınırı brüt asgari ücretin günlük (%32) yüzde otuz ikisi olarak belirtilmiştir.

Emekli olmak için kaç yıl çalışmalısınız?


Kaynak

İlgili İçerikler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu