Emekli

Emekli Maaşı Haczedilenlere müjde! – KOSGEB HOCASI

Emekli maaşı haczedilme durumu kişinin rızasına bağlı olmaktadır. Sigortalı çalışan birinin maaşına haciz konulması gibi bir durum emekli kişilerde geçerli değildir. Emekli maaşları yaşlı maaşı statüsünde değerlendirildiği için emekli maaşı direkt olarak ihtiyaç olarak değerlendirilmektedir. İhtiyaç olan bir paraya devlet özel kişi tarafından haciz koymayacağını kanunlar ile belirtmiştir. Emekli bir kişinin kefil olma durumunda, emekli kişinin devlete borcu olması durumunda ve emekli kişinin direkt olarak şahsa borcu olması durumunda emekli maaşına haciz koyulamamaktadır. Fakat kişi kendi rızası ile beyan ederse maaşının bir kısmına haciz işlemi uygulanabilmektedir.

Emekli maaşı alan kişinin devletten ekstra bir yaşlılık parası alması mümkün değildir. Yaşlılık parası olarak nitelendirilen para belirli bir yaşın üzerinde olan ve herhangi bir geçim kaynağı olmayan kişilere ödenmektedir. Bu yüzden emekli maaşı alan kişi ihtiyaç sahibi olarak görülmemekte ve yaşlılık ücreti hakkı kazanamamaktadır. Yaşlılık ücreti belirtildiği gibi 65 yaşının üzerinde olan devlet tarafından ihtiyaç sahibi olan kişilere ödenmektedir. Yaşlılık ücreti bu yıl bin dört yüz altmış TL’dir.

Yaşlılık Parası Nedir?

Yaşlılık parası devletin yaşan ihtiyacı için gerekli maddi kaynağı olmayan 65 yaş üstü vatandaşların yararlanacağı bir ücrettir. Bu ücret ile beraber devler %50 engelli olan bireylere aynı zamanda evde bakım parası ödemektedir. Devletin yaşlılar için sağlamış olduğu bu maddi kaynağa başvurmak için Sosyal Yardımlaşma Ve Dayanışma Vakfına müracaat etmeniz gerekmektedir. Yapacağınız müracaat içerisinde vakıf yetkilisi sizden bir takım evrak istemektedir. Vakıf yetkilisinin başvuru sırasında istediği evraklar şunlardır:

  • Nüfus kayıt örneği,
  • Yaşlılık aylığı başvuru formu,
  • Kimlik fotokopisidir.

Bunların yanında yaşlılık aylığına başvurmanız için istenen şartlar şunlardır:

  • Devler ve özel kurumlar tarafından sosyal güvencesi olmaması gerekmekte,
  • 65 yaşından gün almış olması gerekmekte,
  • Aylık geliri o yıl belirlenen muhtaçlık sınırına eşit veya daha az olması gerekmekte,
  • Sosyal Güvenlik Kurumu’na herhangi bir prim ödemesi olmayan kişiler başvurabilmektedir.

Belirlenen şartları sağlayan ve ilgili evraklar ile Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na müracaat etmesi gerekmektedir.

2021 Emekli Maaşı Ne Kadar?

2021 yılı emekli maaşı asgari ücrete gelen zam ile beraber artmıştır. 2021 yılında Aile Çalışma ve Sosyal Yardımlaşma Vakfı’nın belirlediği ücret 2019 yılına nazaran SSK ve Bağ-Kur emeklilerine %6,5, memur emeklilerine %5,5 zam yapılmıştır. Yapılan zamlar neticesinde en düşük memur emeklisi maaşı 2522 TL’den 2660 TL, en düşük Bağ-Kur emeklisi maaşı 1785 TL ve en düşük SSK emeklisi maaşı 1256 TL olmuştur. Yapılan zamlar 2021 yılı enflasyon oranlarına dikkat edilerek hazırlanmıştır. Aynı zamanda Aile Çalışma ve Sosyal Yardımlaşma Bakanlığı emekli maaşlarına haciz işlemi gerçekleştirilmesini engellemektedir.

Emekli Maaşı Ne Zaman Ödenir?

Emekli maaşı ödeneği hak sahibi kişilerin kimlik numaralarının son hanelerine göre ödenmektedir. Emekli maaşı alan veya ilk defa emekli maaşı alacak kişiler paralarının ne zaman yatacağını kimlik numaralarının son hanelerinden öğrenebilirler. Devletin ödemeleri belirli bir düzene soktuğu emekli aylıklarında SSK emeklileri için kimlik numarasının son hanesi 9 olan kişilere ayın 17’sinde, kimlik numarası son hanesi 7 olan kişilere ayın 18’inde, kimlik numarası son hanesi 5 olan kişilere ayın 19’unda, kimlik numarası son hanesi 3 olan kişilere ayın 20’sinde, kimlik numarası son hanesi 1 olan kişilere ayın 21’inde, kimlik numarası son hanesi 8 olan kişilere ayın 22’sinde, kimlik numarası son hanesi 6 olan kişilere ayın 23’ünde, kimlik numarası son hanesi 4 olan kişilere ayın 24’ünde, kimlik numarası son hanesi 2 olan kişilere ayın 25’inde ve kimlik numarası son hanesi 0 olan kişilere ayın 26’sında ödeme yapılmaktadır. Emekli kişilerin hesaplarına farklı zamanlarda yatırılan emekli maaşlarına haciz işlemi yapılama


Kaynak

İlgili İçerikler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu