Hayvancılık Destekleri

En Çok Süt Veren İnek Cinsleri Kaç Kilo Verir? (40-82 Kilo) Holstein mı? Simental mi? Haziran 2021

Ülkemizde birçok kişi düve yetiştiriciliği yaparak bir gelir ve gıda kaynağı oluşturmaktadır. Düveler tüketilmekte olan büyük baş hayvan ailesinde yer alırlar. Düvenin bir diğer anlamı ise sığırdır. Bu hayvanlar yaş ve cinslerine göre ayrılırlar. Belli bir yaş aralığında bulunan sığır cinsine göre tanım yapılmaktadır. Maalesef ülkemizde tüketilmekte olan etlerin içerisinden çok düşük bir kısmı gerçekten dana eti olmaktadır. Satılan ürünler çoğunlukla sığırdır. Bu yüzden genel olarak sığır tüketimi yapmaktayız. Sütçü inek ırkları da ülkemizde pazarı aktif olan türlerdendir.

Verimli inek cinsleri hakkındaki en çok araştırılan konular arasında ;

 • 60 litre süt veren inekler hangisidir,
 • Jersey inek günde kaç litre süt vermektedir,
 • Bir inek günde kaç kilo yem yer ve kaç litre süt veriyor,
 • Süt inek çeşitleri nelerdir,
 • Simental inek süt verimi 
 • Holstein inek süt verimi
 • Holstein mı? Simental mi?
 • En çok kazandıran inek cinsi  hangisidir hakkında gelen sorular hakkında yazımızı okuyan çiftçilerimiz verilen bilgiler sayesinde hayvancılık ile ilgili bilgileri öğrenmiş olacaktır.

Genel olarak edindiğimiz bilgilere göre tavsiye verecek olursak; Büyükbaş hayvancılığa başlamadan önce en çok süt veren inek cinslerinden birini seçmeniz gerekir. Bazı inekler günlük 5 kilo süt verirken, fiyatları yüksek olan ancak 60 kilo süt veren inek türleri de mevcuttur. Sığır ırkları arasında yapılacak seçim süt verimi iyi olan büyükbaş hayvan ırklarından seçilmelidir.

En Çok Süt Veren İnek Cinsleri

Genel ismi sığır olan büyükbaş hayvanların ülkemizin çeşitli bölgelerinde farklı isimlerle bahsedildiklerini duyabilirsiniz. Ancak teknik terim olarak veterinerlerin büyükbaş hayvan sınıflandırması şöyledir;

Buzağı: İnek yavrusuna denmektedir. 6 aydan küçük yavrulardır.
Dana: 15 aydan küçük 6 aydan büyük erkek buzağılara bu isim verilir.
Düve: Henüz buzağılamamış olan dişi sığırlara bu isim verilir.
Tosun: 15 aydan büyük 2 yaştan küçük olan erkek sığırlardır.
İnek: 2 yaştan büyük olan dişi sığırlardır.
Boğa: 2 yaşından büyük olan erkek sığırdır.
Öküz: Kısırlaştırılmış boğalara öküz adı verilmektedir.

Et amacıyla hayvan alım satımı yapanlar ise, sınıflandırmayı sadece 3 ana kategoride yapmaktadırlar. Bu kategoriler şunlardır;

Düve: Henüz doğum yapmamış dişi sığırdır.
Dana: Erkek sığırların tümüne dana ismi verilir. En genç olanı daha çok tercih edilmektedir.
Sığır: Doğum yapmış olan ineklere sığır adı verilmektedir.

Yani siz her ne kadar, tümüne sığır ismini verseniz de, hayvan pazarında sığır dediğinizde doğum yapmış olan inekten bahsettiğiniz düşünülebilir.

Süt Danası Cinsi Özellikleri

Düve harici olan süt danası yurt dışı kaynaklarla açıklanırken 5 aylık süreyi de kapsayarak sadece sütle beslenmiş buzağıya verilen ad süt danasıdır şeklinde tanımlanmaktadır. Gerçekte süt danası denildiğinde anlatılmak istenen hayvan buzağıdır.

 • Ağırlık açısından 200 ile 250 kg arasında bir ağırlığı vardır.
 • Ülkemizde verimliliğin düşük olması nedeniyle 18 aylıktan daha genç hayvanların kesimi yapılır.
 • Düvenin fiyat aralığı ise 9.000 TL ile 11.000 TL arasında değişmektedir.
 • Ülkemizde düve alınırken aynı zamanda gebe hayvanda alınmaktadır.
 • Düve yerine daha ufak hayvanlarda tercih edilebilmektedir.

Durum böyle olunca pazar hacmi iyice genişlemiş durumdadır. Satılan hayvandan, hayvana fiyatlar değişiklik göstermektedir. Sizlere şimdi cinslerin tanımını yapacağız. İnek ırkları çeşitleri;

 • Düve buzağı cinsi 0 ile 6 aylık inek yavru cinsi, erkek ve dişi olarak ayırılmaktadır.
 • Danaların ayrımı ise biraz daha farklı olarak yapılmaktadır. 6 ay ile 15 aylık inek yavrusu, erkek dana ve dişi dana olarak ayrılmaktadır. Düve tanım olarak doğum yapmamış dişi inek yavrusu türüdür.
 • İneğin 2 yaşında ve üzerinde olması durumuna dişi sığır çeşidi olarak ad verilmektedir.
 • Boğanın 2 yaşında ve üzerinde olması durumunda girdiği sınıf erkek sığır cinsidir.
 • Öküzün tanımı ise kısırlaştırılmış boğadır.

Düve Almayı Düşünenler İçin;

Düve almayı düşünen vatandaşlarımızın bilmesi gereken bir konu vardır. Et alımı ve satımı olarak kullanılmakta olan sıfatlar 3 ana gruba ayrılmaktadır. Düve doğum yapmamış dişi dana ya da geçerli olanıysa erkek cinsi, sığır doğum yapmış dişi olarak tanımlanmaktadır. Bu konuyu dikkate alarak hareket etmenizi tavsiye ederiz.

Hayvanların Lezzet Açısından Değerlendirmesi

Günümüzde hepimiz biliyoruz ki et oldukça lezzetli bir besin olmasıyla beraber besin değeri açısından da zenginlik içermektedir. Bazı kişilerin damak tadına uymasa da özellikle ülkemizde çok sevilen besinlerdir. Düvenin lezzetini belirleyen en büyük unsur etin sulu olma durumudur. Hayvanın yaşı arttıkça yani yaşlandıkça et içindeki su oranı azalmaktadır. Misal olarak 16 aylık bir hayvan etinin sulu olma oranı %70 iken, yaş yükseldikçe su oranı %55’e kadar düşebilmektedir. Bu duruma tabi ki dişi bir hayvan söz konusu ise doğum yapıp, yapmadığı da etken olacaktır. Doğum yapmamış olan dişi, aynı yaşta bulunan erkek cinsinden daha lezzetli olmaktadır. Ancak doğum yapmış bir dişi, erkek cinsine göre daha lezzetsiz olacaktır. En çok süt veren inek fiyatlarını sahibinden sitesinden inceleyebilirsiniz.

İnekbank ve Sütbank Projesini incelemek için hemen tıklayınız.

İnek Yetiştiriciliğine 30 Bin Lira Hibe

Devletimiz son yıllarda hayvancılık sektörüne desteklerini arttırarak kişileri hayvancılık konusunda teşvik etmektedir. Devletimizin verdiği teşviklerle birlikte hayvancılık sektörüne olan ilgi oldukça arttır. Tarım ve Orman Bakanlığı projesi ile inek satın almak isteyen çiftçilere 30 bin lira hibe desteği sağlamaktadır. 2021 yılında bu konu ile ilişkili henüz güncel açıklama yapılmamıştır. 

En verimli, En Çok Süt Veren İnek Cinslerini merak edenler için  görselleri ile birlikte süt verimleri ve kaliteleri şu şekildedir;

Friz Cinsi İnek; Günlük 24,5 litre yıllık 9 bin kilogram süt vermektedir. Siyah beyaz benekli iri hollanda ineğidir.  Trakya bölgesinde yaygın olarak holstein ineği olarak beslenir.

Holstein inek türü

Jersey türü; Bu ineğin süt veriminden çok yağ oranı bol olması nedeniyle daha çok yağlı süt ürünlerinin imalatında tercih edilmektedir. İneğin asıl memleketi İngiltere’dir.

Guernsey İneği; Kaliteli süt veren bu ineğin de sütü oldukça yağlıdır. Soğuk memleketlerde yaşayabilme özelliğine sahiptir.

Guernsey İnek Görseli

Simental Cinsi İnek; Günlük 10 litre yıllık ise 3500 litre civarında süt verimine sahiptir. Anayurdu İsviçre olan simental cinsi inekler güçlü hayvanlardır.

En Verimli Büyükbaş Hayvanlar (Simental Görseli)

Ayrshire İnek Irkı: En çok süt veren inekler arasında yer alır. Güneybatı İskoçya’da sıkça beslenen bir büyükbaş hayvandır.

Ayshire İneği

Montafon Cinsi (Türk İneği); Ülkemizin birçok ilinde sıkça beslenen inek cinsi olan montafon halk arasında mandafon olarak bilinir. Senede 3500 litre civarında süt vermektedir. En çok alınıp satılan ve tercih edilen bir inek cinsidir.

Montofon (Mandafon)

Et ve Süt Kurumu tarafından bildirilen En Çok Süt Veren İnek Cinsleri ise şunlardır;

 • Ayrshire sığır ırkı (dunlop sığırı)
 • Boz ırk sığırı
 • Brown swıss sığır ırkı (montofon-esmer)
 • Doğu anadolu kırmızısı (dak) sığırı
 • Guernsey sığır ırkı
 • Güney anadolu kırmızısı (gak) sığırı
 • Holstein sığır ırkı (siyah alaca)
 • Jersey sığır ırkı
 • Shorthorn sığır ırkı
 • Simental sığır ırkı (sarı alaca)
 • Yerli güney sarısı (ygs) sığırı
 • Yerli kara sığırı
 • Zavot sığırı

Yukarıda ki hayvan cinsleri ülkemizde en çok tercih edilen en verimli hayvanlardır.

Hayvancılığa Yeni Başlayanlar İçin Tavsiyeler

Ancak Trakya bölgesinde çok iyi verim veren bir süt ineği, kars ilimizde ki hava şartlarında aynı verimi vermeyebilir. Bu nedenle büyükbaş hayvancılığa hayvan kredisi çekerek yeni başlıyor iseniz ve büyükbaş hayvan türleri hakkında bilgiye sahip değilseniz tüm üretici ve çiftçilerimize şunu öneririz; Bağlı bulunduğunuz il veya ilçe Tarım ve Orman Bakanlığı İl/İlçe Müdürlüğüne giderek görevli Ziraat Mühendisleri ile görüşün ve hangi hayvanın bölgenizde beslenmesinin yararlı olacağı, hava koşullarına göre dayanıklılık durumları ve benzer konularda teknik bilgi alın. Eğer küçükbaş hayvancılık yapmak istiyorsanız ve hangi koyun ve keçi cinsini tercih edeceğinizi bilmiyorsanız, En Verimli Küçükbaş Hayvanlar (Koyun ve Keçi Cinsleri) isimli yazımızı mutlaka okuyun. (2 dakikanızı alır, zarar etmeyin!)

Çevrenizde büyükbaş hayvan yetiştiriciliği yapan çiftçi ve üreticilerden en verimli inek ve sığır cinsleri hakkında bilgi alın. Uygulama teknik bilgiden çok daha önemlidir. Eğer bilmiyorsanız mutlaka bir bilene sorun.


Kaynak

İlgili İçerikler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu