Hayvancılık Destekleri

En Çok Yumurta Yapan Tavuk Cinsleri (Yılda 320 Yumurta) Haziran 2021

En çok yumurta yapan tavuk cinsleri Ligorin, Lohman Brown, Atak-S tavuklarıdır. Bu yumurta tavukları yılda 320 yumurtaya kadar yumurtlayabilir. Tavukçuluk, ülkemizde yıllardır çiftçilerin ve girişimcilerin gelirlerinin bir kısmını oluşturmaktadır. Bizde sizler için kuracağınız çiftliğiniz için bir araştırma ile en çok yumurta veren tavuk cinsleri, soğuğa dayanıklı, hastalıklara en dayanıklı, çift yumurta sarılı, ligorin, ataks, en iri, pleymut, australorp, köy tavuğu hakkında fiyatlarını araştırdık.

En Çok Yumurta Veren Tavuk Cinsleri

En çok yumurta veren tavuk cinsleri şunlardır.

 • Ligorin
 • Atak-s Tavuk
 • Lohman Brown
 • Avustralop
 • Bielefelder
 • Nick Brown
 • Amrock
 • Appenzeller
 • Rhode Island Red Tavukları
 • Ameraucana (mavi yumurtayan)
 • Atabey tavuk
 • Krem Legbar
 • Marans tavuk
 • Sussex
 • Plymouth Rock
 • Tinted yumurta tavuğu
 • Brahman tavuğu
 • Fizan tavuğu
 • Araucanas tavuğu
 • Easter Eggers (Paskalya) tavuğu

Yukarıdaki tavuklar hakkında tüm bilgileri aşağıda fiyatları, ağırlıkları, kiloları ve cins özelliklerini detayları ile görebilirsiniz.

Atak-S Tavukları (Yılda 270 Yumurta)

Anavatanı Türkiye olan bu türün yıllık yumurta verimi ortalama 250- 280 adetttir.  Kendi ağırlığı ise 1.7 kg ile 2.5 kg arasında, yumurtasının ağırlığı ise 65 grama kadar çıkabilmektedir. Yaşam süreleri ortalama olarak 3 ile 3 buçuk yıl arasında değişiklik gösterir. Tam bir bahçe tavuğu olan bu tür verim miktarını mevsime ve bakım şartlarına göre değişiklik göstererek yumurta verir. Her gördüğünüz siyah tavuk ataks tavuğu değildir. Bu yüzden alırken tavuğun 1. kandan olmasına özen gösterin. Günlük olarak 120- 130 gram yem tüketimi yapmaktadır. Türkiye Patent Enstitüsü tarafından tescillenmiş olan Atak ve Ataks tavukları kötü hava şartlarına dayanıklıdırlar. Koşullara uygun olduğunda L boy ve çift sarılı üretim yapabilmektedirler. Ayrıca krem ile pembemsi renklerini görmek mümkündür.

Hastalıklara Dayanıklı Tavuk Cinsleri
Ataks Tavuğu Özellikleri

Ligorin (Leghorn) Tavukları (Yılda 300-320 Yumurta)

Beyaz yumurtacıların en çok beslenen ve dünyada en çok yaygın olan cinslerden biridir. İtalya kökenli olan bu tavuk çeşidi en fazla yumurta verenlerden biridir. Yıllık verimi oldukça iyi olan 300-340′ a dayalı yumurta vermektedir. 65-70 kg aralıklıdır. Yem tüketimi oldukça düşüktür. En fazla 100 gram tüketir. 16. haftada üretime başlar. Ancak ülkemizde pek beslenen bir tür değildir. Et üretimi için ideal bir cins değildir ve ağırlığı 2 kilograma yakındır. Bunların 15 çeşidi bulunmaktadır.

Australop Tavuğu

Avustralya kökenli bu tavuk, verimini her gün orta irilikte kahverengi yumurta veren, bu özelliğini yaklaşık  yıl boyunca sürdürebilen soğukta bile veriminden düşmeyen, beyaz, siyah ve mavi renkleri olan, sık yumuşak tüylü, 2 ile 3 buçuk kilo ağrılığa sahip, horozların ise 3 ile 4 kilo arasında olan yılda en az 360-365 adet yaparak en iyi yumurta verenler listesinde olan bir cinstir. Tavuk, horoz, civciv ve kümesler ile ilgili Tarım ve Orman Bakanlığı sitesinden bilgi alabilirsiniz.

Lohman Brown Tavukları (Yılda 300 Yumurta)

Salman tavukçuluk denince akla gelen ilk cinstir. Anavatanı Almanya olan bu cinsin ülkemizde bir çok çiftlikte yetiştirilmektedir. Yumurtlama dönemleri 6 ile 7 ay arasındadır. ömürleri ise ortalama 2 yıldır. Et açısından da oldukça fazla tutulur. Yıllık ortalama 300 yumurta üretirler. Yeşillik tüketmesi protein bakımından oldukça önemlidir. Ülkemizde salman ve organik olarak gezen tavuk olarak satışı yapılmaktadır.

Bielefelder Tavuk

Almanya’da yerli tavuk olarak bilinmektedir. 2,50 ile 3,25 kg arasındadır. Yıllık ortalama 200- 230 adet yumurta vermektedir. Yaşam süreleri 8-12 yaşına kadar yaşamaktadırlar. Yumurtlama dönemleri 6 aylık gibi bir sürede başlar. Ağırlıkları 6 gr. -15 dereceye kadar olan ortamlarda sıcak bir yere ihtiyaç duyarlar. Yumurtaları kahverengi ve büyük beneklidir. Bacakları kalın ve sarıdır. Köy ve salma tavukçuluk için yetiştirilmeye uygundur.

Nick Brown Tavuğu

Nick Borwn cinsleri, kahverengi yumurta üretirler. Yıllık olarak 250- 300 adet üretim yaparlar. Günlük yem tüketimleri ise 100- 110 gram arasındadır. 18 ve 20. haftalarında yumurtalamaya başlarlar. Aşılamalarına dikkat edildiği sürece hiç bir zorluk çekmezsiniz. Kümes ısısı, ışıklandırılmasına özen gösterildiğinde üretimi de artar. Yumurta tavuğu olarak oldukça elverişli bir ırktır. Bir çok firmanın tercih ettiği türdür. Kümese alışmakta zorluk çeken bir cinstir ancak alıştığında verimi oldukça güzeldir. Ömürleri ise 24 aydır. Et olarak da verimli bir hayvandır. Ağırlığı 2,5 kilograma kadar varmaktadır. Gezen tavukçuluk tabirine uygun bir ırktır.

En Çok Yumurta Veren Tavuk Cinsleri (Mavi ve Yeşil Yumurta)
Nick Brown Tavuğu Yumurta Sayısı

Amrock Tavukları (Çilli)

Yıllık verimi 240 ile 250 adet arasındadır. 3 ile 3 buçuk kilogram civarındadır. Sakin bir cinstir ve orta hızda bir gelişim göstermektedir. Et ve yumurta verimi fazladır. Ortalama olarak 7 ile 12 yaşına kadar yaşarlar. Kısa boylu olan bu ırk, 3 kg’ ı bulmaktadır. Yumurta renkleri açık kahverengidir. Zor şartlara karşı elverişlidir. Ülkemizde süs tavuğu olarak da kullanılır. Parazit ve hastalıklara direnme gücü yüksektir. Bakımı kolaydır. Anavatanı Amerika’dır. Et kalitesi oldukça fazladır.

Appenzeller

Ortalama ağırlıkları 1.6 kg’dır. 200 adet verimleri vardır. Anavatanı İsviçre olan bu tavuğun yumurtaları uzun ince ve beyaz renklidir. Ayrıca zorlu iklimlerde yaşayabilirler. Dirençleri fazla ve sakin bir cinstir. Ayakları ve bacakları mavi renge sahiptir. dağlık alanlarda yaşamaya alışkınlardır. Dışarıyı ve toprağı eşelemeyi oldukça severler. Kümeste rahat edemezler. Son dönemlerde ülkemizde oldukça rağbet görmektedir.

Rhode Island Red Tavukları

Yıllık verimi 200- 230 arasındadır. Horozu 4 tavuğu ise ağırlık olarak 3 ile 3,5 kg arasında değişir. Yumurta fiyatı 8-12 TL. arasındadır. Piyasa değeri ise ortalama 100 TL.’dir. 70 grama kadar çıkar. Ağırlığı diğerlerinden fazla olduğu için et içinde kullanılır. Amerika anavatanıdır. Ve ülkemizde oldukça yetiştirilmesi fazladır. Yumurta renkleri kahverengidir. Kırmızı ve beyaz iki çeşidi vardır ancak daha çok kırmızı rengi tutulmaktadır. Kötü hava koşullarına oldukça dayanıklıdır. Bu yüzden salma tavukçuluk için uygundur.

Ameraucana Tavuğu (Mavi Yumurta Yumurtlar)

Yumurta rengi açık mavi olan bu tavuk cinsi ortalama olarak 7-8 yıl yaşarlar. Verimi ise yıllık 200-250 adettir. Adından da görüldüğü gibi bir Amerikan türüdür. Ülkemizde oldukça tercih edilen bir türdür. Ağırlığı 2 ile 2,50 kg arasındadır. Horozları ise 3 kg ağrılığındadır. Astım hastalığına iyi geldiği söylenmekte olan mavi renk dışında diğer renklerde de yumurtlar. Çoğunlukla sakin bir yapısı vardır. Soğuk iklime dayanıklı ancak sıcağı pek sevmeyen, hastalık ve bakterilere karşı dayanıklı, özgürlüğü seven yapıya sahiptir. Yumurta ağırlığı 60 gr civarındadır. Piyasa değeri adet başına 5-10 TL. arasındadır. En az 6 ay sonra yumurtlarlar. Kümes hayvancılığı için kullanılır ancak gezmeyi severler.

Atabey Cinsi

Yerli tavuk ırklarımızdan olan, beyaz yumurta üreticiliği için geliştirilen, gürültüye hassas, kötü çevre koşullarına dayanıklı, yem değeri az, hibrit yumurta tavuğu ırkıdır. Yumurtlama döneminde günde 100 gr. yaklaşık yem tüketmekte ve 72 hafta içinde 300- 320 arasında beyaz yumurta verimi yapar. En fazla para kazandıran bu tavuk kötü çevre koşullarına da oldukça dayanıklıdır. Ankara Araştırma Enstitüsünce geliştirilmiştir.

Krem Legbar Tavuk

Hem açık mavi hem de yeşil renk yumurtlayan, Anavatanı ise İngiltere olan civciv olarak çıktıkları ilk gün cinsiyeti belirlenen, Cambridge Üniversitesi Genetik Enstitüsünde kahverengi ligorin tavuklarının çaprazlaması ile oluşturulmuş bir ırkıdır. Ligorin kanına sahip oldukları için yılda 200 ve üzeri 60 grama varan ağırlıkta yeşil ve mavi renkli yumurta yaparlar. 4-5 aylıkken verim vermeye başlar. 2,5 kg ile 4 kg. arasındadır.

Marans Tavuk

Ülkemizde nadir bulunan süs tavuklarıdır. Endonezya ve Hindistan’dan taşınan dövüş tavuklarından çıkan yerel yabani bir türdür. Anavatanı İngiltere’dir. Çikolata yumurtlayan olarak bilinmektedir. Krem ve beyaz renklerde yıllık 160-225 adet arasında 65-75 gr. ağırlığında yumurta verimi sağlar. Hastalıklara ve virüslere karşı dayanıklıdır. Yem konusunda oldukça verimli ve bakımı kolaydır. Tavukları 3 kg. horozları ise 4 kg. ağırlığındadır. Et verimi oldukça yüksek gezen olarak yetiştirilmesi tercih edilir.

Hastalıklara Karşı Dayanan Tavuk Cinsi
Marans Tavuğu Cinsi

Sussex Tavukları

Roma anavatanı olup, iki amaçlı olarak kullanılmaktadır. Bunlardan biri et diğeri yumurtadır. Et tavuğunun büyüklüğü açısından 1/4′ üne sahiptir. Kahverengi, benekli, kırmızı, beyaz, gümüş ve daha bir çok rengi bulunmaktadır. Türlerini ayırmak bu bakımdan zordur. Tavukların ağırlığı ise 3 kiloya aşkındır. Horozları ise 4 kiloyu bulur.30- 40 hafta içinde kuluçka süresi vardır. Yumurta verimi oldukça fazladır. Yıllık 250- 280 arasında üretim yapar. Renkleri kırmızı beyazdır. Açık alanlarda yetiştirildiğinde bu verim artış gösterebilir. Sıcak aylarda kuluçka dönemine girerler. Hareketli ama uysaldırlar.

Plymouth Rock Tavukları

Bu cinsin 7 çeşidi bulunmaktadır. Gelişim süreci sonrası ağırlıkları 3 ile 3,5 kg. bulmaktadır. Yumurta renkleri ise kahverengidir. 60 ile 70 gr. arasında değişen yumurtalar üretmektedirler. Et verimleri iyi seviyededir. Ortalama 6 aylık olduklarında yumurtlarlar. Zorlu hava şartlarına pek dayanıklı değillerdir ve verimleri düşer. Uçucu özellikleri vardır. Ülkemizde ise ilk kez 1954 yılında Ankara Tavukçuluk Araştırma Enstitüsü tarafından üretilmiş yerli ırklardır. Halk arasında çilli diye bilinir.

Tinted Yumurta Tavuğu

Zorlu doğa şartlarına dayanıklı beyaz görünüme sahip olan bu cins yıllık 300- 350 adet yumurta üretir. 75- 90 gr. arasında günlük yem tüketimi vardır son zamanlarda ülkemizde oldukça tercih edilmektedir.

Brahman Tavuğu

Sakin ve rahat tavırlı Brahman tavuğu Asya ırkına sahiptir. Soğuk iklim koşullarına oldukça dayanıklıdır. 4,5 kilo ve 5,5 arasındadırlar. Cinslerine ve yetiştirildiği yerlere göre değişkenlik gösterirler. Yıllık verimi 100- 150 arasındadır. Yumurta tavuğu fiyatı ise 40 TL.’ ye kadar çıkmaktadır. Oldukça tercih edilen tavuklar arasındadır.

Fizan Tavuğu Cinsi

En çok yumurtlayan tavuk cinslerindendir. Anavatanı Fransa’dır. Dünya’nın hemen hemen her yerinde yetiştirilir. Küçük ve orta boy olmak üzere değişik renkleri altın, gümüş, beyaz, sarı, siyah, gri renkleri vardır. Bazılarında sakal denilen alt gaga altında tüyleri olabiliyor. Fizan tavuğunun senelik yumurta kapasitesi 150- 200 adet arasındadır. Dörtten ziyade beş ayak parmağına sahip bir kaç ırktan bir tanesidir.

En Çok Yumurta Veren Tavuk Cinsleri
Fizan Tavuğu Özellikleri

Araucanas  (Yeşil Yumurta)

Kökenleri Şili olup, 19. yüzyılda Amerika’ya getirilerek dünyaya yayılmıştır. Sakin ve uysal bir hayvandır. Çeşitli renklere sahiptir. Yıllık 150- 200 arasında verimliliği vardır. Kulak tutamlarına sahiptirler. Kulaklarında tüyleri olmayanlara ise temizbaş denir. Ölüm oranları oldukça fazladır. Ülkemizde genellikle yeşil yumurtlayan olarak bilinen bu cins, yeşil ve mavi renk yumurta yapar. Üretimleri kısıtlıdır.

Easter-s Egger Tavuğu (Paskalya)

Paskalya tavuğu olarak da bilinen bu tavuklar sadece mavi değil yeşil, kahverengi, gül rengi, krem ve zeytin renklerinde de yumurta verirler. Soğuk havalara oldukça dayanıklıdırlar. Yılda 200 ile 250 arasında verimleri vardır. Serbest dolaşıma alışkın ve kabiliyetleri yüksek, dayanıklı bir hayvandır. 140 gramdan aşağı yem tüketmezler.

En Çok Yumurta Veren Tavuk Cinsleri (Mavi ve Yeşil Yumurta)
Paskalya Tavuğu Mavi Yumurta

En Çok Yumurtlayan Tavuk Cinsi

Yıllık ortalama 200 ve üzerinde yumurtlayan ve et verimi oldukça fazla olan cinsleri detaylandırdığımızda karşınıza aşağıdaki ırklar çıkmaktadır.

En çok yumurtlayan tavuk cinsleri şunlardır.

 • Australorp
 • Ligorin
 • Ancona
 • Rhode Island Red
 • Amrock
 • Susex
 • Plymouth Rock
 • Ameraucana
 • Welsummer
 • Easter Eggers
 • Legbar

Detaylarını yukarıda verdiğimiz bilgilerden yardım alarak hemen yetiştirmeye başlayabilirsiniz.

Hastalıklara Dayanıklı Tavuk Cinsleri

Uzmanlara göre hastalıklara en dayanıklı tavuk cinsi diye ayıracağımız sabit bir tür yoktur. Tavuğun ırkından hariç, kümes ve tavuk çiftliğinin şartları, temizliği ve hayvanların bakımı buna rol oynamaktadır. Aynı zamanda hijyen, sıcaklık, yemleme durumu da hayvanın hastalığa dayanma şartını etkiler. Yani bu sizin elinizdedir. Ne kadar titiz davranırsanız o kadar sağlıklı ve hastalıksız olacaktır. Ancak salgın hastalıklara dayanıklı olarak Süs tavuğu, Ameraucana ve Marans cinsleri daha dayanıklıdır diyebiliriz.

Soğuğa En Dayanıklı Tavuk Cinsleri

Soğuğa dayanıklı tavuklar şunlardır;

 • Brahman,
 • Australop, 
 • Ameraucana, 
 • Süs tavuğu, 
 • Easters Egger 

Bu cinsler soğuğa en çok dayanıklı hayvanlardır. Soğuk onları etkilemez. Ancak tavuklarınızı soğuk havalardan korumak için yapacaklarınızdan bahsedersek;

 • En az 5 gün süren ayda 2 defa vitamin takviyesi,
 • Hasta ve durgun olanları sağlıklı olanlardan ayırmak,
 • Sarımsak tozu/püre ve çörek otu karışımı yaparak haftada 2 kere gıda takviyesi vermek,
 • Kümesi  en az haftada 1 defa dezenfekte etmek.

Bu uygulama sayesinde hayvanlarınızın direncini yükseltebilirsiniz.

Çift Sarılı Yumurtlayan Tavuk Cinsi

Genetik olarak çift sarılı yumurta veren bir tavuk ırkı yoktur. Bu yumurtalar tavukların çiftlikte stres altında kalmaları ve yem rasyonlarının, yapay ışıktan etkilenmesi nedeniyle ortaya çıkar. Ancak bu durumdan etkilenen Saso, Gomes, Ataks etkilerinden dolayı çift sarılı yumurtlayan olarak nitelendirilir. Yumurtlama sırasında ise 20-30 adet çift sarılısına  ulaşabilirsiniz.

En İri Tavuk Cinsi

Dünya üzerinde araştırmalar sonucunda gelişimini 18- 20 ay arasında tamamlatan ve 6 kilo civarında olan en büyük tavuk ırkı Jersey Giant ırkına sahiptir. Olgunlaşmaları 6 ay sürer. Ortalama olarak 150-180 adet yumurta verirler. Siyah ve gri tüyleri vardır. Yumurtaları iri ve kahverengidir.

En Çok Yumurta Veren Tavuklar
En İri Tavuk Cinsi Jersey Giant Tavuğu

Tavuk Ortalama Kaç Yumurta Yapar?

Yapılan araştırmalar sonucunda, bir tavuk en üretken zamanında 100′ ün üzerinde yumurta bırakabilir. Amerikan Tarım Bakanlığı en son yaptığı araştırmada bu rakamı 276 olarak bulmuştur. Sizlerde yukarıdaki cinslerinden seçim yaparak hemen çiftliğinizi kurabilir ve yüzlerce yumurtaya sahip olabilirsiniz.

1000 Tavuktan Günde Ne Kadar Yumurta Alınır?

Ortalama olarak bin tavuktan 700- 950 arasında bir yumurta alınabilir. Bu durum bakımına göre değişebilir. Yani 0,25 kuruş üzerinden 850 tanesi 170 TL. etmektedir. Aylık ise 5.100,00 TL. etmiş olacaktır.


Kaynak

İlgili İçerikler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu