Emekli

Engelli Maaşına Kredi Veren Bankalar Haziran 2021

Engelli maaşı 2021 şartlarına uyum sağlayan engelli vatandaşlarımız için verilen maaş türüdür. Engelli aylığı alan vatandaşlarımız bankalara başvuru yapmış olduklarında kredi çekme haklarına da sahip olabileceklerdir. Bu konuyu göz önünde bulundurarak 2021 Engelli Maaşına Kredi Veren Bankalar, Kredi veren bankaların listesi, Ziraat bankası engelli vatandaşlarımız için kredi desteği sağlıyor isimli başlıklara değinerek sizler için bilgiler vermeye devam edeceğiz.

Engellilere Kredi Müjdesi

Bankalar engelli vatandaşlara özel kredi kullanım şartlarını taşımaları halinde maaşının 2 katı kadar kredi kullandırmaktadır. Albaraka Türk, Denizbank, PTT Aktifbank v.b birçok banka tarafından 2020 yılında da kredi verilmeye devam etmekteydi. 2021 yılı içinde aşağıda engelli maaşına kredi veren bankaların listesini görebilirsiniz.

Engelli Maaşına Kredi Veren Bankaların Listesi

Engelli olan vatandaşlarımız için çok sayıda banka kredi imkanı sağlarken bankalar engelli vatandaşlarımız için ihtiyaç kredilerini çok nadir çıkartmaktadırlar. Bu durum karşında engelli olan vatandaşlarımız için kredi imkanı sağlayan bankaları araştırdık ve kamu kuruluşlu bankaların bu konuya önderlik ettiğini gözlemledik.

Engelli maaşına kredi veren bankaların listesi;

 • PTT Bank
 • Denizbank
 • Aktifbank
 • Albarakatürk
 • PTT
 • Vakıfbank
 • Halkbank
 • Akbank
 • Garanti bankası
 • Yapı ve Kredi bankası

Saymış olduğumuz bu bankalar engelli olan vatandaşlarımıza kredi imkanı sağlarken en düşük faiz oranları ve uygun ödeme koşulları ile kredi desteği sağlamaktadırlar. Tabi bu kredileri kullanabilmek için de bazı şartları sağlıyor olmak gereklidir.

Engelli Kredisi İçin Gerekli Şartları Nelerdir?

Bankaların sunduğu engelli kredisi almak isteyen vatandaşların Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması gerekliliği bulunmaktadır ve başvuru sahibinin 18 yaşından büyük olma şartı aranmaktadır. Yine kredi kullanmak isteyen engelli vatandaşların kredi kullanımına herhangi bir kısıtlama altında olmaması ve aylık belgelenebilir düzenli bir gelirin olması da lazımdır. Kredi notunun düşük olmaması ve sicilinin temiz olması yine aynı zamanda kredi notunun kredi çekebilmesi için yeterli seviyede olması gereklidir. Engelli kredisi olarak talep edilen kredi limitinin aylık maaşın 2 katından fazla olmaması ve maaşında haciz bulunmaması şartlarını taşıyan engellilerin başvuruları bankalar tarafından kabul edilecektir.  Yine kişinin engel yüzdesinin en az %40 olması gereklidir.  Bankalara ilk defa başvuru yapacak olanlar ise sağlık raporu ile birlikte şahsen başvuru yapmalıdır. Raporunuz süreli ise veya zamanı dolmak üzere ise banka verdiği krediyi garanti altına almak için kira gibi ek gelir, emekli ya da memur olan kefil isteyebilir.

2022 Engelli Maaşına ve Bakım Maaşına Kredi Veren Bankalar

Bankalar kredi başvurusunda bulunan vatandaşlarımızdan gelir belgesi isteyerek kredi taleplerini karşılamaktadırlar. Bankalar geçmiş olduğumuz yıllarda engelli olan vatandaşlarımız için kredi imkanı sağlamazken son bir kaç yıldır kredi için başvuruda bulunan engelli vatandaşlarımızın ihtiyaçları dahilinde kredi imkanı sağlamaktadırlar. Bankalar engelli olan vatandaşlarımıza kredi verirken maaşlarının 10 katı kadar kredi imkanı sağlanmaktadır.  2020 yılında 2022 engelli aylıkları yıl içinde 3′ er aylık dönemlerde 4 kez olmak üzere ödeniyordu.  Ancak yapılan yeni düzenlemeler ile engelli maaşları artık her ay düzenli olarak ödenecek.  Bu yıl Engelli maaşı engel durumuna göre 851,95 TL‘ ye kadar yapılacak.

2021 Engelli Maaşına Kredi Veren Bankalar

Ancak bu her engelliye 2022 maaşı alana kredi verildiği anlamına gelmez. Bu bankanın inisiyatifindedir.

2020 yılında Temmuz ayında yapılan yeni düzenlemeler ile;

 • % 40-69 Engelli Aylığı: 536 TL’ den 567.97 TL’ye çıkarıldı
 • % 70 ve üzeri Engelli Aylığı: 804 TL’ den 851,95 TL’ ye çıkarıldı.

2021 yılı engelli maaşları ise;

 • %40 ve 69 engelli vatandaşların maaşları 657 TL,
 • %70 ve üzeri engelli vatandaşlara ödenen 854 TL 1.024 kuruşa yükseldi.

Yüzde 40 ile 69 engelli vatandaşlara verilen 537 lira 657 liraya,

Bankaların engelli olan vatandaşlarımıza vereceği en yüksek kredi tutarı almış oldukları aylıkların 3/1 tekabül ederken bu tutarın vade sayısı ile çarpımı kadardır. 900 lira maaş alan bir engelli vatandaşımız aylık olarak 300 lira alacağından bankalardan çekmiş olduğu kredi tutarının geri ödemesini aylık olarak 300 lira ödeyecektir.

36 ay vade ile kredi çeken bir vatandaşımız 10.800 lira kredi çekebilecektir. Yani 36 X 300=10.800 lira olacaktır. Bu durum bankalara göre değişiklik gösterecektir. Bazı bankalar bu rakamın üzerinde kredi imkanı sağlarken bir çok banka da bu tutarda veya altında kredi imkanı sağlayabilecektir.

PTT Engelli Kredi Başvurusu Şartları 2021

Bankalar engelli vatandaşlara özel kredileri 65 yaş sınırına tabi tutarken PTT yaş sınırını 84 olarak belirlemiştir. Engelli maaşı karşılığında verilen bu krediden yararlanmak isteyen vatandaşlar engelli kredisine PTT işyerlerinden kolaylıkla yapılabilir. Yine PTT ile anlaşmalı olan bankalar aracılığıyla da başvurular kabul edilmektedir. 18 yaşından büyük 84 yaşına kadar engelli raporu bulunan, kredi notu yüksek olan ve PTT den engelli maaşı alan vatandaşlar başvuru yaparak kolay ödeme seçenekleri ile sunulan krediden 2021 yılında da faydalanabilirler.

Engelli kredisine; PTT ile anlaşmalı olan;

 • Aktifbank,
 • ING,
 • Teb,
 • Denizbank
 • Burganbank tan değişen faiz oranları ile sunulan engelli kredisine başvuru yapabilirsiniz.

PTT Engelli Maaş Kartı Nasıl Alınır?

Bakanlık tarafından her ay düzenli olarak 2022 den faydalanarak engelli maaşını Ptt den alanlar için PTT engelli maaş kartı ile aylıklarını almaktadır.  Bu şekilde ptt engelli maaş kart var bunu nasıl nereden alınacak diye merak eden ve almak için nereye müracaat etmemiz lazım diye araştırma yapan okurlarımız; En  yakın PTT işyerlerinden engelli maaş kart başvurusu yaparak maaş kartlarını alabilirler.

PTT kart için tıklayınız. PTT kart şifresini de 444 1 788 PTT Çağrı Merkezi’ni arayarak ya da PTT işyerinden alabilirsiniz.

Aktifbank Engelli Kredisi

PTT ile anlaşmalı olan Aktifbank engelli vatandaşlar için % 1,89 faiz oranları ile kredi veriyor. En yüksek 40 bin liraya kadar kredi veren Aktifbank Engelli vatandaşların internetten yapacakları başvurularına anında kredi veriyor.

Engelli Kredisi Hesaplama

PTT ile anlaşmalı olan Aktifbank engelli kredisinin hesaplama tablosu aşağıdaki gibidir;

Kredi Tutarı Vadesi Faiz Oranı Aylık Taksit
20.000 TL 60 ay %1,89 1.226,58 TL
40.000 TL 60 ay %1,89 613,29 TL

Albaraka Engelli Kredisi

Albaraka Engelsiz hayat finansmanı bir çok engelli vatandaşımıza ihtiyaç kredisi desteği vermektedir. Bankanın yapmış olduğu bu önderlik sayesinde bir çok özel kuruluşlu bankalarda engeli bulunan vatandaşlarımıza kredi imkanı sağlamaktadır. Albaraka bankası engeli bulunan vatandaşlarımızın ihtiyaç duyduğu tekerlekli sandalye, ortez, protez, işitme cihazı gibi her türlü giderlerinin finansmanını karşılamak amacıyla kredi veriyor. Banka engelsiz hayat finansmanı destek adlı kredisi ile çok sayıda engelli vatandaşımıza uygun faiz oranları ve 60 aya varan vade farkları ile eşit taksitli geri ödeme seçenekleri sunuyor.

Albaraka bankasının engelli vatandaşlarımıza sunmuş olduğu kredi şartları aşağıda yer almaktadır.

 • Kurumlar haricinde sadece gerçek kişilerin yararlanabileceği engelsiz hayat finansmanına 18 yaşını tamamlayan kişiler başvurabilir.
 • Bu krediden yararlanmak için bankanın talep  ettiği belgeleri ibraz etmek gereklidir.
 • Bu belgeler ise;  proforma fatura, nüfus cüzdanı ve gelir belgesi olmaktadır.
 • Bir kurumda ücretli çalışan kişiler ise yine maaş bordrosu veya net maaş tutarını gösteren işyeri tarafından onaylanmış belgeyi ibraz etmelidir.
 • Banka tarafından talep edilen bu evraklar ile birlikte en yakın Albaraka Türk şubesine uğrayarak, başvuru formunu doldurarak başvuruda bulunabilirsiniz.

Albaraka Türk bankasının sunmuş olduğu bu kredi türünden yararlanmak için en yakın banka şubelerine başvuru yapabilirsiniz.

Bunun yanı sıra 0850 222 5 666 veya 444 5 666 Alo Albaraka numaralı müşteri hizmetlerini arayarak bilgiler edinebilirsiniz. Ayrıca bu kredi hakkında ayrıntılı bilgi almak için Albara Türk bankasının sitesine giriş yapabilir ve bu paket hakkında geniş çaplı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Albaraka Türk Engelsiz Hayat Finansmanı Hesaplama

36 aya varan vadelerde değişen finansman oranları ile engelli vatandaşlara özel kredi veren Albaraka Türk bankası Engelsiz hayat finansmanı hesaplamasını yapacak olursak;

Kredi Tutarı Vadesi Kar Oranı Aylık Taksit Toplam Geri Ödeme
10.000 TL 60 Ay % 0,98 233,26 TL 13.996 TL
20.000 TL 60 Ay % 0,98 457,60 TL 27.456 TL
30.000 TL 60 Ay % 0,98 699,79 TL 41.987 TL
40.000 TL 60 Ay % 0,98 933,05 TL 55.983 TL

Denizbank Engelli Kredisi Nasıl Alınır?

Engelli Müşterilerine özel banka tarafından sunulan tüm ürün ve hizmetlerin erişimlerini kolaylaştırmak amacıyla engelsiz bankacılık hizmetleri sunan Denizbank’ tan kredi almak isteyen engelli vatandaşların yararlanacağı tüm hizmetlerin ayrıntılarını buradan görüntüleyebilirsiniz.

Ayrıca Engelli vatandaşlara yönelik ya da hizmetlerden yararlanma koşulları hakkında ayrıntılı bilgi almak için  Denizbank Şubeleri ile irtibata geçebilirsiniz.

Engellilere En  Kolay Kredi Veren Bankalar

Bankalardan maaş alarak bir şekilde kredi notu oluşan ve 2022 üzerinden Bakanlık tarafından aylık olarak düzenli gelire sahip engellilerin gelir belgesiz kredi veren bankalardan çok daha kolay kredi kullanabilirler. Bu şekilde oldukça kolay kredi başvurularını onaylayan bankalar herhangi bir gelir belge ibraz edilmesini talep etmemekte ve doğrudan kredi notuyla ilgili bir sorgulama yapmadan direkt krediyi hesaba aktarmaktadır. Bu bankalar ise; Aktifbank, CEPTETEB, Enpara ve ING Bank E-Kredi en kolay  alınabilecek olan kredilerdendir.

Gelir belgesiz kredi veren bankaları da inceleyerek kredileri kendiniz karşılaştırabilirsiniz.

KOSGEB Tarafından Engellilere Verilen Destekler

KOSGEB girişimcilerimiz için destek imkanları sağlarken aynı zamanda engelli olan vatandaşlarımız için de yeni girişimci programları hakkında destekler vermektedirler. KOSGEB engelli olan tüm vatandaşlarımız için %90 oranında destek sağlarken aynı zamanda verilen bu oran iş yeri açacak olan girişimciler için sağlanan destek programları ile alakalı olmaktadır.

Kosgeb hibe destekleri kuracağınız işletme için sahip olmanız gereken şartlar ise;

 • 18 yaşından büyük iseniz,
 • En az % 40 engelli raporuna sahip iseniz,
 • Herhangi bir suç örgütü mensubu değilseniz,
 • KOSGEB ‘den daha önceki yıllarda hibe almadıysanız,
 • Okur, yazar iseniz,
 • Bu hibe miktarlarından milyonlarca girişimci gibi sizde yararlanabilirsiniz.

Ayrıntılı bilgi almak için engellilere kosgebden tam destek lütfen linke tıklayınız.

KOSGEB Engelli Girişimcilik Kursu Başvurusu 2021

Kosgeb’ ten İşitme Engelli Vatandaşlara Online Girişimcilik Eğitimi Veriliyor. Kosgeb işitme engelli vatandaşlara online girişimcilik eğitimi veriyor. Kosgeb uzaktan eğitim formatında verilen online girişimcilik platformu olan e-Akademi’den verilen dersler işaret diline çevrilerek işitme engelli vatandaşlarında online girişimcilik eğitimi almaları kolaylaştırılacak.

Engelli vatandaşlarımız için verilen diğer destekler nelerdir?
   Engelli vatandaşlarımız için verilen diğer destekler nelerdir?

Engelli Vatandaşlarımız İçin Verilen Diğer Destekler Nelerdir?

Kredi destekleri dışında engeli bulunan vatandaşlarımız için bir çok alanda maddi ve sosyal yardımlar yapılarak aradaki engellerin kaldırılması hedeflenmektedir. Bir çok alanda yapılan destekler sayesinde çok sayıda engelli vatandaşımız sosyal hayata bağlanmıştır. Yapılan sosyal ve maddi desteklerin listesini aşağıdaki yazımızda maddeler halinde siz değerli okurlarımız ile paylaştık.

 • Engelli aylığının bağlanması
 • Evde bakım maaşı
 • İşkur işyeri açma kredisi
 • Muhtaç aylığı
 • Vergi indirimleri ve muafiyeti
 • Özel eğitim hakkı
 • Devlet tiyatro girişlerinde indirim hakları
 • Müzelere girişte engelli indirimi
 • Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demir Yolları indirimi
 • Milli parklara giriş indirimi
 • Engelli kimlik kartı
 • Şehirler arası otobüs şirketlerinin sağlamış olduğu indirimler
 • Türk Telekom tarafından yapılan indirim hakkı
 • Türk Hava Yolları indirim hakları
 • İnternet tarifelerinde yapılan indirimler
 • Telekomünikasyon şirketleri tarafından yapılan indirim hakları
 • Engelli vatandaşlarımız için yapılan kamu kurumu ve özel sektör alanlarında istihdam hakkı gibi imkanlar da sağlanmaktadır.

Engellilere yardım destekleri hakkında bilgiler edinmek için sitemizde paylaşmış olduğumuz diğer yazılarımızı da incelemenizi tavsiye ederiz.

Sizde bankaların verdiği kredilerden yararlanabileceğiniz gibi bankaların engelsiz bankacılık hizmetlerinden de istifade edebilirsiniz.

Engelsiz Bankacılık Hizmetleri

Bankalar tarafından Engelli müşterilerinin bankacılık hizmetlerini kolaylaştırmak amacıyla engelsiz bankacılık hizmetleri de sunulmaktadır. Engelsiz bankacılık hizmeti sunan finansman kuruluşları ise;

Engelli vatandaşların bankacılık hizmetlerini kolaylaştırmak için devreye aldıkları bu hizmetler ile banka şubelerinde, Atm’ lerde, Çağrı merkezi dijital bankacılıkta her türlü işlemi yaparken kolaylık sağlanması hedeflenmektedir.


Kaynak

İlgili İçerikler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu