Maddi Yardım

Engellilere Yardım ve Girişimcilere Devlet Destekleri Haziran 2021

Ülkemizde yaşayan engelli vatandaşlar tarafından merak edilen engellilere yardım var mı? Engelli yardımları ne kadar verilecek, Engellilere yardım kampanyaları ve yeni engelli hakları nelerdir, vergi indirimleri, engelli sosyal yardım nasıl alınır şartları nelerdir, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına bağlı SYDV tarafından düzenli olarak engelli vatandaşlara verilen yardımların güncel rakamları, Engellere yardım derneklerinden online bağış gibi konular hakkında merak edilen tüm detayları sizler için araştırdık. Öncelikle tüm engelliler ve aileleri için sosyal dayanışma ve yardımlaşma derneklerine göz atalım.

Engellilere Yardım Eden Vakıflar ve Dernekler

Engellilere Yardım Eden Vakıflar ve Dernekler tüm engelli bireylere yardım ediyor.

Engellilere yardım destek dernekleri olarak;

Ülkemizde faaliyet gösteren diğer Engelliler ve engelli ailelerin yardımlaşma dernekleri ile iletişime geçebilirsiniz

Türkiye’deki Engelli Dernekleri Listesi

Engellilere Yardımlar Hangi Kurumlar Tarafından Veriliyor? merak ediliyor.

Engelli vatandaşlara yardım yapan kurumlar başta Aile sosyal politikalar Bakanlığı olmak üzere Kaymakamlıklar, Valilikler, SYDV’ ler ve Vakıflar Müdürlüğü Belediyeler vb. gibi kurumlar öne çıkmaktadır. Bu kurumlar bu yıl da engellilere sosyal yardımlar kapsamında evde bakım vb. aylıkları gibi maaşların ödenmesi için tüm çalışmaları yaparak ihtiyaç sahiplerine ulaştırmaya devam etmektedir. Bu yardımların nasıl alındığını merak eden vatandaşlarımız geniş bir bilgi vermek gerekirse;

Ülkemizde faaliyet gösteren engelli yardım dernekleri vakıfları listesinin açık adreslerini görebileceğiniz gibi Türkiye’ deki engelli hizmet veren dernekler ve vakıfların iletişim adreslerini ve isimlerinin detayları için tıklayınız.

Engellilere Yapılan Yardımlar Nelerdir?

Engelli vatandaşlarımız en çok bu konuda araştırma yapmakta ve yardım alabilecekleri kurumların hangileri olduğunu öğrenmek istemektedir. Bu konuda yukarıda paylaştığımız dernekler içinde engellilere destek olmak isteyenler ve yardımlardan yararlanmak isteyen Endes’in resmi internet sayfası üzerinden kayıt işlemlerini gerçekleştirerek bağışta bulunarak engellilere yardımların iletilmesini sağlayabilirler. Engellilik alanında toplumun yararı için yapılan çalışmalara destek vermek, toplumsal duyarlılık bilincini oluşturmak, işsizlikten kaynaklanan bireysel ve toplumsal sorunları azaltmak ve önlemek için engelli istihdam ortamı oluşturmak v.b nedenler ile kurulan bu derneklerden yardım almak isteyenler engelli kayıt formu üzerinden başvuru yapabilirler.

Engelliler İçin Sağlanan Maddi ve Sosyal Yardımlar 2021 yılında da devam ediyor. Engellilere Yapılan Yardımlar şunlardır;

 • Engelli Aylığı (2022 Aylığı) Bağlanması
 • Muhtaç Aylığı Bağlanması
 • Evde Bakım Ücreti Verilmesi Evde Bakım AYLIĞI
 • Gelir Vergisinde Engelli İndirimi
 • ÖTV Muafiyeti
 • Engelli Kimlik Kartı Hakkıdır.

Engellilere yardım etmek istiyorum diyenler ise engellilere yardım için oluşturulan kayıt formunu doldurarak yardımda bulunabilirler.

Engellilere Yardım Etmek İstiyorum

Ülkemizde ikamet eden Engellilere yardım etmek istiyorum diyen hayırseverlerin yaptıkları bağışlar ile dernek ve vakıflar bu yıl da sosyal maddi yardımlarda bulunmaya devam ediyor. Endes üzerinden bağış yaparak ya da gönüllü engelli dostu olarak yardım etmek isteyenler ise buradan yardımda bulunabilirler.

Endes Bağış için:

 • Finansbank Ümraniye Sanayii Şubesi
 • Hesap: Engellilere Destek ve Yardım Derneği ENDES
 • Şube Kodu: 1907
 • Hesap No: 4559 0682
 • IBAN: TR55 0011 1000 0000 0045 590 682

Bedensel engelliler dayanışma derneğine online bağış için tıklayınız.

Bu şekilde birçok engelli vatandaşımıza yardımlar ulaştırılmakta gerekli araç gereçlerin temini için hayırseverlerden bağışlar alınarak ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmaktadır. Bunun yanında devlet tarafından da birçok kamu kurumu bu durumda olan vatandaşlarımız için sosyal ve maddi yardımlarda bulunmaktadır.

Bu konu hakkında ayrıntılı bilgi vermek için bugün makalemizde siz değerli okurlarımıza Engellilere yardım ve devlet destekleri konumuzda tüm bilgiler mevcuttur.

Engelliler İçin Verilen Maddi ve Sosyal Yardımlar Nelerdir?

Her yıl olduğu gibi bu yılda, birçok maddi yardım çalışması yapılarak ihtiyaç sahiplerine yardımlar ulaştırılmıştı. Aynı şekilde bu süreçte maddi yardıma ihtiyaç duyan vatandaşlarda unutulmamış, evde bakım ücretleri, engelli maaşları da ödemeleri öne çekilerek tam zamanında ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmıştı. Bu şekilde engellilere yardım devam ederken hangi kurumlardan verildiğini yazımızın devamında inceleyebilirsiniz.

Engelli Sosyal Yardım Nasıl Alınır?

Engelliler için Sağlanan Maddi ve Sosyal Yardımlar şunlardır;

 • Muhtaç aylığının bağlanması,
 • Evde bakım maaşının verilmesi ve
 • Engelli aylığının bağlanması gibi konuları değerlendirmemize alarak bu konuları 3 ana başlık altında aşağıdaki başlıklar halinde paylaşacağız.

Evde bakım maaşı %50 ve üzerinde engeli bulunan vatandaşlarımız için sosyal hizmetler ve çocuk esirgeme kurumu tarafından ağır engeli bulunan yani kendi ihtiyaçlarını karşılayamayacak durumda olan vatandaşlarımıza bakan kişilere verilen bir ücret türüdür. Evde bakım ücreti aylık olarak ödenirken verilen maaş tutarı ise Asgari ücretin asgari geçim indirimsiz hali olarak ödenmektedir.

Muhtaç aylığı Vakıflar yönetmeliği hükümleri yayınlanarak yürürlüğe girmesinden itibaren, muhtaç aylığından yararlanacak olan vatandaşlar Vakıflar genel müdürlüğü tarafından maaşa bağlanacaktır. Muhtaç aylığının toplam tutarı ise memur taban aylığının katsayısı çarpımı sonucunda ortaya çıkacak olan rakama tekabül etmektedir. Muhtaç aylığı %40 ve üzerinde engeli bulunan çocuklar ile annesi ve babası olmayan çocuklar için verilmektedir. Fakat engelli aylığından yararlanabilmek için aşağıdaki maddelere uyum sağlıyor olmanız gerekmektedir.

 • Mahkeme kararı ile kanunla bakım altına alınmamış olması
 • Sosyal güvencesinin bulunmaması
 • Gelir getirecek menkul ve gayri menkule sahip olmamaları gerekmektedir
 • Herhangi bir gelir veya aylığa sahip olmaması gerekmektedir.

Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından yapılan Muhtaç aylığının detaylarını sayfasından inceleyebilirsiniz.

Yine muhtaç aylığının kişi yardım bilgi sorgulaması yapmak için tıklayınız.

Engelli aylığının bağlanması Aile ve sosyal hizmetler Bakanlığına bağlı SYDV yani Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfı tarafından 2022 sayılı kanun kapsamında %40 ve üzerinde engeli bulunan vatandaşlarımız için verilen bir yardımdır. Emekli sandığı, SSK ve Bağ-kur gibi sosyal kurumların hiç birisine tabi olamamanız gerekmektedir. Bu yardım 18 yaşından büyük ve 18 yaşından küçük olan engelli yakınlarına verilen bir destektir. Bu aylıktan yararlanmak isteyen vatandaşlarımız ikamet etmiş oldukları bölgenin valilik ve kaymakamlık makamlarına başvuru yapmaları halinde bu desteklerden yararlanabileceklerdir. Engelli maaşları her üç ayda bir verilmektedir.

Yani Mart, Haziran, Eylül, Aralık ayları içerisinde ödenmektedir. Bu aylığın tutarı engel durumunuza göre belirlenmektedir. Yani %40 ile %69 arasında engeli bulunan vatandaşlarımız %70 ve üzerinde engeli bulunan vatandaşlarımıza göre daha az maaşı alırken %70 ve üzerinde engeli bulunan vatandaşlarımız % 40 ile %69 oranında engeli bulunan vatandaşlarımıza nazaran daha yüksek engelli aylığı almaktadır. Yine yüzde 70 ve üzeri engelli aylığı olarak %70 ve üzeri raporu bulunan 18 yaşını tamamlamış kişilere verilen engelli aylığı verilmektedir.

2021 Yılında Engelli Aylıkları

 • % 40-69 engeli bulunanlara 2021 yılı; 657 TL’ye çıkarıldı.
 • % 70 ve üzerindekilere  ise 1.024 TL’ye çıkarıldı.

Engellilere Yardım Kampanyaları

Vergi indirimlerinden, özel araç ve gereçler için yapılan KDV muafiyeti,  motorlu taşıt muafiyeti, konutlarda emlak vergisi,  özel eğitim hakkı, engelli istihdamı vb. gibi çeşitli yardım ve hakları bulunan engellilerin yeni engelli hakları 2021 yılında bulunmaktadır.

Yeni Engelli Hakları

Engelli vatandaşlara özel kamu kuruluşlarından özel haklar tanınmış olup, bankacılık hizmetlerinden vergi muafiyetine kadar bir dizi hakları bulunmaktadır. Bunları başlıklar halinde inceleyelim.

Engelliler İçin Vergi İndirimleri

Gelir idaresi başkanlığı tarafından belirlenen  ve gelir vergisine tabi bulunan vatandaşlarımız için vergi indirimleri veya muafiyeti gibi durumlar söz konusudur. Gelir vergisine tabi bulunarak ücretli çalışan vatandaşlarımız ile serbest meslek kazancı elde eden engelli vatandaşlarımızın veya bir ve ikinci derece de engelli yakını bulunan vatandaşlarımıza yapılan indirimler engeli bulunan vatandaşımızın sağlık raporunda belirtilen engel durumuna göre belirlenen aylık belirli bir miktar paranın gelir vergisi matrahından düşülmesi ile gerçekleşen durumdur. Bu durum ücretli olarak çalışan vatandaşlarımızın bürüt maaşından kesinti yapılarak net maaşından daha yüksek bir oran gösterilmesi ile belirlenirken serbest meslek kazancı elde eden ve sakatlık indiriminden faydalanacak olan vatandaşlarımızın yıllık olarak verilmesi gereken gelir vergisi miktarının daha düşük olmasını sağlamaktadır.

Özel Araç ve Gereçler İçin Yapılan KDV Muafiyeti

Gelir idaresi başkanlığının vatandaşlarımızı toplumsal hayata katılmalarını sağlayacak araç ve gereçler için gerekli görülen KDV oranın ortadan kaldırılmasını sağlayacaktır. Engel oranı ne olursa olsun tüm engelli vatandaşlarımızın bu durumdan yararlanmaları da mümkün olacaktır. Vatandaşlarımız tüm araç ve gereçlerin KDV oranlarından muaf olması gibi bir durum yoktur. Yani Engeline uygun olan araç ve gereç alımlarında KDV oranlarından muaf olacaklardır.

Engelli Motorlu Taşıt Muafiyeti

Motorlu taşıt muafiyetinden yararlanacak olan vatandaşlarımızın sağlık raporunda belirtilen engel oranın hiç bir önemi yoktur. Yani engel durumu ne olursa olsun MTV muafiyetinden yararlanabileceklerdir. Gelir idaresi başkanlığının yapmış olduğu açıklamada motorlu taşıtlardan senede iki defa motor hacmine göre alınan MTV bedelinden vatandaşlarımız muaf olacaktır. 1600 cc motor altında otomobil, her türlü engelli taşıt alımlarında vergi muafiyet söz konusudur.

İthal Edilen Araç ve Gereçler İçin Gümrük Vergisi (Engelli Vatandaş)

Engelli vatandaşlarımız için yurt dışından getirilen özel araç ve gereçler Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından muaf edilmiştir. Yani vatandaşlarımız engel durumuna göre yurt dışından getirtmiş olduğu araç ve gereçlere vergi ödemeyecektir. Gümrük vergisinden muaf olan ve ithal edilebilen araç ve gereçlerin listesi aşağıda maddeler halinde yayınlanacaktır.

 • Engel türüne göre üretilen araç ve gereçler
 • Bisiklet
 • Motosiklet
 • Hareket ettirici durumu bulunan motorlu ve motorsuz koltuklar
 • Motor hacmi 1600 CC olan otomobiller
 • 3. dereceye kadar engelli yakını olan vatandaşlarımızın kullanabileceği 2500 CC kadar olan arazi taşıtları ve otomobiller

Engellilere Konutlarda Emlak Vergisi

Emlak vergisi muafiyetinden yararlanmak isteyen vatandaşlarımız sağlık kurulu raporu ile birlikte ikamet etmiş olduğu bölgenin belediye binasına başvuruda bulunması gerekmektedir. Yüz ölçümü 200 metre kare olan veya 200 metre kareyi geçmeyen meskenler için ödenecek olan vergi türünden vatandaşlarımız muaf olacaklardır. Emlak vergisi muafiyetinden yararlanacak olan engellinin konutunu mesken olarak kullanması gerekmektedir. Aksi taktirde yazlık veya kışlık gibi görünen evler için vergi muafiyeti olmayacaktır.

Engellilerin Eğitimine Yönelik Verilen Haklar Nelerdir?

Engelli olan vatandaşlarımızın almak istedikleri eğitimler içinde yapılan yardımların bulunması söz konusudur. Bu desteklerin başında özel eğitim hakkı yer almaktadır. Aynı zamanda özel eğitime gereksinim duyan öğrencilerin okullarına ücretsiz olarak taşınması da yapılan bir diğer yardım türü olarak gözlemlenmektedir.

Özel Eğitim Hakkı

Rehberlik araştırma merkezlerinin engelli vatandaşlarımızın engel durumuna göre özel eğitime ihtiyaç duyup duymadıkları konusunda vermiş oldukları raporlar sayesinde hemen hemen her il ve ilçede bulunan özel eğitim okullarına kayıt yaptırmaları söz konusu olacaktır. Engelli vatandaşlarımız için kurulmuş olan özel eğitim kurumlarının giderleri Milli Eğitim Bakanlığı tarafından karşılanmaktadır.

Özel Şirketler Tarafından Sağlanan Engelli İndirim ve Hakları

Engelli olan vatandaşlarımız için verilen diğer destek türleri ise özel şirketler tarafından yapılmaktadır. Engelli olan vatandaşlarımız sağlık raporlarında belirtilen engel oranlarına göre özel şirketlerin sağlamış olduğu indirimlerden yararlanabileceklerdir. Bu yardımlar ise aşağıdaki yazımızda maddeler halinde yer almaktadır.

 • Şehirler arası otobüs şirketlerinin sağlamış olduğu engelli indirimi
 • Telekomünikasyon şirketlerinin yapmış olduğu indirimler
 • THY ulaşımları Türk Hava Yollarının yapmış oldukları indirimler
 • Türk Telekom tarafından yapılan engelli indirimleri
 • İnternet tarifelerinde yapılan indirimler
 • PTT alanında yer alan İnternet, telefon ve posta gibi indirim hakları da bulunmaktadır.

Engelli Vatandaşlarımız İçin Kamu Kurumları Tarafından Sağlanan İndirim ve Haklar

Sağlık kurumları tarafından belirlenmiş olan ve belirli bir oranda engel durumu bulunan vatandaşlarımız için kamu kurumları tarafından sağlanan haklar aşağıda maddeler halinde yer almaktadır.

 • Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demir Yollar indirimleri
 • Engelli kimlik kartı hakkı
 • Müzelere girişte indirim hakkı
 • Milli parklar ve tabiatı koruma parklarına girişte indirim hakkı
 • Devlet tiyatro girişlerinde indirim hakları

Engelli İstihdamına Yönelik Haklar

Herhangi bir şekilde engeli bulunan vatandaşlarımızın belirli oranda bir engelinin bulunması durumunda devletimiz tarafından sağlanan istihdam hakkı söz konusudur. Devlet personel başkanlığı engelli memur alımının yanı sıra özel sektör engelli personel alımları da söz konusu olmaktadır. Kamu kurumlarına giriş öncelik hakları da söz konusudur.

Her yıl düzenlenen e-kpss ile binlerce engelli vatandaşımız devlet kamu kurumlarında yerleştirilmeye devam edilmektedir.

İşkur İş kurmak İsteyen Engellilere 65 Bin TL. Hibe Desteği Veriyor

Ayrıca İşkur üzerinden engelli istihdamına yönelik proje oluşturan engelli vatandaşlara 65 bin liraya kadar hibe desteği veriliyor. İş Kur hibe desteği detaylarını aşağıda ki bağlantıya tıklayarak görebilirsiniz.

KOSGEB Engelli Destekleri

KOSGEB yeni girişimcilere destek programında, tüm engelli vatandaşlarımıza %90 oranında destek sağlamaktadır. Engelli olmayan bireylerin destekleme oranı %60 iken (bölgelere göre) engellilerin oranı yüzde 90’dır. Bu oran yeni iş yeri açacaklar için yapılan harcamaların ödenmesine ilişkindir.

 Engellilerin Kosgeb tarafından sağlanan ayrıcalıklı desteklerden yararlanabilmesi için

 • Engellilere özel Uygulamalı Girişimcilik Eğitimini alması gerekiyor.
 • KOSGEB veri tabanına kayıt olması gerekir. İşletme kayıt için tıklayınız.
 • E-devlet.kosgeb.gov.tr/EHizmetler/ sayfasındaki sisteme giriş yaparak  e-devlet Girişimcilik Destek Programına başvurusunda bulunması şarttır.
 • KOBİ beyannamesi doldurarak beyanname ve Kobi bilgi dokümanı ile hibe başvuruda bulunmak,
 • İşletmesini kurduktan sonra KOSGEB iş planı projesini online olarak sistem üzerinden hazırlayarak Kuruma onaylatması gerekmektedir. Bu aşamaları tamamlayan engelliler Kosgeb engelli ayrıcalıklarından yararlanabilirler.

Kaynak

İlgili İçerikler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu