Maddi Yardım

Erzak Gıda Yardım Başvurusu Nasıl Yapılır? (Korona Virüs) Temmuz 2021

Belediyeler tarafından yapılan yardımlar her geçen gün bir yenisi eklenerek devam ediliyor. Korona virüs sebebiyle vatandaşların mağduriyetinin giderilmesi amacıyla hem hükumet, hem il yönetimleri farklı çözüm yolları üretmeye çalışıyor. Belediyeler tarafından yapılan yardımlar özellikle gıda ve erzak yardımlarına başvuruların sayılarının artmış olduğu ve belediyelerin diğer ne gibi destekler var soruları sıklıkla araştırılıyor. Bu içeriğimizde erzak yardımı başvurusu nasıl yapılır, Belediyelerin erzak ve gıda yardımları başvuruları şartları, E-devlet gıda yardımı başvurusu, Erzak yardım paketi başvuru ve Temizlik Malzemesi yardımı başvurusu gibi merak edilen detaylara yer verdik.

Sosyal yardımlaşma gıda yardımı başvurusu

Sosyal medya üzerinden yapılan paylaşımlarda birçok insanın mağdur olduğu ve işsiz kalan vatandaşların devletten yardım bekledikleri görülüyor. Binlerce vatandaşın yardım taleplerini inceleyerek geri dönüşlerin sağlandığı belirten dar gelirli ailelere yapılacak desteklerin verilmeye devam edileceğini açıkladı. 2 milyon 111 bin haneye verilen sosyal yardımların yanında şimdide 2 milyon bin haneye 1000 liralık yardımların başlatıldığını açıkladı. Toplamda 4.4 milyon haneye verilecek olan sosyal yardımların ödemelerine ise bu ay içinde başlanarak tamamlanacağı belirtti. 2021 yılında daha önceden sosyal yardım ödemelerinden yararlanan 2 milyon haneye yeniden 4. faz olarak 1.100 TL sosyal yardım ödemeleri yapıldı. Sosyal yardımlar nakit olarak verilmektedir. Bu sosyal yardımlardan yararlanmak isteyenler için de herhangi bir kuruma başvuru yapılması gerekmemektedir. Bakanlık tarafından tespit edilen ihtiyaç sahiplerine 3 fazda ödenecek sosyal yardımlar devletin her zaman vatandaşa yardım elini uzattığını göstermektedir. Hükümet tarafından çalışmaları tamamlanan yardımlar haricinde ise il yönetimleri de ihtiyaç sahiplerine ayni ve nakdi yardımlar ile gıda kolisi ve erzak yardımlarında bulunacaklarını açıklamıştı.

Gıda yardımı başvurusu nasıl yapılır?

Gıda yardımını isteyen vatandaşlarımız, mutlaka başvuru formu doldurma işlemlerini yapacaktır. Kurumlara bizzat giderek başvuru formunu dolduracağınız gibi aynı zamanda da online sistemler üzerinden de bilgilerinizi girebilirsiniz.

 İstanbul Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu tarafından başlatılan ve Ankara Büyükşehir belediyesinin de eşlik ettiği yardım kampanyaları kapsamında milyonlarca vatandaşa nakit ve erzak gıda kolisi yardımları yapılmaya başlanmış ve dağıtımlarına halen devam edilmektedir.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Gıda yardımı başvuru yap

Ekrem İmamoğlu tarafından başlatılarak büyük bir ivedilikle hayata geçirilen yardım kampanyasın başvurular İBB resmi internet sitesi üzerinde yer alan ekran üzerinden başvuru formlarını doldurmak suretiyle yapılacaktır. İBB, gıda erzak yardım başvurularında bulunmak isteyen vatandaşlar kişisel bilgilerini, adres bilgilerini, iletişim bilgilerini, sosyal inceleme bilgilerinin doğru ve eksiksiz bir şekilde doldurarak buradan başvuruda bulunabilirler.

Ayrıca, İstanbul Büyükşehir Belediyesi başkanı Ekrem İmamoğlu tarafından #Birlikte başaracağız sloganıyla başlattığı yardım kampanyasında hayırseverlerden toplanan yardımlar ve paralar ihtiyaç sahibi kesime, yaşlı vatandaşlara, sağlık çalışanlarına ve hastalara dağıtılacak.

Belediye toplu taşıma araçlarına maskesiz binmek yasaklanınca tüm duraklarda ücretsiz maske dağıtımı da yapıyor.. İBB tarafında 30 bin öğrenciye 3.200 TL burs verileceği duyuruldu. Ayrıca evde kalarak karantinada olan halka  bu süreçte  psikolojik destek sağlanması destek hattı da kuruldu.

300 Bin Gıda Kolisi Başvuruları Nasıl Yapılıyor?

İstanbul Valisi Ali Yerli Kaya tarafından başlatılan 300 bin gıda kolisi dağıtımlarına da başlandı. İstanbul Valisi Ali Yerli Kaya’nın kampanyasına başvurmak için 112, 155 ve 156 çağrı merkezlerini aramanız gerekiyor.  Tamamı hayırsevere vatandaşlar tarafından hazırlanan gıda kolileri ise başvuru yapan ihtiyaç sahibi ailelere Getir uygulaması ile ücretsiz bir şekilde adreslere teslim ediliyor. Ayrıca Ali Yerlikaya  65 yaş üstü ve maddi durumu iyi olmayanlara gıda yardımı yapılacağını açıkladı.

300 Bin Gıda Kolisi Başvuruları: 112, 155 ve 156 çağrı merkezlerinden alınıyor.

İstanbul Valisi Yerlikaya yaptığı açıklamada; Sosyal vefa gıda yardım kolilerinin 6 hafta boyunca her hafta 50 bin adrese dağıtılacağını kolilerin hazırlanmasında emeği geçen tüm hayırseverlere teşekkür etti.

”Yaklaşık 73 bin çağrı aldık ve 65 binin biraz üzerinde büyüklerimizin talimatlarını yerine getirdik. Aradaki diğer rakam da 7-8 bin civarında rakam da bilgi edinmek için sunduğu husustu. Bu sokağa çıkma yasağı onlarla devam ettiği müddetçe bu hizmet devam edecek

  • Sosyal Vefa Destek: 0-212 293 20 39
  • Evde Sağlık Hizmetleri: 444 38 33
  • Nakdi Yardım Başvuruları için: 0-212 256 48-34 ve 0-212 256 43 91
  • Sosyal Yardım hattı: 144
  • Kriz nedeni ile işten çıkarılanlar: 0-212 444 75 87
  • Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma vakfı: 0-212 256 48 34
  • Seyahat Yol izin belgesi için: 155– 199- 0 212 238 10 18

Gıda Yardımları Kimlere Yapılıyor? Şartları Neler?

İstanbul Büyükşehir belediyesi tarafından verilecek olan gıda kolisi ve erzak yardımı alabilmek gereken şartların en önemlisi; belli bir gelirin altında gelir sahibi olabilmektir. Gıda erzak yardımına başvuruda bulunan kişilerin belediyelerin verdiği fakirlik belgesinden almanız gerekiyor. Bu belgeyi alan kişilere devletdestekli.com başvuruda bulundukları belediyenin ilgili belediye ekipleri incelemeye gelerek yapılan incelemeler sonrasında muhtaçlık durumlarının onaylanması halinde aile erzak yardımı alınabiliyor.

YURT İÇİ KURU GIDA YARDIMLARI

Vakıflar Genel müdürlüğü tarafından Vakfiyelerde yer alan hayır şartlarının yerine getirilmesi amacıyla 81 il merkezinde kuru gıda yardımı verilmektedir.

Kuru Gıda Yardımından Yaralanabilecekler:

  • Sosyal güvencesi bulunmayan veya geliri net asgari ücret miktarından fazla olmayanlar.
  • 7/1976 tarihli ve 2022 sayılı 65 Yaşını Doldurmuş Muhtaç, Güçsüz ve Kimsesiz Türk Vatandaşlarına Aylık Bağlanması Hakkında Kanun gereğince aylık alanlar. Detaylar.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Gıda ve Erzak Yardım Başvuruları

Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından dar gelirli ailelere verilmek üzere gıda ve nakit yardım kampanyası başlatılmıştı. Mansur Yavaş tarafından başlatılan gıda erzak ve nakit yardımlarına başvurular Ankara Büyükşehir belediyesinin resmi internet sitesi üzerinden Dayanışma Platformunda yer alan formların doldurulması ile başvurular alınacaktır.

Gıda Yardımı Şartları Nelerdir?

İzmir Büyükşehir belediyesi başkanı Tunç Soyer tarafından başlatılan gıda nakit yardımları kapsamında 40 bin aileye 400 TL yardım yapılacağı açıklanmıştı. Desteğin birinci tam 15 bin 576 ailenin hesabına 400’er lira yatırıldı. 10 gün içinde yardımların tüm ailelere ulaştırılacağı açıklandı. İzmir belediyesi tarafından yapılan diğer maddi destekleri için tıklayınız.

Belediye tarafından verilen gıda ve nakit yardımları ile birlikte Süt Kuzusu projesine ara verilmişti ancak süt dağıtımına koronavirüs salgını nedeniyle insanların evlerine çekilmesi nedeniyle tekrar devreye alındı. İzmir Büyükşehir belediyesi gıda ve erzak yardımlarına başvurular ise bizdevarız adresinde yer alan yardım talep formu doldurularak yapılacaktır. Yapılacak yardımlar vatandaşların ikamet adreslerine teslim edilecek bunda dolayı ikamet adresi İzmir’ de bulunmayanlar destek faaliyetlerinden faydalanamayacaklardır.

Gıda Erzak Yardımı Yapan Belediyelere Başvuru

Gıda erzak yardım kampanyası başlatarak yardımlarda bulunan belediyelerin başvuru kanalları ve şartları aşağıda anlatılmıştır.

Sakarya Belediyesi Gıda Erzak Yardımları

Koronavirüs salgını nedeniyle gelirleri azalarak mağdur olan ailelere Sakarya Valiliği tarafından hazırlanan gıda ve erzak yardımları kosgebkredisi.com veriliyor. 25 bin adet gıda kolilerine 25 bin adet ürün verirken sağlık çalışanlarına özel 500 koli ile destek olundu.

Kahramankazan Belediyesi Gıda Erzak Yardımı

Yeni tip koronavirüsle mücadele kapsamında  Kahramankazan Belediyesi 55 bin nüfuslu ilçede vatandaşlara ücretsiz olarak 30 bin maske, 10 bin hijyen paketi, 6 bin gıda kolisi yardımında bulundu.

Kahramankazan Belediyesi  bu kapsamda hazırladığı 6 bin gıda kolisini vatandaşlara dağıtmaya başladı. Gıda kolilerinin içerisinde salçadan makarnaya, şekerden yağa kadar erzaktan oluşuyor.  Korona nedeniyle salgının başladığı günden itibaren başlanan gıda kolisi yardımı dağıtma kapsamında 1000 haneye bu gıda kolileri ulaştırıldı. Gıda erzak yardımlarına başvuruda bulunmak için belediyeye müracaat edilmesi gerekiyor.

Kastamonu Taşköprü Belediyesi Gıda Erzak Yardımı

Kastamonu’nun Taşköprü Belediyesi de yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgını yüzünden iş yerlerinin kapanması nedeniyle zor durumda kalanlar için Valilik izniyle “Gıda Kolisi” yardımı kampanyası başlattı. Gıda erzak yardım kampanyası kapsamında ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmak üzere evlerine teslim edildi.

Erzak Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kocaelinden Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından başlatılan gıda erzak yardım kampanyası kapsamında dar gelirli aileler için 105 bin gıda kolisi hazırlandı ve kosgebkredisi.com belediye ekipleri ihtiyaç sahibi aileler ve esnaflara dağıtmaya başladı.
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından verilecek olan gıda yardımlarına başvurular ise; resmi internet sitesi üzerinden aldıkları yardım talepleri doğrultusunda veriliyor. Dar gelirli olan ve korona nedeniyle mağdur olan vatandaşların esnafların evlerine yardım kolilerini ulaştırıyor. Koronavirüs salgını nedeniyle karantina sürecindeki evde kalmak zorunda olan 42 bin eve yardımları teslim etti.  Yine Belediyenin verdiği 15 bin adet de  hijyen paketleri de ihtiyaç sahiplerine ulaştırıldı.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Gıda Erzak Yardım Başvuruları

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Fatma Şahin ve Gaziantep Valiliği tarafından başlatılan kampanya ile 21 bin ihtiyaç sahibi aileye gıda yardımı yapıldı. Gıda ve erzak yardım kampanyası kapsamında belediye çalışanlarının günlük yevmiyelerinin 33 TL+ ikramiye olarak vereceğini açıkladı. Ayrıca toplu taşıma kullanan vatandaşlar ücretsiz maske devletdestekli.com dağıtımlarına ise devam ediliyor. Gaziantep belediyesi gıda erzak yardım başvuruları ise buradan yapılabilir.

Diyarbakır Belediyesi Gıda Yardımları

Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Hasan Basri Güzeloğlu, korona virüs salgını nedeniyle işini ve gelirini kaybeden mağdur durumda olan 10.000 ihtiyaç sahibi aileye bu süreç boyunca her ay 1000 TL yardımda bulunacaklarını, 10 bin aileye erzak ve 10 bin aileye de hijyen malzemesi dağıtılacağını açıkladı. Başvuru için tıklayınız.

Adana, Mersin, Antalya, Konya, Edirne, Bursa, Eskişehir gibi belediyelerinde gıda yardımları devam ediyor. Başvurular için belediyelerin resmi internet siteleri üzerinden başvuru formlarını doldurarak müracaat edebilirsiniz.


Kaynak

İlgili İçerikler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu