Esnaf İşyeri Destekleri

Esnafa 500 Bin TL Kooperatif Kredisi ve 200 Bin TL İhtiyaç Kredisi Temmuz 2021

Adı Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kooperatifi kısa adı ise TESKOMB olan kuruluş, esnaf ve sanatkarlara ve kooperatif ortaklarına 200 bin lira işletme giderleri kredisi, 500 bin lira esnafa işyeri satın alma kredisi ve 500 bin lira esnaf araç kredisi verecektir.

Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifleri hakkında hükumet tarafından toplantıda konuşuldu. Toplantı esnasında 3 kredi müjdesi verdi. Daha önce 150 bin lira olarak verilmekte olan esnafın ihtiyaç kredisinin 200 bin liraya çıkarıldığını, daha önce 3 yıl vadeli olarak verilen 150 bin liralık taşıt kredilerinin 500 bin liraya ve 60 ay vadeye uzatıldığını müjdeledi ve son olarak ta yeni bir dükkan veya işyeri satın almak isteyen esnaflarımıza ise bankalardan alınan konut kredilerinden daha uygun faiz oranı ile 500 bin liraya kadar 10 sene vadeli işyeri satın alma kredisi verileceğini müjdeledi!

Esnafa 500 Bin TL. İşyeri Satın Alma Kredisi Verilecek

Esnaf sanatkarlar kooperatifi tarafından ortak üyelere özel 500 bin lira limitli dükkan satın alma finansmanı sağlanacak. Bu finansmanda ortakların gerekli evraklar ile birlikte şahsen başvuru yapma şartı aranmaktadır. 500 bin TL. esnaf kredisinin yıllık faiz oranı %4,5 oranındadır. Bu oran aylığa bölündüğünde aylık %0,37 çıkmaktadır. Vadesi 1 yıl ve 1 yıldan uzun olan kredilerin hesaplamaları bu orana göre yapılmaktadır. Eğer Esnaf Kefalet 500 bin lira işyeri ve araç kredi faizlerinde herhangi bir değişiklik yapmaz ise, esnafımız aylık %0,37 oranlı en düşük faizle istediği aracı veya iş yerini alabilecek.

Esnaf kefalet kredisi hesaplama tablosunu inceleyerek, aylık ve yıllık faiz oranlarını görebilirsiniz. Bu krediden mâli durumu iyi olan esnafın yararlanabileceği değerlendiriliyor. Eğer TESKOMB yıllık % 4,5 olan faiz oranlarında herhangi bir güncelleme yapmaz ise 120 ay yani 10 yıl vadeli olarak alınan 500 bin liranın hesaplamasına göre;

  • Aylık ödenecek taksit tutarı; 5.167,47 TL
  • 10 yıl sonunda toplam geri ödeme ; 620.096,56 TL

olacaktır. Bu hesaplama sonunda aylık ödeme tutarlarını gösteren geri ödeme planı örneğini esnafa 500 bin lira kredi hesaplaması isimli dokümanı bilgisayarınıza indirerek inceleyebilirsiniz. Faiz oranı geçen yıl ki geçerli faiz oranı olan % 5 oranı üzerinden yapılan tablodur. (tabi sende indir) Her yıl değişen faiz oranları üzerinden hesaplama tablosu yeniden yapılmak zorunda kalınmıştır. Yeni hesaplama tablosu için tıklayınız.

Kredi miktarı yüksek olduğundan kefalet verilebilmesi için aşağıda ki materyaller talep edilebilir.

  • Satın alınacak olan iş yerine ipotek tesis edileceğinden işyerinin kredi ile alınabilecek durumda olması, (krediye müsait olması)
  • Esnafın aylık borcu yüksek olacağından dolayı, geliri ile aylık borcunu ödeyip ödeyemeyeceği konusunda gelir belgeleri, aylık ciro evrakları talep edilebilir.
  • Yine borcun geri ödenme durumunun garanti altına alınması için, normal şartlarda 200 bin lira kefalet kredisi için talep edilenden daha fazla ortak kefil olarak talep edilebilir. Ancak kredi için tahsis edilen ipoteğin yeterli görülmesi durumunda kefil talep edilmeyecektir. 
  • TESKOMB Kredi çeşitleri linkine tıklayarak, şuan gündemde olan güncel esnaf kefalet ve sanatkarlar finansmanlarını inceleyebilirsiniz.

Esnafa 500 Bin TL Araç Kredisi Verilecek

İşletme satın alanlar haricinde, işyerine sıfır kilometre yeni bir binek araç, kamyonet, otobüs, minibüs, midibüs veya benzeri bir ticari aracı satın almak esnafa da müjde var. Artık esnaflarımız ticari araç alımları için banka banka gezmeyecek. Devlet ve hazine destekli olarak verilecek olan Esnaf Sanatkarlar Kefalet Kooperatifi desteği ile 500 bin liraya kadar 84 ay vadeli araç kredisi çekebilecekler.

Esnaf Kefalet Ticari Araç Kredisi Veriyor!

7 sene vade ile borcunu ödeyecek olan esnaflarımız Ford, Fiat, Totoya, Volkswagen, Hyundai, Opel gibi ticari araçlardan birini satın almak için artık otomotiv firmalarına değil, kefalete başvuracaklar. Satın almak istediği ticari araca karar veren esnaf, kooperatifin talep ettiği şartları da taşıyor olması halinde düşük faizli kredi ile işletmesine ticari araç satın alabilecek.

Esnaf Kefalet 200 Bin Lira Esnaf Kredisi;

Hükumet tarafından yapılan açıklamada esnafın sanatkarlar kooperatifinden en çok kullandığı kredi işletme kredisidir. Bu kredi TESKOMB tarafından işletme kredisi olarak tanıtılmış ise de, esnaf paraya ihtiyaç duyduğu an çektiği için ihtiyaç kredisi adını vermektedir. Bu güne kadar bu destek 150 bin lira limitli idi. Hükumetin vermiş olduğu müjdesinde esnafa ödenen bu esnaf kefalet ihtiyaç kredisinin 150 bin liradan 200 bin liraya yükseltildiği müjdesini verdi. Buna göre sıfırdan esnaf kefalete giderek herhangi bir ihtiyacı için para çekmek isteyen esnaflar, 200 bin lira limite kadar kredi alabilecekler.

Başvurular Nasıl Yapılacak?

Esnaf önce kooperatife üye olacak. Eğer üye değilse gidip üyelik başvurusunda bulunacak. Üyeliği kabul olmaz ise 500 bin lira veya 200 bin lira krediden yararlanamaz. Üye olduktan 6 ay sonra kredi almaya hak kazanabilecek. Şayet başvurusunun 6. ayından sonra halen kredi almak istiyor ise kooperatif yönetimine hitaben dilekçe yazarak çekmek istediği kredi miktarını ve talebini bildirecek. Bunun sonrasında yönetim tarafından esnafın ekonomik durumu incelenecek. Henüz belli olmasa da, gerekli ise teminat ve evraklar talep edilecek. Kooperatifin esnafın 200 veya 500 bin TL. kredi talebini uygun görürse, bu talebi Halkbank Şubelerine bildirecek.

Esnaf kefalet kredisi kullandırılırken kişilerin kredi notuna dikkat edilmiyor. İlave evrak gerekirse kişiye bildirilerek talep edilecek. Eğer Halk Bankası’da başvuru yapan esnafa 500 bin lira işyeri satın alma veya 500 bin lira ticari araç kredisi verilmesini uygun bulmuş ise ödemeler yapılacak. Yine aynı uygulama 200 bin liralık düşük faizli esnaf finansmanı içinde geçerli olacak.  Esnaf kefalet kredisinden direkt olarak faydalanılacak ise başvuru tarihini takiben 5 yıl içerisinde Kosgeb desteklerinden yararlanmamış olması gerekiyor. Krediden faydalanmaya hak kazanan kişilerin geri ödemeleri ise 3 ayda bir olarak yapılacaktır.

Halkbank %0 Faizli Kredi Veriyor!

29 Aralık 2021 Tarihli Resmi Gazete‘ de yayınlanan Cumhurbaşkanı kararnamesine göre esnafa faizsiz kredi kullandırılacak. Kredi verilecek olan esnafın bazı sektörlerde faaliyet gösteriyor olması gerekiyor.  Bunlar; Ustalık belgesine sahip olan sektörlerde faaliyet gösteren esnafımız 1 yıldır kesintisiz olarak kendi adına açmış olduğu işletmesinde faaliyet gösteriyor ise verilecek olan bu kredilerden yararlanma hakkında sahiptir. Ayrıca unutulmaya yüz tutmuş meslek dallarında faaliyet göstermekte olan esnafımız da sıfır faizli kredilerden yararlanabilecektir. Kosgeb’ in uygulamalı girişimcilik eğitimlerine katılmış ve hazırlamış olduğu iş planı ile destek almaya hak kazanmış olan esnafımız faizsiz kredilerden yararlanabilecektir.

Bu kredilerden yararlanabilmeleri için esnafımızın son 5 yıldır (KOSGEB dışında) herhangi bir kamu kurum ve kuruluşundan hibe desteği almamış olması gerekmektedir. Ayrıca geçmiş yıllarda faizsiz olarak verilen kredilerden yararlanmış olup borcu olanlar 2021 yılında ne yazık ki kredi başvurusu yapamayacaklardır. Resmi Gazete’ de yer alan esnafa faizsiz kredi detaylarını inceleyerek şayet esnaf kefalet kooperatiflerine üye ise bu kooperatiflere, değillerse de başvuru için gerekli evraklar ile birlikte banka şubelerine giderek kredi başvurularını yapabilirler.


Kaynak

İlgili İçerikler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu