Esnaf İşyeri Destekleri

Esnafa Fatura ve Kira Hibe Desteği Temmuz 2021

Zor günlerde olan esnafa kira ve fatura ödemeleri için hibe desteği sağlanması konusunda çalışmaların sürdüğünü açıklayan Ticaret Bakanlığı planlanan hibe desteğinin ayrıntıları, kira, su, elektrik ve doğalgaz hibeleri  hakkında ve 2021 yılında hibe desteklerinin artacağı hakkında açıklamalarda bulundu. Açıklamalar hakkında detaylı bilgileri yazımızın içeriğinde bulabilirsiniz.

Kira, Su, Elektrik ve Doğal Gaz Hibesi

Ticaret Bakanlığı salgınla mücadele edilen bu süreçte zorlu günler geçiren esnafı sevindirecek haberi verdi. Pandemi döneminde işlerinin kötüye gitmesi  ve gelirlerinin düşmesi sebebiyle ödemelerini zamanında yapamayan esnaf için Bakanlık; esnafa kira, elektrik, doğalgaz, su ödemeleri karşılığından belirlenecek miktarda hibe desteğinde bulunması için Hazine ve Maliye Bakanlığı ile görüşmelerinin devam ettiğini duyurdu.

Esnafa destek paketinde sona gelindi. Ticaret Bakanlığı tarafından destek verilecek esnaf listeleri 22 Aralık tarihli ve 3323 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı Kapsamında desteklenecek Ekonomik faaliyetler adıyla yayınlandı. Esnafların faaliyet, NACE kodları ile verilecektir.

Sosyal Sorumluluk Projesi

Esnafa kira, elektrik, su ve doğal gaz ödemeleri karşılığından belirlenecek olan miktarda hibe desteğinde bulunulması için, Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Görüşmelerinin devam ettiğini duyurmuştur. Global firmalarla iletişime geçtiklerini belirterek, sosyal sorumluluk projeleri alanında da destek sağlanacağını, Hazine ve Maliye Bakanlığı ile esnafa faturaları ve kira karşılığında hibe destekleri görüşmelerinin sürdüğünü belirten, Bakanlık kredi müjdesini verdi. Halkbank aracılığı ile esnafa faizsiz veya düşük faizli krediler kullanabilecekleri duyurusunu da konuşma esnasında yapmıştır. Borsa mevduatlarının banklara yatırılmasıyla oluşturulan kaynaktan düşük faizli kredi imkanı sağlanarak; 50 bin firmaya 3 milyar lira Nefes Kredisi kullandırıldığını bahsederek, esnafı mutlu edecek açıklamalarını yapmaya devam etmiştir. Pandemi döneminde kredi talebi olan esnaf sanatkarların taleplerini değerlendirerek karşılanmasında, oda kayıt belgesinin alınması şartının taahhüt edilmesi koşulu ile 3 ay sonrasına bırakılması gerektiğini ifade etmiştir.

Kira, Su ve Doğal Gaz Hibe
Kira Ödemelerinin Günü Uzatıldı Mı?

Esnafa Fatura ve Kira Yardımı Ne Zaman Yapılacak?

Bizim de Bakanlık olarak bu yönde çalışmalarımız var diyerek, kira, su, elektrik, doğalgaz ödemeleri karşılığında verilecek olan miktarda hibe ödeme yardımında bulunulması için görüşmelere başlamıştır. Bu dönemde TOBB, Oda, Borsa mevduatlarının ilgili bankalara yatırılması ile oluşturulan kaynaktan düşük faizli kredi kullanmalarına imkan sağlanmıştır. Bu güne kadar 50 bin firmaya 3 milyar lira Nefes kredisi verildiğinden bahsederek; esnafın mağduriyetinin farkında olduklarını söyleyen Bakanlık yakın zamanda duyurusunu yapacağı yeni bir çalışma başlattığını belirtmiştir. 

2021 Yılında Hibe Destekleri Artacak

Ticaret Bakanlığı KOOP-DES kapsamında 133 kooperatifin 143 projesine, belirlenen bütçe tutarı 18 milyon 128 bin 870 lira olan projelere 13 milyon 648 bin 399 lira hibe desteği verildiği söyleyerek; 2021 yılında bu tutarların artacağı belirtilmişti. 2021 yılında Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, 57 ilde faaliyet gösteren 127 kadın kooperatifinin 140 projesine hibe verileceğini açıkladı.

Kooperatiflerin Desteklenmesi Programı’nın (KOOP-DES) geçen yıl hayata geçirildiğini hatırlatan Bakan, kadın kooperatiflerinin kapasitelerinin güçlendirilmesine büyük önem verildiğini ve 2021 yılı içerisinde toplamda 16 milyon 690 lira olan projelere 12 milyon 590 bin lira düzeyinde destek vereceklerini açıkladı.

Esnaf kredileri hakkında araştırma yapan kişiler Esnaf Kredisi Alma Şartları Nelerdir? yazımızın içerinden bilgi alabilirler.

Milyonlarca kişinin merakla beklediği Kira ve Fatura Desteği Nasıl Alınır?(Elektrik-Su-Doğalgaz) destekleri Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yapacağı kabine toplantısından çıkan karar ile netleşti. Başvurular alınmaya başlandı ve binlerce esnafa kira desteği yardımı yapılmıştı. Pandeminin seyrine göre ikinci kez başvurular uzatıldı. Buna göre;

Esnafa Kira Desteği Başvuruları Uzatıldı

Kira desteği başvuruları 31 Mayıs 2021 tarihine kadar yapılacağı açıklandı. Başvurular e-devlet üzerinden 31 Mayıs 2021 saat 23:00′ a kadar yapılacak.

Esnafa verilecek olan kira desteği ödemelerinden yararlanabilmek için;

Buna göre, bu destek programından, 14 Aralık’tan önce (bu tarih dahil) vergi mükellefiyetini tesis ettirmiş, ticari kazançları basit usulde tespit edilenler, Bakanlık tarafından belirlenen sektörlerde faaliyet gösteren esnaf ve sanatkarlar ve gerçek kişi tacirler ile yine bu tarih itibarıyla esnaf ve sanatkarlar siciline kayıtlı vergiden muaf esnaflar faydalanabilecek.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ”Esnafımıza yaptığımız aylık 1000 lira gelir desteği ile 750 lira ve 500 lira arasındaki kira desteğinin süresini bir ay daha uzatıyoruz. KOSGEB vasıtasıyla toplamda 5 milyar lira bütçeli yeni bir destek programı başlatıyoruz.” dedi.

Cumhurbaşkanı, ”Mikro işletmeler 30 bin, küçük işletmeler 75 bin liraya kadar 3 yıl geri ödemesiz, tamamı faizsiz olacak şekilde bu destekten faydalanacak.” ifadelerini kullandı.

Kosgeb 75 bin lira faizsiz kredi desteği ile ilgili detaylar içeriğimizden inceleyebilirsiniz.

Şartları taşıyan mikro veya küçük işletmeler, 3 Mayıs Pazartesi’den itibaren e-Devlet üzerinden KOSGEB aracılığıyla başvurularını yapabilecekler.

KİRA DESTEĞİ BAŞVURUSU E-DEVLET

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, gelir ve kira desteği konusunda başvuru detaylarını paylaştı. Açıklamasında; ”Esnafımıza destek olmaya devam ediyoruz. Hayırlı olsun. Koronavirüs salgınından olumsuz etkilenen esnaf ve sanatkarlarla gerçek kişi tacirlere yönelik aylık 1000 lira gelir desteğiyle, büyükşehirlerde 750 lira, diğer şehirlerde 500 lira olan kira desteği süresi 1 ay daha uzatılmıştır.

Söz konusu destekler için yapılacak başvurular 31 Mayıs saat 23.59’a kadar e-devlet üzerinden yapılabilecektir.

TESKOMB aracılığıyla veya doğrudan Halkbank aracılığıyla esnaf ve sanatkara kullandırılan kredilerin taksit ödemeleri 1 Temmuz 2021 tarihine kadar ertelenmiştir.” dedi.


Kaynak

İlgili İçerikler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu